Jump to content
Sign in to follow this  
Banjaluka

Poplava, nakon katastrofe...

Recommended Posts

Bi poplava (trenutno joå uvijek traje, ali polako jenjava, bar ona najveća opasnost).

Prirodna katastrofa je velika, plaćena je ljudskim žrtvama koje su vjerovatno mogle da budu manje i pokazala je katastofalno stanje u kome se nalaze društvo i država.

Logično,postavlja se nekoliko pitanja:

1. Da li su ove vlast mogle da urade više na prevenciji, tu mislim na sve nivoe vlasti, od opštinskih, kantonalnih, entitetskih do državne? Zašto civilna zaštita nema kapacitet da spasi bar ljudske živote.? Je li potrebniji vozni park svakog kantonalnog ministarstva nego helikopteri i čamci? 

2. Da li nam je toliko svejedno šta se dešava u drugim opštinama, kantonima, entitetu, da ne vrištimo do neba i pritisnemo one iz prve stavke na agitovanje?

3. Je li tv-kućama u federaciji važnije da se u najboljem tv-terminu i dalje neometano emituju turske i indijeske serije, umjesto da se pošalju ekipe koje će direktno izvještavati sa najizloženijih mjesta?

4. Za vrijeme zemljotresa u Banjaluci 1969. godine,proglašeno je vanredno stanje, vojska je pojačavala miliciju i imala naređenje da puca u sve one koji su pokušavali da iskoristi ljudsku tragediju i pljačkaju po gradu, zašto to nije praksa i sada? Vrijede li lopovi više nego svi oni koji su vlastitom mukom, krvlju znojem i odricanjem stekli imovinu koju je sada djelimično voda odnijela a ostatak prepušten na milost i nemilost neljudima koji odnose sve ono što nije uništeno?

5. Ratni profiteri i poratni tajkuni izgleda nemaju problema ni sada da dižu cijene hrane i vode onima koji su ostali bez svega. Kuda ide granica ljudskog smrada?

Jedini zaključak do kojeg mogu da dođem je : bijedno!

Ili kako je jednom napisao naš jedini nobelovac: "Svijet je pun gada."

Mogu to da shvatim ali ne i to da je našu zemlju zapao največi broda gada po glavi stanovnika.

1. Njihova nesposobnost došla je do izržaja ovom katastrofom. Ja nisam iznenađena. Oni koji jesu bude se ( i to je nešto).

2. Nije nam svejedno, dokazali smo angažovanjem oko pomoći ugroženima. Ali znamo da su nam vođe nesposobne pa nismo na njih čekali, nego smo sami zavrnuli rukave.

3.FTV i BHT -   ova situacija je samo potvrdila njihovu nesposobnost, zaslužuju bojkot plaćanja pa nek' nas tuže sve redom.

4. Dva različita sistema, nekad jer milicija pendrek nosala, a sad policija olovke nosi.

5.Ali, ne vjeruj svemu što nađeš na netu. Juče je napravita frka oko brašna,  a to brašno uvijek košta više od drugih, nisu mu sad digli cijenu.

lokalna i bilo koja vlast su mogle da urade vise ... i to je sasvim jasno ... da li ce se opametiti nece ... opametit ce se ako neko zavrsi u zatvoru zbog situacije ...

kao sto Ciklama napisa ... ne vjerovati svemu sto se postavlja na internet ...  i sada policija ima ovlasti da suzbija kradju al kao i u onom sistemu tako i u ovom sistemu ne moze stignuti pokriti sve ...

na zalost ljudi su puni mrznje i samo gledaju prema kome da tu mrznju usmjere ... pa tako neki ljudi su to skuzili i ona koriste situaciju da tu mrznju usmejre prema nekom ko njima nije drag ...

moj rodjak koji je svojim kombijem vozio pomoc u maglaj je napisao kako je vidio da sluzbenik crvenog krsta trpa hranu u svoje auto i to je njemu bio dovoljan razlog da kaze kako sluzbenik crvenog krsta krade pomoc ... a nije razmisljo da je on isto pomoc strpao u svoje privatno vozilo i prebacio tamo i niko nije napao da je ukrao tu pomoc ... ili da je razmislio o tome kako ljudi iz crvenog krsta mogu dostaviti pomoc u ugrozena mjesta neg svojim autima ... 

mene je jedan jos veci fenomen iznenadio da su politicke partije nas u prikupljanju pomoci uspjele razjediniti ... odnosno da su ljudi nosili pomoc punktovima koje su organizovale politicke partije a koje ce te aktivnosti iskoristiti u nadolazecim izborima ...

