Jump to content
Sign in to follow this  
picasso

Još jedni izbori...

Recommended Posts

Zato što i Hrvati i Bošnjaci imaju svoje predstavnike u parlamentu, koji ih zastupaju. Zna se koja je procedura pri donošenju ustava.

Sadašnji reis drži nizak profil o tim stvarima, što je po meni, sasvim ispravno, jer jača ulogu i autoritet same IVZ, kao nepristrasnog faktora u politici i društvu djelujući, baš kako kažeš, na moralne i etičke norme (birajući stranu ili opciju remeti se politička ravnoteža i ugrožavaju demokratski procesi u društvu).

Svaki ustav BiH je garantovao sva prava i slobode svim građanima BiH. Možeš provjeriti. Mehanizmi za sprovođenje su zatajili, ali to je druga stvar.

Osim toga, kardinal ima "poslodavca" izvan zamlje.

I ne, ne razvodnjavam, jer sve što je rečeno, to je i objavljeno. A šta je objavljeno na internetu, nikad se ne briše. Jedna od prednosti digitalnog doba.

Još jedno, mani se lične diskreditacije učesnika u raspravi, bavi se raspravom.

Zato što i Hrvati i Bošnjaci imaju svoje predstavnike u parlamentu, koji ih zastupaju. Zna se koja je procedura pri donošenju ustava.

Sadašnji reis drži nizak profil o tim stvarima, što je po meni, sasvim ispravno, jer jača ulogu i autoritet same IVZ, kao nepristrasnog faktora u politici i društvu djelujući, baš kako kažeš, na moralne i etičke norme (birajući stranu ili opciju remeti se politička ravnoteža i ugrožavaju demokratski procesi u društvu).

Svaki ustav BiH je garantovao sva prava i slobode svim građanima BiH. Možeš provjeriti. Mehanizmi za sprovođenje su zatajili, ali to je druga stvar.

I ne, ne razvodnjavam, jer sve što je rečeno, to je i objavljeno. A šta je objavljeno na internetu, nikad se ne briše. Jedna od prednosti digitalnog doba.

Brkaš neke stvari.

Aktuelni Reis-ul-ulema ne treba da se politički opredjeljuje u smislu da podržava jednu političku partiju. To bi bilo suludo s obzirom da je vjernička populacija prisutna u više političkih partija.

Ali, ja kao vjernik očekujem da moj aktuelni Reis-ul-ulema povremeno ili po potrebi iznosi stavove Rijaseta IZ o krucijalnim pitanjima po Bošnjake koji su istovremeno (ili većinski) muslimani.

Tu se nas dvojica razilazimo u mišljenju. A geneza razilaženja je pretpostavljam u percepciji  odnosno poznavanju  i privrženosti Islamu. Meni je Islam program života.

A kandidatura Prof. Cerića je „drugi par opanaka“.

Dr. Cerić više nije Reis-ul-ulema niti je više u imamskom džubetu. On je samo slobodan građanin ove zemlje kojem ustav garantira pravo da može birati i biti biran.

Baš je cool sa onom mašnomJ

A kandidatura Prof. Cerića je „drugi par opanaka“.

Dr. Cerić više nije Reis-ul-ulema niti je više u imamskom džubetu. On je samo slobodan građanin ove zemlje kojem ustav garantira pravo da može birati i biti biran.

Baš je cool sa onom mašnomJ

Napisao sam već da mi njegova kandidatura ne smeta. Kao građanin sa ili bez leptir mašne je ok kandidat.

kad je u pitanju bivsi Reis dr. Mustafa Ceric ozbiljno mu zamjerim dvije stvari ... 

prva stvar je sto nije kada je u Travnik bio slucaj sa hodzom nije hodzu suspendiro i dao mu sredstva da se brani ... jer ono je sve bio linc FTV zajedno sa Bakirom Hadziomerovicem koji je usput Cazin nazvao zabiti ... Reis ga je branio ... trebao je biti bez komentara a covjeku dati sredstva da se brani ... 

druga stvar je gradski dzemat Cazin ... i pored toliko godina nije se rijesio problem gradskog dzemata Cazin ... 

ovdje se slazem sa mir&dobro da ima veoma odlicne veze na istoku i zapadu ... i po men je najkompletniji od svih kandidata ... 

a kada je u pitanju sto je neko spoemnuo da ulagaci sa istoka idu u Srbiju i Hrvatsku ... to je iz razloga sto smo mi Bosnjaci nazalost u ne milosti druga dva konstutivna naroda Bosne i Hercegovine ... 

investitori za investiciju "Beograd na vodi" su bili u Bosni i Hercegovini firma u kojoj radim ih je teskom mukom dovela da dodju na pregovore da investiraju u Bosnu i Hercegovinu ... oni su pristali i sa prestavnikom vlasti (ne mogu se sjetiti koji ministar) dogovoreno je potpisivanje protokola u vezi saradnje ...

medjutim kada su drugi put dosli na potpisivanje prethodni ministar je smjenjen a novi ministar nije imao pojma o protokolu ... i ljudi otisli u Srbiju ...

nasi ljudi nikako da svate razliku izmedju donacije i stvaranje poslovnog okruzenja ...

