Jump to content
Sign in to follow this  
Remzudin

Rat u Siriji

Recommended Posts

Ne razumjes ti bas situaciju dobro. Svasta ti ti napisao pa ne znam sta bi prvo i spomenuo. Progon kurda i armena su upravo nacionalisti i sekularisti krenuli raditi. A osmani su iznutra unisteni raznim neredima na koje si i ti dao osvrt. Ne znam zasto te cudi patriot sistem jer iranska ruka se proteze preko iraka sirije i libanona i zele jos veci utjecaj. A da tvoje misljenje bude netacno u vezi napada turaka na muslimane govori i cinjenica da je upravo turska organizovala vojne vjezbe zajedno sa pakistanom i saudijskom arabijom, na moru sa egiptom. 

Sekularizam je zapecatio poraz osmana jer su se odrekli svega sto su imali u zadnjih 500 godina, te se okrenuli totalno zapadu cija sluga su postali , danas i nakon haman 100 godina nisu dosli sebi, kakva stara slava ? Jedino ih je zadnju deceniju pro islamska akp malo digla na noge sto se financija tice.

Trpanjem u isti kos ove dvije kategorije koje jesu istovremeno bile prisutne u Turskoj pokazujes svoje neznanje o tamosnjim prilikama. Godinama su Turci sikanirali Kurde i zajedno sa SAdamom negirali postojanje teritorije koja je imala svoj pravni kontekst Kurdistan. Niti Kurdi nisu bili neaktivni pa su cinili razne teroristicke napade. Sve je to rezultiralo polozajem ovog naroda slicnom polozaju Palestinaca. Sve ovo su sa Turske strane cinili sljedbenici Ataturkovog modela drzavnog uredjenja. 

Polozaj Kurda niti danas kad su nacionalisti na vlasti (iako se tako ne deklarisu) nije nista bolji.

Ne razumijem sta ti znaci pojam "iranska ruka". Zar je Iran cafirska drzavna tvorevina??? Za mene su muslimani svi jednaki, bez obzira na njihovu sektasku pripadnost. Upravo to sektasenje u islamskom svijetu je dovelo muslimane u polozaj u kojem se nalazi, nesto slicno sto se desavalo u suton osmanskog carstva u Turskoj. Zakljucak izvuci sam.

Mevlid i sve da je vojnik necije obavjestajne agencije, imao je jasno izrazen selefisticki imidz. Ako ga je i uspjela vrbovati obavjestajna agencija onda je ili imao neku korist od toga (nije mi jasno koju) ili je bio neizmjerno glup i zalupan pa to ucinio onako, za aferim. Jedno je sigurno, stetu je nanio svim muslimanima na ovim prostorima pa i svijetu.

Trpanjem u isti kos ove dvije kategorije koje jesu istovremeno bile prisutne u Turskoj pokazujes svoje neznanje o tamosnjim prilikama. Godinama su Turci sikanirali Kurde i zajedno sa SAdamom negirali postojanje teritorije koja je imala svoj pravni kontekst Kurdistan. Niti Kurdi nisu bili neaktivni pa su cinili razne teroristicke napade. Sve je to rezultiralo polozajem ovog naroda slicnom polozaju Palestinaca. Sve ovo su sa Turske strane cinili sljedbenici Ataturkovog modela drzavnog uredjenja. 

Polozaj Kurda niti danas kad su nacionalisti na vlasti (iako se tako ne deklarisu) nije nista bolji.

Ne razumijem sta ti znaci pojam "iranska ruka". Zar je Iran cafirska drzavna tvorevina??? Za mene su muslimani svi jednaki, bez obzira na njihovu sektasku pripadnost. Upravo to sektasenje u islamskom svijetu je dovelo muslimane u polozaj u kojem se nalazi, nesto slicno sto se desavalo u suton osmanskog carstva u Turskoj. Zakljucak izvuci sam.

