Jump to content
Sign in to follow this  
Incubus

Jugoslavija

Recommended Posts

Bez da me se pogresno shvati...bivsa Jugoslavija bi vladala svjetskim sportom da je ostala jedna drzava sigurno.

Vladala je i prije raspada, nema razloga da se vjeruje da bi bilo nešto drugo da se raspad nije desio.

Ja mislim da ne bi. Kako god vi nju veliku predstavljali, od triglava do vardara... kako god jaku, 4. sila u evropi, nikad ne bi nicim vladala. Nema sile bez velike zemlje, a Jugoslavija nije bila velika.

Ne želim spamovati temu, ali..

Pogledaj malo ko je vladao košarkom, vaterpolom, rukometom, pa i boksom od početka sedamdesetih pa do devedesetih. Što se fudbala tiče, nije bilo ništa posebno u to vrijeme, ali je ta zadnja generacija zajedničke reprezentacije bila nešto posebno i na svjetskom prvenstvu je ispala tek od Argentine, na guzove (na penale), a bila je sastavljena od mladih igrača koji su koju godinu ranije osvojili svjetski kup U21.

Mislim da su jenkiji kosarkom i boksom... da ne spominjem hokej, baseball i ostale sportove kao i tenis...

Nije Jugoslavija vladala ni u cemu, nije se ni odrzala toliko dugo da bi se moglo reci da je vladala i sama sobom. Ako mislis na region, odnosno balkan, onda jes', u tom kratko periodu (koji se ne moze nazvati vladavinom) ali u svijetu, no can do. Nije sigurno.

Slobodno spamuj temu.

Da, zlata na meditarnskim igrama ne ubrajam i tu bi bosna mogla biti 2. ili 3. (rukomet)

A jedno zlato sa SP '86. (i jos manja hrvatska ih ima vise danas)

Nije Juga dominirala ni u cemu.

Mislim da su jenkiji kosarkom i boksom... da ne spominjem hokej, baseball i ostale sportove kao i tenis...

Nije Jugoslavija vladala ni u cemu, nije se ni odrzala toliko dugo da bi se moglo reci da je vladala i sama sobom. Ako mislis na region, odnosno balkan, onda jes', u tom kratko periodu (koji se ne moze nazvati vladavinom) ali u svijetu, no can do. Nije sigurno.

Slobodno spamuj temu.

Jeste. Ja sam živio u to vrijeme i kao ostatak zemlje dreždao ispred tv-a gledajuci u sitnim satima prenose sa olimpijada i svjetskih prvenstava. U košarci se uvijek znalo ko će podijeliti medalje, USA, SSSR i YU. Ostali su bili za ukras, važno je učestvovati. Sve do 1992. kada je dozvoljeno učešće profesionalcima.
Boksom su vladali Kubanci, uostalom kao i bejzbolom, koji je inače nazovisport koji se igra najviše u Americi.
Ovim završavam ovu malu diskusiju o istoriji sporta, a ako želiš nastavak, možemo otvoriti posebnu temu, da ne spamujemo više, nema smisla.

Jeste. Ja sam živio u to vrijeme i kao ostatak zemlje dreždao ispred tv-a gledajuci u sitnim satima prenose sa olimpijada i svjetskih prvenstava. U košarci se uvijek znalo ko će podijeliti medalje, USA, SSSR i YU. Ostali su bili za ukras, važno je učestvovati. Sve do 1992. kada je dozvoljeno učešće profesionalcima.
Boksom su vladali Kubanci, uostalom kao i bejzbolom, koji je inače nazovisport koji se igra najviše u Americi.
Ovim završavam ovu malu diskusiju o istoriji sporta, a ako želiš nastavak, možemo otvoriti posebnu temu, da ne spamujemo više, nema smisla.

Nope, horsa i rasprave sa jugicima, no can do. Nemoj molim te. Ja znam da vi vjerujete da je Jugoslavija jedina supersila bila, bilo sta dr necete da slusate.

Ti moraš znati Jiggy da je ta Jugoslavija bila neko i nešto u svijetu, bila je prepoznata i po sportu i po vojnoj sili. Mogla je stati vojno u ravnopravnu borbu sa većinom velikih zemalja, također je sport bio na zavidnoj visini. Nije bila ko Amerika, Njemačka i Švedska ali je bila odmah iza njih. Danas je Bosna po mnogočemu iza dosta afričkih zemalja za koje mi volimo misliti da su gore od nas. Ljudi vole uspomenu na nešto što je bolje bilo nego ovo što danas imaju. Nažalost da je valjala svima ne bi se raspala. JUGA VIŠE NIKAD.

Nope, horsa i rasprave sa jugicima, no can do. Nemoj molim te. Ja znam da vi vjerujete da je Jugoslavija jedina supersila bila, bilo sta dr necete da slusate.

Pa supersila nije, ali je uvijek bila u vrhu sto se tice sporta. A i pogledaj samo npr. europsko prvenstvo u kosarci ove godine sto ce se igrati u sloveniji - igraju SVE bivse republike osim eto Kosova (koje i nije bilo republika).

