Jump to content
Sign in to follow this  
mir&dobro

Nastavak etničkog čišćenja

Recommended Posts

Tokom velikosrpske agresije na BiH, narod bosanskog Podrinja je među najvećim stradalnicima.

U Podrinju se sistemski  ubijalo, klalo, silovalo, i sprovodio koncept etničkog čišćenja. Po Karadžićevom planu, Podrinje se moralo "očistiti" od Bošnjaka!

Imovina koja je ostala iza prognanih Bošnjaka je po odluci tadašnje SDS (fašističke) vlasti dijeljena Srbima.

Nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, odluke okupatora o podjeli imovine su poništene od strane OHR-a  i stvarni gruntovni vlasnici su započeli proces povrata imovine.

Proces deložacija i povrata imovine je bio mukotrpan i uz velika osporavanja, odugovlačenja isl. ali je uglavnom okončan.

Međutim velikosrpski okupator je osmislio mirnodopski način otimanja bošnjačkog grunta odnosno nastavka etničkog čišćenja.

Kako se i dalje otima imovina Bošnjaka Podrinja pročitajte u narednoj priči.

http://www.e-novine.com/comments/region/region-bosna/88809-Plati-smo-istjerali-kue.html

O istom na:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/muniza-oprasic-ce-morati-platiti-hiljade-maraka-covjeku-koji-je-bespravno-koristio-njenu-kucu/130802086

Edited by mir&dobro

Idi pa im vracaj kuce Bosnjak warriore :D

Edited by Gorilla Biscuit

Ima i druga strana medalje. Koliko Sarajevo danas ima stanovnika? Koliko ih je imalo prije rata.? Koliko od prijeratnih Sarajlija danas živi u Sarajevu? Koliko ljudi protjeranih ili iseljenih iz istočne Bosne danas živi u Sarajevu i Tuzli, odakle ih niko ni puškom ne može istjerati? Razlozi zbog kojih se ne vraćaju nisu samo direktna posljedica rata. 

Mogu da shvatim te ljude. Lično ću, kada dođe vrijeme za povratak, radije kupiti stan u Cazinu, Tuzli, Bihaću, Sarajevu...nego u Banjaluci. Manje je komplikovano.

Nemoj u Tuzli , to je bagra :D

Nego, znas onaj da su Sarajlije u Sarajevu kao PDV. Ima ih 17 %

Problem  migracija izazvanih ratom je jasan! Odgovori se znaju.

Ono što je jasno jeste da sa aspekta ustava i prava svako može vratiti svoju imovinu i raspolagati s njom.

Međutim, ovdje je osmišljen način kako u mirno doba kroz zloupotrebu prava , tzv. zakonske regulative i suda oteti ljudima imovinu i na taj način ih otjerati sa njihove djedovine.

Praktično ispada da te četnik istjerao iz tvoje kuće.

Zatim se uselio i živio nekoliko godina u tvojoj kući.

A kad si se napokon uspio vratiti onda ti naplati novčano zato što je on navodno održavao tvoju kuću!!!

Ako nemaš novca da platiš onda sud zaplijeni tvoju imovinu i putem dražbe (aukcije) je proda.

A time dolazi do još većeg paradoksa da isti četnik može kupiti tvoju kuću a od tih para koje on uplati na dražbi se vrši opet njemu isplata na ime "obeštećenja" što je tokom rata održavao kuću.

Na taj način četnik besplatno preuzima kuću Bošnjaka!!

Zbog svega ovog mogu reći samo jedno:

Bošnjački političari, bošnjački intelektualci, bošnjački pravni eksperti,,,,,,KRETENI JEDNI!

Ko je kriv Bošnjacima sto su pizde i idu linijom manjeg otpora. Velike sile drze BiH na okupu a ako jedan Dodik moze vazda baljezgati da ce se otcijepiti zasto se ne nadje jedan bosnjacki politicar i kaze da prestane srati vec jednom i umukne ? 

Znam samo jedno: historija je učiteljica života. A historiji se ne žuri.

Stotinu godina nije puno ali za stotinu godina jedan narod može nestati!

Oni koji su puno putovali po Hrvatskoj mogu primjetiti slijedeće nazive mjesta:

Dervisaga, Rizvanusa, Eminovci, Begovo razdolje (skijalište), Arapov dol, Mustafine Klade, Islam Grčki, Islam Latinski, Šehovci, Alaginci, Skenderovci, Turkovo, Gornji Turki i Donji Turki, Čelimbaša, Čardak.