Katastofalno (po federalne medije) je da je RTRS ispala jedini javni servis koji je u službi građana i koji imaju danonoćno prokrivanje situacije, mada su i oni imali 24-satno kašnjenje. 

Najviše informacija sam dobio sa banjalučkog foruma, stalno su objavljivani podaci o stanju Vrbasa i Vrbanje, potkrijepljeni slikama, da ne bi bilo sumnje da je dezinformacija u pitanju, (kasnije sam vidio da je velika aktivnost i na klixu) zato što sam i lično bio pogođen situacijom (roditelji su mi trenutno u BL, bila je frka neopisiva, dvorište poplavljeno, voda ušla u garaži i podrum, ali srećom rast vode okončan sa marginalom od 20 cm od prelijevanja u kuću. Komšije su prošle mnogo gore, vjerovatno su kod nas malo viši temelji, ali sve komšijske kuće do obale Vrbasa su poplavljene, totalna šteta)

Izvorima koji su potkrijepljeni slikama i video zapisima vjerujem, ostalo čovjek sam mora "procijediti".

Što se mržnje tiče,bar po onome što sam doživio među Banjalučanima (tj.onima koji čine statistički uzorak banjalučkog foruma) mržnja je manja, nego bilo kada nakon završetka rata. Ljudi su zahvalni na svu pomoć koja je stigla od koga god je poslana, posebno mi je palo u oči "Velika Kladuša, Bihać i Tuzla" Mržnj je uglavnom, skoro isključivo usmjerena prema vlasti koja nije učinila ništa ili vrlo malo da do ovakvih situacija ne dođe, a ako već dođe, onda da prođe sa što lakšim posljedicama. Pominje se pljačka skladišta CZ koja je imala dvadeset motornih čamaca (sad nema ni jednog) i ogroman broj manjih gumenih čamaca od koji je ostao samo manji broj, koji su bili vrijedni zlata. O helikopterima da i ne govorimo.

nisu samo mediji iz genocidne tvorevine prenosili situaciju vezano za poplave ...

mrznja je samo usmjerena u nekom drugom pravcu ... nije vise da mrze se srbi,hrvati i muslimani ... sada se mrze bingo , konzum crveni krst u maglaju itd ...

svi hoce da ukradu sem mene ... svi su lopovi sem mene ... ne znas ti nista ja sam bio na terenu i vidio sam sve ...

svi hoce da ukradu sem mene ... svi su lopovi sem mene ... ne znas ti nista ja sam bio na terenu i vidio sam sve ...

Pa ispričaj nam gdje si bio na terenu i šta si sve vidio (ovo nije sarkazam, nego znatiželja).

Veliki je problem što ne postoji nikakva krovna organizacija, nikakav nivo niti organ vlasti koji se pokazao dostojnim zadatka. Izuzev, naravno, Oružanih snaga koje jedine imaju poštovanje  građanstva u oba entiteta. Najviše su učinili sami građani, dobrovoljci, bez njih civilna zaštita ne bi spasila sama sebe, a kamo li nekog drugog.

Najgori od svih su predstavnici stranaka koji bi se pojavili sa bocom vode i kutijom keksa (po izjavama svjedoka) i rekli "ovo vam daruje ta i ta stranka". Fuj!

Takve bih tukao usranom motkom, ako hoćeš da pomogneš, pomozi od srca, kao čovjek (i eventualno kao vjernik), ali ne miješaj u to politiku i ne sakupljaj glasove ljudi koji su u nevolji.

tekst koji si citiro nije se odnosio na mene ... vec su to rijeci koje rado koriste ljudi danas kada je u pitanju razgovor u vezi poplava ... 

ja licno nisam isao na teren ... ja sam novcani prilog ispred svoje familije i portala cazin.NET dao u crveni krst ... 

crveni krst je krovna organizacija ... a koje to mejrodavan da kaze da nije dostojan zadatka , ti , ja ??? 

Izvini, pogrešno sam te razumio ranije.

Crveni krst/križ/polumjesec jeste humanitarna organizacija, ali, na žalost, bavi se samo otklanjanjem najtežih posljedica, a ne prevencijom i neposrednim mjerama spasavanja. Naravno, donatorima se ništa ne može zamjeriti, naprotiv, plemenito je pomagati ljudima u nevolji.

Mislio sam prvenstveno na krizne štabove, CZ i organe vlasti na svim nivoima kao primjeru nekompetencije.

Ja sam odlučio da pomoć pošaljem neposredno, jednom od rođaka, a on da kupi komšijama ono što im je najpotrebnije. Ja ne znam šta je to, ali oni će znati. Više volim da pomažem konkretne ljude kojima pomoć treba, ali pomoć će trebati i onim drugim, zato je svaka pomoć zlata vrijedna.

