Jump to content
Sign in to follow this  
picasso

Pindzo istrajan u borbi protiv penzije

Recommended Posts

Nakon nekoliko pokusaja da se imam gradske dzamije u Cazinu penzionise to idalje ne uspjevaju.

Prvi neuspjesni pokusaj je bio 2004. godine. 10 godina nakon toga efendija i dalje odolijeva nastojanjima da se udalji sa radnog mejsta na kojem je dobio rjesenje za penziju. Ovih dana sudskom presudom odluceno je da mora napustiti dzematsku kucu koja u vlasnistvu Vakufske direkcije iz Sarajeva.

Dio dzemata koji se organizovao kao udruzenje gradjana i dalje drzi Dervu Pindzu i pomaze mu u njegovoj borbi protv penzionisanja.

Sta mislite o ovom slucaju?

Penzioneri dobijaju jednu kovertu mjesečno, prvog u mjesecu, ako imaju sreće. Imam dobija kovertu na svakoj dženazi. Pa vi sad vidite.

Da je meni dočekati penziju, bez previše boleština, ni puškom me ne bi mogli natjerati da ostanem raditi.

Ja iz svega ovoga mogu samo zakljuciti da  islamska zajednica i te vakufske direkcije ne trebaju postojati kao ni ostale vjerske udruge u svim mogucim vjerama.Samo p..darije od njih.

Nek dzemat radi kako hoce.Ako su dzematlije zato da Pindzo bude hodza do 2078 ,nek bude brate.Sta ima tamo neko iz Sarajeva s tim.Nek ispred kuce svoje metu a ostale na miru ostave.

• Upvote 1

ovdje se radi da ljudi koji nemaju pojma o čemu se radi komentarisu o omalovazavaju institucije ... 

Pindzo je navrsio 65 godina i poslodavac ga je penzioniso ... on uz pomoc drugog covjeka koji takodjer nije iz cazina i koji je iskoristio cazinsko gostoprimstvo uzrupira hodzinsku kucu i dzamiju ... istupaju iz islamske zajednice i osnivaju udruzenje gradjana koje i dalje uzrupira prostorije gradske dzamije i hodzinske kuce ... na sudu prvi put dobivaju parnicu formalno pravne stvari ... jer se kao tuzitelj pojavila islamska zajednica a gradska dzamija i hodzinska kuca su u direkciji vakufa ... institut vakufa se da objasniti na nekoj drugoj temi ... nakon toga direkcija vakufa pokrece spor i normalno dobiva spor ... on ni nakon izgubljenog spora ne zeli napustiti hodzinsku kucu i predati gradsku dzamiju sve dok nije doslo do toga da se prisilno delozira ... 

u medjuvremenu ljudi koji su placali clanairnu u udruzenju koje se nazvalo dzemat stari grad ... se pocelo osipati i ponovno dijeliti ... 

i do danas su se nekoliko puta dijelili i svadjali ... 

pozdravljam vracanje gradske dzamije u ruke njenih vlasnika ... dikrecije vakufa odnosno islamske zajednice ... nadam se da ce se ubrzo sprovesti konkurs za imama gradske dzamije i da ce se narod vratiti u dzamiju da u istoj radi ono za sto je sagradjena a to je da obavlja molitvu uzvisenom Allahu dz. ... 

i nadam se da ce cazinjani izvuci iz ovog pouku i nece ubuduce dati da ljudi sa strane zloupotrebljavaju nase gostoprimstvo i da se zbog ljudi sa strane dijelimo i svadjamo ... 

Nisam upucen o cemu se ovde radi, ali zar svakom dzematu nije dato na volju da bira ko ce mu biti hodza kao i sva druga prava koja su moguca dati tom covjeku. Sad odjednom se pojavljuje ta neka direkcija koja zeli jasno reci da je to njihovo vlasnistvo i da dzematlije nemaju prava sa svojom imovinom sami upravljati.

dzematlijama niko ne brani da sa SVOJOM IMOVINOM upravljaju i radi sta hoce ... al sa imovinom Vakufa i Islamske zajednice ne moze upravljati i raditi sta zeli niti bilo cijom drugom imovinom ... 

dzematlijama niko ne brani da sa SVOJOM IMOVINOM upravljaju i radi sta hoce ... al sa imovinom Vakufa i Islamske zajednice ne moze upravljati i raditi sta zeli niti bilo cijom drugom imovinom ... 