Prva pomisao jeste da su to muslimanski toponimi ili nazivi naselja iako muslimana nema ni na vidiku.

I zaista, nekad su tu živjeli naši preci koji su prognani a danas na njihovo bivstvovanje podsjećaju samo nazivi mjesta-toponimi.

Slična situacija se danas dešava na okupiranom dijelu Bosne.

Prolazim kroz Banjaluku i pri izlazu primjetih putokaz “RAMIĆI”.

Kasnije sam saznao da tu bude banjalučka deponija smeća a da od muslimana Ramića nema ni traga!

Ili uzmite primjer Varcar Vakufa. Taj grad je utemeljio i osnovao Kizlar-aga. Nekad je to bila klasična muslimanska čaršija sa dućanima, džamijama, bosanskim četverovodnim kućama, kaldrmisanim sokacima.  

Danas se to zove MRKONJIĆ GRAD a od muslimana je ostalo samo mezarje!

Čak su i BALIKHANU (Ribnjak) preimenovali u BALKANU!

A nisi razmisljao da su u Hrvatskoj zivjeli islamizirani Hrvati zbog Osmanskih upada ?

Bilo je i islamiziranih Hrvata.

Ali, bila je nekad i Tvrtkova Bosna značajno veća i imala je dugu obalu uz Jadransko more.

Tada vise nije bila Tvrtkova a i pitanje se postavlja gdje se tacno nalaze te lokacije u Hrvatskoj i da li su bile u oblasti Kraljevine Bosne.

Jasne su granice Tvrtkove Bosne. Gro je historijskih izvora i to niko ne spori.

Nedavno je izvršena digitalizacija i kartografija bosanskih nadgrobnih spomenika stećaka i zanimljivo je da se njihova rasprostranjenost poklapa sa granicama Tvrtkove Bosne.

No, da ne razvodnjavamo temu. Ako bi smo išli unazad stalno možemo naći argumentaciju i za jedno i za drugo.

Neke su se stvari dešavale po mjerilima i standardima epohe u kojoj su se desile.

Ali,  danas je 2013 god. BiH je aplikant za EU a na njenoj polovini teritorija se i dalje sprovodi aparthejd i etničko čišćenje.

NEDOPUSTIVO!

Jasne su granice Tvrtkove Bosne. Gro je historijskih izvora i to niko ne spori.

Nedavno je izvršena digitalizacija i kartografija bosanskih nadgrobnih spomenika stećaka i zanimljivo je da se njihova rasprostranjenost poklapa sa granicama Tvrtkove Bosne.

No, da ne razvodnjavamo temu. Ako bi smo išli unazad stalno možemo naći argumentaciju i za jedno i za drugo.

Neke su se stvari dešavale po mjerilima i standardima epohe u kojoj su se desile.

Ali,  danas je 2013 god. BiH je aplikant za EU a na njenoj polovini teritorija se i dalje sprovodi aparthejd i etničko čišćenje.

NEDOPUSTIVO!

Ako govoris o granicama, granice nisu bile iste u vrijeme kralja Tvrtka i onda kada su dosle Osmanlije. Negdje su se povecale a negdje smanjile. Inace nije Tvrtko bio zadnji kralj Bosne već Stjepan Tomašević. A i ne vidim kakve veze imaju sad ovi tvoji navodi s onim o cemu si ti prvo pisao pa ti ja odgovarao.

Sto se tice stećaka tu nema nikakve dvojbe jer se zna koja je vjera bila u to vrijeme, ko su bili Bošnjani i gdje je ko vladao.

Evo dragi moj Bosnjace, samo za tebe.

Map_of_Bosnia_and_Herzegovina_Stecci.png

Vama je sve nesto nedopustivo, sto ste onda potpisali Dejton ?

U kontekstu teme sam spomenuo nestanak muslimana sa prostora današnje Hrvatske a ti si potegao pitanje par stoljeća unazad (prije dolaska osmanlija).

A onda sam ti ja odgovorio protupitanjem i protuargumentom još par stoljeća unazad (Tvrtkovo vrijeme) kad se Bosna prostirala od Zadra pa do Herceg Novog (veći dio Jadranske obale).

A onda sam ti skrenuo pažnju da ne razvodnjavaš a ti opet po starom!!

Jel do tebe ili do mene?

