Jump to content
Sign in to follow this  
Cain

kako poraziti baliju

Recommended Posts

Balija je termin kojim Srbi i Hrvati pogrdno nazivaju Bošnjake aludirajući na njihov primitivizam i zaostalost. Ovaj je termin uvredljiv i njegovo korištenje odražava šovinizam i ultimativnu iracionalnu mržnju prema islamu i muslimanima. Decenijama je bošnjački narod sistematski i institucionalno diskriminiran, obespravljivan i maltretiran da je to moralo ostaviti posljedice po kolektivnu svijest i identitet našeg naroda. Neki su Bošnjaci također odskora usvojili ovaj termin kao žargon kojim opisuju pojedine neosviještene sunarodnjake koji, svjesno ili nesvjesno, rade protiv interesa vlastitog naroda. S obzirom na ovu novu dimenziju koju je ova riječ poprimila, trebalo bi detaljnije opisati šta ona podrazumijeva.

Balija je mentalni sklop nastao dugogodišnjim tlačenjem duha i razuma. Podrazumijevajuće stanje njegove duše jesu apatija i obamrlost. On nema ambicije. Svojevoljno pristaje da bude biće niže vrijednosti. Njegovo je dostojanstvo toliko gaženo da je postalo poput gline, prilagodljivo svakom udarcu. Razvio je podanički mentalitet kojem je važnije zadovoljiti tlačitelja nego sebe. On u tlačitelju vidi kombinaciju Chucka Norrisa i Alberta Einsteina kojoj se ne vrijedi suprotstavljati. Programiran je da sam sebe sputava i da se protivi svom napretku. Njegov je razum strpan u kutiju iz koje ne vidi ono što svi imaju, a on nema.

Balija se može zvati Hilmo, Remzija, Bajro ili Ibrahim. Poprilično je nepismen i neobrazovan. On je navikao da su drugi doktori, nastavnici i direktori, a on težāk, nadničar. Ne voli čitati, informirati se, niti voli pričati o teškim temama poput prava svoje djece, vlastite sigurnosti, vjerskih sloboda i slično. Odmah će odmahnuti rukom i ljutito prekinuti razgovor.

Njemu su najsmješniji vicevi o Muji i Fati, a omiljeni TV likovi su mu stereotipni i primitivni Bošnjaci iz hrvatskih i sarajevskih serija poput portira Šemse, Dine Mehmeda Mujkića i Fadila Opančića jer se sa njima identificira. Nimalo mu ne smeta to što se njima ponižava njegov duh i šire predrasude o njegovom narodu. Naprotiv, on uživa u tome.

Balija najviše kupuje hrvatske proizvode jer on zna da njegovo ne može biti tako dobro kao tuđe i on se odlaskom u “Konzum” osjeća dijelom nekog boljeg i ljepšeg svijeta.

Balija uvijek glasa za Željka Komšića jer on nije musliman. Voli ugoditi komšiji Srbinu tako što će opsovati ili reći nešto pogrdno o Aliji Izetbegoviću i svojim političarima. Balija inače voli psovati. I to maštovito. On ne voli svoje institucije i predstavnike. Stalno pljuje po njima bez obzira jesu li to zaslužili ili ne. Nije navikao biti dijelom kolektiva jer mu nikad nije bila pružena prilika za to.

On nikome ne zamjera genocid i klanje svojih zemljaka. Toliko je navikao na inferiornost da je više i ne osjeti. Njemu je vijest o masovnoj grobnici sa njegovim sunarodnjacima isto što i vremenska prognoza. On je za bezuvjetno pomirenje. Njegov je nagon da prezire svoje, a bude ponizan prema drugima. On je obespravljen, a da to i ne zna. Svaki pokušaj ostvarivanja osnovnih ljudskih prava svog naroda smatra nacionalizmom i ekstremizmom koji narušava imaginarne dobrosusjedske odnose zamišljene u njegovoj glavi.