Mevlid i sve da je vojnik necije obavjestajne agencije, imao je jasno izrazen selefisticki imidz. Ako ga je i uspjela vrbovati obavjestajna agencija onda je ili imao neku korist od toga (nije mi jasno koju) ili je bio neizmjerno glup i zalupan pa to ucinio onako, za aferim. Jedno je sigurno, stetu je nanio svim muslimanima na ovim prostorima pa i svijetu.

Mozda bi i ti proveo par godina u zatvoru za dobru sumu, milionsku, nakon sto shvatis da si propao kao secija u nekoj pesimistickoj grupi od koje nema nista, a pri kojoj nije istina sigurno. Zbog cega totalno selefisticki izgled ? Pa zato sto je upravo ta grupa ljudi i ciljana. 90% selefija u bosni se totalno distancira od ljudi u maoci i njihovog pravca npr Mevlid je placenik 100%, jesi vidio pricu na drugom sudjenju kako se obrijao.. distancira se od tih ljudi.. kaze da su ovakvi i onakvi.. vjerovatno je on i prije to shvatio pa naplatio svoju uslugu srbiji... a one u maoci ce i financirati neprijatelji bosne ako treba jer vide njihovo pogubno djelovanje.

Dalje.. nacionalisticke grupe, koje su prihvatile sekularno uredjenje kao sto su ulkucu genclik il ti ga sivi vukovi su radili teror nad armenima i kurdima a koji bili mirni dok je postojala stabilna islamska vlast - do neke 1600 godine. Sekularizam i nacionalizam je totalno unistio islamski svijet , mi bosnje smo multikulti pa i nemamo uvidjaj koliko su arapi turci i ostali zavadjeni na nacionalno/rasnoj osnovi, dok u evropi imamo eu saradnju do bola. Da je islam ustav svake zemlje to ne bi bilo tako, niti bi se ijedna grupa majorizovala.

A ovo za iran, kad bi znao od pocetka islama pa do danas djelovanje sijja ( i danas isto rade ) ne bi onda te cudio moj stav ni malo. Nikad sijje nisu ratovali protiv nemuslimana, nikad... a i te kako ubiijali muslimane redovno, i dan danas ubijaju po iranu iraku libanonu siriji a zele svoj utjecaj na bahrein i yemen prenijeti raznim konfliktima i destabilizuju cijeli region

Joj da hocete vec jednom shvatiti da su nacija i ekonomija vaznije od bilo koje religije, svaka zemlja koja se tako politički vodi sad frca ispred nas 50 godina unaprijed. Ataturka nijedan Erdogan zamijeniti neće, znaju to Turci dobro. Par ih je prosle godine studiralo sa mnom, jedan Turcin mi kaze za drugoga da je vidio papire kako pise o njemu i ostalim Turcima za neku njihovu agenciju, toliko o tome kako je Erdogana prpa. A svi ovi sto su mi pricali protiv Erdogana su mladi ljudi sa jakim znanjem i razmisljanjem van balkanskih okvira. Kamo li sreće da se Bosnjaci birnu vise o svojoj zemlji nego o Turskoj ...

Sine, nacionalizam prihvataju samo najprimitivniji mentalni sklopovi, ima nesto u ljudima vise nego ljubav prema rodnom mjestu ili narodu. Ljude vezu ideje, ono sto nose u sebi a ne nacija. Koliko je nacionalizam vazan jednoj evropskoj uniji - a koliko joj je vazan kapitalizam koji ih drzi jos da ih ne proguta kina i USA.

Sad su 2-3 levata pokazatelj kako turci ne vole erdogana ? Pa i kod nas ima ljudi koji pljuju po Aliji Izetbegovicu, kojim je bilo super da budu neopredjeljeni cigani ! E takvi nama satrase ledja, a sa druge strane pokvareni imami i vjerski sluzbenici. Ja se prije 2 godine vozim taksistom u Istanbulu on psuje erdogana i govori da je kurd, pa onda americki igrac !!! Oni su u nekim stvarima daleko iza bosnje vjerovao ili ne;

kod nas ivo komsic moze biti nacelnik sarajeva, a kod njih ne moze kurd....