Evo ti karte Tvrtkove Bosne:

http://bs.wikipedia.org/wiki/Teritorijalno_%C5%A1irenje_Bosne_u_doba_Tvrtka_I_Kotromani%C4%87a

Ja sam samo mislio pitati gdje se nalaze ta sela/gradovi u Hrvatskoj i da li su oni zaista bili u sastavu Kraljevine Bosne ili su nastala zbog Osmanskih upada. Ne znam sta si ti meni protuargumentirao kad se ni u cemu nisam ni protivio.

...Praktično ispada da te četnik istjerao iz tvoje kuće.
A kad si se napokon uspio vratiti onda ti naplati novčano zato što je on navodno održavao tvoju kuću!!!

Ako nemaš novca da platiš onda sud zaplijeni tvoju imovinu i putem dražbe (aukcije) je proda.
A time dolazi do još većeg paradoksa da isti četnik može kupiti tvoju kuću a od tih para koje on uplati na dražbi se vrši opet njemu isplata na ime "obeštećenja" što je tokom rata održavao kuću.

Ne odgovara pravom stanju stvari.
Moja porodica je to doživjela, kao i mnoge druge u Banjaluci, ali i širom Bosne. Otjerani sa svoga, neki drugi ljudi su se silom uselili i mislili da će im to ostati zauvijek. Međutim, kraj rata je došao, protivpravnim su proglašeni svi aktovi nasilnog oduzimanja imovine, čak i onog "dobrovoljnog" odricanja imovine koji se morao potpisati prije odlaska u svijet. Počele su deložacije i svi stanovi i kuće sa ilegalnim stanarima su ispražnjene. Nekad je to išlo lakše, nekad teže, ali je na kraju sve vraćeno.
Što se tiče naknade za održavanje objekata, to je u redu, ali samo do one mjere kojom se sprečava propadanje imanja, ali nikakvo renoviranje po vlastitom nahođenju se ne može naplatiti. Zašto? Jednostavno zato što se radi o nelegalnom uzurpiranju imovine, sa elementima sile (koju je naknadno teško dokazati, ali pošto je bio rat, to se uzima kao faktičko stanje) a ne posjedu stečenom na ispravan način i sa dozvolom vlasnika. Od onih koji su bili u stanovima/kućama mojih rođaka i prijatelja bilo je pokušaja da se izvuče jedan dio para "za čuvanje imovine" ali niko nije dobio ni pare. Niti pokušao na sudu da to izganja, jer je bilo očigledno da se radi o potraživanju koje nije utemeljeno u zakonu i čak je protivno odredbama mirovnog ugovora.
Dakle, nije stvar o gluposti bosanskih političara ili pravnih eksperata (nije da ih branim, ali stvarno nije do njih), već o neupućenosti, lijenosti i po malo gluposti onih o kojima je riječ. Rat je davno završen, mora čovjek nešto uraditi i sam a ne samo gledati u nebo i nadati se da će strane sile vratiti sve čarobnim štapićem u ono stanje kakvo je bilo prije rata.
Ja shvatram tuđu muku, ali malo ko se izgleda drži one poslovice: "Pomozi sam sebi, pa će ti i Bog pomoći." Edited by Banjaluka
  • Upvote 2
  • Downvote 1

@banjalučanin

Biće da ne pratiš vijesti niti redovno čitaš štampu. Ovakvih slučajeva je sve više i više. Već nekoliko presuda u korist "otimača" je donešeno na području općine Višegrad.

Tvoja teza da je u pitanju "neupućenost, lijenost i pomalo glupost"  onih kojih se tiče pada u vodu ako se sjetimo slučaja Fate Orlović.

Nana Fate Orlović je angažirala jednog od najjačih advokata u državi, gospodina Fahriju Karkina, pa još uvijek nelegalno izgrađena crkva u njenom dvorištu nije uklonjena.

U pitanju je sistemska hobotnica u službi velikosrpske ideologije!!!

Problem  migracija izazvanih ratom je jasan! Odgovori se znaju.

Ono što je jasno jeste da sa aspekta ustava i prava svako može vratiti svoju imovinu i raspolagati s njom.

Međutim, ovdje je osmišljen način kako u mirno doba kroz zloupotrebu prava , tzv. zakonske regulative i suda oteti ljudima imovinu i na taj način ih otjerati sa njihove djedovine.

Praktično ispada da te četnik istjerao iz tvoje kuće.

Ako nemaš novca da platiš onda sud zaplijeni tvoju imovinu i putem dražbe (aukcije) je proda.

A time dolazi do još većeg paradoksa da isti četnik može kupiti tvoju kuću a od tih para koje on uplati na dražbi se vrši opet njemu isplata na ime "obeštećenja" što je tokom rata održavao kuću.

