Jump to content
Sign in to follow this  
Remzudin

Cenzura Medija

Recommended Posts

Postovanje svima

pitanja za Administratore ovog foruma.

Da li ste vi strasljivi ?

Da li bi ste vi uradili naredjenje jedne politicke partije u vezi slobodnog govora.?

Ma kakvi oni... i svi ostali u Bosni. :P

A vjerovatno i bilo gdje drugo. :(

Edited by Jiggy Bau

Pa ne znam to. Pošto imaš u tome iskustva, zanima me je li ima definisana cijena za određene usluge/vijesti/neinformisanje/informisanje ili svak' ima svoju cijenu? Naravno, što se tiče BiH samo.

Ili cijena zavisi od čitanosti određenog info portala?

Edited by Jiggy Bau

Sve za osobnu korist, zna se sve ko je, sta je i za koga ovdje :D

Pa dajte ljudi, meni još niko nije ponudio ništa, jesam li ja gori od drugih?  :)

Pa dajte ljudi, meni još niko nije ponudio ništa, jesam li ja gori od drugih?   :)

Neces vjerovati ali ni meni iako sam na forumu jako dugo, naravno, ako se pod pojmom "ponuditi" ne ubraju kojekakve prijetnje.

Neces vjerovati ali ni meni iako sam na forumu jako dugo, naravno, ako se pod pojmom "ponuditi" ne ubraju kojekakve prijetnje.

Ne bih rekao da si ti plaho sikirljiv zbog tih prijetnji. :)

I u svijetu potoji mnoštvo medija u kojima se ogledaju stavovi pojedinih partija ili političkih struja, ali novinarstvo je profesionalno, sve se provjerava iz više izvora i uglova prije nego što se objavi. Ono što sam vidio u BH-izdanjima, bilo štampanim ili web-baziranim, odiše diletantizmom, neukusom, pa i polupismenošću, jer mi je nezamislivo da novine ili portali objavljuju takve stvari koje su tragikomične.

Razumijem ja da je novinarstvo zahtjevan posao i od manjih portala se ne može očekivati da plati profesionalce (sav posao se radi volonterski), ali kad se u Avazu (kažem samo za primjer) ljudi provaljuju sa nepoznavanjem maternjeg jezika, onda je to tuga. A te novine se prodaju!

Mislim da će proći još dosta vremena dok BiH ne bude imala novinarski kadar kakav je imala 1989-90. u vrijeme kadaje buknula "glasnost"i kod nas. Naravno, biće uvijek svijetlih izuzetaka i časnih ljudi koji se neće prodati za sitniš. Svako društvo treba nekog ko će da nosi baklju istine, čak i u najvećem mraku, makar i protiv većine.

Ne bih rekao da si ti plaho sikirljiv zbog tih prijetnji. :)

I u svijetu potoji mnoštvo medija u kojima se ogledaju stavovi pojedinih partija ili političkih struja, ali novinarstvo je profesionalno, sve se provjerava iz više izvora i uglova prije nego što se objavi. Ono što sam vidio u BH-izdanjima, bilo štampanim ili web-baziranim, odiše diletantizmom, neukusom, pa i polupismenošću, jer mi je nezamislivo da novine ili portali objavljuju takve stvari koje su tragikomične.

Razumijem ja da je novinarstvo zahtjevan posao i od manjih portala se ne može očekivati da plati profesionalce (sav posao se radi volonterski), ali kad se u Avazu (kažem samo za primjer) ljudi provaljuju sa nepoznavanjem maternjeg jezika, onda je to tuga. A te novine se prodaju!

Mislim da će proći još dosta vremena dok BiH ne bude imala novinarski kadar kakav je imala 1989-90. u vrijeme kadaje buknula "glasnost"i kod nas. Naravno, biće uvijek svijetlih izuzetaka i časnih ljudi koji se neće prodati za sitniš. Svako društvo treba nekog ko će da nosi baklju istine, čak i u najvećem mraku, makar i protiv većine.

hehehe Ogugla insan na sve. (s ovim Google nema bas nikakve veze :D )

Nije problem kad je novinar slabo pismen, to se moze jos i ispraviti. Problem nastaje kad skonta da mu posao moze postati jako unosan ako pristane pisati neke pamflete u korist neke politike. Na zalost to je sve cesca pojava, bez iznimke malih ili velikih medija. 

Ponekad sam sebe ubijedim da su tekstovi koji obiluju pravopisnim greskama namjerno tako i napisani jer su namijenjeni upravo auditoriju koji ne da nece to niti primijetiti vec ce biti ubijedjen da je to sve ispravno napisano. Zalosno ali vrlo realisticno.

Iako se neki trude da prikazu neke medije kao nesto gdje je cenzura normalana pojava, moram ih razocarati i reci da je ovaj gornji model nesto sto bi se moglo nazvati finansijski uvjetovanom cenzurom i da je to vodilja za mnoge. Profesionalizam u novinarstvu je davno iscezla kategorija a zamjenila ga je borba za goli opstanak u kojoj nema nekih posebnih pravila vec se stvari odvijaju stihijski. Katastrofalno.

U mnogim drustvima je pisana rijec nesto sto masama biva vodilja u formiranju prvo vlastitog misljenja a onda i javnog. Kod nas o jednoj stvari dva ili vise medija pise tako da kad sve to procitas bivas zbunjen jer su svi pisali na potpuno drugaciji nacin od kojih ni jedan nema veze sa onim drugim. Kako u takvoj medijskoj konfuziji ocekivati da se iskristalizira neko javno misljenje, koje bi moglo pokrenuti neke reakcije javnosti? U ovom drustvu postoje tri vrste novinara, bosnjacki, srpski i hrvatski, a oni koji pokusavaju biti unitarni i objektivni spadaju u ugrozenu vrstu prvo sto ih je jako malo, drugo jer su nerjetko i fizicki ugozeni.