Jump to content
picasso

Mladi i politika

Recommended Posts

U Turskoj mladi ljudi protestuju protiv utjecaja drzave i zele da se drzava manje mijesa u njihove zivote. Kod nas bi se na takvim prosvjedima skupila 3 covjeka...

Pitam se odavno zasto se kod nas mladi ne mogu nikako drugacije okupiti i organizirati nego oko neke politicke partije....

Koje su razlike mladih kod nas i mladih na istoku ili zapadu?

Pitam se odavno zasto se kod nas mladi ne mogu nikako drugacije okupiti i organizirati nego oko neke politicke partije....

Treba razgraniciti proteste i proteste. Ima razlicitih razloga. Ja kao mlad covjek samo hocu da mi se drzava ne mijesa u zivot i ono najvaznije hocu da me prestane zaduzivati. To je najveci problem da je ustvari velika vecina zaduzenja na plecima buducih generacija. Jebiga ja uvijek o istom, ali kad moram jer je to za mene najvaznija tema.

dodatak: Ne bih htio da bude cilj da mladi sad samo npr. zamijene trenutnu garnituru na vlasti u drzavi/kantonu/opcini. Isto bi bilo sve... treba mijenjati srz politike....

Edited by Incubus

Treba razgraniciti proteste i proteste. Ima razlicitih razloga. Ja kao mlad covjek samo hocu da mi se drzava ne mijesa u zivot i ono najvaznije hocu da me prestane zaduzivati. To je najveci problem da je ustvari velika vecina zaduzenja na plecima buducih generacija. Jebiga ja uvijek o istom, ali kad moram jer je to za mene najvaznija tema.

dodatak: Ne bih htio da bude cilj da mladi sad samo npr. zamijene trenutnu garnituru na vlasti u drzavi/kantonu/opcini. Isto bi bilo sve... treba mijenjati srz politike....

Eh uvijek me bude sramota koliko sam dosadan i sebi i drugima pricajuci o toj temi. Nekad se uspijem suzdrzati, nekad se pripremam unaprijed da se suzdrzim ..

I eto jos pitanja zasto se mogu "ujediniti" samo oko politickih previranja, a stranke/ partije im nista ne "daju"?
Bit ce da je do mentalnih sklopova :)
  • Upvote 1

Zato sto su nam i roditelji poceli govoriti da idemo u stranku, da ce biti jemde kakvog posla, da ne sjedimo kod kuce. A ima i ona stara komunisticka sukati i rogati se ne mogu bosti... i onda mi kod kuce. Ko ima srece u kafani je i tako... Od jutra do sutra.

Koje su razlike mladih kod nas i mladih na istoku ili zapadu

Kod nas je drustveni zivot uredjen na nacin da je sve podredjeno politici. To je razlog zasto se mladi okupljaju oko stranaka jer je to jedini nacin da ostvare neki svoj interes, a bilo koje drugo okupljanje iskljucuje ovaj stranacki angazman, ali sad zbog interesa stranke i njenih celnih ljudi. To ti je jednostavno zacarani krug koji jako dobro funkcionise, a neke promjene ce se moci ostvariti jedino jacanjem javnog stava o svakom pojedinom drustvanm dogadjaju.

moram samo napisati da u Turskoj protestuju narkomani koje su pokrenuli plaćenici da destabilizuju Tursku ... jer Turska je vratila dug MMF ... 

a vidimo sta se sada desava u zemljama u kojim se desilo "arapsko proljece" ... 

Zato sto su nam i roditelji poceli govoriti da idemo u stranku, da ce biti jemde kakvog posla, da ne sjedimo kod kuce. A ima i ona stara komunisticka sukati i rogati se ne mogu bosti... i onda mi kod kuce. Ko ima srece u kafani je i tako... Od jutra do sutra.

I zato sto zivimo od starih poslovica tipa "Samo se umrijeti mora" :D

I zato sto zivimo od starih poslovica tipa "Samo se umrijeti mora" :D

Ko nema kumpira i rodakve taj ne cini proljece (ni arapsko) i sam u nju upada.

