Jump to content
Sign in to follow this  
Gorilla Biscuit

Cazinski Turci

Recommended Posts

http://www.cazin.net/cazin/53360-cazinjani-ispred-stare-gimnazije-upalili-svijece-za-preminulu-berinu.html

Dragi sugrađani molim vas pročitajte ove komentare i recite da vas nije sramota onih koji vas okružuju ?

Na žalost, veća je vijest da su zapaljene svijeće, nego zbog čega je to urađeno. Žalosno je da je jedan prerano ugašeni život manje vrijedan rasprave nego manifestacija odavanja počasti, kako god ona bila ispoljena. Žalosno!

I da napomenem još jednom, žalosno!

Guest

Ne vidim problem u svijećama. Neka se organizira i zajedničko učenje fatihe. Meni neće smetati ni to.

Ne vidim problem u svijećama. Neka se organizira i zajedničko učenje fatihe. Meni neće smetati ni to.

Problem je u tome sto fatiha kratko traje, ja mislim da bi isti i ucili fatihu, medjutim ne bi bilo bas slika, ili bi bio naslov na portalu, proucena fatiha 107 puta, pa zbog toga svijece.

Onakvi komentari sigurno nisu trebali.

Da stvar bude gora, vjerovatno su fatihu i proucili. Ja nisam bio, ne znam, ali...

Kakve veze imaju svijece i ostali krscanski obicaju sa muslimanskim djetetetom koje je umrlo ? Rip Rip Rip i ostale debilnosti jedva ceka bosnjo da uzme, svaki debilizma da prihvati.

Mogli su krst isto staviti i dovesti misu i Klavir i da pjevaju.

Svijece mit je bio nas obicaj nit ce biti ikad ! Oni pacenici kompleksasi koji se svog stide neka u kuci svoje komplekse i cuvaju, djete je bilo musliman, uci mu Fatihu ako hoces ako neces nemoj, ali ne seri i ne nameci nemuslimanski obicaj !

Je li iko vidio da neki srbin ili hrvat zakolje kurban kad mu se djete rodi ??? Naravno da niste, al hoce bosnjo svijetu paliti Edited by Cain

Ama , ljudi  ko je palio svijece na dzenazi te male bebe ?  Nije NIKO !!!    Ovo sa svijecama je simbolika( na svakom mjestu OSIM NA DZENAZI) , kad bi svaki pojedinac u BiH zapalio svijecu,da politicari vide , usrali bi se od straha ,kad bi samo vidjeli sta je svijeca ,  al eto neki napravise problem oko voska i komada spage , a zaboravise parlamentarce koji su indirektno odgovorni za smrt te male curice.  

• Upvote 4

Svijece mit je bio nas obicaj nit ce biti ikad ! Oni pacenici kompleksasi koji se svog stide neka u kuci svoje komplekse i cuvaju, djete je bilo musliman, uci mu Fatihu ako hoces ako neces nemoj, ali ne seri i ne nameci nemuslimanski obicaj !

Mala škola za velike budale.

Lekcija 1. Ljudi na prostorima BiH su Slaveni ( koliko  god  tebi bilo teško da nisu Turci ili Arapi ).

Lekcija 2. Samom tom činjenicom Bošnjaci su Slaveni.

Lekcija 3. Ti se opredjeljuješ kao Bošnjak te si dakle i Slaven.

Lekcija 4. Slavenski običaji, jezik i mnoge druge stvari kojih ti nisi svjesan su dio tvog identiteta ( Mada ti glumiš kao da te napravio neki Arap )

Lekcija 5. Jedan od običaja Slavena je da se u sjećanje na mrtve zapale svijeće. Danas se takva praksa ohranila kod kršćaniziranih Slavena zbog tzv. irskog pokrštavanja koje je dopustilo i podržavalo integraciju slavenskih običaja unutar slavenskih zajednica na našim prostorima pa do Rusije.

Lekcija 6. Ne samo da je to zajedničko Slavenima već i ostalim narodima čija se seoba začela na istom mjestu pa takve običaje imaš i u npr. Indiji.

Lekcija 7. Iako svijeće danas pale kršćani iz drugih razloga ti moraš znati da je to zapravo slavenski običaj koji se samo prikazuje u vezi s kršćanstvom te je to u prvotnom smislu podsjećanje na nekoga, izražavanje tvojeg suosjećanja. Mnoge stvari su preuzeli kršćani od Slavena. Recimo dan Sv. Ilije, priče o njemu u knjigama itd ... Činjenice su ovakve. Sv. Ilija je na dan Peruna, glavnog slavenskog boga te su samo njegove osobine preuzeli i adaptirali za kršćanstvo u vidu jednog sveca u kojeg se danas kunu. Jesu čuo za Alđun kod nas ? Ili Omahu u Kapićima ? Jesi samo nemaš pojma šta je.

