Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Doseljenici u Bosni

Recommended Posts

Guest

Sad ima nas stranaca svakakvi koji su Bosanci a zive van BiH. A sta je s onima koji nisu Bosanci a zive u BiH? I Bosna ima pored Bosanaca, Hrvata i Srba i drugi stanovnika. Imamo Kineza itd.

Znatel vi takvog naroda? Kako se oni osjecaju u BiH? Koliko ih vi postujete u nasoj zemlji? Jesul se oni integrirali u Bosni?

Po Banjaluci ima masa Kineza (baš kineza, ne Vijetnamaca ili nekih drugih Azijata). Svi rade po nekim svojim radnjama i prodaju svijetu robu (za zapadne pojmove) sumnjivog kvaliteta. Ali ide ko halva, valjda je slika platežne moći naroda. Jezik najčešće ne znaju, već obično zaposle nekog lokalnog koji odgovara na pitanja, a kako se taj sporazumi sa gazdama, ko će ga znati. Ima jedno banjalučko naselje koje se zove Lauš, koje ima tendenciju da se pretvori u kinesku četvrt.

No ima i onih koji su dosta dobro savladali jezik i , na žalost, poprimili jedan dio lokalne "kulture," ovaj video govori više od hiljadu riječi:

http://www.youtube.com/watch?v=ouC1UaCPq-c

Živiš i ti u stranoj zemlji, i njima je isto ko i tebi sve. Osim što ovdje i nisu neke pare i sere se stalno ratnim pričama.

Baš zbog toga je fascinantno da neko odabere Bosnu da se u njoj (dobrovoljno) nastani.

Guest

Ne bi se tu nastanili da im nije loše, ili da im nije lošije nego ondje odakle su došli.

ovaj bolje pjeva od Osmana :-)

Ne vjerujem da ovo sa useljavanjem Kineza ima veze sa uslovima života, kako u Kini, tako i u Bosni. Ovi koji odmah po dolasku otvaraju firme za uvoz-izvoz (uvoz robe, izvoz zraka) nisu baš neka sirotinja, vjerovatno nisu bili ni kod kuće.
Prije sam mišljenja da hvataju zadnji voz da puste korijenje na tlu Evrope, prije nego što Bosna uđe u EU, da bi kasnije imali sve povlastice kao "domaća firma". To mi djeluje kao dobro smišljena dugoročna strategija, jer u države EU ne mogu imigrirati na isti način.

Ne bi se tu nastanili da im nije loše, ili da im nije lošije nego ondje odakle su došli.

Volim kad filozofiraš Aristotele :P

zamislite kombinaciju Kinezkinja Bosanac ILI Kinez Bosanka,bice sve samuraji u Bosni:-p  u Bosni nije zabranjeno imati 50 desetero dijece zato se oni naseljavaju...

Što ste toliki rasisti i šovinisti, pa mi smo jedan od najraseljenijih naroda po svijetu. Ako vi ne biste strance u BiH onda se slobodno nabijte nogom i vratite nazad u Bosnu jer i vi smetate tačno toliko '' drugima '' koliko '' oni '' smetaju vama. I vi ste njihov problem ako ćete tako gledati.

• Upvote 1

Što ste toliki rasisti i šovinisti, pa mi smo jedan od najraseljenijih naroda po svijetu. Ako vi ne biste strance u BiH onda se slobodno nabijte nogom i vratite nazad u Bosnu jer i vi smetate tačno toliko '' drugima '' koliko '' oni '' smetaju vama. I vi ste njihov problem ako ćete tako gledati.

Bas Mozda zato StO Sam na zapad kao djete otisla i StO vidim neke promjene ovdje! StO vidim koliko pogotovo prve generacije grcevito Deze svoga neces. Nije svako za integraciju! Mozda i kinez htjedne pravo da macu cuku itd jede! Ja nemrzim nikog samo o posljedicama pricam! Mozda z cazinu htjednu onaj jedan svoj Tempel praviti da se bogu mole its itd... I meni to sve nesmeta ili nebi smetalo sve dem ovo sa Macon i cukom!

Sta ti mislis da ce narod Nas zaguljeni to sve Tek tako prihvatiti ????