Na taj način četnik besplatno preuzima kuću Bošnjaka!!

Zbog svega ovog mogu reći samo jedno:

Bošnjački političari, bošnjački intelektualci, bošnjački pravni eksperti,,,,,,KRETENI JEDNI!

Drug, BBB, sve drugo je manje bitno

Nisu mi poznati pojedinačni slučajevi iz sudske prakse u Višegradu.
Ali postoji jedna stvar u pravu koja radi u korist otimača i drugih nelegalnih posjednika. Narod je neupućen pa govori "što je moje, biće moje vječno", što je samo djelimično tačno.
Postoje dvije različite stvari, pravo vlasništva i posjed. Mnogi to brkaju i smatraju istim, ali postoji suštinska razlika. Vlasništvo ostaje, dok vlasnik ne prenese na drugu osobu to pravo, najčešće kupoprodajom, ugovorom o poklonu ili testamentom. Vlasništvo može biti oduzeto i nacionalizacijom, s tim da država mora obeštetiti vlasnika.
Za posjed nije potreban nikakav formalni uslov, već je dovoljno faktičko stanje, npr. živiš na imanju a da se vlasnik ne pojavi i ne ospori formalno (na sudu) posjed. Rok za tužbu je 20 godina, a nakon toga posjedniku ostaje posjed, ali nikad u katastru ne može upisati vlasništvo, koje je formalno i dalje na prvobitnom vlasniku, ali koji od toga nema ništa.
Rat je počeo prije 21 godinu, a završio prije 18, tako da je bilo dovoljno vremena da se pokrene postupak, a ko nije, na svoju štetu je to propustio. Na tu glupost i nemar sam mislio.
Što se tiče stare Fate i "njene" crkve, svakom je jasno da je to potpuno bespravlje u pitanju i ona će, ako poživi, sasvim sigurno izganjati svoje pravo. Samo, zbog svojih poznih godina, vrijeme baš i nije na njenoj strani, zbog toga druga strana (RS i SPC) odugovlače, otvoreno se nadajući njenoj smrti i sporazumu sa nasljednicima.

@banjalučanin,

Sa zadnjim tvojim postom se slažem iako suštinski na daje odgovor niti rješenje za problem zbog kojeg je otvorena tema.

Vjerujem da većina zna za pljačku i otimačinu bošnjačke zemlje u vrijeme Kraljevine SHS koja se desila pod projektom tzv "AGRARNE REFORME".

Oni koji su se bavili tim pitanjem na znanstven način tvrde da su Bošnjaci do tzv. agr. reforme posjedovali blizu 90 % grunta države BiH.

Nakon sprovedene tzv. agrarne reforme tj. otimačine bošnjačke zemlje, Bošnjaci su ostali vlasnici manje od 50 % grunta BiH.

Kasnije će monstrum Karadžić mahati sa kartom BiH na kojoj je preovladavala crvena boja koja je označavala "srpsku" zemlju.

Slične stvari su se desile i u novije vrijeme kroz skupštinu manjeg bh entiteta gdje su pokušali progurati neke zakone koji bi na dugoročno najviše štete opet donijeli Bošnjacima koji na području manjeg entiteta imaju imovinu a trenutno ne žive tamo.

Na svu sreću, kroz pravni mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa na incijativu SDA taj zakon je osporen.

Hoću da kažem da će sljedbenici velikosrpske ideologije na okupiranom teritoriju BiH u kontinuitetu osmišljavati zakone i mehanizme kako se riješiti i ono malo Bošnjaka i Hrvata a usput se dokopati njihovog grunta.

Oni to čak i ne kriju!!!

Najviše me brine, što ova naša politička elita (ne)čini da zaštiti našu sirotinju koja je opet izložena politici etničkog čišćenja.

@barca,

Apro po strategije BBB:

Jeste i to bitno ali je bitan i biološki opstanak na cijelom teritoriju države BiH.

Na sceni imamo cunami genocidnog opredjeljenja a naša politička elita zaokupljena međusobnim glođanjem.

Prva agrarna reforma (ona koju je sprovela kraljevina) je oduzela veliki dio zemlje vlasnicima muslimanima (tada još nije bilo govora o Bošnjacima kao političkoj kategoriji) i glavni pregovarač na "muslimanskoj" strani (pišem sa navodnicima, je čovjek nije zastupao muslimane, već samo velike posjednike, age i begove) bio je Mehmed Spaho, lider Jugoslovenske Muslimanske Organizacije, koja je bila jedina organizovana stranka koja je donekle zastupala interese muslimana (u Bosni, Sandžaku, Kosovu i Makedoniji), po svom nacionalnom sastavu šarolika i zbog toga sasvim neefikasna.