Pitanja za tebe.

Zar je stvarno za tebe debilizam očuvanje našeg identiteta koje dokazuje naše postojanje te povezanost s ostalim narodima ? Meni se čini da ti debilno razmišljaš.

Idemo dalje. Govoriš o pjevanju kada neko umre. Zar se isto tako nešto ne radi kod nas na dženazama, samo na arapskom ? 

Za kraj sam boldao taj tvoj citat gore da pokažem ljudima kako ti ne misliš nikako jer ti očito ne znaš da je upravo danas  temelj dokazivanja postojanja Bošnjaka CRKVA BOSANSKA. 

Hajde preseli se već jednom u zemlje pustinja da se rastanemo, svojim izjavama zaglupljuješ buduće generacije.

Je li iko vidio da neki srbin ili hrvat zakolje kurban kad mu se djete rodi ??? Naravno da niste, al hoce bosnjo svijetu paliti

Jesam ja vidio kako zakolju jagnje pa ga nabace na roštilj. Joj Caine sa svakakvim sam se raspravljao ali onaj doktoraider je za tebe mala maca a sad tek kontam da je i pametniji i veći musliman. Doduše koliko je teško biti veći musliman od tebe koji si meni vrijeđao familiju. Nadam se na onom svijetu da ćemo se pržiti jedan do drugog samo da se tebi mogu smijati u facu.

Ama , ljudi  ko je palio svijece na dzenazi te male bebe ?  Nije NIKO !!!    Ovo sa svijecama je simbolika( na svakom mjestu OSIM NA DZENAZI) , kad bi svaki pojedinac u BiH zapalio svijecu,da politicari vide , usrali bi se od straha ,kad bi samo vidjeli sta je svijeca ,  al eto neki napravise problem oko voska i komada spage , a zaboravise parlamentarce koji su indirektno odgovorni za smrt te male curice.

Ako je cilj da se Useru sto ne izici na cestu ? Kakvo utociste kod nas svijece imaju u smislu obicaju i propisa ? Je li to oponasanje nemuslimanA ?

Ako je cilj da se Useru sto ne izici na cestu ? Kakvo utociste kod nas svijece imaju u smislu obicaju i propisa ? Je li to oponasanje nemuslimanA ?

Kako možeš ti kao Slaven oponašati sam sebe ? Ja ne znam koja je to droga ali podijeli sa rajom !

Guest

A o kakvim se propisima govori?

A o kakvim se propisima govori?

O onim da ljudi kilite stavljaju na mostove da im ljubav duze traje, pale svijece za umrle, Boje se crne macke, ispijaju Hektoliter alkohola, kicenje jelke za novi godinu i dovodjenja svetog nikole u liku nekog djela mraza its.... Ovo je pagansko drustvo koje u vecim slucajeva sebe naziva muslimanskim. Pa ako se prozivaju na islam onda radi stisni propisima islama, a paljenje svijece je krscanski obicaj koji nema veze sa onim koji sebe nazivaju muslimanima. Edited by Cain

O onim da ljudi kilite stavljaju na mostove da im ljubav duze traje, pale svijece za umrle, Boje se crne macke, ispijaju Hektoliter alkohola, kicenje jelke za novi godinu i dovodjenja svetog nikole u liku nekog djela mraza its.... Ovo je pagansko drustvo koje u vecim slucajeva sebe naziva muslimanskim. Pa ako se prozivaju na islam onda radi stisni propisima islama, a paljenje svijece je krscanski obicaj koji nema veze sa onim koji sebe nazivaju muslimanima.

Ali KO si ti da osuđuješ? Odakle ti to pravo? Je li nevjernici, pagani, kršćani oko tebe na neki način ugrožavaju tvoj stil života ili će ti uskratiti taj tvoj džennet?

Ali KO si ti da osuđuješ? Odakle ti to pravo? Je li nevjernici, pagani, kršćani oko tebe na neki način ugrožavaju tvoj stil života ili će ti uskratiti taj tvoj džennet?

Meni licno ne smeta niko. Neka dovedu Traktor i zapale zaboli me briga. Ovdje je problem sto nekim ljudima smeta osuda takvog djela od onih koji sebe nazivaju muslimanima.

Da je to neko uradio nekom krscanu u Banjaluci niko od onih ljudi ne bi ni komentarisao, ali da neko ko sebe naziva muslimanom, radi za muslimana... To nema nikakvog smisla, a ja kao pripadnik te iste zajednice imam pravo da kazem da to nije ispravno i da je cak i retardirano. Ne moze mi niko uskratiti da kazem svoj stav, a i islam mi nalaze da kazem. Nisam nikog povukao za rukav niti imam namjeru, niti kog imenovao, je li tako ?

