Jump to content
Sign in to follow this  
picasso

HRVATSKA IZVRŠILA AGRESIJU

Recommended Posts

Zločincima tzv. Herceg-Bosne ukupno 111 godina zatvora

Krajnji cilj udruženog zločinačkog pothvata bila je uspostava hrvatskog entiteta u granicama Banovine Hrvatske iz 1939. i njegovo pripojenje Hrvatskoj kako bi se ponovno ostvarilo ujedinjenje hrvatskog naroda.

DEN HAAG - Haaški sud (ICTY) zaključio je u srijedu da su šestorica bivših političkih i vojnih čelnika Hrvata u BiH, zajedno s političkim i vojnim vodstvom Hrvatske, bili članovi udruženog zločinačkog pothvata (UZP) čiji je krajnji cilj bila uspostava hrvatskog entiteta u granicama Banovine Hrvatske iz 1939. i njegovo pripojenje Hrvatskoj kako bi se ponovno ostvarilo ujedinjenje hrvatskog naroda.

Prema mišljenju većine sudaca, taj je entitet trebalo ili pripojiti Hrvatskoj nakon eventualnog raspada BiH ili bi on postao neovisna država unutar BiH, koja bi bila tijesno povezana s Hrvatskom.

Opsirnije

Ta presuda neće imati nikakve praktične posljedice. Tuđman je mrtav, ali ono što je on zacrtao i dalje se provodi, drugim sredstvima i umjesto da se krajnji cilj ostvari brzo, vojnim putem, do njega se nastoji doći dugoročnim razbijanjem države BiH, u tijesnoj saradnji i kordinaciji sa Srbima iz RS.
Bojim se da su nove ustavne promjene u federaciji, naročito smanjivanje broja kantona, korak u pravcu zaokruživanja teritorije pod hrvatskom kontrolom.

Druga stvar je mogućnost dobijanja ratnih reparacija od RH (nakon ovakve presude bi to bilo moguće), ali bi hrvatska strana u parlamentu BiH to stopirala, jer nije u skladu sa "nacionalnim interesima hrvatskog naroda u BiH".

No, ipak je bolje imati kakvu-takvu presudu u ruci, možda nekad zatreba i može se iskoristiti ako Hrvatska bude zakerala prilikom ulaska BiH u EU. Može to biti as u rukavu, što je najbolje, takve stvari imaju neograničen rok upotrebe. Bilo bi dobro imati takvu presudu i protiv Srbije, jer će vjerovatno i oni ući u EU prije BiH i time steći priliku da nas ucjenjuju, onako kako sad drugi ucjenjuju njih.

Zanimljivo je da Srbija zvanicno nije izvrsila agresiju a Hrvatska jeste. Jesu to dupli standardi Haaga ili sta je to?

Zanimljivo je da Srbija zvanicno nije izvrsila agresiju a Hrvatska jeste. Jesu to dupli standardi Haaga ili sta je to?

Zvanično nije, bar za sada.
To neće biti moguće prije nego se završi suđenje Karadžiću i Mladiću. Oni imaju informacije, samo je pitanje koliko će sami biti pritisnuti, možda počnu cinkariti Srbiju u zamjenu da se ukine optužba za genocid. U sudu je sve moguće, možda tužilaštvo izabere mekšu varijantu da bi se skratio postupak a istovremeno pribavili dokazi protiv Srbije. Ništa me ne bi iznenadilo.
A što se tiče dvostrukih standarda, šta reći kada su oslobodili Gotovinu i Markača, čak i Orića. Možda su imali dobre advokate, nadam se da je to razlog, a ne nešto drugo, inače bi to bila velika sramota za sudstvo i neopisiva katastrofa za sve žrtve rata.

To ti se sine zove Amerika. Želio sam oduvijek u životu doživjeti tri dana, prvi da se pokaže kako su Srbi agresori, drugi kako su Hrvati i treći da nam se vrate ljiljani na zastavu. Je li toliko to teško POMOZI BOŽE ?!

To ti se sine zove Amerika. Želio sam oduvijek u životu doživjeti tri dana, prvi da se pokaže kako su Srbi agresori, drugi kako su Hrvati i treći da nam se vrate ljiljani na zastavu. Je li toliko to teško POMOZI BOŽE ?!

