Jump to content
Sign in to follow this  
PacificHurricane

Historija je kurva zivota!

Recommended Posts

Mislim se dali temu da strpam u historiju ili u politiku, dodjoh do zakljucka da se politika vise mijesala u historiju nego sami dogadjaji Bogom dani.. :)

Skroz zanimljivo je ponasanje vanjske politike SAD pa je npr Iran uspio prezivjeti njihove atake da bi im sad postao manje vise saveznik. Evo ni nepune dvije godine od sirijske krize i identican scenario. Sad im Sirija saveznik protiv nekih muslimanski terorista iako je ta Sirija do jucer vazila kao terorista! 

Historija jasno kaze, ako te imperator ne slomi, postane ti saveznik.

nema to veze po meni sa istorijom nego drugom rijeci koja se zove INTERES ... 

Ni Sirija ni Iran nisu američki saveznici. Prije će biti da ih Amerika doživljava kao manje zlo, jer je očigledno da se njihova doktrina potkopavanja i slabljenja arapskog/islamskog svijeta na bliskom istoku otela kontroli i da je anarhija koju su proizveli u regionu slomom postojećih stabilnih, ali neprijateljskih režima (tzv. arapsko proljeće i ratovi u Afganistanu i Iraku) mnogo gora samim time što se ne da kontrolisati. Ekstremizam koji se pojavio kao reakcija je mnogo gori i teži nego što je ikada bio, ne zna se "ko kosi a ko vodu nosi", ne zna se s kime se može pregovarati i da li taj odlučuje o bilo čemu. Zbog toga je vlast u Damasku i Teheranu ipak bolji partner za rješavanje situacije na obostranu korist (koja je ipak više američka). Šteta što Amerikanci nisu nastupili s tom atitudom prije 13 godina, mnogo bi života bilo pošteđeno, ljudi bi živjeli kako su bili i navikli, a do promjena bi došlo prirodnim putem, polako i u vlastitom ritmu, koji je različit za svaku zemlju i svaki narod.

Nadam se sada, ako im je došlo iz guzice u glavu, da će makar Palestinci imati neke koristi od toga, jer je Palestina ključ mira ili rata na bliskom istoku.

Ni Sirija ni Iran nisu američki saveznici. Prije će biti da ih Amerika doživljava kao manje zlo, jer je očigledno da se njihova doktrina potkopavanja i slabljenja arapskog/islamskog svijeta na bliskom istoku otela kontroli i da je anarhija koju su proizveli u regionu slomom postojećih stabilnih, ali neprijateljskih režima (tzv. arapsko proljeće i ratovi u Afganistanu i Iraku) mnogo gora samim time što se ne da kontrolisati. Ekstremizam koji se pojavio kao reakcija je mnogo gori i teži nego što je ikada bio, ne zna se "ko kosi a ko vodu nosi", ne zna se s kime se može pregovarati i da li taj odlučuje o bilo čemu. Zbog toga je vlast u Damasku i Teheranu ipak bolji partner za rješavanje situacije na obostranu korist (koja je ipak više američka). Šteta što Amerikanci nisu nastupili s tom atitudom prije 13 godina, mnogo bi života bilo pošteđeno, ljudi bi živjeli kako su bili i navikli, a do promjena bi došlo prirodnim putem, polako i u vlastitom ritmu, koji je različit za svaku zemlju i svaki narod.

Nadam se sada, ako im je došlo iz guzice u glavu, da će makar Palestinci imati neke koristi od toga, jer je Palestina ključ mira ili rata na bliskom istoku.

Za ovo bih te počastio i kafom i tulumbom.

Ne samo da SAD nisu saveznici bilo kojoj od ovih zemalja koje pominjes, vec im je ljuti neprijatelj. Jednostavno, SAD je po pitanju bliskog istoka vec odavno taoc Izraela, tacnije jevrejkog kapitala u americkoj industriji i bankarskom sektoru, tako da svoju politiku uvijek provode onako kako je Izraelu u interesu.