Bas Mozda zato StO Sam na zapad kao djete otisla i StO vidim neke promjene ovdje! StO vidim koliko pogotovo prve generacije grcevito Deze svoga neces. Nije svako za integraciju! Mozda i kinez htjedne pravo da macu cuku itd jede! Ja nemrzim nikog samo o posljedicama pricam! Mozda z cazinu htjednu onaj jedan svoj Tempel praviti da se bogu mole its itd... I meni to sve nesmeta ili nebi smetalo sve dem ovo sa Macon i cukom!

Sta ti mislis da ce narod Nas zaguljeni to sve Tek tako prihvatiti ????

Normalno da nije, dosta je i turskih restorana po Njemačkoj odakle se širi miris/smrad bureka Švabama. Jedu i naši Balkanci '' glavuše '' pa se to ostatku svijeta gadi i smatraju to barbarskim običajem. Svaka civilizacija jede ono na šta je navikla i na čemu joj je pružena prilika. Za razliku od Azijaca kod nas nije kao prvo bilo potrebe jesti pse jer smo imali dovoljno drugih životinja, drugo u našoj evropskoj i zapadnoj kulturi ti je slika psa predstavljena u ulozi čovjekovog najboljeg prijatelja i razvijena je gadljivost te odbojnost. ( uslijed dostatne količine drugog mesa i nenaviknutost ) Ako mogu ljudi jesti svinje i kokoši koje jedu govna onda mogu i drugi ljudi jesti pse i mačke. Da bi promatrala druge kulture to moraš raditi iz njihove perspektive i njihovog pogleda na život a ne svog. Uostalom kao prvo niti će pse ili mačke jesti Cazinjani već Azijati ako to već žele a kao drugo uvijek nešto seru po portalima o kucavkama pa neka ih oni riješe na produktivniji način od ubijanja. Sve se može kad se hoće samo što je naš narod po običaju naviknut srati umjesto da šta radi, kao da je koga briga šta će biti sa kucavkom u Bosni ? Ma daj molim te ...

Neka naprave svoj hram, i Bošnjaci muslimani ih grade po EU zemljama pa piče ljudima po živcima pa ako oni vama mogu dati pravo da ih gradite nemate vi onda šta glumiti tu. Vi bi da vas uopćeno prihvate a vi ne prihvatate drugo i drugačije. E pa ne ide to tako.

Koliko se ljudi iselilo iz Bosne svugdje su ostavili dio svoje kulture i svog utjecaja po svijetu tako da je to jedna normalna stvar koja se dešava već stotinama godina a to što su mnogi rasisti i nacionalisti te ne žele živjeti s drugima to je njihov problem. Misle da nikome ne smetaju a svi njima smetaju. No proći će mnogo godina dok ove stvari shvate naše glupe balije.

Normalno da nije, dosta je i turskih restorana po Njemačkoj odakle se širi miris/smrad bureka Švabama. Jedu i naši Balkanci '' glavuše '' pa se to ostatku svijeta gadi i smatraju to barbarskim običajem. Svaka civilizacija jede ono na šta je navikla i na čemu joj je pružena prilika. Za razliku od Azijaca kod nas nije kao prvo bilo potrebe jesti pse jer smo imali dovoljno drugih životinja, drugo u našoj evropskoj i zapadnoj kulturi ti je slika psa predstavljena u ulozi čovjekovog najboljeg prijatelja i razvijena je gadljivost te odbojnost. ( uslijed dostatne količine drugog mesa i nenaviknutost ) Ako mogu ljudi jesti svinje i kokoši koje jedu govna onda mogu i drugi ljudi jesti pse i mačke. Da bi promatrala druge kulture to moraš raditi iz njihove perspektive i njihovog pogleda na život a ne svog. Uostalom kao prvo niti će pse ili mačke jesti Cazinjani već Azijati ako to već žele a kao drugo uvijek nešto seru po portalima o kucavkama pa neka ih oni riješe na produktivniji način od ubijanja. Sve se može kad se hoće samo što je naš narod po običaju naviknut srati umjesto da šta radi, kao da je koga briga šta će biti sa kucavkom u Bosni ? Ma daj molim te ...

Neka naprave svoj hram, i Bošnjaci muslimani ih grade po EU zemljama pa piče ljudima po živcima pa ako oni vama mogu dati pravo da ih gradite nemate vi onda šta glumiti tu. Vi bi da vas uopćeno prihvate a vi ne prihvatate drugo i drugačije. E pa ne ide to tako.