Izgleda da ni tebi nije jasna institucija vakufa, jer se tu ne radi o de facto vlasnistvu vec o davanju na upravljanje. Svaki demat i njegove dzematlije su direktni vlasnici vjerskog objekta kojeg koriste, a nikakva direkcija.

Izgleda da ni tebi nije jasna institucija vakufa, jer se tu ne radi o de facto vlasnistvu vec o davanju na upravljanje. Svaki demat i njegove dzematlije su direktni vlasnici vjerskog objekta kojeg koriste, a nikakva direkcija.

Halal meso!

Lud zbunjenog.

men je jasno ... al ocigledno je da tebi nije jasno ... jel da je tako kako ti kazes ... zasto su iz udruzenja izgubili spor ? 

Nisam upucen o cemu se ovde radi, ali zar svakom dzematu nije dato na volju da bira ko ce mu biti hodza kao i sva druga prava koja su moguca dati tom covjeku. Sad odjednom se pojavljuje ta neka direkcija koja zeli jasno reci da je to njihovo vlasnistvo i da dzematlije nemaju prava sa svojom imovinom sami upravljati.

¨Naravno, ali uz postivanje pravila Islamske zajednice koja regulise sve oko zaposljavanja imama uplate doprinosa, obezbjedjenja ostalih prava i prije svega izdavanja dozvola za rad imama.

Taj isti Pindzo je koristio sve beneficije IZ dok mu je trebalo kasnije prelazi na udruzenje gradjana. Kod nas kome se god cefne ima u avliji svoju drzavu i pravi svoja pravila.

Pindzo je navrsio 65 godina i poslodavac ga je penzioniso ...

Ovo je poenta priče. Trebalo bi da slijedi zlatan sat, hvala, alahimanet.

Niko ga ne bi istjerao ni iz džemata ni iz IVZ, ali ako je napunio godine po zakonu za penziju i IVZ želi na tom mjestu nekog drugog, nema više o čemu da se priča. I predsjednik najmoćnije države na svijetu napušta (bijelu) kuću koja mu je data na korištenje za vrijeme mandata. Isto vrijedi i za reisa, koji se isto bira. Nije valjda da jedan imam ima veća prava?

Zamislite da jedan direktor skole nece ode u penziju. Onda se nadje udruzenje gradjana i kaze skola vise nece biti pod nadleznosti ministarstva obrazovanja i mi nedamo direktora.

men je jasno ... al ocigledno je da tebi nije jasno ... jel da je tako kako ti kazes ... zasto su iz udruzenja izgubili spor ? 

Jes ti argumentacija, u ostalom kao i svaka tvoja druga rasprava, sa dvije tri rijeci i tri tacke na kraju. 

Institucija vakufa je nesto kao vlasnistvo u smislu postivanja islamskih normativa i pravila. Zasto ta neka direkcija nikad ni u jednu dzamiju ili dzematsku kucu nije ulozila niti fening??? Zasto je Pindzo 4-5 godina funkcionisao na osnovu postojanja udruzenja gradjana, a direkcija ili IZ nije mogla nista uciniti??? Ocito nemas pojma na kom osnovu to sve funkcionise i tu se ispreplicu svjetovni i duhovni zakoni. Zasto se direkcija nikad nije pobrinula niti za jedne mezarluke u drzavi, a svi su uvakufiti i formalno su vlasnistvo te direkcije??? Zasto sve ovo gore finansiraju dzematlije a to ce i dalje raditi??? 

U jednom kladuskom dzematu u hodzinbskoj kuci zivi mjestanin jer hodza u istom tom dzematu ima svoju vlastitu kucu. Svi dzematlije su tako odlucili i direkcija tu nema sta da trazi.

I na kraju, danas na protestima sam cuo ime novog hodze kojeg gura politika i mogu ti reci da upravo taj nikad nece moci zasjesti na to mjesto jer to vecina dzematlija nece dozvoliti. Meni je zao covjeka, ali mu je veliki problem njegova zaledjina sa politickim pedigreom.

p.s.

Kad odgovoris na sva ova pitanja, mogu nastaviti raspravu jer sa tri tacke ne zelim gubiti vrijeme.