Sto se tice ekstremizama koji se javljaju u ovom dijelu svijeta, tacno je da su isprovocirani americkim intervenisanjem u politickom i vojnom pogledu, ali su i rezultat nejedinstva arapskog svijeta, pa se javljaju kao pokusaj da se nesto promijeni a ustvari cine samo jos vece zlo i daju naknadnu argumentaciju Americi da jos jace pritisce i vojno intervenise, a time i porobljava kompletno stanovnistvo tih prostora.

Tema je zamisljena da se neki historijski apsurdi kroz vrijeme spomenu.. Mozete i sami spomenuti neka vama poznata dogadjanja koja se kose sa zdravim razumom :)

Fino si ti to zamislio.

Da ne spomenu Jenkije u prvom postu, jemde bi i bilo kako si zamislio. Sad samo o petrodolarima očekuj nastavak diskusije. :)

Fino si ti to zamislio.

Da ne spomenu Jenkije u prvom postu, jemde bi i bilo kako si zamislio. Sad samo o petrodolarima očekuj nastavak diskusije. :)

daj nam nesto iz svog opusa, i tako promijenis tok teme!

Ovdje pričamo o tzv "neprincipijelnim"savezništvima. Takvih je bilo mnogo, u cijeloj istoriji. A Lucky je tačno konstatovao da su se uvakva savezništva uvijek zasnivala na interesu. Velike sile su se uvijek vodile pragmatizmom a ne emocijama, zato i jesu velike sile.

Vjerovatno najbolji primjer takvih "ad hoc" dogovora, na izgled nepomirljivih rivala, je dogovor Njemačke i SSSRa , pri napadu i podjeli Poljske. A samo dvije godine kasnije, najveći antikomunist koji je ikada hodao zemljom, Vinston Čerčil, je kao jedinog saveznika u borbi protiv Njemačke imao baš Staljina. Kada im dodamo još i Ruzvelta, vidimo kakva je to koalicija i kakve su joj labave osnove.

Italija i Japan su se borile na strani Antante, protiv centralnih sila, u prvom svj. ratu, a samo dvije decenije kasnije su se udružile sa Njemačkom, protiv bivših saveznika.

U prvom zaljevskom ratu, na strani koalicije vođene Amerikom, učestvovale su i arapske trupe, iz Kuvajta i S. Arabije i time indirektno pomagale Izrael, glavni nemesis arapskih država i naroda.

Ne moramo uopšte ići daleko do novog primjera. Naše komšije, Srbi i Hrvati imaju dugu tradiciju međusobnog klanja. Jedino u čemu se slažu je onda kada rade o glavi Bošnjacima i državi Bosni i Hercegovini.

Ovdje pričamo o tzv "neprincipijelnim"savezništvima. Takvih je bilo mnogo, u cijeloj istoriji. A Lucky je tačno konstatovao da su se uvakva savezništva uvijek zasnivala na interesu. Velike sile su se uvijek vodile pragmatizmom a ne emocijama, zato i jesu velike sile.

Vjerovatno najbolji primjer takvih "ad hoc" dogovora, na izgled nepomirljivih rivala, je dogovor Njemačke i SSSRa , pri napadu i podjeli Poljske. A samo dvije godine kasnije, najveći antikomunist koji je ikada hodao zemljom, Vinston Čerčil, je kao jedinog saveznika u borbi protiv Njemačke imao baš Staljina. Kada im dodamo još i Ruzvelta, vidimo kakva je to koalicija i kakve su joj labave osnove.

Italija i Japan su se borile na strani Antante, protiv centralnih sila, u prvom svj. ratu, a samo dvije decenije kasnije su se udružile sa Njemačkom, protiv bivših saveznika.

U prvom zaljevskom ratu, na strani koalicije vođene Amerikom, učestvovale su i arapske trupe, iz Kuvajta i S. Arabije i time indirektno pomagale Izrael, glavni nemesis arapskih država i naroda.

Ne moramo uopšte ići daleko do novog primjera. Naše komšije, Srbi i Hrvati imaju dugu tradiciju međusobnog klanja. Jedino u čemu se slažu je onda kada rade o glavi Bošnjacima i državi Bosni i Hercegovini.