Balija ne voli plaho džamiju i hodže, a najviše mrzi “vehabije” jer je na televiziji čuo da je to isto što i četnici. Kažu, od njih su gore samo one selefije. Po njemu, muslimanu je veći haram pustiti bradu ili muslimanki staviti hidžab nego ne klanjati. Inače, on nema ni trunke kritičke svijesti i vjeruje svemu što pročita u novinama ili čuje na televiziji.

Zbog permanentnog ubijanja njegove duhovnosti i intelekta, iz njega su progovorile najniže strasti i porivi. Njegov ultimativni cilj u životu je dobra fasada na kući i skupa ograda, a emotivni vrhunac dernek uz kolo, okretanje jagnjeta i nekoliko gajbi piva. To je prirodno stanište njegove plitke duše.

Balija voli koride. Srbijanski turbofolk je soundtrack njegovog života. Djeca mu imaju ogromnu kolekciju CD-ova u sobi i autu, a na televizoru sa heklanjem povazdan drmaju DM i Pink. Na televiziji najradije gleda reality emisije i latinoameričke serije, dok politici nije sklon jer je izdresiran da misli da se time treba baviti neko drugi. Zato o njoj uvijek podrugljivo govori.

On u vitrini, pored ukrasne bombonjere sa ženskom slikom i servisa sa rakijom, ima fotografije djece i unučadi rastjeranih po Evropi i svijetu. Mlađi sin mu zbog porodičnog ambijenta u kojem odrasta obično jedva završi srednju školu i svoj život smatra realiziranim kupovinom auta. Kćerku odgaja televizija i ona je “cajka”, potencijalni materijal za Farmu ili ZMBT. Ima on i Kur’an u peškiru od rahmetli nane, ali on je tamo negdje iza haljina, da neko na sijelu ne pomisli da je radikal. U spavaćoj sobi iznad kreveta ima kalendar iz 1985. godine sa Titovom slikom.

Biti balija je teška i opasna bolest, ali nije neizlječiva. Ona je poput ovisnosti i liječenje će kroz generacije biti dugotrajno i bolno. Ona ne može preko noći nestati jer oni su među našim komšijama, očevima i prijateljima. Balija je naše zajedničko naslijeđe i breme nastalo historijskom nepravdom prema ovom narodu. Oni su duševni zombiji, no ipak negdje u dubini ispod silnih naslaga tuđeg pepela postoji zakopana iskra imana i dostojanstva do koje treba doći i potencijal kojeg treba iskoristiti. Oni pripadaju ponosnom i plemenitom narodu koji je kroz hiljadugodišnju historiju dao mnoge velikane i ostavljao blistav trag. Žilavom i hrabrom narodu koji je opstao unatoč svim pogromima i genocidima. Sa balijom se treba strpljivo i mudro uhvatiti ukoštac i savladati ga. Znam da to možemo. Pitate se kako? Pa knjigom u glavu i to prvo onom iz peškira. Ne toliko njega koliko njegovu djecu. Prije toga im treba obavezno reći da skinu heklanje sa televizora jer izgleda kičasto i nakaradno...

Prvo sam se cudio zasto ovu temu otvori u forumu "Historija", a onda procitah ovaj zadnju pasus i postade mi jasna namjera kao i profil narucioca/autora ovog jeftinog i naivnog pamfleta. Generalizirati stvari i reci da jedan narod u cjelini zivi na isti kalup, ima iste koplekse manje vrijednosti je bezobrazno i moze imati potpuno iste pobude kao ono sto se toboze kritizira. Ako se tomu doda otvoreno pominjanje politicara i vjerskih sekta onda tek situacija biva jasnija, a cilj precizno nanisanjen.

P.S.

Kod copy/paste tekstova je kulturno navesti autora ili bar izvor, ili mozda u prosvijecenom dijelu bosnjackog naroda to nije potrebno.