Mislim npr. da bi da nije bilo rata ona generacija nogometasa Suker, Boban, Asanovic, Mijatovic, Jugovic, Mihajlovic, Salihamidzic, Barbarez itd... itd... vladala svijetom jedno vrijeme...

U tenisu su hrvatska i srbija vec uzele davis cup pojedinacno

itd itd itd itd... jednostavno nabrajanje nema smisla vise...

Juga je valjala jer je bila prakticki EU u malom i takvo jako interno trziste od 20+ miliona ljudi sa slobodnih prohodom ljudi i roba je bila odlicna stvar. Socijalizam nije valjao niti ce ikad valjati. Da smo uspjeli mirno preci u kapitalizam i demokraciju za vrijeme Tita (da je to pokrenuo) mislim da bismo bili po standardu u top 10 zemalja svijeta...

• Upvote 1

Da je bilo, kad bi bilo... Nije bilo, nije valjalo svimo, rasulo se kaj riza. Moze i Bosna to biti u buducnosti... ali opet kad bi bilo da je bilo.

Ne kazem da je Jugosalvija bila sad nesto bezveze, bila je dobra u sportu, bila dobro jos po cemu, ali sam alergican na pisanja pojedinih pa je predstvaljaju kao jedinu supersilu. "Vlada je svjetskim sportom i prije raspada." Nije nikad, ni prije, ni poslije raspada, niti bi vladala da se opet napravi Juga, koja bi kao takva prije ili kansije postala jos veca Srbija od "Velike Srbije." Ne zelim vam se zamjeriti, ali nisu mnogi objektivni kad je rijec o Jugi.

Doduse svi navijamo za nekog pa pokusavamo opravdati mnogo sta, mogu razumjeti.

Pa supersila nije, ali je uvijek bila u vrhu sto se tice sporta. A i pogledaj samo npr. europsko prvenstvo u kosarci ove godine sto ce se igrati u sloveniji - igraju SVE bivse republike osim eto Kosova (koje i nije bilo republika).

Mislim npr. da bi da nije bilo rata ona generacija nogometasa Suker, Boban, Asanovic, Mijatovic, Jugovic, Mihajlovic, Salihamidzic, Barbarez itd... itd... vladala svijetom jedno vrijeme...

U tenisu su hrvatska i srbija vec uzele davis cup pojedinacno

itd itd itd itd... jednostavno nabrajanje nema smisla vise...

Juga je valjala jer je bila prakticki EU u malom i takvo jako interno trziste od 20+ miliona ljudi sa slobodnih prohodom ljudi i roba je bila odlicna stvar. Socijalizam nije valjao niti ce ikad valjati. Da smo uspjeli mirno preci u kapitalizam i demokraciju za vrijeme Tita (da je to pokrenuo) mislim da bismo bili po standardu u top 10 zemalja svijeta...

Da su uspjeli preci u kapitalizam, ne znam gdje bi joj bio kraj. Samo me zanima kako bi se rijesio i kako bi se dalje odvijao problem nacionalizma?

Da li bi bila borba ko bi dominantna nacija, da li bi se javili novi problemi? Srbi nisu nikad napustili ideju napravljenu u njihovoj Akademiji.

Da li bi kapitalizam i demokracija otupili taj nacionalizam?

Spamamo temu, ali rijesice to picasso. :)

Da su uspjeli preci u kapitalizam, ne znam gdje bi joj bio kraj. Samo me zanima kako bi se rijesio i kako bi se dalje odvijao problem nacionalizma?

Da li bi bila borba ko bi dominantna nacija, da li bi se javili novi problemi? Srbi nisu nikad napustili ideju napravljenu u njihovoj Akademiji.

Da li bi kapitalizam i demokracija otupili taj nacionalizam?

Spamamo temu, ali rijesice to picasso. :)

Pa mislim da je to bilo jedino moguce dok je Tito bio ziv. Vec tamo pocetkom 70ih se trebalo to obaviti.

Mislim da je uspjelo i da smo presli u kapitalizam i privatno vlasnistvo i da smo se jos integrirali i povezali ekonomski da bi uspjelo. Ne bi se i dalje voljeli ali bismo zivjeli skupa i suradjivali.

Ovako kad je sve bilo drzavno bilo je svima i u interesu da sve razbucaju...da je sve bilo pojedinacno privatno vlasnistvo drugacije bi bilo.

My 2 cents...

Ti moraš znati Jiggy da je ta Jugoslavija bila neko i nešto u svijetu, bila je prepoznata i po sportu i po vojnoj sili. Mogla je stati vojno u ravnopravnu borbu sa većinom velikih zemalja, također je sport bio na zavidnoj visini. Nije bila ko Amerika, Njemačka i Švedska ali je bila odmah iza njih. Danas je Bosna po mnogočemu iza dosta afričkih zemalja za koje mi volimo misliti da su gore od nas. Ljudi vole uspomenu na nešto što je bolje bilo nego ovo što danas imaju. Nažalost da je valjala svima ne bi se raspala. JUGA VIŠE NIKAD.