Mozda cak i nemoguce, ako mislis na sva tri dana, redosljed nebitan. Ne znam da li ce Lilium bosniacum ikad biti na zastavi, da cemo dozivjeti to.

taj hag je smjesan ,  srbija nije izvrsila agresiju na  bih  a hrvatska jeste ,    zasto bas sad pred ulazak hrvatske u eu ?    ajjj..   sta nam rade , cijelo vrijeme ..  koji su show izveli sa gotovinom i markacom ,  ko u holivudu  ,  tako to oni nakarare ,da ima sta da se kuha na balkanu 

http://www.youtube.com/watch?v=L8U9LaYDswc

Mozda cak i nemoguce, ako mislis na sva tri dana, redosljed nebitan. Ne znam da li ce Lilium bosniacum ikad biti na zastavi, da cemo dozivjeti to.

Najjači su mi ovi naši koji nosaju one zastave varta, nije ni čudo što im se smiju Hrvati i Srbi. Samim nosanjem onoga škarta priznaju i Dejton i RS. Samo ljiljani, simbol jedine priznate i legitimne BiH.

Nije mozda vec sigurno nemoguce.

Ova presuda od juce je nepravomocna i sigurno ce uslijediti zalbe, ali ce sad i Hrvatska angazovati svoje pravnike da pobije tvrdnju za agresiju. Realno, Hrvatska i nije bila klasicni agresor. Da je bilo dogovaranja pri vrsenju zlocina i progona znaju i mala djeca ali su to radili ljudi s imenom i prezimenom. Ne moze se stavljati na teret citavoj drzavi nesto sto su radili pojedinci pa makar oni i cinili najvisi drzavni vrh. Pogotovo se ovoj danasnjoj Hrvatskoj ne moze stavljati ta hipoteka i mislim da se ovde radi o nekoj vrsti ucjene MZ prema Hrvatskoj za nesto, vrijeme ce pokazati.

Ova presuda od juce je nepravomocna i sigurno ce uslijediti zalbe, ali ce sad i Hrvatska angazovati svoje pravnike da pobije tvrdnju za agresiju. Realno, Hrvatska i nije bila klasicni agresor. Da je bilo dogovaranja pri vrsenju zlocina i progona znaju i mala djeca ali su to radili ljudi s imenom i prezimenom. Ne moze se stavljati na teret citavoj drzavi nesto sto su radili pojedinci pa makar oni i cinili najvisi drzavni vrh. Pogotovo se ovoj danasnjoj Hrvatskoj ne moze stavljati ta hipoteka i mislim da se ovde radi o nekoj vrsti ucjene MZ prema Hrvatskoj za nesto, vrijeme ce pokazati.

Predsjednik države nije bilo ko, njegovi postupci i odluke obavezuju cijelu državu, osim ako ga ne smijene i optuže/osude za njegove postupke koji su protivni državnim/nacionalnim interesima. Tuđmana, koji je bio glavni pokrovitelj poduhvata, i danas smatraju ocem nacije i dižu mu spomenike. Niko nije rekao o njemu (bar ja ne znam za to) da je bilo šta učinio loše, osim možda pojedinaca, no zvanična Hrvatska ćuti, javnost u glavnom ćuti i nema nagovještaja da će se to promijeniti.
Naravno da današnja Hrvatska nije ista kao što je bila prije 20 godina. Nije ni Srbija. Ali niko nam nije u stanju garantovati da neće biti isto ili još gore za 20-30 godina, pa da opet neće početi sa istom igrom. Zbog toga je dobro imati kakav adut u rukavu.

Historia magistra vitae est. Istorija je učiteljica života, a onaj ko ne zna svoju istoriju i odbija da izvuče pouke iz nje rizikuje da mu se ona ponovi. A istorija koja se ponavlja, svaki put ima sve teže i krvavije posljedice.

Predsjednik države nije bilo ko, njegovi postupci i odluke obavezuju cijelu državu, osim ako ga ne smijene i optuže/osude za njegove postupke koji su protivni državnim/nacionalnim interesima. Tuđmana, koji je bio glavni pokrovitelj poduhvata, i danas smatraju ocem nacije i dižu mu spomenike. Niko nije rekao o njemu (bar ja ne znam za to) da je bilo šta učinio loše, osim možda pojedinaca, no zvanična Hrvatska ćuti, javnost u glavnom ćuti i nema nagovještaja da će se to promijeniti.
Naravno da današnja Hrvatska nije ista kao što je bila prije 20 godina. Nije ni Srbija. Ali niko nam nije u stanju garantovati da neće biti isto ili još gore za 20-30 godina, pa da opet neće početi sa istom igrom. Zbog toga je dobro imati kakav adut u rukavu.

Historia magistra vitae est. Istorija je učiteljica života, a onaj ko ne zna svoju istoriju i odbija da izvuče pouke iz nje rizikuje da mu se ona ponovi. A istorija koja se ponavlja, svaki put ima sve teže i krvavije posljedice.