• Upvote 2

moram samo napisati da u Turskoj protestuju narkomani koje su pokrenuli plaćenici da destabilizuju Tursku ... jer Turska je vratila dug MMF ... 

a vidimo sta se sada desava u zemljama u kojim se desilo "arapsko proljece" ... 

http://www.cazin.net/svijet/51833-glumac-halit-ergenc-se-prikljucio-demonstrantima-i-sulejman-velicanstveni-potestuje-na-ulicama-istanbula.html

Nisam ja ni na čijoj strani, jer nedovoljno poznajem činjenice, ali mi se čini da je ovo protest protiv bahate vlasti.

Pogledati http://www.invest.gov.tr/en-US/investmentguide/investorsguide/pages/FDIinTurkey.aspx

i vidjeti ogromnu količinu koju su sjeverna amerika (očito sad i kanada) i Europa uložili u Tursku i rast broja firmi s medjunarodnim kapitalom.

Ako mi neko od "urotnika zavjere" može objasniti kome bi odgovaralo da su nemiri u Turskoj???

+ Erdogan je nedavno u silicijskoj dolini gledao ponude za tablete ... posao vrijedan 5 mlrd i sad ce neko tvrditi da ti isti "vladari svijeta" ga idu rušiti ...

facepalm...

Ko bi reko da ima i ovog ?

jedine fakte su da je Turska otplatila dug MMF ... 

da je preko 30 godina na cekanju za prijem u EU ... a dok je EU postavljala standarde koje Turska treba ispuniti ona ih je objerucke prihvatala i uspostavljala a danas kada ima uvedene potrebne standarde vise ne zeli uci u tu istu EU ... 

• Upvote 1

jel se neko pitao ako Turska u ovom tempu nastavi i kako joj raste BDP ... da li ce se tim velikim investitorima isplatiti ulagati u tu Tursku ... do sada im je valjalo jer je prosjecna plata u Turskoj bila veoma mala ... a ako Turska raste a sto se pokazalo pod vladavinom Erdogana kom ce on odgovarati na celu Turske i stabilna Turska ... njima sigurno nece jer skupu radnu snagu imaju i u svojim zemljama i sirom Europe ... 

Je je tako je kako lucky kaze zlocesti MMF (Isti onaj kojeg je Erdogan zvao 2003. i uz pomoć kojeg je i proveo sve ove reforme) hoće sad uništiti Tursku.. zločesti kapitalisti, masoni, židovi, ljudi gmazovi i ostali ...

Eto tako je... sve su oni krivi za sve...

Je je tako je kako lucky kaze zlocesti MMF (Isti onaj kojeg je Erdogan zvao 2003. i uz pomoć kojeg je i proveo sve ove reforme) hoće sad uništiti Tursku.. zločesti kapitalisti, masoni, židovi, ljudi gmazovi i ostali ...

Jes' jes' da nije njih, Jugoslavija bi sad rasula Ameriku. Ali mi smo njima smetali jer smo bili prejaki. Bojala se Amerika Jugosalvije.

Kako uvijek zaboravis na toerije zavjere... de stavi to sebi u potpis. :D

Edited by Jiggy Bau

Činjenica je da je Turska dovoljno ekonomski jaka da joj EU više i ne treba, ima i drugih tržišta, a sami nisu ogrančeni balansom između uvoza i izvoza, jer sami proizvode skoro sve što im treba. Krizu koja je za malo oborila zapadni svijet skoro nisu ni osjetili.

Što se tiče protesta, kolike su šanse da neko krene da krči Central Park u NY zbog izgradnje tržišnog centra? Mislim da bi bilo i mrtvih glava u tom slučaju, pa zašto onda osuđivati građane Istambula koji žele da zadrže svoj park? Ako se protesti otmu kontroli, onda će vojska (tradicionalno, kao što se već dešavalo) da zavede red, zbog toga ni vlada ne smije da ide previše "tvrdo"protiv demonstranata.