Ako kao Reis nije mogao kontrolirati stvari u jednoj IZ, koja je po strukturi jednostavna po narodnosti, vjeri, političkoj orjentaciji i sl., kako onda da u ovako kompleksnoj državi napravi nešto?

Imaöravo da se kandiduje i bude izabran (teoretski). Šta će reći izbori, druga je stvar. 

Druze, nemoj previse zestoko zastupati stavove kao na ovoj temi jer bi mogao dozivjeti da budes izopcen po nacionalnoj a onda i vjerskoj osnovi od strane pojedinaca.

LP

Ovaj forum ima jedan ogromni AS u rukavu, kada se izbori priblize, ovdje se pojave mumificirani ostaci nekadasnjih licnosti i progovore :D U velikom procentu to budu i stvarne politicke licnosti koji se ovdje anonimno upotpunjuju... A to je usput i kraj IT jedina oblast gdje neciji komentari mogu izmamiti moj odgovor! :)

Guest

Ova država je čista zajebancija. Takvih tipova kao što je Cerić nikad neće nedostajati da nam utuve ili pokušaju utuviti u glavu ko smo i šta smo.

Zadrtih seljačina, nepismenih majki i ljudi puni mržnje ovdje nikad neće nestati, tako da će hodža dobiti pozamašan broj glasova.

Ova država je čista zajebancija. Takvih tipova kao što je Cerić nikad neće nedostajati da nam utuve ili pokušaju utuviti u glavu ko smo i šta smo.

Zadrtih seljačina, nepismenih majki i ljudi puni mržnje ovdje nikad neće nestati, tako da će hodža dobiti pozamašan broj glasova.

Zašto prozivaš nepismene majke? Pa one barem imaju životnu mudrost. Neće sebi svašta dozvoliti.

U bošnjačkom narodu su najveći problem autodestruktivci koji promoviraju i podržavaju za Predsjednika čovjeka koji je 10 godina aktivno i sistematski Bošnjacima inputirao terorizam, montirao slučajeve poput Pogorelice, rafalno bljuvao islamofobiju, izjednačavao Izetbegovića sa Miloševićem i Tuđmanom te nanio ogromnu štetu BiH i Bošnjacima na međunarodnom planu!

Ovaj forum ima jedan ogromni AS u rukavu, kada se izbori priblize, ovdje se pojave mumificirani ostaci nekadasnjih licnosti i progovore :D U velikom procentu to budu i stvarne politicke licnosti koji se ovdje anonimno upotpunjuju... A to je usput i kraj IT jedina oblast gdje neciji komentari mogu izmamiti moj odgovor! :)

najbolji je kandidat Radoncic , jel da ? 

Od bosnjackih najbolji je Emir Suljagic.. Dokazao se covjek u predanoj borbi za obespravljenje bosnjake u RS! Od hrvatskih bi trebao pobjediti Martin Raguz dok kod srba nije velak izbor pa biras manje zlo tj neradnika Ivanica.. Eto to je to, tema se moze zatvoriti :)

Od bosnjackih najbolji je Emir Suljagic.. Dokazao se covjek u predanoj borbi za obespravljenje bosnjake u RS! Od hrvatskih bi trebao pobjediti Martin Raguz dok kod srba nije velak izbor pa biras manje zlo tj neradnika Ivanica.. Eto to je to, tema se moze zatvoriti :)

lijepo je vidjeti kako se ponasaju demagozi na djelu ... 

Ako kao Reis nije mogao kontrolirati stvari u jednoj IZ, koja je po strukturi jednostavna po narodnosti, vjeri, političkoj orjentaciji i sl., kako onda da u ovako kompleksnoj državi napravi nešto?

ne znam ... ja samo kazem da mozemo zamisliti kakvi su ostali kandidati kada je on najkompetentniji (po meni- sto ne mora govoriti da jeste i u stvarnosti) ...  

lijepo je vidjeti kako se ponasaju demagozi na djelu ...

Nisam shvatio. Mene si nazvao demagogom ili kandidate koje sam ja nabrojao??? Zamolio bih te kao moralno ozbiljnog covjeka da dovrsis misao!

Nisam shvatio. Mene si nazvao demagogom ili kandidate koje sam ja nabrojao??? Zamolio bih te kao moralno ozbiljnog covjeka da dovrsis misao!

ja sam dovrsio misao ... nikad nebih nesto napisao nedovrseno ... 