Ne zaboravi da je predsjednik drzave u tom periodu  puno vece ovlasti nego obicno zbog ratnog stanja. Hrvatska je u tom momentu, bez obzira na Ustavno uredjenje, imala cisto predsjednicki sistem-uredjenje upravo zbog rata tako da niti odgovornost ne moze biti kolektivna. Za svoje postupke i samovoljne odluke u ime drzave je trebao odgovarati Tudjman i grupa njegovih najblizih saradnika.

Ako pogledas da je sefove DB-a Srbije danas isti taj sud oslobodio optužbi za ratne zlocine, a time i amnestirao Srbiju za agresiju, onda je valjda jasno da je nikolic Kosovo dobro utrampio i pitanje je cemu cemo se jos cuditi i iscudjavati.

A sto se tice pouka Istorije, ona je u ovom slucaju jos uvijek friska i tesko se oteti dojmovima koje smo i sami prozivljavali, tako da za istorijske pouke nikad nije kasno, ali bi bila velika steta ishitreno izvuci pogresne pouke.

O ovome ce se jos pricati i ove presude su tek prvostepene, neka sudstvo radi svoj posao.

Tačno, sudski postupak nije okončan, na redu je drugo poluvrijeme.
Što se tiče kolektivne odgovornosti, ona se odnosi na narod a ne na državu. Nisu (svi) Hrvati krivi, ali jeste država, tu nema dvojbe. Može se izvući analogija sa Njemačkom u drugom svjetskom ratu. Nisu svi Nijemci činili zločine, ali je država "osuđena", ako se tako nešto uopšte reći da plaća ratnu odštetu oštećenima, zato što je njen režim proglašen odgovornim. Isto sada vrijedi za Hrvatsku, a vjerovatno ćemo uskoro vidjeti takvu presudu i protiv Srbije. Ova oslobađajuća presuda danas u mojim očima znači samo jedno, a to je da je tužilaštvo učinilo tešku grešku negdje u toku postupka. Kada su ovako veliki ulozi, onda optužba mora biti mnogo bolje pripremljena.
Proces protiv Srbije je u toku i ne može biti okončan dok se ne riješi status najkrupnijih riba.

Tačno, sudski postupak nije okončan, na redu je drugo poluvrijeme.
Što se tiče kolektivne odgovornosti, ona se odnosi na narod a ne na državu. Nisu (svi) Hrvati krivi, ali jeste država, tu nema dvojbe. Može se izvući analogija sa Njemačkom u drugom svjetskom ratu. Nisu svi Nijemci činili zločine, ali je država "osuđena", ako se tako nešto uopšte reći da plaća ratnu odštetu oštećenima, zato što je njen režim proglašen odgovornim. Isto sada vrijedi za Hrvatsku, a vjerovatno ćemo uskoro vidjeti takvu presudu i protiv Srbije. Ova oslobađajuća presuda danas u mojim očima znači samo jedno, a to je da je tužilaštvo učinilo tešku grešku negdje u toku postupka. Kada su ovako veliki ulozi, onda optužba mora biti mnogo bolje pripremljena.
Proces protiv Srbije je u toku i ne može biti okončan dok se ne riješi status najkrupnijih riba.

Sad mi je malo nejasno. Kazes da treba osuditi drzavu-rezim te da drzava treba snositi eventualne posljadice a da gradjani te drzave nisu krivi. Sta smatras pod pojmom drzava??? Valjda su upravo gradjani najbitniji dio drzave, tako da eventualne sankcije snose upravo gradjani.

Bojim se da nema nikakve greske u tužilastvu vec se jasno pokazalo da haskim sudom upravljaju velike sile koje nesto kroje, a sta to ce se pokazati ubrzo. Ako autentican video streljanja od strane skorpiona, jedinice koja je bila pod direktnom komandom ove dvojice osumnjicenih, nije dovoljan dokaz onda ja ne znam sta bi drugo bilo greska. 

Građani su pojedinci kojima se ne sudi u ovom slučaju, niti snose direktne posljedice. Kao državljani bi osjetili posredno posljedice (ukoliko bi se Hrvatskoj nametnula odšteta) kroz povećane poreze.
Možeš vidjeti sličnost u pojmu državni dug, ako BiH duguje X milijardi dolara, ne znači da će neko tebi uzeti sa tvog računa u banci srazmjeran iznos, niti da će ti oduzeti kuću, stan, kola...nego da ćemo morati kroz doprinose da to otplaćujemo, vjerovatno kroz nekoliko generacija, dok taj dug ne bude otpisan ili otplaćen.