• Upvote 1

jel se neko pitao ako Turska u ovom tempu nastavi i kako joj raste BDP ... da li ce se tim velikim investitorima isplatiti ulagati u tu Tursku ... do sada im je valjalo jer je prosjecna plata u Turskoj bila veoma mala ... a ako Turska raste a sto se pokazalo pod vladavinom Erdogana kom ce on odgovarati na celu Turske i stabilna Turska ... njima sigurno nece jer skupu radnu snagu imaju i u svojim zemljama i sirom Europe ... 

Da, problem je to lukine, samo jos Turska ima jeftinu radnu snagu... Gdje ce bas naci drugo jeftinu radnu snagu, ako jos i Turska postane bogata i ne bude vise sirotinje... A mozda ce onda vise kupovati skupe finalizaren americke proizvode... Blah odosmo mi.

Činjenica je da je Turska dovoljno ekonomski jaka da joj EU više i ne treba, ima i drugih tržišta, a sami nisu ogrančeni balansom između uvoza i izvoza, jer sami proizvode skoro sve što im treba. Krizu koja je za malo oborila zapadni svijet skoro nisu ni osjetili.

Što se tiče protesta, kolike su šanse da neko krene da krči Central Park u NY zbog izgradnje tržišnog centra? Mislim da bi bilo i mrtvih glava u tom slučaju, pa zašto onda osuđivati građane Istambula koji žele da zadrže svoj park? Ako se protesti otmu kontroli, onda će vojska (tradicionalno, kao što se već dešavalo) da zavede red, zbog toga ni vlada ne smije da ide previše "tvrdo"protiv demonstranata.

Bravo, to je to. Opisa ti, halal meso.

Nije to park u Cazinu da se potpisju peticije i da sve vrijedja... nema ko koga nije. A hajmo iskreno... ono je bio najgori park u BiH. Treba ga napraviti negdje drugdje i gotovo.  Gornji Vakuf ima bolji park nego onaj sto je bio. xd

Ma nitko nije iz vana pokrenuo proteste.. Svi su svakako bili preokupirani Sirijom i Iranom. A Turska im je svima tu bila saveznik, od Rusije preko EU do Amerike. Desilo se jednostavno sto previse crvenih (citaj Kemalovih) ima nesto protiv islamizacije :)

ocigledno ne citas moje postove ... citiraj me gdje sam naveo da MMF zeli unistiti Tursku ? 

Ja sam naveo da je Turska otplatila dug MMF i da sada moze da puno lakse ide dalje i da raste ... 

sa ovim se slazem ... al jel tako da su protesti poceli zbog parka a sada da izvines na izrazu je ko jebe park ... hajmo srusiti Erdogana ... 

Da ja zakljucim ovu temu. Nisu mladi za politike, zeleni smo jos. Ja se iskljucivam do daljnjeg. :D

Jeste li vi gledali slike sa protesta iz Turske ?  Ja nisam vidio vise od 1 000 ljudi (a koliko ono turaka ima ?) , i to sve neki papci u patikama od 100€ u pantalonama od 100€ itd..   nadulo ih dobro , ili ih je platio neko dobro ,.

sto rece Lucky Turska vise nije niciji ROB , vratio se kredit ..    sad ce se svi potruditi da Turska ne postane nova Kina ili sl.  

Mozda mi Bosnje dobijemo koze napokon ?!  haha*

Edited by hanzonehatori

ja nisam vidio vise od hiljadu , uzmi najvecu sliku i broj , ko ovce  

i sta ako ih ima vise od 5 ili 10 hiljada ?  sta je sa ostatkom turaka nesto oko 70 miliona ?  

Hajde ti npr uzmi guglaj "najveci koncerti na svijetu" pa kad pregledas te slike, valjda ces dobiti dojam koliko koja grupa circa ima. Pa onda to pomnozi par puta, jer su se u skoro svakom vecem gradu u Turskoj okupljali..pola miliona ljudi ukupno je sigurno bilo u ova 4 dana na ulicama