Edited by barca

A ja mislio balija stočar sa planina.

Poraziti ga knjigom, obrazovanjem i istinom. A to priče o vrijeđanju religije neka okači mačku o rep, bili su svi narodi balije dok je Tito bio ziv pa ste onda najednom počeli vjerovati preko noći.

Hmmm.

Neka malecka sa minđušom u nosu je nešto slično poručila vaskolikom bošnjačkom pučanstvu preko youtube-a.

I kod malecke sa youtube i kod ovog autora se pojavljuju određeni argumenti koji idu u prilog (hipo)tezi koja se želi dokazati.

Istina, kod Bošnjaka postoje dvije skupine indoktriniranih koje ja svrstavam u dvije kategorije:

1. urbani rasisti (obično se deklarišu kao ljevičari a ustvari su islamofobi i pate od komplexa niže vrijednosti jer su eto slučajno iz bošnjačkog naroda. Žive na slavi svojih očeva (komunjara) koji su drmali u prošlom sistemu ili eventualno pradjedova (begova) sa kojima se diče ali ne žive po njihovim normama. (Njegov pradedo je klanjao svaki vakat i time se hvali iako  on ne klanja nikako!!!)

2. ruralni primitivci (nikako ili nedovoljno obrazovani, drski, neotesani,,,,jednom riječju krkani zaluđeni cajkama, pivom i inim farmama. Ovakvi ne čitaju niti slušaju niti imaju autoritete. Ukoliko i čuju nešto od nekog iz  misleće skupine obično reagiraju sa "šta onaj peder sere"?

Doduše, ovaj fenomen je primjetan i kod drugih naroda iz okruženja sa nekim manje-više izraženim posebnostima.

Prvo sam se cudio zasto ovu temu otvori u forumu "Historija", a onda procitah ovaj zadnju pasus i postade mi jasna namjera kao i profil narucioca/autora ovog jeftinog i naivnog pamfleta. Generalizirati stvari i reci da jedan narod u cjelini zivi na isti kalup, ima iste koplekse manje vrijednosti je bezobrazno i moze imati potpuno iste pobude kao ono sto se toboze kritizira. Ako se tomu doda otvoreno pominjanje politicara i vjerskih sekta onda tek situacija biva jasnija, a cilj precizno nanisanjen.

P.S.

Kod copy/paste tekstova je kulturno navesti autora ili bar izvor, ili mozda u prosvijecenom dijelu bosnjackog naroda to nije potrebno.

Nije u pitanju generaliziranje već detektiranje određenog segmenta (dijela) društva kod Bošnjaka.

A šta misliš da je cilj sličnih tekstova?

Cilj sličnih tekstova je nabijanje kompleksa narodu nudeći istovremeno rješenje: vađenje knjige iz peškira i ravnanje po njoj.

Neću reći ništa ružno o knjizi iz peškira, ali postoji mnogo drugih knjiga koje bi trebalo pročitati prije

Sekularno obrazovanje, više nego bilo šta drugo, diže narod iz zaostalosti.

• Upvote 1

Nije u pitanju generaliziranje već detektiranje određenog segmenta (dijela) društva kod Bošnjaka.

A šta misliš da je cilj sličnih tekstova?

Niti u jednom dijelu ovog teksta se ne pominje neki dio drustva-nacionalne cjeline, vec se govori o Bosnjacima generalno. To ne prolazi bar u ovom dijelu urbanog miljea ili kako ti to nazivas "urbani rasisti", valjda je razlika u nacinu shvatanja.

Kad smo vec kod ovog pojma, treba reci da postoji i treca skupina koja se slobodno moze nazvati "Prevrtanerima", kojoj pase svako politicko i drustveno uredjenje (od socijalizma, komunizma, pa do ovog neceg sto bi se komotno moglo nazvati nacional-sovinizam a debelo je involviran u sve drustvene tokove i ne planira uskoro odstupiti), skupina koja se u pravilu obrazovala u socijalistickom uredjenju i bila prethodnik omladinskih pokreta u politickom smislu, skupina koja je u toku rata najcesce obnasala "visoke duznosti" i tako izbjegavala psiho-fizicku patnju koju su mnogi prozivljavali, skupina koja je danas najglasniji pobornik ovih nakaradnih drustvenih, politickih i vjerskih ideologija. kad bi se sutra nekom revolucijom promijenilo drustveno uredjenje isti predstanici ovog miljea bi opet bili IN bez trunke srama ili griznje savjesti.

Jednostavno radi se o skupini sacinjenoj od ljudi koji su prototip mediokriteta.

Heh, sta je cilj. Pa valjda pricom o nekom navodnom porobljavanju nacionalnog identiteta od nekog, nametnuti univerzalnu istinu koja bi otklonila svaku mogucnost vlastitog misljenja bilo kojeg pojedinca po raznim pitanjima. Jednostavno, nudjenje spasa od ropstva "robovlasnickim" metodama, sto u danasnje vrijeme ne prolazi nigdje pa niti ovde.

• Upvote 1

I uopšte, glup naziv teme, bolje bi bilo kako poraziti baliju u sebi, ili kako dići narod iz primitivizma.

Cilj sličnih tekstova je nabijanje kompleksa narodu nudeći istovremeno rješenje: vađenje knjige iz peškira i ravnanje po njoj.
Neću reći ništa ružno o knjizi iz peškira, ali postoji mnogo drugih knjiga koje bi trebalo pročitati prije

Spominju se nazovimo ih socijalne bolesti kod nekih iskompleksiranih iz naseg naroda, cilj nije produbljavanje istih. Knjiga je rijesenje u svakom smislu te rijeci. Ne ona iz peskira samo, ali nju ispred da te nadahne za sve ostale.

I uopšte, glup naziv teme, bolje bi bilo kako poraziti baliju u sebi, ili kako dići narod iz primitivizma.

Ne znam cita li iko kako treba. " balije" su opisani sloj naseg drustva a tema je kako poraziti tu osobinu koja ga cini balijom, a jeste i ostavljen naslov da bude neodredjrn zbog upadljivosti i vece zainteresiranosti sigurno

Ja znam dosta ljudi s ovim osobinama a muslimani su. Da li su oni balije ? 

Ja znam dosta ljudi s ovim osobinama a muslimani su. Da li su oni balije ?

De procitaj tekst. Upravo se odnosi najvise na takve

Dakle i ti si balija onda. Zivio ti moj balijo godina stotinu ! :D

Dakle i ti si balija onda. Zivio ti moj balijo godina stotinu ! :D

Pa ti si ovdje lik sa lizoguzackim kompleksom koji se svog stidi i ima iluziju dobrih odnosa sa susjedima. Nisi ti postedjen, dzabe se zelis isticati i muzikom nad nasim folkerasima, isti ste vi, u 5 deka sto bi rekli

Pa ti si ovdje lik sa lizoguzackim kompleksom koji se svog stidi i ima iluziju dobrih odnosa sa susjedima. Nisi ti postedjen, dzabe se zelis isticati i muzikom nad nasim folkerasima, isti ste vi, u 5 deka sto bi rekli

Kad sam ja rekao da stidim čega našeg osim gluposti i korupcije ? :D 

Iluziju dobrih odnosa ? Pa nama je dobar odnos dok ne ratujemo xD

Ja se nad covjekom mogu isticati samo znanjem u slucaju da sam pametniji, snagom u slucaju da sam jaci, muzika nije vrijednija od covjeka niti sam ja pametniji samo zbog mog odabira muzike. Pricao sam tamo sta je katalizator, mozda ti je preduga rijec.