Koliko se ljudi iselilo iz Bosne svugdje su ostavili dio svoje kulture i svog utjecaja po svijetu tako da je to jedna normalna stvar koja se dešava već stotinama godina a to što su mnogi rasisti i nacionalisti te ne žele živjeti s drugima to je njihov problem. Misle da nikome ne smetaju a svi njima smetaju. No proći će mnogo godina dok ove stvari shvate naše glupe balije.

Vjeruj da turski balkanski smrad se i nadaleko cuje. Zato znam o cemu pricam. Sa drugom Kulturama Sam odrastla nesmeta mi niko zbog toga. Licno Kod kineza kuci kad smo izbjegavam Bas meso ;) to savjet od jednog kojeg bolje poznamo. A posto su cesto poslovno povezani mora se i ici! Talijani nista bolje. Nedavno jedan prica kako se jez dere! I mozes ti njima dati teletine koliko hoces, kad nema Mace kao da nista nemaju

Cinjenica ja da ce vecina imati probleme sa Tim novinama!

Jesi ti moj Post dobro procito?!

Usput inace nijedne nacija nema pravo na zemlju sve je to postojalo prije Nas i postojace i posle nas mi smo samo prolaznici ! Edited by EcI PeCi PeC

Vjeruj da turski balkanski smrad se i nadaleko cuje. Zato znam o cemu pricam. Sa drugom Kulturama Sam odrastla nesmeta mi niko zbog toga. Licno Kod kineza kuci kad smo izbjegavam Bas meso ;) to savjet od jednog kojeg bolje poznamo. A posto su cesto poslovno povezani mora se i ici! Talijani nista bolje. Nedavno jedan prica kako se jez dere! I mozes ti njima dati teletine koliko hoces, kad nema Mace kao da nista nemaju

Cinjenica ja da ce vecina imati probleme sa Tim novinama!

Jesi ti moj Post dobro procito?!

Usput inace nijedne nacija nema pravo na zemlju sve je to postojalo prije Nas i postojace i posle nas mi smo samo prolaznici !

Da ti ne smeta ne bi ti ni spominjala to :D To što je ovaj nekakva naša generalna multikultura zapad - europa najviše proširena po svijetu ne znači da mi imamo pravo oko svega. Izbjegavaš meso jer ti je tako rekao kolega ? :D Rekli su vama i političari 91 da se trebate mrziti pa ste pucali jedni na druge, nemojte slušati svakoga. Možeš ti i našem čovjeku dati kavijara i bijelih tartufa kad nema jagnjeta, ćevapa i bureka ko da ništa nema.

Postoji jedna stvar koja se zove kulturni šok, kada se nađeš unutar kulture koja nije ista kao tvoja pa ti neke stvari budu čudne ili nejasne. Našim ljudima još ne ide u glavu da se ne izuva kod Hrvata u kućama, misle da su oni degenerici zbog toga ? Zašto ? Zato što nije ista kultura, zato što ne možemo biti isti i djelomično jer su naši ljudi glupi ko muški produžetak da se narodno izrazim. Ja s novinama nemam problem sve dok mi ne ugrožava moja prava.

A to za nacije, da više ljudi tako misli ne bi bilo glupih ratova kad su uvjerili glupane da je komad zemlje važniji od njih koja će biti ko zna čija za stotinu godina.

Kad smo kod izuvanja, Šveđani su jedna od rijetkih (ako ne i jedina nacija na zapadu) kod koje se izuva u kući. Tepih nije obavezno imati, ali nema hodanja u obući kroz kuću.

Fakat da te upitam da li ima negdje u Švedskoj neki  veliki festival vikinške kulture i takve stvari, jako me zanima nordijska kultura uopćeno od Baltika pa gore ? 

Nešto veliko baš i nema, ali bude manjih, lokalnih, svakog ljeta.Postoji više "vikinških sela" (nešto kao etno sela koje sam vidio i po Bosni). Vidio sam i jedno "srednjevjekovno selo (sa pratećim viteškim turnirima). Link do jednog od tih ljetnih festivala:

http://www.stallarholmensvikingar.se/

Vikinzi su više norveška specijalnost, Oslo fjord sa okolinom je ono što se nekada davno zvalo Viken.

• Upvote 1