Što se današnje presude Srbima tiče, bilo kakva formalnost je mogla da obori optužnicu. To je suština sudskog postupka. Pravo i pravda nisu iste stvari, svi bi htjeli da to jesu, ali to nikad nije bilo niti će biti.
A da se velike sile pitaju, pitaju. Na žalost. Dovoljno je reći da pripadnici oružanih snaga jedine velesile posjeduju imunitet za ono što učine u službi i ne može im se suditi nigdje osim pred domaćim sudom, eventualno u Pjongjangu, ako se dočepaju koga.

Kako Hrvatska nije bila klasični agresor na BiH  ?

Mene najviše nervira to što je rat završio prije 17 godina a ovaj sud nas stalno vraća u te godine. Pa hoće li više ta suđenja završiti? Nije li to brže moglo sve skupa? Stalno se vraćamo u prošlost...

• Upvote 1

Kako Hrvatska nije bila klasični agresor na BiH  ?

Pozicija Suda je vrlo jasna po ovom pitanju. Oni (sudije) imaju zadatak da sto realnije sagledaju dokaze i presude za ili protiv tvrdnji Tužilaštva. Znaci nihova uloga je da se odrede jeli nesto crno ili bijelo. To je upravo ono o cemu pise @Banjaluka da je pravo jedno a pravda nesto sasvim drugo.

Mi ovde nismo u ulozi sudija i imamo pravo iznositi svoje misljenje koje se moze temeljiti na dokazima ali i licnom dojmu. Ako se ima u vidu da je tokom cijelog rata (pa i u vrijeme najzescih sukoba ARBIH i HVO) u Coralice slijetalo i po nekoliko aviona na dan sa oruzjem i municijom onda je vrlo tesko izvuci zakljucak o agresiji drzave Hrvatske. Nesto se ne sjecam da je bilo gdje u BiH sletio bar jedan avion sa oruzjem iz Beograda. 

Postoji dogovor o sadejstvu jedinica HVO i ARBIH sa pocetka rata, kao sto je i cinjenica da je RH naoruzavala HVO, a jedan manji dio tog oruzja je zavrsio u rukama ARBIH. S druge strane je Srbija preko JNA (koja je de facto bila pod punom kontrolom Milosevica) naoruzala, do zuba, bosanske Srbe koji su opet prvi napali i blokirali nesrpsko stanovnistvo. Da je kojim slucajem zvanicni stav institucija RH bio da izvrse agresiju na BiH onda bi potezi RH bilo malo drugaciji.

To sto je Tudjman i hercegovacko krilo HDZ-a imalo namjere koje nisu i ne mogu odrazavati ideju cijele Hrvatske je nesto drugo.

Donijeti ovakvu presudu 17-18 godina nakon rata nije nista drugo nego politicki cin kojim velike sile vrse prekrajanje odnosa koji su do sad ostvareni. Zamisli da ova presuda bude potvrdjena, sta bi to za BiH znacilo i kakav bi odgovor RH bio na neki eventualni zahtjev za materijalnu naknadu. Ali treba sacekati pravosnaznost i vidjeti konacan ishod svega ovog.

Pozicija Suda je vrlo jasna po ovom pitanju. Oni (sudije) imaju zadatak da sto realnije sagledaju dokaze i presude za ili protiv tvrdnji Tužilaštva. Znaci nihova uloga je da se odrede jeli nesto crno ili bijelo. To je upravo ono o cemu pise @Banjaluka da je pravo jedno a pravda nesto sasvim drugo.

Mi ovde nismo u ulozi sudija i imamo pravo iznositi svoje misljenje koje se moze temeljiti na dokazima ali i licnom dojmu. Ako se ima u vidu da je tokom cijelog rata (pa i u vrijeme najzescih sukoba ARBIH i HVO) u Coralice slijetalo i po nekoliko aviona na dan sa oruzjem i municijom onda je vrlo tesko izvuci zakljucak o agresiji drzave Hrvatske. Nesto se ne sjecam da je bilo gdje u BiH sletio bar jedan avion sa oruzjem iz Beograda. 

Postoji dogovor o sadejstvu jedinica HVO i ARBIH sa pocetka rata, kao sto je i cinjenica da je RH naoruzavala HVO, a jedan manji dio tog oruzja je zavrsio u rukama ARBIH. S druge strane je Srbija preko JNA (koja je de facto bila pod punom kontrolom Milosevica) naoruzala, do zuba, bosanske Srbe koji su opet prvi napali i blokirali nesrpsko stanovnistvo. Da je kojim slucajem zvanicni stav institucija RH bio da izvrse agresiju na BiH onda bi potezi RH bilo malo drugaciji.