Spaho je sa Nikolom Pašićem, vođom radikala i kraljevim glavnim igračem, dogovorio obeštećenje aga i begova, dok za ostalu "siću" ga nije bilo briga, već je u istom paketu dogovorio njihovo iseljenje u Tursku. Val migracije našeg naroda u Tursku je počeo već nakon aneksije BiH od strane Austro-Ugarske 1910. godine, nastavljen nakon prvog balkanskog rata i pada Sandžaka 1912. a zahuktao se nakon sporazuma Spaho-Pašić.

Druga agrarna reforma, ona koju su zaveli komunisti nakon 1945. godine, nije bila uperena protiv bilo kojeg specifičnog naroda niti vjerske grupe, već je bila čisto klasnog tipa, ukinuti su svima posjedi veći od 10 hektara, a zemlja podijeljena onima koji su htjeli sami da je obrađuju ili je dodijeljena državnim poljoprivrednim dobrima.

Ako tražiš rješenje problema opisanog u prvom postu, slabo da će se nešto riješiti mimo sistema koji već postoji, znači tužbe, sudovi, žalbe, deložacije i sve ono što je moguće u okviru funkcionisanja pravne države. Skup je to i dugotrajan postupak, ali nema alternativu. Jedino drugo rješenje je "vojno redarstvena akcija" po uzoru na Oluju, ali za to nema ni volje ni resursa, a lično smatram da je nerealno i nehumano rješenje.

@barca,

Apro po strategije BBB:

Jeste i to bitno ali je bitan i biološki opstanak na cijelom teritoriju države BiH.

Na sceni imamo cunami genocidnog opredjeljenja a naša politička elita zaokupljena međusobnim glođanjem.

"Probosanski" orjentirana elita koja za 20 godina ne zna, nece, nije sposobna osmisliti strategiju koja bi se ucinkovito suprostavila procetnicki/proustaski nastrojenim politickim snagama nije uopce elita vec skupina kokosara kojima pase i hrdjav ekser ako je na racun vlastitog naroda.

Sto se tice strategije BBB, tu se radi iskljucivo o konacnom razgranicavanju (sad i statisticki prcizno) interesnih zona nacionalistickih politika koje su nakaradnim Ustavom jedino i moguce. Valjda je to na tragu one nedjeljive, suverene i cjelovite drzave BiH za koju se narod izjasni onomad na referendumu. 

Edited by barca

"Probosanski" orjentirana elita koja za 20 godina ne zna, nece, nije sposobna osmisliti strategiju koja bi se ucinkovito suprostavila procetnicki/proustaski nastrojenim politickim snagama nije uopce elita vec skupina kokosara kojima pase i hrdjav ekser ako je na racun vlastitog naroda.

Sto se tice strategije BBB, tu se radi iskljucivo o konacnom razgranicavanju (sad i statisticki prcizno) interesnih zona nacionalistickih politika koje su nakaradnim Ustavom jedino i moguce. Valjda je to na tragu one nedjeljive, suverene i cjelovite drzave BiH za koju se narod izjasni onomad na referendumu. 

Srećom vi ste za dvadeset godina znali i bili sposobni. Dodik vas polijeva sa svih strana a glavni izvor '' bosnjastva '' SDA nema muda reci nista.

Moj narod su Bosanci. Ključ iskorjenjavanja fašizama kod nasih naroda je bosanski nacionalizam, ujedinjenje u Bosance. Sto vise Bosanaca to manje vas koji razjebavate ovu drzavu sistematski. Iskorijeniti vasa tri tora koji samo laju jedni na druge i ujedinjenje svih je cilj kojem se trebaju okrenuti Bosanci. E tad će Bosna biti prava država.

Jedva čekam kad priznaju Bosance kao konstitutivni narod a među njima ljudi svih zaleđa, ima da se vašim torovima digne dlaka na glavi. Vjeruj mi da će ovo ili biti zelja Bosanaca ili je neće biti u ovim granicama pa vi izvolite svi.

