Jump to content
Sign in to follow this  
picasso

Još jedni izbori...

Recommended Posts

Puno smo puta izvarani sa pričom kako moramo izabrati dobrog stratega, mudrog i oštroumnog lidera.

Nekako sam već posustao tražeći i podržavajući takve.

Hoću jednostavno poštenog, moralnog, pravednog,,,!

Uzmi primjer pozicije načelnika općine.

Svi građani pune općinski budžet dok jedan čovjek sa vladajućim timom odlučuje gdje će taj novac usmjeriti.

Ispada da na toj poziciji i ne treba neki veliki strateg već jednostavno moralna i pravedna osoba koja će imati senzibiliteta za osjetljive kategorije društva i zalagati se za ravnomjeran razvoj kompletne općine.

Trenutno imamo načelnike koji podržavaju užu i širu porodicu, podobne, "zaslužne" (stranačke ljude) i one mjesne zajednice gdje su kao kandidati dobili najveću izbornu podršku!

Mjesto predsjedavajućeg  i nije neka "funkcija" ...  ;)

... a tako sam i ja mislila, moralne vrijednosti su najvažnije, dok se nije desilo da je jedna stranka na ministarsko mjesto stavila  poštena i dobrog čovjeka, školovana,   pred čijim nosem su odigravale teške kriminalne radnje, i na njihova ukazivanja on ih nije vidio, kad je sve došlo na vidjelo, on kaže kako ništa nije primjetio, ništa nije znao.... :S

Mogli su mu srušiti ministarstvo o ne bi vidio. Nije imao učešće u tome, al' za mene snosi odgovornost, kao i za masu onih kojima je bio odgovoran, masu onih kojih je razočarao pasivnošću.  

Puno smo puta izvarani sa pričom kako moramo izabrati dobrog stratega, mudrog i oštroumnog lidera.

Nekako sam već posustao tražeći i podržavajući takve.

Hoću jednostavno poštenog, moralnog, pravednog,,,!

Uzmi primjer pozicije načelnika općine.

Svi građani pune općinski budžet dok jedan čovjek sa vladajućim timom odlučuje gdje će taj novac usmjeriti.

Ispada da na toj poziciji i ne treba neki veliki strateg već jednostavno moralna i pravedna osoba koja će imati senzibiliteta za osjetljive kategorije društva i zalagati se za ravnomjeran razvoj kompletne općine.

Trenutno imamo načelnike koji podržavaju užu i širu porodicu, podobne, "zaslužne" (stranačke ljude) i one mjesne zajednice gdje su kao kandidati dobili najveću izbornu podršku!

mislim da nije tako jednostavno kako napisa za trosenje budzeta ... bez obzira o kojem se budzetu radilo ... budzeti su zakon i moraju se trositi u skladu sa donesenim nacinom trosenja sredstava ... 

a u donesenju budzeta ucestvujemo svi ... da li preko svojih politckih partija ako smo politicki aktivni ili simpatizeri neke stranke da li na javnim raspravama ... 

A problem demokraticnosti nasih stranaka najbolje vidimo kroz to na nacin kako se formiraju izborne liste ... nisam primjetio medijski a ni ovako kroz price da je neka stranka omogucila svojim clanovima koji imaju zelju da se nadju na listi za nekih od nivoa vlasti da je tim osobama dala da prestavi svoju platformu (ja cu tako nazvati) ... to jes plan djelovanja za cetiri godine mandata u zakonodavnoj vlasti ... 

nego imamo situacije da ljudi koji zele da se nadju visoko na listi da placaju strankama da budu visoko na listama jer kroz cetiri godine boravka u zakonodavnoj vlasti kroz razna primanja ce vratiti najmanje dvostruko ulozenog novca za postavljanje na listi na mjesto koje puno lakse omogucuje prelazak izbornog praga i ulazak u zakonodavnu vlast ... 

ako je neka stranka provela izbore po svojim podruznicima i tako omogucila da ljudi svojim programima privucu da za njih se glasa i tako prema tim brojem glasova formirala liste svaka cast ... 

mislim da nije tako jednostavno kako napisa za trosenje budzeta ... bez obzira o kojem se budzetu radilo ... budzeti su zakon i moraju se trositi u skladu sa donesenim nacinom trosenja sredstava ... 

a u donesenju budzeta ucestvujemo svi ... da li preko svojih politckih partija ako smo politicki aktivni ili simpatizeri neke stranke da li na javnim raspravama ... 

A problem demokraticnosti nasih stranaka najbolje vidimo kroz to na nacin kako se formiraju izborne liste ... nisam primjetio medijski a ni ovako kroz price da je neka stranka omogucila svojim clanovima koji imaju zelju da se nadju na listi za nekih od nivoa vlasti da je tim osobama dala da prestavi svoju platformu (ja cu tako nazvati) ... to jes plan djelovanja za cetiri godine mandata u zakonodavnoj vlasti ... 

nego imamo situacije da ljudi koji zele da se nadju visoko na listi da placaju strankama da budu visoko na listama jer kroz cetiri godine boravka u zakonodavnoj vlasti kroz razna primanja ce vratiti najmanje dvostruko ulozenog novca za postavljanje na listi na mjesto koje puno lakse omogucuje prelazak izbornog praga i ulazak u zakonodavnu vlast ... 

ako je neka stranka provela izbore po svojim podruznicima i tako omogucila da ljudi svojim programima privucu da za njih se glasa i tako prema tim brojem glasova formirala liste svaka cast ... 