To sto je Tudjman i hercegovacko krilo HDZ-a imalo namjere koje nisu i ne mogu odrazavati ideju cijele Hrvatske je nesto drugo.

Donijeti ovakvu presudu 17-18 godina nakon rata nije nista drugo nego politicki cin kojim velike sile vrse prekrajanje odnosa koji su do sad ostvareni. Zamisli da ova presuda bude potvrdjena, sta bi to za BiH znacilo i kakav bi odgovor RH bio na neki eventualni zahtjev za materijalnu naknadu. Ali treba sacekati pravosnaznost i vidjeti konacan ishod svega ovog.

kupovali smo mi municju i od cetnika ... u Hercegovini placato cetnicima za artiljerijsku podrsku ... jel to sada treba biti da i Srbija nije bila klasicni agresor ? 

a u dijelu sto se tice presude sve je vise jasno nakon oslobadjanja mladica ... osudi i onda zalbeni postupak vodi dok ne dodju u situaciju da nesto iscigane ... i onda odjenom oslobadjajuca presuda ... 

Ja mislim da smo mi ovdje malo u nezgodnoj situaciji zbog operacije Oluja mada ne treba biti dvojbeno nikome da su Hrvatska i Srbija mislile podijeliti Bosnu i Hercegovinu. Ovakve presude nam u budućnosti mogu samo biti od koristi i napokon odgovoriti na pitanje '' KO JE POČO RAT ''

kupovali smo mi municju i od cetnika ... u Hercegovini placato cetnicima za artiljerijsku podrsku ... jel to sada treba biti da i Srbija nije bila klasicni agresor ? 

a u dijelu sto se tice presude sve je vise jasno nakon oslobadjanja mladica ... osudi i onda zalbeni postupak vodi dok ne dodju u situaciju da nesto iscigane ... i onda odjenom oslobadjajuca presuda ... 

Jedno je trgovina na Korani i sverc na malo, to je jednostavno bilo tako i to su radili od zvanicnih vojnih formacija pa do sitnih svercera i kokosara. Nesto potpuno drugo je kad neka drzava dopusti polijetanje aviona sa svoje teritorije krcatog municijom u uslovima kad je BIH imala embargo na uvoz i kupovinu oruzja, te time rizikovati medjunarodne sankcije. Vecina tog naoruzanja je poklon nekih drugih, a RH je na ime rizika uzimala jedan dio toga, bankar si znas kako to ide.

Nemoj biti zajedljiv i nekom tovariti nesto sto nije niti napisao niti rekao. Srbija je cisti agresor i na BiH i na RH i to je istina koja, evo, jos nije izrecena od strane tog velikog Haskog suda. Ne moze se niti izbliza izjednacavati uloga Srbije i RH u bosanskom ratu. To jednostavno nije niti fer niti posteno. Srbija je angazovala sve svoje vojne, politicke, intelektualne, estradne, naucne i kulturne resurse kako bi porobila BiH. Takvo nesto se u RH nije desavalo.

Zlocini su pocinjeni i svi oni koji su to uradili trebaju biti najzesce kaznjeni.

Oslobadjanje Mladica??? Ovo nisam razumio, ali da taj sud ima ulogu cisto karakter geopolitickog prekrajanja u korist velikih sila, je potpuno tacno. Ucjene su nesto sto je stalna praksa tog suda pa se ne treba nicem cuditi.

mislio sam gotovine ... 

a nisam nimalo zajedljiv niti nekom nesto tovario da je napisao ili rekao nesto ... samo sam  postavio pitanje ? jer u Hercegovini su cetnici za novac pruzali artiljerijsku potporu Armiji  BiH kada je bila u sukobu sa HVO-om  ... a sa cetnicima nije bilo sitnog sverca muncijom ovdje kod nas ... prije bi reko da su helikopteri koji su dolazili iz hrvatske imali sitan sverc sa municijom ... 

Jel to hoces da kazes da su nas cetnici spasili od sigurnog pokolja srbocetnickih snaga i FA????

ne ... 

ja sam samo na tvoje pisanje o tome da Hrvatska nije klasicni agresor na BiH a koje si pravdao polijetanjem aviona iz zagreba u kom se dovozila municija u USK pitao jel u isti kos spada i Srbija ...  jer srbi su u Hercegovini artiljerijski pomagali Armiji BiH ... 

al vidim da ti dalje zelis biti zajedljiv i tovariti nekom nesto ... jer iz mog pisanja nigdje nisi mogao izvuci taj zakljucak ...