Jump to content
PacificHurricane

Da li postoje islamofobi i fasiste u nasem drustvu?!

Recommended Posts

a sto se tice mrznje prema amerikancima , tu su na isti nacin glupi  ,  amerikanci su u osnovi raja od ljudi ,  oni su dugo vremena bili sinonim za slobodu i ljudska prava  a amerika je vazila za zemlju beskonacnih mogucnosti ,

a sto im sad neko drugi kroji gace ,je druga prica i sto od slobodne zemlje dobismo police state 

i sami amerikanci , koji imaju nesto u glavi su zabrinuti  za sve sto se desava u njihovoj zemlji ,  

kratko i jasno  bogati zidovi su preuzeli sve  politiku,medije,banke,kino,

oni su ti koji amerikance salju u ratove , oni su isto ti koji odlucuju gdje i kad ce se voditi ratovi , ako oni odluce bice rata ponovo na balaknu ,

sto je najcudnije ti tipovi za koje se kaze da su "bogati zidovi" , nisu uopce  zidovi /jevreji  iz jerusalema ili palestine  , oni su bijeli ,  ko mi ..  kakvkazkog porijekla , bjelci evropljani  kovertirali u zidovsku vjeru .. 

ako bi neko trebao da se mrzi ili da se ima fobija od njega to je onda bijeli covjek evropljanin

"

najvise zla i nereda na zemlji je nanio bijeli covjek iz stare "kurve" evrope

al , haj ovo probaj reci coeku koji nosi eminemov lik na majici i mrzi amerikance

U Cazinu ne postoji islamofobija, Kao sto je vec Mirza rekao da postoje razne druge fobije poput amerikanofobija, komsijofobija i sl. ja bih jos dodao da postoji fobija od propuhe jer uvijek kazu ubice te propuha. :D

U svijetu postoji islamofobija u zapadnim zemljama kojima su glavne vijesti one sa BBCa i CNN.. To je od prilike kao ovi nasi portali jedan napise ostali kopiraju sedmicama istu vijest. Takva se sranja rade na zapadu isto. Kao da nemaju skolovane novinare pa se sve iz jednog centra kupe informacije.

Medjutim ta islamofobija nije ni blizu toliko prisutna medju narodima na zapadu koliko mi mislimo da se oni boje islama. Oni nemaju vremena za sranja oni rade i brinu za svoje zivote i zivote svojih familija i nemaju cajta da se po forumima, novinama, okruglim i ovalnim stolovima sikiraju kolika je u koga brada i ko je koliko opasan, To je vise stvar novinarskog popunjavanja medijskog prostora.

I ne samo nepismenu novinari nego poneki muslimani sami to sire.

StO se amerikanaca kao naroda tice oni nemaju nista sa svojim politikom zajednicko. Imamo komsije ni slutila nisam da su tako socialni familijarni etc.. Edited by EcI PeCi PeC

vjerovatno je to sve u nasim glavama ... ako u Cazinu nema islamofobije sto se ljudi koji klanjaju namaze redovno odmah nazivaju "VEHABIJAMA" ? 

Ma hani ja sam sa tim ljudima na tavanu dzamije na Maloj Lisi svakog petka sto bi ih se bojao bas u uljudni, kulturni, ljubazni. Uvijk razmijenimo selam. Nikad nisam imao sa njima ama ni ruznog pogleda. U nasoj okolini ih tako zovu ni meni se to ne svidja, ali to je tesko promjeniti. Ne znam zasto nekoga markirati. Razlikujemo se u nekim stvarima kao sto je oblacenje i sisanje brade a to nebi trebalo biti bitno....