Dobro, nemoj misliti da ja idem u krajnost. Treba sacuvati svoje tekovine i identitet, samo Kazem na globalnoj razini to je pogubno, pogotovo jer mali narodi ne mogu nista nego se prikljuciti vecoj zajednici.

Edited by Cain

Sine, nacionalizam prihvataju samo najprimitivniji mentalni sklopovi, ima nesto u ljudima vise nego ljubav prema rodnom mjestu ili narodu. Ljude vezu ideje, ono sto nose u sebi a ne nacija. Koliko je nacionalizam vazan jednoj evropskoj uniji - a koliko joj je vazan kapitalizam koji ih drzi jos da ih ne proguta kina i USA.

Sad su 2-3 levata pokazatelj kako turci ne vole erdogana ? Pa i kod nas ima ljudi koji pljuju po Aliji Izetbegovicu, kojim je bilo super da budu neopredjeljeni cigani ! E takvi nama satrase ledja, a sa druge strane pokvareni imami i vjerski sluzbenici. Ja se prije 2 godine vozim taksistom u Istanbulu on psuje erdogana i govori da je kurd, pa onda americki igrac !!! Oni su u nekim stvarima daleko iza bosnje vjerovao ili ne;

kod nas ivo komsic moze biti nacelnik sarajeva, a kod njih ne moze kurd....

Dobro, nemoj misliti da ja idem u krajnost. Treba sacuvati svoje tekovine i identitet, samo Kazem na globalnoj razini to je pogubno, pogotovo jer mali narodi ne mogu nista nego se prikljuciti vecoj zajednici.

Momak moj, danas je većina zemalja pogotovo europskih prepuna imigranata i razlicitih etnickih i religijskih grupacija. Lokalpatriotizam jeste izražen kod svakoga ali narod koji teži nacionalizmu prolazi bolje. Nacija je napravljena da bi se razliciti narodi ujedinili i radili zajedno, davali sve od sebe za bolje sutra čitave države a ne samo jednog sela kao sto je to kod nas slucaj.

EU je uređena kao unija zemalja a ne država i svaka zemlja ima jako veliki stepen autonomnije, ujedinili su se zbog kapitala da bi mogli parirati Americi koja je država i Kini zbog njihovih većih tržišta. To se ne može porediti, normalno da Engleza ili Danca boli neka stvar za Austrijancem itd ... dok se dobro živi, kad ne bude fino onda eto referenduma za koješta.

To tvoje ubacivanje Izetbegovica nema veze s temom, mene Alija ne zanima. Uostalom on se sam izjasnjavao kao Srbin dok je moj otac i kad nije smio govorio da je Bosanac pa mu niko nista nije uradio osim sto to nije pisalo na papiru. Uostalom kakve veze ima Alija sa opredjeljenjem kad je pravo na izjasnjavanje izborio Hamdija Pozderac ? Da su ubijeni Alija, Franjo i Slobo kad je trebalo i slicni njima pitanje je sta bi i kako bi bilo.

Ti razumijes narode drukcije nego ja. Prvo je bio jedan covjek, pa skupina ljudi, pa plemenska zajednica, pa narod pa nacija. Zasto bi se ljudi ujedinjavali u nesto gore, pogledaj Njemacku i Švedsku pa reci da su te nacije budale. Zavisi narodna dobrobit i ocuvanje od mnogih drugih stvari u globalizmu a ja ti garantujem da tamo gdje ima para i posla ljude boli neka stvar ko si i šta si, za te nacionalno - šovinisticke ideje se hvataju tek kad nemaju sta jesti jer su pijuni raznih politicara za njihove ciljeve.