I koje su to procetnicki i proustaski nastrojene politike ? Nijedna to stranka nema koliko ja znam kod nas u svom statutu. Proustaške bi bile u vezi sa nacizmom i Antom Pavelićem a pročetničke sa Dražom, Šešeljom a ja nisam još vidio da se ijedna od glavnih stranaka kod bosanskih Srba i Hrvata direktno opredjelila za takvu politiku i imidž. Kako sam gledao po Facebooku ta vaša kampanja piše gluposti od toga da se svi trebaju izjasniti kao Bošnjaci pa nadalje. Smiju vam se ljudi a pogotovo mladi ljudi jer sam najviše kod mladih kojima će ostati ova zemlja '' u emanet '' od vas negodovanje te su ispoljavaju želju da se identifikuju kao Bosanci. Da imate imalo pojma znali bi da etnička grupa i jest orijentir za nastajanje mnogih nacija i nacionalnosti ali isto tako ona može postati dijelom etnička kao kod slučaja Bosanaca. 

A vi te priče ko će biti Bosnjak i price o ratu ostavite po strani. Za ovu ce Bosnu uvijek ratovati onaj ko smatra da je njegova a ja znam mnoge velike Bosnjake koji su utekli ko zadnji miševi, nije ih bilo blizu kada se pucalo da bi oni danas udarali temelje Bosnjacima. 

Nekad mi se učini lijepa ona stara : Moja je Bosna od Une do Drine a vaša od Baščaršije do Čengić Vile. Može se tumačiti na više načina.

Srećom vi ste za dvadeset godina znali i bili sposobni. Dodik vas polijeva sa svih strana a glavni izvor '' bosnjastva '' SDA nema muda reci nista.

Moj narod su Bosanci. Ključ iskorjenjavanja fašizama kod nasih naroda je bosanski nacionalizam, ujedinjenje u Bosance. Sto vise Bosanaca to manje vas koji razjebavate ovu drzavu sistematski. Iskorijeniti vasa tri tora koji samo laju jedni na druge i ujedinjenje svih je cilj kojem se trebaju okrenuti Bosanci. E tad će Bosna biti prava država.

Jedva čekam kad priznaju Bosance kao konstitutivni narod a među njima ljudi svih zaleđa, ima da se vašim torovima digne dlaka na glavi. Vjeruj mi da će ovo ili biti zelja Bosanaca ili je neće biti u ovim granicama pa vi izvolite svi.

I koje su to procetnicki i proustaski nastrojene politike ? Nijedna to stranka nema koliko ja znam kod nas u svom statutu. Proustaške bi bile u vezi sa nacizmom i Antom Pavelićem a pročetničke sa Dražom, Šešeljom a ja nisam još vidio da se ijedna od glavnih stranaka kod bosanskih Srba i Hrvata direktno opredjelila za takvu politiku i imidž. Kako sam gledao po Facebooku ta vaša kampanja piše gluposti od toga da se svi trebaju izjasniti kao Bošnjaci pa nadalje. Smiju vam se ljudi a pogotovo mladi ljudi jer sam najviše kod mladih kojima će ostati ova zemlja '' u emanet '' od vas negodovanje te su ispoljavaju želju da se identifikuju kao Bosanci. Da imate imalo pojma znali bi da etnička grupa i jest orijentir za nastajanje mnogih nacija i nacionalnosti ali isto tako ona može postati dijelom etnička kao kod slučaja Bosanaca. 

A vi te priče ko će biti Bosnjak i price o ratu ostavite po strani. Za ovu ce Bosnu uvijek ratovati onaj ko smatra da je njegova a ja znam mnoge velike Bosnjake koji su utekli ko zadnji miševi, nije ih bilo blizu kada se pucalo da bi oni danas udarali temelje Bosnjacima. 

Nekad mi se učini lijepa ona stara : Moja je Bosna od Une do Drine a vaša od Baščaršije do Čengić Vile. Može se tumačiti na više načina.

Ok, sve u redu, ali  u slučaju popisa Bosanac i Rom i Amerikanac idu u ostale, neće postojati nikakav zapis o tome osim rekla/kazala/prenosi se od ebu Hurejra...

Zašto ne reći Bošnjak? Pa kad budu pitali za narodnost, a ne nacionalnost i ja ću rado reći Bosanac. Ili ću Hercegovac xD jer nismo još ni ime države sredili. :D A možda ću i Krajišnik. Svejedno, barem znam koje sam nacionalnosti. 

Edited by Jiggy Bau

Ovi sto se u bosance svrstaju su bas tarabe. Da mi je naci jednog cedomira iz rs-a da se enti potpise kao bosanac bilo bi dobro... Al hoce bosnjak biti majmun i gotovo. Edited by Cain