Sa ovakvim cinjenicama dodjemo do analitickih stavova i predvidjanja sta bi se moglo desiti da se desi... 

Ja sam nakon pomnog pracenja geopoliticke scene dosao do zakljucka da se bure baruta jedino moze presuti na marginama Kina - dvije Koreje - Tajvan - Japan

Takav sukob se jedino okoncava ratom i ogromnim posljedicama.

A sve ovo od 2001 nakon rusenja blizanaca do danas su samo kurvinjska posla istoka i zapada tj Rusije i Amerike! Obe navedene drzave imaju slicne pristupe svojim satelitima tj saveznicima. Rusi su malo iskreniji ali malo okrutniji dok su ameri na prvi pogled demokraticni a u svojoj sustini takodjer okrutni i korporacijski nemilosrdni..

Sta uraditi da se civilizacija jednom za sva vremena oslobodi modernih faraona i careva?? Jeli moguca ta nekakva utopija ili cemo i naredni milenijum gledati kurvinjska posla i uigrane taktike "kruha i igara narodu", "zavadi pa vladaj", "retorika" itd!

Naredni milenijum ćemo gledati odozdo, sa tabuta. U stvari, i mezari će nam odavno biti preorani tako da ne trebamo baš puno da razmišljamo o tome.

Sama činjenica da 1% stanovništva posjeduje 99% imovine daje pjasne naznake u kom pravcu se stvari kreću. Većina novih tehnologija je samo način da se kontroliše kompletna populacija (svi danas imaju mobil u džepu, tako da se za svakog pojedinca zna gdje se svake sekunde nalazio, a možda i šta je rekao, bez obzira da li linija bila otvorena ili ne, šta je kamera "vidjela" itd). Oružje koje se najviše proizvodi trenutno su dronovi, koji su uspješno testirani u "ratu protiv terora", pitanje je časa kada će se početi koristiti u unutrašnjim poslovima. Dovoljno, ili ćemo još?  :(

Kina neće ratovati, ne treba joj to jer će cijeli svijet uzeti ekonomski i natalitetom.

Edited by Banjaluka

preporucio bih da se nadje i procita prica za "tenksgivin day" ... to samo da bi se svatila situacija oko pracenja situacije ... 

banjaluka moram napisati da se slazem sa strategijom koju Kina upotrebljava ... natalitetom i ekonomijom ... al ekonomija zbog nepostivanja prava radnika ako se tu nesto promjeni na postivanju prava radnika onda ce malo sporije ekonomijom al natalitetom sigurno hoce ... 

U kapitalizmu je postojao period koji se zvao prvobitna akumulacija i u to vrijeme je vladao zakon jačeg, beskrupuloznost u tretiranju kako konkurenata, tako i vlastitih radnika. Tada se skupljao i ukrupnjavao kapital da bi se postigla dominacija na tržištu. Ta faza je na zapadu davno prošla, stvoreni su i ojačali sindikati, prošli su štrajkovi i revolucije, tako da moderna buržoazija zna kako se izbjegava sukob. U Kini je taj period u toku, tako da niko ne brine za prava radnika, a organizovanje slobodnih sindikata je izloženo represiji države i partije koji se prema vlastitom narodu predstavljaju kao zaštitnici naroda i "socijalizma". Kina se u zadnjih 1500 godina samo marginalno promijenila, tehnologija je moderna, ali mentalni sklop potčinjavanja caru i plemićima/generalnom sekretaru i partiji je isti. Zbog toga je Kina ultimativna velesila u svakom pogledu, imaju na svom teritoriju gotovo kompletnu svjetsku industriju, dugovi drugih zemalja Kini su ogromni zbog neravnopravne robne razmjene, mogu mobilisati više vojnika nego NATO i Rusija zajedno, nuklearna su sila i stanovništvo je ubijeđeno u ispravnost državne politike. 

Vrijeme radi za njih i rat će izbjegavati po svaku cijenu, ako slučajno budu uvučeni u rat, onda će to biti što će ih iz nekog razloga napasti Amerika ili Rusija. Niko treći nema kapacitet.