Edited by barca

kao i uvijek do sada kada nemas argumenata pocnes sa demagogijom ... 

udruzenje kada ima pare neka kupi na na lojicki zemljiste i napravi sta vec im treba za molitvu jer stvarno ne znam koje vjeroispovijesti su ti ljudi ... znam da su istupili iz islamske zajednice ... 

s tobom koji nemas pojma o Vakufu necu diskutovati ... a ni pasti na tvoj nivo diskusije  ... 

udruzenje kada ima pare neka kupi na na lojicki zemljiste i napravi sta vec im treba za molitvu jer stvarno ne znam koje vjeroispovijesti su ti ljudi ... znam da su istupili iz islamske zajednice ... 

s tobom koji nemas pojma o Vakufu necu diskutovati ... a ni pasti na tvoj nivo diskusije  ... 

Ovo govori o tvojim karakternim osobinama, aferim.

Problem je sada što nema te sile koja će pomiriti džemat koji se je baš zbog Pindže i podijelio.

Bez obzira koji hodža da dođe.

Moguće lako da su pravi muslimani i nestranački ljudi ako su istupili iz Islamske zajednice BiH koja najmanje ima veze sa islamom ...

Četiri mjeseca prije penzionisanja oni hoće da smijene hodžu koji je tu već godinama i trudi se da ta džamija ne postane stranački forum kao ostale, čisti pokušaj da mu zagorčaju lagan odlazak u penziju. Nema potrebe da se tu više bilo šta dodaje.

A ti bi trebao znati Sekjuriti da nije Pindžo počeo dijeliti džamije i džemate već stranke i stranački ljudi, jedni bi svoju propagandu i politiku tjerali a Pindžo je samo islamu dao unutra. To je narod prepoznao i zato ga cijeni, prvi ja koji nisam religiozan cijenim takvog čovjeka. Smeta vama što se od džamije ne pravi cirkus, i ovako vi ne idete u nju.

Picasso ja mjesto plusa stavi minus ... Tako je kada sa telefona pišeš ...

Upravo oni koji nizu religiozni najvise cjene Pindzu.

Ja ga cijenim zato što ne dopušta miješanje politike i religije, vidi se tačno i na forumu a i u realnom životu kome to smeta. Ja sam makar pošten pa kažem zašto ga cijenim a ostali seru protiv njega jer se ne savija kako oni vjetar tjeraju da puše :D

Da je više ljudi poput njega islam bi bio primamljiviji a ne bi se išlo na džumaje danas zna se zašto ...

Ja ga cijenim zato što ne dopušta miješanje politike i religije, vidi se tačno i na forumu a i u realnom životu kome to smeta. Ja sam makar pošten pa kažem zašto ga cijenim a ostali seru protiv njega jer se ne savija kako oni vjetar tjeraju da puše :D

Da je više ljudi poput njega islam bi bio primamljiviji a ne bi se išlo na džumaje danas zna se zašto ...

Ja bih cjenio tvoje misljenje vise kada bi ti bio upucen u ono sto govoris umjesto da slusas kojekakve price.

U dzamijama se najvise govori o djelima poslanika alejhiselam i o onome sto nam Allah naredjuje tamo se ne drze predizborni skupovi kako bi neko moga razumjeti iz tvojih izjava. Na dzumu idu vjernici jer im je strogo naredjena. Ako mi ne vjerujes dodjes jednom i poslusas sta hodza prica. Vidjeces da Pindzo nije nikakav antipoliticki heroj kako se proziva.

• Upvote 1

Moguće lako da su pravi muslimani i nestranački ljudi ako su istupili iz Islamske zajednice BiH koja najmanje ima veze sa islamom ...

Četiri mjeseca prije penzionisanja oni hoće da smijene hodžu koji je tu već godinama i trudi se da ta džamija ne postane stranački forum kao ostale, čisti pokušaj da mu zagorčaju lagan odlazak u penziju. Nema potrebe da se tu više bilo šta dodaje.

A ti bi trebao znati Sekjuriti da nije Pindžo počeo dijeliti džamije i džemate već stranke i stranački ljudi, jedni bi svoju propagandu i politiku tjerali a Pindžo je samo islamu dao unutra. To je narod prepoznao i zato ga cijeni, prvi ja koji nisam religiozan cijenim takvog čovjeka. Smeta vama što se od džamije ne pravi cirkus, i ovako vi ne idete u nju.

Konkretno u džematu u kojem je Pindžo nema nikakvih političkih igara niti je bilo. Ja ne znam kako ljudi mogu cijeniti hodžu kojem je bitnija njegova pozicija nego jedinstvo džemata. Kojem je bitnije njegovo radno mjesto nego to što će se hiljade ljudi zbog njega posvađati. 

A čisto sumnjam da ti znaš idem li u džamiju ili ne

• Upvote 1