Tako isto nemam problema ni sa Eminemom ni sa J LO samo oni ne dolaze kod nas u dzamiju :D A ima puno drugih sto ne idu u dzamiju i ne planiraju pa sam i sa njima isto tako dobar. To na ovim prostorima na kojim zivimo ne smije biti prepreka za druzenje i saradnju. To mora biti covjekova privatna stvar s tim da se ne treba stidjeti ko je i sta je.

vjerovatno je to sve u nasim glavama ... ako u Cazinu nema islamofobije sto se ljudi koji klanjaju namaze redovno odmah nazivaju "VEHABIJAMA" ? 

to nisam nikad cula,tako zovemo one s bradama i kratkim hlacama,a ne sve vjernike.i to sto zovem te ljude vehabijama.,ne znaci da sam islamofob,to je ustaljen naziv za njih...ali ,iskreno,nisu mi bas dragi

Zasto vjernici nama koji ne vjerujemo govore da cemo u dzehenem/pakao? To je govor mrznje. Oni bi da mi gorimo tamo negdje.

to nisam nikad cula,tako zovemo one s bradama i kratkim hlacama,a ne sve vjernike.i to sto zovem te ljude vehabijama.,ne znaci da sam islamofob,to je ustaljen naziv za njih...ali ,iskreno,nisu mi bas dragi

ma dole insan dok pusti bradu umjetnicku ili zbog hladnoce ili da ti ocisti lice odma te neki pitaju koliko primas novca mjesecno,ma i da se zezaju nije lijepo...

Zasto vjernici nama koji ne vjerujemo govore da cemo u dzehenem/pakao? To je govor mrznje. Oni bi da mi gorimo tamo negdje.

To nije jezik mržnje, nego jedan vid šuplje retorike koji bi trebao da predstavlja uvredu, kao kad bi ti nekog poslao u "onu stvar" a znaš da nema ni najmanje šanse da se to praktično izvede.
Znači, za onog ko vjeruje, postoji džehenem, za onog ko ne vjeruje, ne postoji. Niko se još nije vratio da bismo mogli sa sigurnošću reći da to mjesto postoji ili ne postoji.
U iščekivanju raspleta možemo ostaviti obje opcije otvorene, da se ne prepiremo bez potrebe.
  • Upvote 1

ma dole insan dok pusti bradu umjetnicku ili zbog hladnoce ili da ti ocisti lice odma te neki pitaju koliko primas novca mjesecno,ma i da se zezaju nije lijepo...

gdje dole :girlimpossible: ....ma lako ih je prepoznati,imaju prepoznatliv imidz,a to se mozda ipak zezaju ljudi malo ;)

Ali ako ta ista brada i kratke hlace imaju utemeljenje u tradiciji islama, kako bi covjek poslusao poslanika naseg dragog, alejhisselam, koji je rekao " Pustajte brate a kratite brkove da bi se razlikovali od nevjernike" a da ne bude vehabija ? Moze li se danas IKAKO sprovesti neki propis, a tice se vanjstine, a da ne bude napadnuta ? Ja nisam dostojan ni brade ni kratkih hlaca a i ne mogu se u skladu sa tim ponasati, pogotovo kad bi me neko provocirao

Sto se samo muslimanima ta brada toliko napada i ne-tolerise u ogrmonoj mjeri ?
Zato sto je islamsko obiljezje znak/pokazatelj neposluha prema onim koji zele da kroje ljudske umove i njihov nacin zivota. Zato su i napadani, kaznjavani su u onoj mjeri u kojoj ne zele da budu u zaglupljenoj masi.

A zasto vi vjernicima govorite da vjeruju u "neke" tamo gluposti?..

Ali ne govorimo (ja doduse ni ovo ne govorim) da ce da zbog svoje vjere u gluposti patiti na ovom ili onom svijetu.

