Jump to content
Sign in to follow this  
sonda

Korupcija u Cazinu i kako se cazinjani bore protiv iste.

Recommended Posts

Evo citam na naslovnoj da je neki mladic dobio nagradu kao veliki borac protiv korupcije.Jel' ziva jos uvijek ona poslovica koja kaze da cazinsku dolinu niko nije uspio natrpati parama.Pocevsi od turskog vakta pa do dana danasnjeg.Znamo da je korupcija rak-rana svakog drustva,drzave..!!

Koje su to insistucije u Cazinu najkorumpiranije?

Svaka, vise-manje.

Uglavnom, tisno finale bi bilo, koja je najkorumpiranija.

Edited by Jiggy Bau

Imas li neki licno svoj slucaj,gdje si bio natjeran da das mito a to nisi trebao.Razumijem one koji daju "mito" da dobiju ono sto ih ne pripada ali zasto se trazi "mito" od onih koji izmire i to "masno" sve obaveze koje se od njih traze i na kraju se govori o nekom prolongiranom vremenu,te o ovom,onom,moramo to slati tamo a to ce uzeti vremena.I kad im se ponudi lova,kazu dodji sutra sve ce biti gotovo..!! Ko je sad ovdje kriv?? *ebena stranka koja je natjerana na korupciju ili insistucija pod cijim se krovom odigrava korupcija.

Ja cu sad staviti ove p.subjekte na listu pa da cujemo ima li ko kakvih dokaza u vezi korupcije.

1.Elektrodistribucija,

2.Javno komunalno preduzece,

3.Udruzenje boraca Opcine Cazin,

4.Dom zdravlja Cazin,

5.Opcina Cazin-njezine razne sluzbe.

Ako neko zna jos koju insistuciju drzavnog karaktera nek' napise.

Sonda, mani se ćorava posla.
Ne zato što nema korupcije, već je istu teško dokazati, po pravilu je bez svjedoka, pa je riječ protiv riječi, a to nije nikakav dokaz. U takvom slučaju, onaj ko je ovako javno "obješen" može da tuži za klevetu onoga ko ga je optužio za primanje mita, i forum je možda dužan da policiji ustupi podatke koji se kriju iza nicka (IP adresu preko koje se može doći do krajnjeg korisnika), pa da neko ima neprijatnosti do toga, samo zbog tvoje znatiželje.
Lopova je bilo i biće, a vlast će kod nas biti korumpirana, ne dok se narod ne krene buniti po socijalnim medijima kakav je ovaj forum, nego dok zakonom ne bude garantovana transparentnost svih organa vlasti, od najnižeg do najvišeg nivoa i javnosti ne budu dostupni na uvid svi dokumenti koji prolaze kroz iste, sa izuzetkom onih koji se tiču bezbjednosti zemlje i građana.

Ono tvoje pitanje si mogao postaviti u bilo kom gradu, pa i V. Kladuši, valjda ni tamo ne cvjetaju ruže što se korupcije tiče, kako ide sa sportskom dvoranom, igraju li djeca lopte tamo ili se priprema prodaja kupusa i paprika na jesen?

Sonda, mani se ćorava posla.
Ne zato što nema korupcije, već je istu teško dokazati, po pravilu je bez svjedoka, pa je riječ protiv riječi, a to nije nikakav dokaz. U takvom slučaju, onaj ko je ovako javno "obješen" može da tuži za klevetu onoga ko ga je optužio za primanje mita, i forum je možda dužan da policiji ustupi podatke koji se kriju iza nicka (IP adresu preko koje se može doći do krajnjeg korisnika), pa da neko ima neprijatnosti do toga, samo zbog tvoje znatiželje.
Lopova je bilo i biće, a vlast će kod nas biti korumpirana, ne dok se narod ne krene buniti po socijalnim medijima kakav je ovaj forum, nego dok zakonom ne bude garantovana transparentnost svih organa vlasti, od najnižeg do najvišeg nivoa i javnosti ne budu dostupni na uvid svi dokumenti koji prolaze kroz iste, sa izuzetkom onih koji se tiču bezbjednosti zemlje i građana.

Ono tvoje pitanje si mogao postaviti u bilo kom gradu, pa i V. Kladuši, valjda ni tamo ne cvjetaju ruže što se korupcije tiče, kako ide sa sportskom dvoranom, igraju li djeca lopte tamo ili se priprema prodaja kupusa i paprika na jesen?

Banja Luko,ne mislim ja biti borac protiv korupcije i ne trebas me plasiti,sa tim da ce neko traziti moje podatke.Moje podatke moze traziti SIPA i Interpol.Ti ih slobodno daj,ja s e nimalo ne bojim.Ja se bunim protiv onog sto mi se radi,(trazi mito od mene)za ono sto me zakonski pripada.Ja lijepo sve izmirim sto se od mene trazi i onda pocnu sa rastezanjem vremena i pameti.Kad ponudis mito,jer je covjeku vrijeme najdragocjenije,ond a sve ide po brzom postupku.Znaj, ima ljudi koji su inteligentni pa to sve stave u video-zapis.Olovka u dzepu snima i sliku i ton.Vec sam pisao da me nije briga za one koji podmicuju da dobiju ono sto im ne pripada i tako stete opstinski budzet.Kako tumacis da covjek treba platiti oko osam hiljada KM za neke dozvole,ode u tamo neko udruzenje,donese potvrdu i biva oslobodjen svih finansijskih davanja a nema pravo na takvu potvrdu.Ovo je stopostotna istina,jer posjedujem dokumente koji potvrdjuju ovu moju tvrdnju.Znam ja gdje je sjediste SIPE u Banja Luci za sjeverozapdnu Bosnu,imam i njihov broj telefona i broj mobilnog glavnog hadzije.Kad budu trazili moju IP-adresu slobodno im podaj.