Dobro.

Daj mi samo još objasni, jesmo li na ovoj zadnjoj konferenciji dobili pomoć za poplavljena područja ili smo dobili kredit koji država BiH mora vratiti?

http://www.bosnjaci.net/prilog.php?rid=1&pid=53056

Dobro.

Daj mi samo još objasni, jesmo li na ovoj zadnjoj konferenciji dobili pomoć za poplavljena područja ili smo dobili kredit koji država BiH mora vratiti?

Pitanje je dobro, ali si na njega već dao odgovor. 

Aranžman je isti kao što je dobila i Srbija (malo pomoći, da se zamažu oči, ostalo kredit, uslovljen ko zna čime, osim kamatom). Hrvatska će zahvaljujući članstvu u EU proći (malo) bolje.

Inače, Lucky je dobro opisao mehanizme u svom postu.

Hoću da kažem da mi je puna kapa "velikih stratega" koji lažu, kradu, manipulišu i ovu zemlju guraju u još veći ambis!

Glasat ću za moralne i pravedne, ne moraju biti veliki stratezi.

To je uvijek dobar početak. 

Kad mi postanemo moralni, pošteni, odrešito se budemo držali pravila, zakona, odluka ... onda će pošteni, moralni ne veliki strategi imati priliku da se pokažu. Ovako, svakog takvog, ja žalim kao čovjeka jer će izgoriti i razočarati se. :)) 

Ne znam kakvim se poslom baviš, ne znam koliko si imao prilike biti u "stranačkoj mašineriji" pa da vidiš kako šta hoda, osjetiti na svojoj koži kako prolaziš kao pošten i moralan u ovom društvu (i kod malih i kod velikih) ..... ma definitivno mi nismo moralan i pošten narod ( ima poštenog naroda, moralnog, al' i od tih ne znamo jesu li jer dio njih nije imao priliku pokazati se), i kao takvi mi ne možemo očekivati ništa na bolje .... nažalost. Mi smo narod koji u svojoj držvi tražimo rupe u zakonu, uživamo u dokazivanju veličine jer nam neko nešto može srediti ... pogledaj dobar dio naše dijaspore, zakoni država u kojima rade i borave su iim svetinja (i treba da budu) a kad dođu kući šta se sve radi, i kako se sila provodi ...

Hoću da kažem da mi je puna kapa "velikih stratega" koji lažu, kradu, manipulišu i ovu zemlju guraju u još veći ambis!

Problem je sto, i ako jesu moralni i pravedni, kad upadnu u politiku prestaju to biti.. Zasto, jer su svi oni samo obicni pijuni i uvijek je tu neki "sef" koji nije ni moralan ni pravedan..

Mozda ima u nekom nezavisnom kandidatu, ali takvi nikad i ne mogu dogurati puno jer nemaju pozadine.. A ovi sto imaju pozadinu, ta pozadina poslije izbora dodje na naplatu i onda postanu samo jos jedni u nizu koji nemogu uraditi nista..

A cini mi se u Bosni da je sad za izbore 50 stranaka i plus neznam koliko nezavisnih.. Pa gdje to ima ??? vise stranaka i pripadnika stranci nego haman biraca.. I sve dok je tako nismo nigdje prispjeli..

Jedan Bošnjo dowi,

drugi Bošnjo ne dowi,

treći Bošnjo dowi ali gleda u kameru (manekenski),

a četvrti Bošnjo dowi sa prekriženim nogama (filozofski),,!

Bože Milostivi, pomozi nam, smiluj se.

Fotografija sa ovog priloga je zaista za analize:

http://www.cazin.net/vijesti/clanak/s.-most-otvorena-dzhamija-u-kijevu

Kakve veze ovo ima sa temom?

Za ovakve priloge imaš podforum "Religija".

Kakve veze ovo ima sa temom?

Za ovakve priloge imaš podforum "Religija".

Itekako ima veze!

Obilazak vjerskih manifestacija i otvora džamija u izbornoj godini je dio folklora naših političara.

A koliko ne poznaju vjerske propise i ahlak (bonton) u takvim situacijama, govori fotografija iz priloga.

Uplitanje politike u religiju i religije u politiku je proces koji traje već 20 godina. Ne znam zašto bismo tek sada trebali biti šokirani.Što bi narod rekao:"Kako si posijao, tako ćeš i požnjeti" (nije upućeno lično tebi, već je samo uzročno-posljedični slijed dešavanja u društvu).

Uplitanje politike u religiju i religije u politiku je proces koji traje već 20 godina. Ne znam zašto bismo tek sada trebali biti šokirani.Što bi narod rekao:"Kako si posijao, tako ćeš i požnjeti" (nije upućeno lično tebi, već je samo uzročno-posljedični slijed dešavanja u društvu).

