Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Zaboravljanje bosanskog jezika u dijaspori

Recommended Posts

Guest

Kakvo je stanje kod vas? Zaboravljatel vi vas maternji jezik?

Ja pokusavam ne zaboraviti. Ali posto nisam nikad isla u bosansku skolu i po cijeli dan na poslu samo njemacki pricam, ja nit znam pisati ni pricati kao neko, ko zivi ili ko je zivio godinama u Bosni. Samo rekla bi da znam ono pristojno govoriti nas jezik a ima ih dosta koji skroz slabo pricaju bosanksi. Neki kao ni ja nisu odrasli u Bosni a neki su otisli mozda prije dvi tri godine u dijasporu.

P.S. Nemojte mi zamjerati sad sto sam otvorila temu a nisam profesionalac u bosanskom jeziku. :D (na forumu se bosanski jezik ne koristi kao na dnevniku bosanske televizije)

Treba čitati, mnogo i stalno, početi sa lakšim stvarima kao ilustrovani magazini i napredovati prema knjigama. Knjige su bar jeftine u Bosni. Podvlačiti riječi koje se ne razumiju i pitati nekog drugog da objasni značenje. Nije sramota pitati, postoji i izreka: Ko pita, ne skita.
Ja tako radim sa svojom djecom, čak i kada skupa gledamo neki naš film, nije mi teško zaustaviti ga i objasniti značenje neke riječi ili fraze. Ne dozvoljavam miješanje bosanskog i švedskog, jer onaj ko to radi, po pravilu ne zna dobro ni jedan od ta dva jezika. To važi i za druge jezike.
Jezik treba njegovati jer je to osnovna stvar koja nas čini onima koji smo i onim što smo. Bez poznavanja jezika ne možemo spoznati kuluru, umjetnost i naslijeđe našeg naroda.

nije jednostavno,ja moram svaki dan pricati Njemacki jezik i kod kuce i na poslu i svugdje,ponekad nas sa poznanicima ali ne treba zamjeriti,svaki dan kad pricas japanski pa pocnes nas zapela bi neka rijec,ali  svoje dijete vec lagano ucim nas jezik,jos je mali ali neka polako upija rijeci...

Ovdje gdje sam ja se bosanski ne može zaboraviti :D Jedini je problem što nekad mozak zatrokira

Pita me prije nekoliko covjek " u kojem si ti biciklu " , mozda je mislio da sam u Beču pa me pita za okrug / bezirk.

Bosnjo brate.

Stao sam na tankštele da napunim bencin prije nego što krenem na urlaub. Avto mi je novo gajnc.

Stao sam na tankštele da napunim bencin prije nego što krenem na urlaub. Avto mi je novo gajnc.

Vidi se da ne baratas sa njemackim.Kaze se ,,urlap,, :-)

Vidi se da ne baratas sa njemackim.Kaze se ,,urlap,, :-)

hhahahahhahahahhhahahhahahaahhahahahahahahahhahahahah  ...hahahahhaha viking bravo imas od mene cenera hahahahahahhhahaa 

gorilla biscuit je imao pravo kaze se urlaub a to tvoje urlap mozes zafrljatiti...

Jedan naš krajiški seljačić, tokom rata uz pomoć Abdićevih autobusa odlepršao u Evropu. 

Seljačić je inače još kao mali išao samnom u mekteb. Bio onako, osrednji u svemu.

Poslije rata, vratio se seljačić u naše malo misto sa urbanim look-om i dobrom limuzinom.

Sretnemo se mi na hatmama u našem malom mistu. Nas par jarana ga uljudno  izljubimo i za familiju upitamo.

Kaže seljačić: "Povodom čega se okupio ovaj narod"?

Kaže ovaj jaran: "Pa hatme brate, valjda si i ti navratio zbog toga"

Kaže seljačić sa urbanim look-om: "Hatme"?? Šta budoše ono hatme??

Kaže jaran "jedi govna" i krenusmo niz sokak.

http://www.youtube.com/watch?v=moI-K93TvZ8

Ljubio si autonomaša, jakog li Bosnjaka.

Krenuste niz sokak ? Prvi put cujem da neko u Cazinu upotrebljava rijec sokak. To je kad se trudis biti veci Turcin od Turcina. Dobro Hje da niHste piHli kaHvu doHk sHu vHam žeHne vezHale maHrame za sofrHom.

Uostalom zasto bi morali svi znati sta je hatma ? Ja znam ljude koji govore da su muslimani a ne znaju Fatihu proučiti, činjenica je da se kod nas sve nesto pretpostavlja da ako za tebe misle da si musliman zbog imena da ti to stvarno i jesi i da znas nesto o islamu i da to to zaista zanima. Znam ih koji su isli u mejtaf koliko hoces i nemaju pojma od '' svoje '' vjere. Jednostavno neki sebi trebaju razgraniciti u glavi da ako si Bosnjak ne mora nuzno da te zanima vjera i da moras biti musliman. Jako ti je lijepo postupio kolega, vidi se da je pravi musliman.

Muhamed je lijepo muslimansko ime, tacnije receno jedno od najljepsih. Ime se nalazi u TOP 5 imena u Engleskoj.. Tu je u TOPu i u Njemackoj, Francuskoj.. Ironija, moj brete ironija je kad takvi sa nasim prelijepim imenima dadnu se u zijanet, a nije bilo hajdamaka dok su odrastali da ih se upravi na pravi put :)

Jes', a Lee je najčešće prezime. 1. u svitu.

Zanimljive statistike, nadasve veoma bitne za lip i kvalitetan islam. Pogotovo ako su u Engleskoj, Njemačkoj i Francuskoj.