I zbog cega onda niko nije htio ostati osim srba kad je bilo sve super  ? :)

Pošto tema nije obrađena nikada do kraja, a da ne spamujemo  na drugim temama, ožežite ovdje o svemu, politici, sportu, kulturi i svemu onome što čini istoriju bivše države.

Historiju bivse drzave cine mnogi zlocini. Ne smijemo zaboraviti genocid koji je bivsa drzava napravila u Cazinu 1951.

Edited by Jiggy Bau

Genocid je teška riječ, prije nego što je upotrijebiš budi siguran da je koristiš ispravno. Možemo mi raspravljati i o cazinskoj buni i trebamo to činiti, što više činjenica, to bolje, istina treba da se pokaže.

Genocid je teška riječ, prije nego što je upotrijebiš budi siguran da je koristiš ispravno. Možemo mi raspravljati i o cazinskoj buni i trebamo to činiti, što više činjenica, to bolje, istina treba da se pokaže.

Pa nije sad.  Ne brani sad niko da se o tome prica, jedino ako neko ne zeli i opravdava to sto je bivsa drzava uradila. Ili osporava cak da je to uopste uradila. A ima ih.

A ne znam kako objasniti hiljade ubijenih i nekoliko hiljada protjeranih. Pomilovanjem? Omanji zajeb titinog sistema? Sta je bilo???

Edited by Jiggy Bau

Da budemo precizniji, 15 strijeljanih, par desetina na robiji, i 115 porodica sa 777 članova raseljenih. Ništa čime bi se bivši režim mogao ponositi, međutim daleko od genocida. Ne trpaj cazinsku bunu i njene posljedice u isti koš sa onim što se desilo u Srebrenici.
  • Upvote 1

To mozes dati savjet, ali ja hocu da to trpam u isti kos. I de vidi dalje... ima puno razlicitih podataka, nmoj uzimati u obzir te sto su napravljeni u Jugoslaviji. :P

Guest

Odlučio sam prebaciti postove sa teme Alen Halilović ovdje, jer ste previše zaspamali sa Jugoslavijom koja nema apsolutno nikakve veze sa njim.

Nažalost, kad se postovi prebace, onaj koji je prvi "checkiran" taj bude i prvi na ovoj temi, pa bi to administracija trebala regulisati. Eto ovdje nastavite o Jugoslaviji a tamo ćemo o Alenu.

Mislim 15 streljani... Ne zelim vise s tobom o tome. Ti si rekao sta mislis, i da to nije nista. Vec, et', da ne ponosi Juga s tim. Jesi siguran da je bilo samo 15 streljanih. Ako budes inzistiro na tome, nabrojacu imena vise od 15 koji su streljani. 

Fakat si izvalio glupost. Ne zelim vise sa tobom o tome.

Ne postoji mnogo zapisa o tome, svi se u glavnom pozivaju na knjigu Vere Kržišnik - Bukić "Cazinska buna 1950".
Ako imaš bolje i pouzdanije podatke, bujrum, ja sam zainteresiran (ovo nije sarkazam, da se razumijemo). Edited by Banjaluka

Odlučio sam prebaciti postove sa teme Alen Halilović ovdje, jer ste previše zaspamali sa Jugoslavijom koja nema apsolutno nikakve veze sa njim.

Nažalost, kad se postovi prebace, onaj koji je prvi "checkiran" taj bude i prvi na ovoj temi, pa bi to administracija trebala regulisati. Eto ovdje nastavite o Jugoslaviji a tamo ćemo o Alenu.

Glupo si cekiro, prvi je [member=Incubus] mislim spomenuo Jugu, pa se nadovezao [member=Banjaluka], i ja sad prvi. Nemoj molim te mene, da ja budem pokretac teme, sa obzirom na ideal koji stujem, nemoj molim te, de neka neko onad od njih dvojice bude... Pomislice neko kako sam mislio nesto lijepo o njoj i bice me sram poslije. A to ni u najgoroj nocnoj mori ne bih uradio.

Ja mrzim Jugosaviju i sve Jugoslovensko. Da smo nacisto. I molim te jos jednom za tu uslugu.

Edited by Jiggy Bau

Guest

@Jiggy - Nije do mene, postove kad prebacujemo forum ih sam reda po datumu objavljivanja. Javio sam administraciji da regulišu stvar, i da gore u vrh stave napomenu da je Banjaluka pokretač, ili da njegov post stave na vrh.

I da se osvrnem na ranije postove... činjenica i historija kažu da su jugoslavenski a kasnije hrvatski, bosanski, srpski itd. sportaši ostvarili velike uspjehe u svim sportskim sferama, izuzev ne tako popularnog bejzbola i drugih sportova koje neki spominju :)