Niti u jednom dijelu ovog teksta se ne pominje neki dio drustva-nacionalne cjeline, vec se govori o Bosnjacima generalno. To ne prolazi bar u ovom dijelu urbanog miljea ili kako ti to nazivas "urbani rasisti", valjda je razlika u nacinu shvatanja.

Kad smo vec kod ovog pojma, treba reci da postoji i treca skupina koja se slobodno moze nazvati "Prevrtanerima", kojoj pase svako politicko i drustveno uredjenje (od socijalizma, komunizma, pa do ovog neceg sto bi se komotno moglo nazvati nacional-sovinizam a debelo je involviran u sve drustvene tokove i ne planira uskoro odstupiti), skupina koja se u pravilu obrazovala u socijalistickom uredjenju i bila prethodnik omladinskih pokreta u politickom smislu, skupina koja je u toku rata najcesce obnasala "visoke duznosti" i tako izbjegavala psiho-fizicku patnju koju su mnogi prozivljavali, skupina koja je danas najglasniji pobornik ovih nakaradnih drustvenih, politickih i vjerskih ideologija. kad bi se sutra nekom revolucijom promijenilo drustveno uredjenje isti predstanici ovog miljea bi opet bili IN bez trunke srama ili griznje savjesti.

Jednostavno radi se o skupini sacinjenoj od ljudi koji su prototip mediokriteta.

Heh, sta je cilj. Pa valjda pricom o nekom navodnom porobljavanju nacionalnog identiteta od nekog, nametnuti univerzalnu istinu koja bi otklonila svaku mogucnost vlastitog misljenja bilo kojeg pojedinca po raznim pitanjima. Jednostavno, nudjenje spasa od ropstva "robovlasnickim" metodama, sto u danasnje vrijeme ne prolazi nigdje pa niti ovde.

Vrati se na početak uvodnog teksta i naići ćeš na ovu rečenicu:

"Neki su Bošnjaci također odskora usvojili ovaj termin kao žargon kojim opisuju pojedine neosviještene sunarodnjake koji, svjesno ili nesvjesno, rade protiv interesa vlastitog naroda".

Znači, uvodničar ne generalizira već ukazuje na jedan sloj društva iz reda Bošnjaka.

Kako sam shvatio iz jedne tvoje rečenice koja počinje ",,,to ne prolazi bar u ovom dijelu urbanog miljea,,,,,".

Jel ti to sebe prepozna u "urbanim rasistima"?,,,samo pitam, ništa ne konstatiram.

A što se tiče "prevrtanera" koje ja zovem munaficima, njih si dobro opisao i mogu se s tobom složiti. Jako opasna skupina ljudi.

To su prije svega karijeristi!!

Uzmi primjer Hamdije Lipovače. Neko večer čovjek posjetio bihaćkog muftiju povodom hidžretske nove godine.

Dajući izjavu za medije, muftija je odaslao neku svjetovnu priču a poslije njega Lipovača citira ajet iz Kur'ana i to na arapskom.

Da poludiš!!!Sve mi se smučilo!!!

Pazi,

Hrvatska pripada kategoriji država sa većinskim katoličkim življem sa izrazitim osjećajem za religiju. Jel tako?

Ehh, ako je u takvoj državi narod izabrao sekularistu-agnostika  za predsjednika to govori da narod cijeni principe, etiku , moral i senzibiliziranost za sve kategorije ali i društvene probleme neovisno dali je kandidat (za predsjednika) vjernik ili agnostik odnosno ateista.

Meni kao vjerniku također nebi smetao takav predsjednik.

Znači, nisam opterećen tom vrstom kompleksa.

Međutim, kroz prizmu teme postavimo sebi ovakvo pitanje:

Da je kojim slučajem Ivo Josipović davao tendenciozne izjave protiv crkve, postulata vjere ili išao do mjere autošovinizma na račun hrvatskog naroda, dali bi takav postao predsjednik. Normalno da nebi!!!

A mi u Bosni imamo takve "balije" kojima je specijalitet "serendati" po našim (bošnjačkim) vrijednostima.

Prvo, volio bih da mi malo pojasniš pojam "urbani rasista", pošto je Bosna sredina u kojoj ne žive neke druge rase, osim bijele, da ne kažem kavkaske, osim ono malo Kineza koji rade po vlastitim shopovima i ne ugrožavaju nikog niti su ugroženi od bilo koga, dok su ostali na nivou statističke greške.

Drugo, ne volim poređenja sa Hrvatskom ili Srbijom, to nije ono čemu trebamo težiti jer ni u čemu nisu bolji od nas. Ukoliko predsjednik zemlje ne može kritikovati crkvu za ono što je očigledno pogrešno, dovoljno govori o stepenu tzv. demokratije u takvoj zemlji (a skoro da je identičan u svim katoličkim, a i u dosta pravoslavnih zemalja, uključujući prvenstveno Srbiju i Rusiju). Ista stvar važi i u dosta (ne svim) zemljama u kojoima muslimani čine većinu, nije nužno da se zovu muslimanskim ili islamskim.

Ako bih apsolutno morao izabrati uzor, izabrao bih Ataturkovu viziju Turske: vjera kao privatna stvar koja drži porodicu na okupu i praktikuje se u okviru porodice, ali država sa svim institucijama potpuno sekularna. Ali da napomenem, nisam Turčin i ne smatram Tursku nikakvom maticom niti rezervnom domovinom, da se razumijemo.

Treće, koje bi to mogle biti bošnjačke vrijednosti? Nemoj samo reći merhamet, jer je to samo misaona imenica i samoobmanjivanje u klasi sa srpskim junaštvom i hrvatskom kulturom.

O ovim vrijednostima bi se dalo diskutovati.

Pazi,

Hrvatska pripada kategoriji država sa većinskim katoličkim življem sa izrazitim osjećajem za religiju. Jel tako?

Ehh, ako je u takvoj državi narod izabrao sekularistu-agnostika  za predsjednika to govori da narod cijeni principe, etiku , moral i senzibiliziranost za sve kategorije ali i društvene probleme neovisno dali je kandidat (za predsjednika) vjernik ili agnostik odnosno ateista.

Meni kao vjerniku također nebi smetao takav predsjednik.

Znači, nisam opterećen tom vrstom kompleksa.

Međutim, kroz prizmu teme postavimo sebi ovakvo pitanje:

Da je kojim slučajem Ivo Josipović davao tendenciozne izjave protiv crkve, postulata vjere ili išao do mjere autošovinizma na račun hrvatskog naroda, dali bi takav postao predsjednik. Normalno da nebi!!!

A mi u Bosni imamo takve "balije" kojima je specijalitet "serendati" po našim (bošnjačkim) vrijednostima.

Josipovic je otkrio da je agnostik tek pred kraj svoje kampanje, katolicka crkva je vodila veliku kampanju protiv njega u medijima sa naznakom da katolickoj zemlji ne treba jedan takav covjek, da je komunist itd ... Toliko o etici, moralu a bili su i senzibilni u vrijeđanju i psovanju :D

Ne vidim bas da ima puno ljudi protiv bosnjackim tradicionalnim vrijednostima već protiv vas nebosnjaka koji bi pravili Džamahiriju od Bosne. Neće moći đenerale ;)

Vrati se na početak uvodnog teksta i naići ćeš na ovu rečenicu:

"Neki su Bošnjaci također odskora usvojili ovaj termin kao žargon kojim opisuju pojedine neosviještene sunarodnjake koji, svjesno ili nesvjesno, rade protiv interesa vlastitog naroda".

Znači, uvodničar ne generalizira već ukazuje na jedan sloj društva iz reda Bošnjaka.

Kako sam shvatio iz jedne tvoje rečenice koja počinje ",,,to ne prolazi bar u ovom dijelu urbanog miljea,,,,,".

Jel ti to sebe prepozna u "urbanim rasistima"?,,,samo pitam, ništa ne konstatiram.

A što se tiče "prevrtanera" koje ja zovem munaficima, njih si dobro opisao i mogu se s tobom složiti. Jako opasna skupina ljudi.

To su prije svega karijeristi!!

Uzmi primjer Hamdije Lipovače. Neko večer čovjek posjetio bihaćkog muftiju povodom hidžretske nove godine.

Dajući izjavu za medije, muftija je odaslao neku svjetovnu priču a poslije njega Lipovača citira ajet iz Kur'ana i to na arapskom.

Da poludiš!!!Sve mi se smučilo!!!

Ja ne mislim na bilo kakav uvodni tekst jer je njega pisao mozda i @cain, ili neko drugi ko iznosi svoje misljenje, dok izvorni tekst je jasno definisan drukcijim fontom slova i upravo je to ono sto je izvorno. Znaci da je izvorni tekst generalisanje i karakterisanje cijelog jednog naroda pogrdnim i uvredljivim kategorijama.

Aaaa, ne, ne, nisam se ja pronasao u bilo kakvim rasistima, vec samo ukazujem na zlonamjerno predstavljanje svakog onog ko ima svoj vlastiti stav rasistom, bilo urbanim bilo ruralnim. Previse je ovo drustvo optereceno podjelama, em vjerskim, em nacionalnim, ne treba se dalje dijeliti kako bi etno-religijski korpus ostao citav, vec upravo suprotno, dati ljudima da sami prosude sta je slatko a sta slano. Demokratski ustrojeno drustvo je ipak najvisi drustveni doseg covjecanstva. I ne pominji vise rasizam, jos ce se ovi nasi Kinezi pobuniti u Strazburu pa smo tek onda u banani.

Hamdija Lipovaca, djelimicno si u pravu ali treba uzeti u obzir da se on u toku rata jos skolovao pa ne cudi da je sistem iznjedrio takvog jednog munafika, ni prvi ni zadnji. Svako  drugacije misljenje o njemu bi bilo konstrukcije i predrasude, a time se nije zahvalno baviti.

Problem su kojekakvi ratni moleri u skolama, referenti za Cajin potok, mobilizatori u Mjesnim zajednicama i mnoge druge izmisljene duznosti a podlijegale su radnoj obavezi. Danas su ti uglavnom vrlo ugledni i cijenjeni clanovi stranaka (uglavnom onih na vlasti), a i imovinski kartoni im nisu za bacanje.

Prvo, volio bih da mi malo pojasniš pojam "urbani rasista", pošto je Bosna sredina u kojoj ne žive neke druge rase, osim bijele, da ne kažem kavkaske, osim ono malo Kineza koji rade po vlastitim shopovima i ne ugrožavaju nikog niti su ugroženi od bilo koga, dok su ostali na nivou statističke greške.

Drugo, ne volim poređenja sa Hrvatskom ili Srbijom, to nije ono čemu trebamo težiti jer ni u čemu nisu bolji od nas. Ukoliko predsjednik zemlje ne može kritikovati crkvu za ono što je očigledno pogrešno, dovoljno govori o stepenu tzv. demokratije u takvoj zemlji (a skoro da je identičan u svim katoličkim, a i u dosta pravoslavnih zemalja, uključujući prvenstveno Srbiju i Rusiju). Ista stvar važi i u dosta (ne svim) zemljama u kojoima muslimani čine većinu, nije nužno da se zovu muslimanskim ili islamskim.

Ako bih apsolutno morao izabrati uzor, izabrao bih Ataturkovu viziju Turske: vjera kao privatna stvar koja drži porodicu na okupu i praktikuje se u okviru porodice, ali država sa svim institucijama potpuno sekularna. Ali da napomenem, nisam Turčin i ne smatram Tursku nikakvom maticom niti rezervnom domovinom, da se razumijemo.