Pogrešno si me razumio, nemam ja lično ništa protiv tvoje borbe protiv korupcije, nego upozoravam sve one koji su pomislili da ovdje iznose imena i prezimena ljudi i optužuju ih za nešto što se ne može potkrijepiti konkretnim dokazima.
Ti ako imaš kakve opipljive dokaze, znaš šta ćeš s njima.
U korupciju spada i primanje i davanje mita. Obje su stvari krivično djelo. Dok god postoje oni koji su spremni da daju, biće i onih koji primaju. Ruka ruku trlja.

Ne pada mi na pamet da iznosim ovdje imena ljudi,mada je to moja gradjanska duznost i ovaj portal nesmije imati nista protiv  toga da se neko javno prozove ovdje.Ali ja to necu,radije koristim druge pozitivne zakonske mogucnosti.Znam da su obadvije stvari krivicno djelo ali jedna strana je prisiljena na to.Da recimo nije tako postupila slucaj bi se vukao po ladicama mozda godinu dana.To meni smeta,Banja Luko.Smeta mi sto nisam jednak pred zakonom,jer mogao sam i ja dati recimo 400-500 KM tom udruzenju i bio bi oslobodjen,opcinski budzet bi ostao bez dvije-tri hiljade maraka.Ja to nisam htjeo,jer znam da po zakonu nemam pravo na takvu potvrdu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Najveći broj informacija odnosio se na krivična djela zloupotrebe položaja ili ovlaštenja (14), nedozvoljenog držanja i prometa oružjem i vojnom opremom, te proizvodima dvojne upotrebe (sedam), te neovlaštenog prometa opojnim drogama (šest).

Pogrešno si me razumio, nemam ja lično ništa protiv tvoje borbe protiv korupcije, nego upozoravam sve one koji su pomislili da ovdje iznose imena i prezimena ljudi i optužuju ih za nešto što se ne može potkrijepiti konkretnim dokazima.
Ti ako imaš kakve opipljive dokaze, znaš šta ćeš s njima.
U korupciju spada i primanje i davanje mita. Obje su stvari krivično djelo. Dok god postoje oni koji su spremni da daju, biće i onih koji primaju. Ruka ruku trlja.

znaci ako je neko trazio od mene mito ja to nesmijem ovdje napisati jer nemam dokaza ?

Nemaš dokaza. Ali niko te ne može spriječiti da napišeš bilo šta, bilo gdje, ali u tom slučaju moraš biti spreman i da preuzmeš eventualne konsekvense. One mogu doći, ali i ne moraju, vjerovatno neće svi da tuže, neki obožavaju da se prepiru po socijalnim mrežama i tako sebi nabijaju poene kod svojih pristalica. Čudna je ovo zemlja.

U normalno uređenoj zemlji (kakva BiH još nije, ali deklarativno teži da bude) ovo se podrazumijeva.

pa nemam dokaza ni kada odem u MUP da ga prijavim ... al će izazvati istragu koja moze doci do rezultata da sam bio u pravu ...  da mi je trazio mito ... a jos kada se o tome raspravlja na forumima ili medijima ljudi saznaju pa mogu dati informaciju koja moze pomoci u istrazi ...

a u normalno uredjenoj drzavi kakva BiH nije mito i korupcija su minimalne pojave ...

I Slovenija je uređena pa je najkorumpiranija zemlja EU po zadnjem istraživanju. Što si bliže Balkanu to si veće smeće

Drugo je kad odeš u MUP, oni su po službenoj dužnosti obavezni da naprave prijavu i ako je riječ o krivičnom djelu određene težine, sami istražuju navode, a ako nije, onda tebe pitaju za dokaze, a potom odlučuju da li će nastaviti istragu ili ne. Mislim da je korupcija jedan od  od onih krivičnih djela koje se gone po službenoj dužnosti (ako se šta nije promijenilo). 

Iznošenje neprovjerenih vijesti i glasina o osobama, koje nisu pravosnažno osuđene, u novinama i publikacijama (u koje forum spada) je takođe krivično djelo koje se procesuira po privatnoj tužbi za klevetu. Raspravljanje o konkretnim osobama, sa imenom i prezimenom, pogotovo u manjim sredinama,  nipošto ne bih preporučio. 

prvo su uveli zakon o zabrani snimanja razgovora ili kamerom pa se onda poeceli baviti korupcijom,i kad ti traze dokaze naj bolji je dokaz razgovor ili video snimak,tako ovo ostalo dok dokazes traje vremena ili se ne moze dokazati jer su tako okorijeli papirima sve srediti da se ne pronadje...