U cemu je problem onda ? Ljudi prozivaju u kretenluk, pozivaju se ljudi u Xl, pozivaju se... Da svijece pale.. Sta je problem da ih ja pozovem da se ostave tog ? Problem je pozvati ljude u Allahovu vjeru danas, a sve ostalo moze. Edited by Cain

Ne znam zbog cega se pravi tolika buka oko nekoliko svijeca ,   Cain  valjda znas kume da u BiH zivi mix naroda i narodnosti , ja ne razumijem zbog cega ti pokusavas prestavit stvari kao da su svi muslimani ,  nemoj mislit da su svi ljudi u Cazinu muslimani  i to je njihovo pravo , mogu da budu sta zele , sto se mene tice , neki tamo Ramiz iz Brezove Kose moze biti Budista ako hoce ,  zbog toga i ne smatram sve ljude muslimanima ,  naprotiv moja iskustva mi govore da veliki broj nasih ljudi  sumnja opcenito u  vjersku doktrinu i sistem , hocu reci ne vjeruju da je to bolje ili gore od demokratije ili komunizma , samim tim nisu nikakvi vjernici , zbog toga ne guram nikog u islam unaprijed ,kako bih ga na kraju mogao kritikovati zbog toga sto pali svijece.   Sta mislis koliko je bilo ateista medju onima koji su palili svijece u Cazinu ?  Mozda je bio i po koji "vlah" medjunjima  , ne znam ,  ne mogu ti reci koliko je to Ok ,    dobro napomenuo si da kod muslimana nema svijeca , ko je musliman on o tome moze i razmisliti , ali ovdje se razvila tema o tim svijecama , ostavimo se toga , muslimani u BiH su apsolutna manjina ,mislim na sustinske muslimane  a ne na svakakve kauboje koji kradu pare i sl. stvari ,

Bolje da se vratimo na temu Cazinski Turci , ne znam sta se stim misli ali vratimo se na temu 

*ok tek sad sam poceo citati komentare koje je Gorilla postirao ,  najveci problem je u svijecama ,   al ., i Turci ih pale , ako pogledate turske proteste ,          pravite od musice slona.. 

Edited by hanzonehatori

Ne znam zbog cega se pravi tolika buka oko nekoliko svijeca ,   Cain  valjda znas kume da u BiH zivi mix naroda i narodnosti , ja ne razumijem zbog cega ti pokusavas prestavit stvari kao da su svi muslimani ,  nemoj mislit da su svi ljudi u Cazinu muslimani  i to je njihovo pravo , mogu da budu sta zele , sto se mene tice , neki tamo Ramiz iz Brezove Kose moze biti Budista ako hoce ,  zbog toga i ne smatram sve ljude muslimanima ,  naprotiv moja iskustva mi govore da veliki broj nasih ljudi  sumnja opcenito u  vjersku doktrinu i sistem , hocu reci ne vjeruju da je to bolje ili gore od demokratije ili komunizma , samim tim nisu nikakvi vjernici , zbog toga ne guram nikog u islam unaprijed ,kako bih ga na kraju mogao kritikovati zbog toga sto pali svijece.   Sta mislis koliko je bilo ateista medju onima koji su palili svijece u Cazinu ?  Mozda je bio i po koji "vlah" medjunjima  , ne znam ,  ne mogu ti reci koliko je to Ok ,    dobro napomenuo si da kod muslimana nema svijeca , ko je musliman on o tome moze i razmisliti , ali ovdje se razvila tema o tim svijecama , ostavimo se toga , muslimani u BiH su apsolutna manjina ,mislim na sustinske muslimane  a ne na svakakve kauboje koji kradu pare i sl. stvari ,

Bolje da se vratimo na temu Cazinski Turci , ne znam sta se stim misli ali vratimo se na temu 

*ok tek sad sam poceo citati komentare koje je Gorilla postirao ,  najveci problem je u svijecama ,   al ., i Turci ih pale , ako pogledate turske proteste ,          pravite od musice slona.. 

Posto nisu bili one svijece za groblje, ne znam kako se to zove, halalite :), ovo je bilo skretanje paznje sta se desava, posljedica nemanja JMBG-a...

I da je bilo u marketima kupiti tih svijeca u staklenkama sa krstovima, ne bi ih kupili, kupili bi ponovo ove, siguran sam.