Edited by Banjaluka

Sa ovakvim cinjenicama dodjemo do analitickih stavova i predvidjanja sta bi se moglo desiti da se desi... 

Ja sam nakon pomnog pracenja geopoliticke scene dosao do zakljucka da se bure baruta jedino moze presuti na marginama Kina - dvije Koreje - Tajvan - Japan

Takav sukob se jedino okoncava ratom i ogromnim posljedicama.

A sve ovo od 2001 nakon rusenja blizanaca do danas su samo kurvinjska posla istoka i zapada tj Rusije i Amerike! Obe navedene drzave imaju slicne pristupe svojim satelitima tj saveznicima. Rusi su malo iskreniji ali malo okrutniji dok su ameri na prvi pogled demokraticni a u svojoj sustini takodjer okrutni i korporacijski nemilosrdni..

Sta uraditi da se civilizacija jednom za sva vremena oslobodi modernih faraona i careva?? Jeli moguca ta nekakva utopija ili cemo i naredni milenijum gledati kurvinjska posla i uigrane taktike "kruha i igara narodu", "zavadi pa vladaj", "retorika" itd!

Uvijek! I poslije Amerike će doći neka druga Amerika. Ja navijam da ova sad potraje.

Edited by Jiggy Bau

Uvijek! I poslije Amerike će doći neka druga Amerika. Ja navijam da ova sad potraje.

Misliš li da je ova Amerika original? Zar nije izgrađena kao kopija rimskog carstva?

Ne znam ko je original, nisam sig ni za Rimsko carstvo. Znam da je ova nastala inženjeringom, a ne historijom. Ali uvijek će neka sila postojati. Ja mislim da je najbolje da ova sad potraje.

Ja joj nisam obožavalac, ali između lošeg sistema i kaosa, biram manje zlo, loš sistem.

mladost je uvijek za promjene i revolucije a mi stari za stabilnost (nek ostane vako samo da nije gore)

a mnogostosta u zivotu je kurvanjsko, zasto bi historija bila izuzetak

ako uzmes da je vodilo svega interes onda nema kurvarluka...samo se taj interes nekako kosi sa tvojim interesom ...shvatanjima ...zeljama i moralom

pa se onda govori o kurvanjskim gestama onih drugih, a svoje se nekako opravdava ili zaboravlja

pa boze moj to je nekako u "nasem" interesu...i sto tu ima lose ako nekog malo zuljne kad je nama dobro

a i drugi isto misle.....jebga uvijek dvojica razlicito vide jednu te istu scenu.....pa makar bila i saobracajna nesreca

mladost je uvijek za promjene i revolucije a mi stari za stabilnost (nek ostane vako samo da nije gore)

a mnogostosta u zivotu je kurvanjsko, zasto bi historija bila izuzetak

ako uzmes da je vodilo svega interes onda nema kurvarluka...samo se taj interes nekako kosi sa tvojim interesom ...shvatanjima ...zeljama i moralom

pa se onda govori o kurvanjskim gestama onih drugih, a svoje se nekako opravdava ili zaboravlja

pa boze moj to je nekako u "nasem" interesu...i sto tu ima lose ako nekog malo zuljne kad je nama dobro

a i drugi isto misle.....jebga uvijek dvojica razlicito vide jednu te istu scenu.....pa makar bila i saobracajna nesreca

Nek' si nam rekla. :D

Jedan kurvanjski video prema nazivu teme

http://vimeo.com/89394659

• Upvote 1

rekaO

hvala ti da ne moram ja popravljat

e ne znam zasto svi misle da si zemso ako ih pozdravis  ( OJLA , HOJLA , HALO i slicno )

hvala ti da ne moram ja popravljat

e ne znam zasto svi misle da si zemso ako ih pozdravis  ( OJLA , HOJLA , HALO i slicno )

Kako ne znaš, dostu brete. Mjaaauuuu.

Jedan kurvanjski video prema nazivu teme

http://vimeo.com/89394659

Evo jedan realan video.

[media]https://www.youtube.com/watch?v=RgRfmL73qzU[/media]

• Upvote 1

NeoSevdach! Zakon!  Jos je sad kad Lipovaca uvede slovenski u skole...