Jump to content
Sign in to follow this  
BlackHawk

Danasnje obrazovanje u BiH

Recommended Posts

Nisam pretrazivao forum, pa ako ima ista tema prebacite je...A mozda i bolje da se nova otvori.

Sta vi mislite koliko je kvalitetno danasnje obrazovanje u BiH?

Dodjose mi djeca, traze knjige za 4. razred o.š., al kazu, meni trebaju knjige za Zaradostovo (mala MZ u Buzimu)... I ja se smijem, reko cuj Zaradostovo pa zar nije to sve isto.. A oni ozbiljni, pa nije... I poslije mi rece sef da bas imaju odredjene knjige koje vrijede samo u nekim MZ dok za druge imaju opet drugacije knjige sa drugim autorom..

I onda kontam, kad u jednoj maloj opcini kao sto je Buzim, imaju 2-3 vrste knjiga za jedan isti razred, kakvo je onda stanje na nivou drzave..

1+1 je 2 i to bi trebalo da bude svugdje i trebalo bi u svakoj skoli da se radi po istom programu i po istim knjigama, a ne da se dijele.

U moje vrijeme, iz jednih knjiga ucilo par generacija, dok danas sve dok ne podjes u skolu ne znas koje knjige ces koristiti i kakve ti trebaju.. Nekad bilo samo nek je za 5. razred i to je to.

A u skupoci samih knjiga da ne govorim.. Komplet knjiga za 7. ili 8. razred, sa svim radnim sveskama i slicno, kosta oko 240 KM... I sad ko ima 2-3 djece, treba dizati kredit samo da bi kupio knjige djeci,  a plus gdje su torbe, sveske, olovke i ostali pribor...

I onda nije ni cudo sto vecina ih i ne salje djecu u skolu, jer nemaju sredstava da obezbijede im sve potrebno..

Mene glavobolja muči početkom svake školske godine. Istina, nastavnici ili sama škola biraju udžebenike određenih autora ... izlude insana. O cjenama neću ni govoriti, jer su previsoke za naš standard. 

Vrattit ču se na ovu temu kasnije. :))

A kako to ne uce svi isto, ne kontam. Znam da je po entitetima razlicito, ali u jednoj opstini razlicito to mi nije jasno.

To i ja ne kontam.. Ali je prava zbrka oko udzbenika... Pa ljudi vracaju po 2-3x puta knjigu dok ne nadju koja odgovara za njihovu skolu..

Imaju knjige, iste su, ali samo novo izdanje,i odmah ono staro se ne koristi..

Bezveze.. samo problemi za roditelje nista drugo..

Kod nas je obrazovanje narušeno na svin nivoima. Najgora sitzacija je u visokom obrazovanju.

Ja nemogu da zamislim da učitelji biraju udžbenike ..:/

Zar to nije posao ministra za obrazovanje, i u svim školama da bude isto u cijeloj Bosni i Hercegovini.. ?

Sve bi trebali znati vec na kraju školske godine, koje udžbenike imati za nagradne školsku godinu .. Ostavi roditeljima vremena da kupe sve to na vrijeme, a ne na pocetku školske godine, trku/frku praviti ..

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk

Pa problem je sto je i ministarstvo odredilo par udzbenika, i onda nastavnik bira koji ce...
Ali ima i onih koji nece da predju na nove udzbenike nego jos uvijek rade po nekim starim, iako je ministarstvo odredilo drugacije, znaci ucitelji i nastavnici rade mimo ministarstva odnosno mimo zakona...

A evo vec je 18. septembar, pola mjeseca se ide u skolu, a jos uvijek ima oni koji nisu rijesili udzbenike, i jos uvijek dolaze i traze te i te autore...

Pa opet ne shvatam sa učitelj /nastavnik radi po svom ..kako njemu ceif .to samo u Bosni ima....
Koji cirkus...

:/

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk

Pa ako ministarstvo odredjuje koje ce se knjige koristiti ko onda stampa te koje ministarstvo nije odredilo?