Jes' da pravimo od muhe slona, komentari su bili bisni, ali to najvise govori o nasoj uskogrudnosti, i onda vidimo vidimo 'vako kroz raspravu da neki ni ne pomisljaju prosiriti svoje kuluroloske horizonte, a izgleda i sve manje postovati druge kulture, na kraju ce sve biti naustrb njihove.

Guest

O onim da ljudi kilite stavljaju na mostove da im ljubav duze traje, pale svijece za umrle, Boje se crne macke, ispijaju Hektoliter alkohola, kicenje jelke za novi godinu i dovodjenja svetog nikole u liku nekog djela mraza its.... Ovo je pagansko drustvo koje u vecim slucajeva sebe naziva muslimanskim. Pa ako se prozivaju na islam onda radi stisni propisima islama, a paljenje svijece je krscanski obicaj koji nema veze sa onim koji sebe nazivaju muslimanima.

A ko zna, možda se ne pozivaju na islam. Hmm

sta ocekivati od uskogrudne osobe nego da naslov teme bude "Cazinski Turci" ... 

razlika izmedju onih sto komentarisu onako na cazin.netu i pokretaca teme nema nikakve ... 

razlika izmedju onih sto komentarisu onako na cazin.netu i pokretaca teme nema nikakve ...

Pa cesto su oni skroz desno i oni skroz lijevo slicni.

Nego ovo pokazuje taj nas mentalitet koji uvijek vodi rasprave oko nekih detalja da sustinu baci u sjenu. To je ono u cem uvijek uspjevamo.

• Upvote 1

Guest

To sam ISTO htio reći, ali ne bih da kolega Gorilla pomisli da imam nešto protiv njega.

U najmanju ruku ovo je padanje na isti nivo - dakle, radi isto što rade i ovi koje kritizira. I moja sugestija je da se naziv teme promijeni.

kamo srece da smo mi ko Turci ,  oni napreduju u svakom pogledu a mi smetljarosi smo samo dobri  u besmislenim raspravama oko nebitnih stvari ,  

koju god naciju da uzmes ,ovo se moze reci za svakog ,  kamo srece da smo ko Kinezi, kamo srece da smo ko Avganistanci,  neka africka zemlja ,    dzaba se vrijedjaju druge zemlje ...  Izbacite to Turci  i ubacite " Cazinski " Vanzemljaci 

Slicnosti sa Turskom ne vidim.

U Turskoj ljudi protestuju jer zele vise sekularizacije.

Kod nas je sve vise ovakvih kao Cain koji bi nam uveli serijat i slicno...

Nebo i zemlja.

• Upvote 1

vise sekularizacije u Turskoj  ?   meni nije poznata zemlja koja je vise sekularna od Turske , Turci su veliki licemjeri i sam govor o njima povlaci za sobom da te pogodi neka nesreca,  daleko im kuca od moje bila ..  

Jednu slicnost imaju sa nasim narodom a to je da nemaju veze sa zivotom ,a ubise se sakama po prsima kako su veliki muslimani ,  

Turcin nemere bez tespiha koliki je vjernik zato ga nosi sa sobom kad ide u javnu kucu 

Pametni "Bosnjo" koliki  je vjernik smatra da se sva vjera svela na to ko izgradi vecu munaru ili dzamiju  da je takav najbolji (kad se uradi fasada na munari od 300m , onda se okrene janje i svi se dobro ponapija, ko za bajramsku proslavu uz Nedeljka BAjica Baju )    

• Upvote 1

Vrijeđaju oni suosjećajne građane bezveze, zašto ne bih ja njih jer su idioti ? Zašto im ne vraćati istom mjerom ? 

I nemoj mi ti držati govore, kad već imaš monopol nad ovim portalom pod jedan zašto niste obrisali onakve komentare koji pozivaju na mržnju a pod dva ZAŠTO STE STAVILI SLIKU NA CAZIN.NET I NAPISALI PODIJELJENJA MIŠLJENJA, ŠTA VI KAŽETE NA OVO ? Reći ću zašto. Dižete na noge one koji nemaju mozga i mrze sve što nije muslimansko, znali ste kakvi su idioti nastanjeni u Cazinu i izazvali ste govore mržnje namjerno. Glumite tu neku objektivnost i poštenje a za lajk i klik tjerate vaš narod da se svađa, sramoti i pokazuje da su još zaostali provincijalci a znate dobro kakvi su vi sa portala.

Zato te prodike ostavi za sebe kad ste isti a došli meni suditi ;) 

Mislim da nije pogrdno nazivati onakve kretene Turcima, ne bune se a da mogu nabili bi sebi u šupak tursku zastavu i letali po Čaršiji. Načelnik vam se makar prodao za kebab.