Jump to content
Sign in to follow this  
picasso

Koje stvari nosimo u Schengen, a koje donosimo u BiH?

Recommended Posts

I svaki put kad dodjemo nazad iz Bosne moramo amortizere na kolima minjati :-).

Ona zuta masiraca pravo dobro izgleda. 

Ovdje u ovom gepektu jos zavjese i kanisle fale :-).

Iz Austrije treba obavezno Nutelu ponijeti

Obavezno. 

Meni moja Mecollyna donijela. :D

Ja sam prestao da nosim bilo šta osim ličnog prtljga. U oba pravca. Ako ću da posjetim nekog (a ne ide se praznih ruku :) ), onda kupim šta treba lokalno. Ako mi neko iz Bosne dolazi u posjetu, onda direktno kažem da mi ne donosi ništa jer mi ne treba ništa i da mi je najveći poklon da mi dođe praznih ruku i puna srca. Ali ne možeš ti našem svijetu dokazati :) pa muku mučim sa potkošuljama koje niko ne nosi, gaćama kakvih sam se stidio još kao dijete kada sam se morao presvući na fizičkom i čarapama koje ne moram kupovati više dok sam živ.

• Upvote 2

Ja sam prestao da nosim bilo šta osim ličnog prtljga. U oba pravca. Ako ću da posjetim nekog (a ne ide se praznih ruku :) ), onda kupim šta treba lokalno. Ako mi neko iz Bosne dolazi u posjetu, onda direktno kažem da mi ne donosi ništa jer mi ne treba ništa i da mi je najveći poklon da mi dođe praznih ruku i puna srca. Ali ne možeš ti našem svijetu dokazati :) pa muku mučim sa potkošuljama koje niko ne nosi, gaćama kakvih sam se stidio još kao dijete kada sam se morao presvući na fizičkom i čarapama koje ne moram kupovati više dok sam živ.

Kod mene suprotno.Kod mene niko bujruma nema bez jednog plastikanera rakije i kile-dvi pastrme :-)

Potpuno drugacija situacija kod ovih kojisu blizu. Recimo da je iz Graza lakse doci u Kladusu ili Cazin nego u neke dijelove Austrije. To daje priliku nasoj dijaspori da u Bosnu ponese proizvode koji su ovdje skuplji, a losije kvalitete. Sto nije za ocekivati u odnosu na standard, U povratku se pruza prilika da se ponese koja steka cigareta, domacih proizvoda pa cak i drva .... :D . Nepusaci cesto nose cigare pa vise nego je dozvoljeno i onda zarade koji Euro ili ucine uslugu svom rodjaku koji je vec bio pretrpan.

Nema nista bolje neg`kad na granici otvoris gepek a unutra masiraca pokrivena zavjesom,dvi kanisle sa strane i po svemu tome se prosulo kuruzovo brasno :-).

Salu na stranu,i ja bi da sam blize.Zazeli se cojek svacega u tudjini.

Ja kad dodjem u Cazin prvo u Bingo odem da uzmem mortadele prave,cokolina i cokoladu od rize(onu od metar) :-)

U Švedskoj prije dvadeset godina je teško bilo naći pileće i pureće viršle. Sad ih ima na svakom koraku. Masovno se uvoze proizvodi sa Balkana (naravno i iz Bosne), pa više nije problem kupiti Brajlovićevo suho meso, sudžuk i ćevape, čak i banjalučke, lepine, poli parizer, eurokrem, kiki i bronhi bombone, smoki, vitaminkin ajvar i marmelade, vispakovu kafu, karlovačko, sarajevsko i nektar pivo, koktu, sarajevski kiseljak, radensku, klasove jufke, čak i gotovu sirnicu, zeljanicu, krompirušu i burek (kome je mrsko da razvija). Vjerovatno sam još više toga zaboravio. Cijena ista ili marginalno viša nego u Bosni. 

Iz Bosne sam znao povući samo bocu-dvije maksuzije, to je ono čega ovdje nema da se kupi, i volio bih povući koju bocu Enesove boze, ali bi se pokvarila usput, zato se trudim da oćeifim dok sam u Banjaluci i to treba da me drži do idućeg puta.

Rupe u prtljažniku popunim u Njemačkoj, kao i svi ostali "Švedi", malo odabrane žeste (koja je tamo upola jeftinija) i par boca vina ( u svaku dostupnu prazninu) i to je to. Godišnja rezerva.

Nista ne donosim, ako ne racunam svekrvi nekakve masti za reum. Ona misli da su nase bolje, vidi na reklami. Odavde vec pet godina za redom rodjaku nosim nekoliko tegli silda u kariju. On se davi sa tim. Kad oni dolaze ovamo, jedino sto donesu sira iz mijeha ali vi ne znate sta je to. 

Doduse mi uvjek idemo avionom pa mi je ograniceno sta smijem ponijeti. Ali nema ni potrebe ovdje imaju kupiti svi nasi proizvodi pa i mog dzema od drenjina i smokava.  

Nosim kofer sa licnom odjecom/obucom ...Vracam takoder...

Vidala sam  one koji nose parike ,krompir, lubenice i sl...( kao da ovamo nema nista od toga)...ali eto, to je ono nase" steta da se ide nazad praznog gepeka "...

...jedino sto donesu sira iz mijeha ali vi ne znate sta je to. 

Znam ja, znam ja! :) Kad sam bio dijete, ljetovao sam kod rodbine u Gacku.

• Upvote 1

Znam ja, znam ja! :) Kad sam bio dijete, ljetovao sam kod rodbine u Gacku.

Da nismo rodbina, haha

Ako si ti ili tvoji iz Gacka, ili okoline, sve je moguće. :)

Ako si ti ili tvoji iz Gacka, ili okoline, sve je moguće. :)

Fifti fifti, pola mene iz Gacka. Vidim ja da i ti imas malo kamenih gena. Jelde.

Jeste. Druga polovina iz Cazina. Pošto mi svako u Cazinu može biti rod, onda možeš i ti. :)

Vajkrem vavik ponesem sa sobom, par pakovanja. Domaceg meda takodjer! Po potrebi nam dolazi i sok od bazge, razno bobicasto voce itd. Za sudzuk i pastrmu su se vec i ovdje ljudi specijalizirali. primjer je janje oderano mlado za 50€ u Mariboru, tj za tu ga cijenu nema ni u Krajini. Imamo svoju pecaru sazidali u Hofu, merak da se ne moze opisati kad ulicom zamirisi peceno janje :)