Ma neka si ti malo kontrir'o, ne smeta mi. Navikao sam.

Dobro.

dobili jedno i drugo ... 

Pitanje je dobro, ali si na njega već dao odgovor. 

Aranžman je isti kao što je dobila i Srbija (malo pomoći, da se zamažu oči, ostalo kredit, uslovljen ko zna čime, osim kamatom). Hrvatska će zahvaljujući članstvu u EU proći (malo) bolje.

Inače, Lucky je dobro opisao mehanizme u svom postu.

Tacno, ono sto je lucky napisao su mehanizmi u normalnom drustvu, kojg ovde nema niti u tragovima. Ne treba zaboraviti cinjenicu da se u predizborno vrijeme trguje glasovima na sve strane, pa tako jedan kandidat koji ima pregrst referenci da participira u kreiranju boljeg ambijenta za zivot biva potucen do koljena od tamo nekog kandidata sa jedinom referencom koja ovde pali, lojalnost stranci ili grupaciji unutar stranke koja ima hrpu para za potkupljivanje glasaca koji su skoro pa ovisni od one crkavice koju ce dobiti u zamjenu za glas.

U takvim konstalacijama bilo kakvi mehanizmi su smijesni.

Guest

Tacno, ono sto je lucky napisao su mehanizmi u normalnom drustvu, kojg ovde nema niti u tragovima. Ne treba zaboraviti cinjenicu da se u predizborno vrijeme trguje glasovima na sve strane, pa tako jedan kandidat koji ima pregrst referenci da participira u kreiranju boljeg ambijenta za zivot biva potucen do koljena od tamo nekog kandidata sa jedinom referencom koja ovde pali, lojalnost stranci ili grupaciji unutar stranke koja ima hrpu para za potkupljivanje glasaca koji su skoro pa ovisni od one crkavice koju ce dobiti u zamjenu za glas.

U takvim konstalacijama bilo kakvi mehanizmi su smijesni.

Tačno tako. U OV-u u Cazinu sjede konobari i ljudi sa maksimalno trogodišnjom školom, koja je također upitna, a svoje mjesto su izborili lojalnošću. Kad treba stati za govornicu i govoriti, onda su svi na tankom ledu.

Tačno tako. U OV-u u Cazinu sjede konobari i ljudi sa maksimalno trogodišnjom školom, koja je također upitna, a svoje mjesto su izborili lojalnošću. Kad treba stati za govornicu i govoriti, onda su svi na tankom ledu.

:nomention: U Kladuši je još gore.  

Edited by Ciklama

Goražde i Gradačac se često pominju kao najuspješnije opštine u federaciji, po standardu, uređenosti, zaposlenosti... Šta to oni imaju ili rade bolje u odnosu na, recimo, Cazin ili Kladušu? Odgovor na pitanje je vjerovatno i putokaz ka prosperitetu.

Imaju par jakih firmi koje su se same tako reci izborile za evropske standarde kvalitete.. Navodno u Gorazde dolaze ljudi sa svih strana raditi i skoro jedina opstina u kojoj te ne gledaju iz kojeg si tora nego mozes li raditi.. Tajna uspjeha je ekonomske prirode!

Imaju par jakih firmi koje su se same tako reci izborile za evropske standarde kvalitete.. Navodno u Gorazde dolaze ljudi sa svih strana raditi i skoro jedina opstina u kojoj te ne gledaju iz kojeg si tora nego mozes li raditi.. Tajna uspjeha je ekonomske prirode!

Pa, to je ono što je jasno svakom normalnom glasaču. E, sada je pitanje da li postoji neko sa realnim ekonomskim programom, bilo na lokallnom ili državnom nivou i da li će normalan svijet glasati za program, a ne  za osobu ili stranku, ili će opet biti tradicionalna komanda "na torove razbroj's".

To je ono što je uzrok svih negativnosti na cijelom ex-YU području, a posebno u BiH, od vremena Ante Markovića (stariji će se sjetiti kratkog vremena privredne renesanse pred sam rat), pa do danas. Pesimisti bi rekli "i ko zna koliko još dugo", ali ja želim biti optimista.

Goražde i Gradačac se često pominju kao najuspješnije opštine u federaciji, po standardu, uređenosti, zaposlenosti... Šta to oni imaju ili rade bolje u odnosu na, recimo, Cazin ili Kladušu? Odgovor na pitanje je vjerovatno i putokaz ka prosperitetu.

I Tešanj je svijetli primjer.

:nomention: U Kladuši je još gore.  

Sumnjam. Možda je isto, ali teško da je gore...

Vjerovatno isto.

Edited by Jiggy Bau

Sumnjam. Možda je isto, ali teško da je gore...

Vjerovatno isto.

Znaš šta, kad vidim kapacitete naših stranki, "pamet", još posebno mlađe generacije, osobe čije kapacitete znam ...  mogla bih i ja u poljitiku odmah, a isto tako kad vidim dokle su pojedini dogurali znam da je štela 1.000.000 %  :D , na to sve kad mi se desi sjednem s tim kapacitetima, ne znam da li bih plakala ili bih se smijala ....  :jester: