Jump to content
Sign in to follow this  
Gorilla Biscuit

Izbori:IQ test,test općeg znanja i test poznavanja polit.sistema BiH

Recommended Posts

Surfajući internetom naletio sam na post jednog lika koji je vise - manje govorio o ovoj ideji i kako je demokratija vladavina glupih nad lijenim.

Da bi osoba mogla glasati na izborima trebala bi proci IQ test. 

http://hr.wikipedia.org/wiki/Inteligencija Ovdje procitajte o inteligenciji i njenom mjerenju. Ja se slazem da osobe koje ne zadovoljavaju nivo od IQ 70 ne bi trebale glasati jer su legalno mentalno zaostale osobe.

Test opće kulture.

Zar ne bi bilo normalno da onaj koji ima pravo izlaziti na izbore i odlučivat o sudbini cijele države i naroda, bar zna koje je danas stoljeće? Ili da zna tablicu množenja? Ili još bolje, da zna nešto osnovno o historiji,  stanju u ekonomiji te politickoj sceni i sl.

Da li mi mozemo dati u ruke mnogim mentalno zaostalim i neznalicama toliku moc da biraju sudbinu cijele jedne drzave ? 

I zadnje, test poznavanja političkog sistema BiH.

Svjedoci smo svi da politicari kod nas manipuliraju sveopcim pukom sto se tice ovakvih stvari, strase ljude kao recimo sad za popis stanovnistva da ako se ne izjasne ovako ili onako bit ce im ovo - ili ono, onda ljudi ne poznaju svoja politicka prava itd ... S toga smatram da bi trebao postojati neki predizborni prirucnik koji bi se morao procitati te za isti bi trebao postojati test plus informacije o planu svake stranke koja se nudi na izborima kako bi se ljudi bolje informirali. A iz njega bi odgovarali na neka testna pitanja.

Smatram da kada bi ispunili ova tri uslova da bi onda bile donosene bolje odluke za ovu drzavu i njene narode kao i svaku drugu. Znam da ce neki reci nije to humano, ali koliko je humano ugrozavati egzistenciju cijele nacije zbog osoba cije bi odluke mogle ubijati. Za auto nam treba dozvola jer sa njim lako mozemo ubiti nekoga te je ona garancija da znamo voziti a zasto takvo nesto ne bi trebalo postojati za glasanje u politici koje moze odnijeti ali i spasiti daleko vise zivota ? 

Guest

Zašto bi to ovakva vladavina dozvolila, uvela sistem u kojem bi samo pametni birali vodstvo države, kad mogu kontrolirati masu i raditi ono što im se prohtije?

Citirao bih samo jednog komšiju čiji je vrhunac pijanstvo na koncertu MC Stojana: "Jeebo ti svoju mater šta ti glumiš sa tom knjigom na balkonu."

A takva je većina.

Da, ali narod mora postati osvjesteniji i mora znati da je on drzava. Razumijem te u potpunosti, i sam imam takve u komsiluku ali i u zivotu oko sebe. Samo cu ti reci jednu stvar, ako idioti za osam razreda osnovne ne mogu nauciti da se '' NE ''' pise odvojeno od glagola onda ja ne znam ni sta se od njih ocekuje. Normalni ljudi trebaju birati kakvo ce biti sranje u drzavi, i to mozgom a ne moranjem i prisiljavanjem.

koliko politicara ima tu inteligenciju,oni samo poznaju od sveg ovog navedenog tablicu mnozenja u svoj dzep,evo vidimo kako ti inteligentni politicari robuju sa normalnim stanovnistvom,za to su inteligentni,namirili se i sredili do smrti a ostalima mole sto brze zakopavanje...

koliko politicara ima tu inteligenciju,oni samo poznaju od sveg ovog navedenog tablicu mnozenja u svoj dzep,evo vidimo kako ti inteligentni politicari robuju sa normalnim stanovnistvom,za to su inteligentni,namirili se i sredili do smrti a ostalima mole sto brze zakopavanje...

S ovakvim zakonom o glasanju normalni ljudi ( da ne govorim inteligentniji ) bi imali u dzepu politicare a i sistem u jednu ruku. Da bude kakvo izjasnjavanje o ovakvim stvarima ja sam za.

Ne mora cak ni znaciti da su inteligentni mnogo politicari koji su uspjeli doci do pozicije, postoji tu i sticaj okolnosti i zivotni put kao recimo Bakir Izetbegovic. On je jedna nefunkcionalna figura koja niti smrdi niti mirise koja je na funkciji zbog ćaće , covjek sa kriminalnom zaledjinom. Dodik je recimo isti ali njih Dodik drzi za muda jer ima dovoljno velika svoja. Bakir da nije isti on, da ne saradjuju njih dvojica on bi njega bacio u zatvor te bi poceo braniti '' svoj narod '' koji Dodik tako cesto napada na sve nacine kao neki dan za bosanski jezik.

najjadnija diskriminacija ... 

najjadnija diskriminacija ... 

Diskriminacija ? Da ti ja objasnim sta je diskriminacija i sta je humanitarno kad si vec samoprozvano ovo drugo.

Diskriminacija je kad necije inteligentno i pametno dijete ne moze ici na fakultet jer mu otac ne radi a mati cisti stubista za 200 KM da bi prezivjela familija samo zato sto mogu birati krive ljude na vlasti oni koji ne znaju pisati, citati, sabirati, govoriti kako treba i  ne znaju za koga glasaju ali samo '' znaju da su njihovi ''. E to je diskriminacija svih nas koji zelim normalan zivot a ako bude cijeloj drzavi bolje onda ce biti i njima. To je cista logika. Ima li sta humanitarnije nego kada se pobrines ti za nerede u svojoj drzavi i one koji to nisu u stanju da bi na kraju i vi i oni zivjeli bolje ? Ja mislim da sam ponudio sasvim logicne stvari pred sve da diskutujemo a ti tu pises dvije rijeci i tri tacke bez da obrazlozis zasto je to tako.

Odgovori mi jednu stvar ( po mogucnosti bez tvoje tri tackice ). Recimo hipoteticki ti imas dijete. Vani je zima i led a ti moras staviti lance na gume iako se djeci zuri na nekakvu glupost. Dijete kaze da moze po ledu i bez lanaca samo da moraju stici brzo a jos njegove balavurdije od prijatelja te na nagovara da ostavis lance samo da bi sto prije stigli. Osjecas li ti odgovornost jer si pametniji od njih iako bi po demokratiji oni mogli izabrati kako da ih vozis bez obzira koliko je opasno ? Zar nije humanije postupiti inteligentnije na logican nacin te uciniti svima da budu sigurniji nego da se ti prilagodjavas takvoj manjini koja ne misli ni na sebe kamo li na druge ? 

E toliko o tvojoj diskriminaciji i humanosti.

Jucer razgovaram s prijateljem koji studira pravo u Ljubljani i kaze da su imali ovu diskusiju na fakultetu te mi kaze da ni pravnici sami jos ne mogu ponuditi validan odgovor na ovo pitanje. Slazu se da bi bilo bolje ali takodjer da onda to nije demokratija te da bi trebalo uvesti novi, poboljsan sistem.

Smatram da nisu toliki problem oni koji biraju, već oni koji se biraju. Narod treba vaspitati i obrazovati, to treba da bude prvi prioritet, jer obrazovan čovjek ima veće prohtjeve sam prema sebi, poslodavcu, životu i političarima.
Naravno, to nije u interesu onima koji su (trenutno) na vlasti jer su:
1) i sami neobrazovani ili nevaspitani, pa u svakom koji zna više, a ne mogu da ga kupe ili kontrolišu, vide ozbiljnu prijetnju svom trenutnom statusu
2) imaju obrazovanje i svjesni su da konkurencija može stvoriti normalno društvo sa strankama koje zaista mogu donijeti promjene na bolje.

Neki cenzus za one koji se biraju bi se morao uvesti, npr. apsolutna zabrana obavljanja javne funkcije za onog ko je osuđen za krivična djela određenih kategorija (krvni i seksualni delikti, ekonomski kriminal) kao i one koji ne mogu do zadnje marke da dokažu porijeklo imovine. Takođe, neophodan bi bio moratorijum na upravljanje vlastitim firmama, kao i da razlika u imovinskom stanju na dan kada dođe na vlast i dana kada je napusti bude nula, da bi se izbjeglo bogaćenje "po službenoj dužnosti", i da se eventualna razlika plijeni u korist države, a osoba u pitanju ide u istražni zatvor, automatski, do okončanja istrage.
Time bi se u najvećoj mjeri onemogućila korupcija i otvorila vrata u politiku onima koji iskreno žele dobrobit zajednice (i države). A oni lopovi koji bi unatoč svim ovim mjerama mogli da "isplivaju" na površinu, njima aferim i bujrun u politiku, jer su dokazali da su po nečemu posebni i mogu da se nose sa najboljima. Nekad nije dovoljno imati u vlast samo mudre, već i one sa velikim cojones.

Nije problem u gluposti, već u korupciji. Kad dostignemo onaj nivo kolektivne svijesti koji postoji u Skandinaviji, neće biti problema, a do tada, samo edukacija, milom ili silom.

Dobro jutro, ukljucio neko mozak malo napokon
potrajat ce "demokratija " jos jer ljudi prividno misle da imaju vlast,

Sta ako pederi dodju na vlast kao kod nas pa imaju pravo izrabljivati narod ?

Demokratija je sranje i svako kome su usta puna demokratije nema pojma od niceg.

Demokratija je sranje i svako kome su usta puna demokratije nema pojma od niceg.

Pa nista,imaju one vjezbe za gujce.Kako se ono zove,pilatis il`pilates :-)...da nam bude lakse to sve podnijeti.

A šta ako dođu ovi što su pokupili svu pamet svita na vlast i uvedu nam šerijat? A 99% ljudi u BiH ne zna klanjati.

Edited by Jiggy Bau

A šta ako dođu ovi što su pokupili svu pamet svita i uvedu nam šerijat? A 99% ljudi u BiH ne zna klanjati.

E to je vec problem.Odoh u carsiju na pivo da razmislim o tome.

Smatram da nisu toliki problem oni koji biraju, već oni koji se biraju. Narod treba vaspitati i obrazovati, to treba da bude prvi prioritet, jer obrazovan čovjek ima veće prohtjeve sam prema sebi, poslodavcu, životu i političarima.
1) i sami neobrazovani ili nevaspitani, pa u svakom koji zna više, a ne mogu da ga kupe ili kontrolišu, vide ozbiljnu prijetnju svom trenutnom statusu
2) imaju obrazovanje i svjesni su da konkurencija može stvoriti normalno društvo sa strankama koje zaista mogu donijeti promjene na bolje.

Neki cenzus za one koji se biraju bi se morao uvesti, npr. apsolutna zabrana obavljanja javne funkcije za onog ko je osuđen za krivična djela određenih kategorija (krvni i seksualni delikti, ekonomski kriminal) kao i one koji ne mogu do zadnje marke da dokažu porijeklo imovine. Takođe, neophodan bi bio moratorijum na upravljanje vlastitim firmama, kao i da razlika u imovinskom stanju na dan kada dođe na vlast i dana kada je napusti bude nula, da bi se izbjeglo bogaćenje "po službenoj dužnosti", i da se eventualna razlika plijeni u korist države, a osoba u pitanju ide u istražni zatvor, automatski, do okončanja istrage.
Time bi se u najvećoj mjeri onemogućila korupcija i otvorila vrata u politiku onima koji iskreno žele dobrobit zajednice (i države). A oni lopovi koji bi unatoč svim ovim mjerama mogli da "isplivaju" na površinu, njima aferim i bujrun u politiku, jer su dokazali da su po nečemu posebni i mogu da se nose sa najboljima. Nekad nije dovoljno imati u vlast samo mudre, već i one sa velikim cojones.

Nije problem u gluposti, već u korupciji. Kad dostignemo onaj nivo kolektivne svijesti koji postoji u Skandinaviji, neće biti problema, a do tada, samo edukacija, milom ili silom.

objasni mi ovo boldano … jer uzmimo primjer nekog da se angazuje na slijedećim izborima i prodje u federalni parlament … plata 5000 maraka mjesecno plus jos neki dodaci … poceo sa stanom u kom zivi sa suprugom i jednim djetetom … zena zaposlena (jer u politicara tesko da je bez posla) … i 5000*12*4= KM 240.000,00 …  bez zenine plate i bez raznih komisija … minus troskovi recimo KM 2.000,00 maraka mjesecno …  troskovi bi iznosili 2000*12*4= KM 96.000,00 … razlika KM 240.000,00 - KM 96.000,00 = KM 144.000,00 … zar da vrati drzavi KM 144.000,00 ? ako sam dobro razumio sto si napisao … 

a sto se tice teme diskriminacija , diskriminacija , diskriminacija ... 

A šta ako dođu ovi što su pokupili svu pamet svita na vlast i uvedu nam šerijat? A 99% ljudi u BiH ne zna klanjati.

Ja ne znam kako neko moze pricati o stvarima o kojim nema zive veze. Pa de " brate" o icemu se informisi u svom zivotu prije nego sto pocnes iznova gluposti pisati.

Eno u egiptu 10 000 000 krscana zive hiljadama godina i zivjeli su donedavno u drzavi koja je bila uredjena serijatski, nikad nisu u zivotu klanjali niti postili ni nista pa Eno jos su tamo

Ne bi da te vrijedjam ali ti na te stvari gledas ko Tele u sarena vrata. Uopste nemas predstavio nikakvu, a komentarises. Ti ne bi mogao ni zapamtiti izvore serijatskog prava koliko je kompleksniji od rimskog npr. A tako uzas pogled imas, klanjanje kamenovanje sjeci ruke i dzihad jel de ? Edited by Cain

A tako uzas pogled imas, klanjanje kamenovanje sjeci ruke i dzihad jel de ?

Da. kao i vi o demokratiji, Americi i ostalim iole razvijenim zemljama.

objasni mi ovo boldano … jer uzmimo primjer nekog da se angazuje na slijedećim izborima i prodje u federalni parlament … plata 5000 maraka mjesecno plus jos neki dodaci … poceo sa stanom u kom zivi sa suprugom i jednim djetetom … zena zaposlena (jer u politicara tesko da je bez posla) … i 5000*12*4= KM 240.000,00 …  bez zenine plate i bez raznih komisija … minus troskovi recimo KM 2.000,00 maraka mjesecno …  troskovi bi iznosili 2000*12*4= KM 96.000,00 … razlika KM 240.000,00 - KM 96.000,00 = KM 144.000,00 … zar da vrati drzavi KM 144.000,00 ? ako sam dobro razumio sto si napisao … 

Ono što je zarađeno, zarađeno je, mada ja smatram da je 5000 maraka previše i da bi to trebalo prepoloviti, kao i oduzeti službena vozila, vozače i tjelohranitelje, kao i sve ostale benificije usaglasiti sa standardima koji vladaju u svijetu. Svi mi idemo na posao, vlastitim kolima i plaćamo vlastito gorivo. Obavljanje službene, javne dužnosti treba da bude čast a ne interes.
Poslanik u švedskom parlamentu zarađuje 1,5-2 radničke plate, zar je realno da BH parlamentarac zarađuje 5-6?

Ono što je zarađeno, zarađeno je, mada ja smatram da je 5000 maraka previše i da bi to trebalo prepoloviti, kao i oduzeti službena vozila, vozače i tjelohranitelje, kao i sve ostale benificije usaglasiti sa standardima koji vladaju u svijetu. Svi mi idemo na posao, vlastitim kolima i plaćamo vlastito gorivo. Obavljanje službene, javne dužnosti treba da bude čast a ne interes.
Poslanik u švedskom parlamentu zarađuje 1,5-2 radničke plate, zar je realno da BH parlamentarac zarađuje 5-6?

slazem se da nije realna plaća ... ja ne znam koliko je u svedskoj ... al sam gledajuci u hrvatskoj izbore za europski parlament vidio da se spominjala naknada od EUR 7.000,00 ... 

Oni koji sjede u EU parlamentu imaju veće plate, ne znam zbog čega, nije nikakvom potrebom opravdano, s obzirom kako mala ovlaštenja imaju, a samim tim i kako malu korist za svoje zemlje i cijelu EU imaju. Stvarne odluke donose se u evropskoj komisiji.
Inače poslanička plata u švedskoj je oko 4-5 hiljada E, niko nema vozača, niti službena kola, imaju samo dodatak za odvojen život i plaćene troškove, tj. koriste kreditnu karticu na teret države, ali se mora obrazložiti svaka stavka na izvodu, za jedan toblerone je pala kandidatkinja za mjesto premijera. O kontroli državnih sredstava je riječ i nema mjesta za nikakvu toleranciju.

Oni koji sjede u EU parlamentu imaju veće plate, ne znam zbog čega, nije nikakvom potrebom opravdano, s obzirom kako mala ovlaštenja imaju, a samim tim i kako malu korist za svoje zemlje i cijelu EU imaju. Stvarne odluke donose se u evropskoj komisiji.
Inače poslanička plata u švedskoj je oko 4-5 hiljada E, niko nema vozača, niti službena kola, imaju samo dodatak za odvojen život i plaćene troškove, tj. koriste kreditnu karticu na teret države, ali se mora obrazložiti svaka stavka na izvodu, za jedan toblerone je pala kandidatkinja za mjesto premijera. O kontroli državnih sredstava je riječ i nema mjesta za nikakvu toleranciju.

sve se slazem ... kontrola se moze samo imati ako imas razvijenu svijest ... dzaba sistem kontrole ako nema svijesti kod onog koji provodi sistem kontrole ... 

napredak je u razvoju svijesti a ne diskriminacijama ... jer jedna diskriminacija vodi drugoj diskriminaciji ... 

Svaku vaznu odluku povlace oni koji su izabrani tako da je na njima i najveca odgovornost. Tu nema dvojbe. Cilj ovakvih stvari upravo jest stvaranje svijesti. Prvo, mentalno osposobljeni ne bi mogli glasati jer je to logicno. Ne mogu donijeti odluke koje su dobre po njih a kako ce za vecu cjelinu ? Drugo, recimo da izadje na glasanje milion ljudi i da procita te brosure i odradi test opceg znanja u kojem i nesto nauci. Zar dizanje svijesti nije kada zna tacno koja sta stranka predstavlja te mora razmisljati malo o svakoj prije nego sto ponudi odgovor ? Vec ga tjeras na dozu učenja ali i razmisljanje. Zar to nije dizanje svijesti ? Dijete od toga ce odrastati znajuci ako misli glasati sta ga ceka te ce se samim tim i potruditi da nauci nesto u zivotu kako ne bi otpalo od glasanja ? Mladi koji govore o politici a zbog ovakvih stvari ce doci i u doticaj sa starijm stvaraju vec jednu kolektivnu svijest i stavljaju na vagu koji izbor donijeti. E to je cilj ovih testova a ne odvajanje ovih od onih kako neki to hoce prikazati. 

Sto se tice cenzusa o kriminalnoj proslosti/sadasnjosti apsolutno sam za taj zakon.

Ja sam takodjer za zakon da svi moraju izaci na glasanje ili da dobiju novcanu kaznu kao u mnogim zemljama EU.

Ja ne znam ni ko se zalaze za demokratiju, pogotovo ne ja i ne na Balkanu.

A ne boj se da ce pederi doci na vlast, ne vidim ko ce glasati za tebe.

Bla, bla, bla. Ja sam ti vec ponudio da odgovoris zasto je diskriminacija a ti NE ZNAŠ. Zato bih te ja zamolio da izbjegavas ovu temu jer nemas sta za reci osim sto protivrijecis meni u svemu zbog nasih razmirica. KR AJ INA BA !

kontrola se moze samo imati ako imas razvijenu svijest ... dzaba sistem kontrole ako nema svijesti kod onog koji provodi sistem kontrole ... 

Kazu Titovi pioniri. Imali ste toliko razvijenu svijest da ste zapoceli rati a na Titu se zemlja jos nije ni slegla.

Kazu Titovi pioniri. Imali ste toliko razvijenu svijest da ste zapoceli rati a na Titu se zemlja jos nije ni slegla.

I ja sam bio Titov pionir, na neki način sam to i sada. Mogu ti reći da sam ja iskreno vjerovao u sav taj bullshit, ili bar veći dio, kao što su bili bratsvo i jedninstvo, radne akcije, zajedništvo i odricanje u korist zajednice, pa smo na kraju svi bili jednaki u siromaštvu. Nije problem bio u toj kolektivnoj svijesti, već u tome da se ona promijenila kada je nastupila "otvorenost i glasnost" po onom modelu koji je bio važeći u SSSR-u za vrijeme Gorbačova. Narodnim jezikom rečeno, moglo se "lajati" na vlast.

Tada su se ispod kamena ispilile mnoge zmije koje su vrebale preko 45 godina čekajući svoju šansu, birajući beskrupulozne tipove koji su preko noći postali samozvani očevi nacija, vrišteći o takozvanoj ugroženosti vlastitog naroda i pozivajući na rat ako se ne ispuni vjekovna/stoljetna težnja naroda o ...većem bullshitu u kojem plivamo i danas, bez znaka da će biti bolje.

Novi režžim(i) su stvorili i novu svijest, vrativši time točak istorije 200 godina unazad i sad smo na tački koju smo u prethodnom režimu bili prevazišli.

Nekome je bolje danas, mnogi su se obogatili za kratko vrijeme, što je nemoguće u sređenoj državi u tako kratkom vremenu. O njima ne želim trošiti riječi. Ali većina ljudi faktički živi mnogo lošije nego prije 1990. godine.