Edited by Jiggy Bau
  • Upvote 1

Muhamed je lijepo muslimansko ime, tacnije receno jedno od najljepsih. Ime se nalazi u TOP 5 imena u Engleskoj.. Tu je u TOPu i u Njemackoj, Francuskoj.. Ironija, moj brete ironija je kad takvi sa nasim prelijepim imenima dadnu se u zijanet, a nije bilo hajdamaka dok su odrastali da ih se upravi na pravi put :)

Pa da, vas nije mozak upravljao na pravi put već hajdamak. Zato ste takvi kakvi ste.

A da, radilo se o zaboravljanju bosanske kulture! Reko strpacu to odje da sad ne otvaram drugu temu.. Sonda je sa razlogom ograjiso, izgleda nagazio na Remzudinova proklinjanja i carke :) ali ti Gorilla i dalje neuko, mladalacki priglupo se trudis vrijedjati ono sto si "valjda" bio po rodjenju..

Ljudi vise frustrirani sto necu da budem u njihovom toru od mene xD

Jednostavno nema osjecaj o vremenu i prostoru oko sebe.. trudi se birati rijeci kako bi nekog sto bolje uvrijedio i ponizio! A islam i muslimane posebno.. Nemam ja vremena slusati neuk i bezobrazan narod, fala!

Jednostavno nema osjecaj o vremenu i prostoru oko sebe.. trudi se birati rijeci kako bi nekog sto bolje uvrijedio i ponizio! A islam i muslimane posebno.. Nemam ja vremena slusati neuk i bezobrazan narod, fala!

Ja bih rekao da se trudim isprovocirati ljude da malo promisle. Trebas ti vidjeti po drugim forumima sta ja pisem za krscanstvo i judeizam, shvatio bi da sam blag prema muslimanima. Religije su rak covjecanstva.

Šteta što nemaš vremena, ali mislim da bi mu ti trebao objasniti teoriju prostorno-vremenskog kontinuuma. i njegova fizička svojstva.

Religije su rak covjecanstva.

Govoris za sebe i za tebe je to mozebiti tako. Meni moja Vjera mnogo znaci i dobra mi je uputa za zivot.

Cini me boljom, zadovoljnijom i zahvalhnijom osobom. I posto i ja spadam pod "covjecanstvo" mislim da je tvoja izjava pogresna. Isto tako mislim da ne bolujem od raka (nedaj Boze nikom i nikom nebi pozelio). Ali imas pravo tako misliti isto kao sto ti ja mogu reci da nije tako.

Naravno da treba svakom prepustiti njegovu odluku u kojem ce odnosu biti sa vjerom. Ako neko ne zna sta su "hatme", nije razlog da se prema njemu lose postupi. Iskreni vjernik musliman ce mu sa strpljenjem opet objasniti i pokusati mu taj dogadaj pribliziti. Totalno ruzan nacin u takvoj situaciji je otjerati tu osobu ili postupiti ruznim rijecima prema njoj. O politickom stavu u ovom trenutku ne zelim nista...

Naravno, ima i oni koji se namjerno, da bi pokazali kako su oni vani, "prave englezi". Sad...nisu mi poznati detalji da bi dalje o tome.

To je tvoje misljenje i ja imam svoje. Necu ja vas ubijati jer ste muslimani a ja nisam, postoji problem kad bi neki ubijali one koji nisu muslimani i asimilirali ih.

Eto Švicarac moj engleski :D

To je tvoje misljenje i ja imam svoje. Necu ja vas ubijati jer ste muslimani a ja nisam, postoji problem kad bi neki ubijali one koji nisu muslimani i asimilirali ih.

Eto Švicarac moj engleski :D

Ko koga bi zbog vjere kokno, a ko koga nebi, o tome ne vrijedi raspravljati. Znamo sta se desilo u Srebrenici.

Ali u svemu tome nije problem vjera nego covjek. Nije vjera pokvarena, nego je covjek. Da nema vjere, covjek bi uvijek, kao sto to i pored vjere radi, nasao 1000 drugih razloga da ubije i protjera drugog (koji mu ne pase), da napadne ili ruzno prica o nekom drugom itd.

Pa ja pripadam istom Islamu kao neko, ko bi tebe napao zato sto nisi musliman. Ali ja te ne napadam zbog toga. Znaci nije problem u vjeri Islamu, nego u nacinu kako ja gledam na svoju vjeru i kako to radi neko drugi. Znaci problem u covjeku. Neko ce u vjeri naci razlog da tebe mrzi, a neko ce u toj istoj vjeri naci razlog da te postuje. Zavisi sta covjek zeli naci, ono prvo ili ono drugo. Tako bi to mogli prenijeti i na "zemaljske" zakone, na sistem u kojem zivimo, na ekonomiju, ekologiju itd. U svemu tome bi mogao naci razlog da te mrzim, ne volim, napadam, ismijavam, ali i da te volim, cijenim, postujem i ljudski se prema tebi ponasam.

Lahko je sve svaliti na vjeru i misliti da bi se sa tim rijesili svi zemaljski problemi. Ali nisu vjeri razlozi za krize, nego ljudi, ljudi koji su zaboravili sta im je Bog dao, ljudi koji su zaboravili odnositi se prema tome.

Edited by sead_f1

Uvijek isto desni nerazume lijeve :D

Samo mudze StO desni(mudze) dave. Tolerancija nula. Samo vade ispravno. StO ce te uopste na zapadu ?? Vratite se svi kuci.

Oni misle da su u pravu jer ja razmisljam sam za sebe a oni se oslanjaju na Kur'an u svakom odgovoru. Uvjereni su da je to božija riječ i s takvim ljudima je ne moguce imati dijalog.