Ja cu ovo shvatiti kao personalnu uvredu tj napad na moju licnost nicim izazvanu. Nazvati nekog demagogom samo zato sto je iznio kratko svoje misljenje.. Sramota!

ne zelim ulaziti u licnu diskusiju ako imas sta napisati u vezi temi bujrum ... 

Jos jednom cu ponoviti svoj stav za izbore u oktobru, i to je moj licni stav zasnovan na dugogodisnjem bespotrebnom informisanju! Martin Raguz je prvi covjek koji je otvoreno Ljubicu i Covicu tj HNSu rekao NE. Covjek za kojeg se ne prelamaju tolike afere i koji je odlucno od prvog dana poveo stranku nakon sto su ga izabrali. Prvobitno proevropski orjentisan covjek od pocetka svoje karijere!
Zatim Mladen Ivanic je poznat siroj javnosti po tako reci neradu i nezalaganju te je dugo godina na vrhu politicke scene, ali taj covjek nikad nije bio toliki cetnik i dijelio BiH javnost kao sto to radi Dodik i SNSD. Znaci ako cu birati, onda cu izabrati manje zlo tj Savez za promjene na celu sa SDSom...
Dolazimo i do Suljagica koji je u padu svoje karijere ucinio jos bolje stvari i sam kao vuk samotnjak pokrenuo "prvi mart" da bi se ta koalicija izrodila skoro u 100% djelovanje bosnjaka tj cak i hrvata u manjem BiH entitetu.. Dogurao je i ovdje do dijaspore pa su se i ovdje ljudi poceli interesovati za svoju domovinu ofanzivnije.. Od svih bosnjackih faca kraj Hadziomerovica je nova faca na sceni i nama trebaju promjene! Ako je nekom demagogija moje misljenje, ja ne znam na kakav sam ja onda forum dosao?!

Fakat si trebao biti analitičar :D

Mladen Ivanić je nevinašce ko onaj Dodik što je priznao genocid.....

Guest

Zašto prozivaš nepismene majke? Pa one barem imaju životnu mudrost. Neće sebi svašta dozvoliti.

U bošnjačkom narodu su najveći problem autodestruktivci koji promoviraju i podržavaju za Predsjednika čovjeka koji je 10 godina aktivno i sistematski Bošnjacima inputirao terorizam, montirao slučajeve poput Pogorelice, rafalno bljuvao islamofobiju, izjednačavao Izetbegovića sa Miloševićem i Tuđmanom te nanio ogromnu štetu BiH i Bošnjacima na međunarodnom planu!

Ispitaj 50-ak bošnjačkih nepismenih majki za koga su glasale u zadnjih 20 godina. Tu ćeš dobiti odgovor na pitanje koje si postavio.

Ne sporim da je Ceric vrlo obrazovana, pa mozda u odnosu na druge kandidate i kompetentna osoba za mnoge stvari. Njegov osnovni problem je sto je do sad vec jasno isprofilisao svoja misljenja i poimanja drustva u kojem djeluje, a sve to javno iskazao. Tako je Ceric sebi uzimao za pravo da unutar vlastitog naroda stalno dijeli ljude na ove i one, a kriteriji po kojima je to cinio su bili njegovo iskljucivo pravo. 

Inace, njegovo biracko tijelo bi moglo biti sastavljeno od munafika koji jasno znaju sta zele postici i onih koji su slabo ili nikako prosvijeceni. Iole obrazovan ili prosjecno informiran glasac nece Cericu dati glas cisto zbog toga sto su takvi legalisti u drustvu koje je bar deklarativno sekularno.

• Upvote 1

Barca i PacificHurricane drago mi je što ste navratili i što iznosite svoja mišljenja.

Možete li bar pokušati svi skupa ostaviti osobne nesuglasice po strani za dobrobit Foruma? :)

Bilo bezveze da se smo svi istomišljenici, ali ne morate rasprave svoditi na osobna prepucavanja...  :(

• Upvote 1

Bakir Hadžiomerović (SDP)
Bakir Izetbegović (SDA)
Mustafa Cerić (neovisni)
Fahrudin Radončić (SBB)
Mirsad Kebo (neovisni)
Emir Suljagić (DF)
Sefer Halilović (BPS)
Halil Tuzlić (neovisni)
Adil Žigić (neovisni)
Džebril Bajramović (Stranka dijaspore)
Dragan Čović (HDZ BiH)
Martin Raguž (HDZ 1990.)
Živko Budimir (SPP)
Zora Terzić-Šeremet (DF)
Mladen Ivanić (Savez za promjene)
Željka Cvijanović (SNSD)

Jel ovo DF ima dva kandidata za clana predsjednistva ?!