Treće, koje bi to mogle biti bošnjačke vrijednosti? Nemoj samo reći merhamet, jer je to samo misaona imenica i samoobmanjivanje u klasi sa srpskim junaštvom i hrvatskom kulturom.

O ovim vrijednostima bi se dalo diskutovati.

"Urbani rasista" je moja kreacija za snoba koji se smatra ubermenschom ,koji ima višak ambicija a manjak znanja pa mu za neuspjeh krivi seljaci, doseljenici, obična radnička klasa isl. Takav se poziva na slavne pradjedove ili oca direktora iz bivšeg YU kombinata.

Takav smatra da je Islam kriv što mi ne napredujemo itd. Obično se fura na bosanstvo a ako i prihvata bošnjaštvo onda je to obično bez tradicije i običaja.

Ne možemo mi pobjeći od regiona, pa prema tome ne vidim smetnje za komparaciju sa HR!

Sviđa ti se Ataturkova Turska!!!! Pa ti onda nisi demokrata.

Pogledaj EU izvještaje o Turskoj prije deceniju pa ćeš vidjeti kako su ih okvalificirali.

Tek sad za vrijeme Erdoana "vojnička diktatura" u Turskoj popušta i Ustav se postepeno mijenja tj. demokratizira.

Stalno trazimo neke krivce za nase stanje. Pa evo sad su to neki "balije".

Podsjeca ma na ovo http://sprdex.com/2013-11/top-7-dezurnih-krivaca-u-hrvatskoj/

pored masona, zidova, srbina i ostalih mi smo dodali i balije :) ... svi su krivi, a eto bas mi nismo

A šta ćeš,,,,i sarajlije imaju raju i papke!!!

Ugursuza je uvijek bilo.

Ali, fakat kad čujem od cazinjanina Huse koji živi u Cazinu da kaže "moja obitelj", dođe mi da ga plesnem. Valjda me razumiješ.

Od tako fine riječi "porodica" on potencira "obitelj"!!

Stalno trazimo neke krivce za nase stanje. Pa evo sad su to neki "balije".

Podsjeca ma na ovo http://sprdex.com/2013-11/top-7-dezurnih-krivaca-u-hrvatskoj/

pored masona, zidova, srbina i ostalih mi smo dodali i balije :) ... svi su krivi, a eto bas mi nismo

Krivaca nikad nestati. Ako nije "balija" onda je neki "urbani rasista" (ma sta to znacilo), po potrebi su to autonomasi, bosanci, a sve u interesu jedne politike koja svoje norne i vidjenja drzave i njenog uredjenja pod svaku cijenu hoce da predstavi kao nesto univerzalno. 

Bit je na najpodliji nacin diskvalifikovati sve one koji se ne uklapaju te i takve norme. Demokratija na nivou.

Ugursuza je uvijek bilo.

Ali, fakat kad čujem od cazinjanina Huse koji živi u Cazinu da kaže "moja obitelj", dođe mi da ga plesnem. Valjda me razumiješ.

Sta ces, mozda se Huse izjasnio na popisu kao Hrvat, pa otud njegovo ustavno pravo i da govori svojim jezikom, bez obzira sto je Huse iz Cazina.

Ugursuza je uvijek bilo.

Ja kad cujem od tebei onog mlatimudana da se natezete ko ce ubaciti vise turcizama i arabizama dobijem uvijek proljev. Kad šta hoće upravo me protjeralo. Isti ste vi ko i on, samo ja imam osjecam da ste vi svjesne budale.

Meni su gori oni sto ne znaju pravopis i gramatiku pa kada hoce nesto napisati da budu kao pametni onda pisu tko, netko. To je prava sramota kako su kod nas ljudi glupi i neobrazovani. Ja se sjecam kada je bio jedan problem pa su policajci uzimali i pisali izjave, to se nosalo mjesec dana po skoli i smijalo im se.