Naravno, mnogo je dezinformacija, prvih dana je bila bolja neformalna informiranost, ali sada je, izgleda, haos. Krenulo se sa političkim pljuvanjima unutar entiteta, dok mi se čini da je međuentitetsko i međunacionalno stanje na najvišem nivou nakon rata, slušajući građane, ne sredstva informisanja koji su opet počeli bistriti stranačku politiku.

Ova poplava nije pogodila Bošnjake, Srbe i Hrvate, već ljude, komšije. Svi su isti, mokri, promrzli i unesrećeni. Ljudski je pomoći svima.

Guest

Prijeko je potrebna mobilizacija stanovništva, inače ćemo katastrofu osjetiti i godinama kasnije a u nekim gradovima ćemo vidjeti sliku kao u Bijeljini - dok jedni rade, drugi ispijaju kahve na terasama.

Mediji bi trebali blokirati sva politička saopćenja i odbiti objaviti bilo koju sliku načelnika, političara, vijećnika i ostalih koji se slikaju na poplavljenim područjima, bile njihove namjere iskrene ili političke.

Najviše me brine šta će narod da jede iduće zime. Prinosi su najviše stradali baš u dijelovima zemlje gdje se proizvodi najveći dio hrane. Stočni fond je desetkovan, niko ne može procijeniti koliko krava, koza, ovaca, svinja i peradi je voda odnijela.

Čuo sam razmišljanja u stilu "nema veze, i onako sve uvozimo". Možda je (djelimično) i tačno ovo o uvozu, ali čime će se to platiti, možda parama od nafte koju crpimo u svakoj avliji?

ima li kakvih podataka da je koji politicar uhapsen i zatvoren ?    nema ?!         

treba prvo zatvore izgradit sta ih je ,,,   Bosna je zemlja u kojoj se  lopovi slobodno krecu..FUJ 

kada su u pitanju poplave ... nisu mi bili jasni ljudi u ovoj situaciji ... svatko koje vozio pomoc u poplavljena podrucja je pisao i komentarisao da je on dostavio pomoc onima kojima je bilo potrebno ... 

nije mi jasno i volio bih da mi neko objasni kakvu to moc imaju ljudi pa kada prvi put u zivotu vide dva covjeka da znaju koji je od njih dvojice posten a koji lopov ...  jer svi koji su vozili i dostavljali pomoc su govorili kako ima lopova i kako su oni vozili pomoc ljudima kojima je potrebna ... 

po meni i mom skromnom misljenju citav sistem je zakazao ... pomoc se trebala i morala jedino dostavljati putem crvenog kriza(krsta),merhameta, karitasa, crvenog polumjeseca ... 

zato jedino tako bi se mogla uspostaviti kontrola koliko je pomoci dostavljeno a spiskovima kome je ta pomoc urucena i da ne dolazi da neko dobiva pomoc tri cetiri puta a neko nikako ... 

tako isto se desava i desavat ce se obnovom kuca ... 

a isto takvu situaciju smo imali i kada su bili protesti ... sve radimo ne organizovano ... kako onda da politicari rade organizovano nesto pozitivno za drzavu sem organizovanog stvaranja odlicnih uslova za sebe i svoje familije ... 

U ovakvim situacijama uvijek ima onih koji pomazu i onih koji gledaju da se okoriste..

Bez obzira preko koje organizacije se pomagalo, ili mozda licno.. uvijek je bilo iskoristavanja te pomoci i nikad ne mozes reci da se 100 % obavio dobar posao.

Licno sam isao u Olovo, pa Novi, Prijedor, Sanski Most i na kraju Zeljezno polje... Onako licno, vidio sam i ljude kojima je stvarno pomoc potrebna ali i one kojima bas i nije nego koriste situaciju... I svugdje gdje bili skoro ista slika.. Jedni se zale da im niko ne pomaze drugi govore da ovi lazu i da se pomoc dobija...

Ali, zbog tih nekoliko pojedinaca koji iskoritavaju to, ne treba da se odbije pomagati ljudima...

Ne znam kako to ide knwd nas ali ovdje i ne mozes dati novac nigdje nego u crveni krst.
Evo jedan primjer: Kad su bile poplave, ovdje na tv-u je kruzila reklama "posalji sms Pomozi Balkan i doniraj 100 kruna" od tada pa do danas dobila sam najmanje 10 sms-ova od njih. Koliko su sakupili, sta su kupili, koliko je otislo u BiH, koliko u Srbiju, koliko u Hrvatsku, ma svako malo neka obavjest.