Jump to content
Sign in to follow this  
Ciklama

Domaći sokovi/napici

Recommended Posts

Sok od malina

- 10 kg malina

- 6 - 7 kg šećera (ovisno o malinama)

- 4-5 limuntusa

Nakon pranja i sušenja (cijeđenja) malinama dodati šećer i limuntos, izmješati i poklopiti da odstoji. Kuhati masu uz mješanje i gnječenje dok se razmekšaju maline, šećer otopi. Kad se hladne, procjediti sok i prokuhati ga te sipati u tople flaše. 

Edited by Ciklama

Sok od cikle

- 2 kg cikle

- 4 litre vode

- 3 kg šećera

- 7 limuntusa

- 7 vanilin šećera

Izrendanu ciklu kuhati u vodi 45 minuta, kad se malo ohladi, procjediti, dodati šećer, limuntos, vanilin šećer. Ohlađeno sipati u flaše. Flaše kuhanjem pasterizirati.

Ovako sam ja odradila jednu turu, drugu ću odmah dok procjedim ciklu, dodati sve sastojke, vratiti da prokuha i vruć sok sipati u tople flaše. Brže mi je, a bude isto. :)

Sok od ruža

Obrati zdrave latice ruže, napuniti više od pola velike tegle, nakrižati na šnite dobro opran limun i usuti vodu. Staviti na suncčano mjesto, kad latice poblijede (par dana), procjediti, zašećeriti po želji i poslužiti.

Može se koristiti i limuntus. 

Sok u hladnom može malo duže stajati, al' nije za zimnice. :))))

Eh, ne sjećam se kad sam zadnji put bio pravi sok od ruže.

Najbliže što sam mu ove godine došao je bio crveni Schwepes (Ruschian), da li zbog boje ili blagog okusa, podsjetio me je na ovaj davni sok.

Hvala na receptu, Ciklama, još samo da nađem kakvu divlju ružu...

Nema na čemu, a divlja ruža, ili tzv. đulbešećerka je rijetkost i kod nas. :(

Ovdje sam negdje vidio, samo ću morati da se prisjetim gdje. Skandinavija je čudesna, usred bilo kojeg grada ćeš naći veliki park koji izgleda kao da si kilometrima od civilizacije, a ne samo koju stotinu metara. Moraću ponovo obići staze kojima obično šetam.

Ovdje sam negdje vidio, samo ću morati da se prisjetim gdje. Skandinavija je čudesna, usred bilo kojeg grada ćeš naći veliki park koji izgleda kao da si kilometrima od civilizacije, a ne samo koju stotinu metara. Moraću ponovo obići staze kojima obično šetam.

Kad budeš slijedeći put šetao tim stazama ponesi fotoaparat da zabilježiš poneki detalj i podjeliš s nama. :))) 

ljudi....

----sok od ljutog sipka...

sok od drenjina.......

----nema im premca,ja vam kazem.....

...kuho dugo godina,jest da se treba oko toga malo potruditi,....a oko cega to netreba...jel.....

Jao Homere, kako da ne ... oko drenića ima poooosllaaaaa, dok se pobere, pa opere, pa se oni vrhovi pootkidaju ... al' fakat je predobar ... :)))))))))))

Hvala komšo ... nisam imala vremena da ja to odradim za fotkanje onako kako ja to znam. Trebao je grožđa nabati pa malo i njega staviti u korpu. Al' , kad ja prvo moram moliti od djece mobitele da fotkam, mah ... :)

Aha, tako ja govorim da ga drugi manji piju. :P