Ali ako ta ista brada i kratke hlace imaju utemeljenje u tradiciji islama, kako bi covjek poslusao poslanika naseg dragog, alejhisselam, koji je rekao " Pustajte brate a kratite brkove da bi se razlikovali od nevjernike" a da ne bude vehabija ? Moze li se danas IKAKO sprovesti neki propis, a tice se vanjstine, a da ne bude napadnuta ? Ja nisam dostojan ni brade ni kratkih hlaca a i ne mogu se u skladu sa tim ponasati, pogotovo kad bi me neko provocirao

Sto se samo muslimanima ta brada toliko napada i ne-tolerise u ogrmonoj mjeri ?
Zato sto je islamsko obiljezje znak/pokazatelj neposluha prema onim koji zele da kroje ljudske umove i njihov nacin zivota. Zato su i napadani, kaznjavani su u onoj mjeri u kojoj ne zele da budu u zaglupljenoj masi.

moram se ovdje složiti sa drugom Cainom..... :mail:

zašto se nekome može tolerirati da hoda maltene gol po ulici a nekom se za zlo uzima ako pusti bradu ili se nosi po nekim propisima ili običajima koji možda odudaraju od uobičajenog ili se nekom možda ne sviđaju....

ljudi bi trebali gledati malo više svoga posla.....

s druge strane ima tu i malo krivice i ovih koji pustaju brade, jer znaju nekad neki pojedinci, ne svi, daviti s tim čim staneš s nekim od njih....nekima se sva vjera svela na puštanje brade i skraćivanje nogavica, kao da nema pametnijih stvari i važnijih tema...

Sve svjetske vjere garantuju ljudima da ce u raj, jedino Islam svima garantuje dzehennem.

Mislim, ima put.... A hoce li neko uspjeti ili ne to Niko od ljudi ne zna, i zato je meni vise retardirano nego tebi da neki musliman prijeti patnjom nekom a nije ni on siguran za sebe, kao prvo.

A jos gore je sto je on toliko skrenuo da misli da je krajnji smisao da se neko pati i da ga on proklinje i da on u toj cinjenici uziva, umjesto da na neki nacin zali covjeka u koliko nije spoznao ono sto ce ga pomoci.

Trece... Kakav je smisao te prijetnje covjeku koji to nije ni spoznao. Isto kao kad bi se vratili u 11st. I pricali ljudima kako ce ih bespülten letjelice gadjati

Bez veze brate,

Sve svjetske vjere garantuju ljudima da ce u raj, jedino Islam svima garantuje dzehennem.

Mislim, ima put.... A hoce li neko uspjeti ili ne to Niko od ljudi ne zna, i zato je meni vise retardirano nego tebi da neki musliman prijeti patnjom nekom a nije ni on siguran za sebe, kao prvo.

A jos gore je sto je on toliko skrenuo da misli da je krajnji smisao da se neko pati i da ga on proklinje i da on u toj cinjenici uziva, umjesto da na neki nacin zali covjeka u koliko nije spoznao ono sto ce ga pomoci.

Trece... Kakav je smisao te prijetnje covjeku koji to nije ni spoznao. Isto kao kad bi se vratili u 11st. I pricali ljudima kako ce ih bespülten letjelice gadjati

Bez veze brate,

Ne znam meni je sve opcenito kod svih religija mracno i depresivno. Samo neka patnja, molitva, klanjanje i nada da ce to sve vrijediti na drugom svijetu. To kao da slusam obecanja nasih politicara: "bit ce bolje sutra".

Ne znam... krscanstvo mi je jos nekako depresivnije iako dopustaju alkohol pa se onda barem mogu napiti od te depresije.

Sve skupa svakako ne mrzim nikoga, a bojim se svakog ko je zao pogotovo u BiH jer ne vjerujem da je sistem u BiH spreman zastititi me od ekstremista bilo koje vrste.

Tako ni na ne napadam nekog zasto je nevjernik.. Jer je to privatna stvar.. A vjera ti je kao neki uspjesan posao. Kad odradis svoju duznost, i ako to lijepo odradis, sef te isplati i pohvali. Tako i ako ti uradis nesto lijepo sto pise da ce Allah Milostivi nagraditi, onda budes veseo i bude ti drago jer znas da si uradio nesto dobro!

Ne znam meni je sve opcenito kod svih religija mracno i depresivno. Samo neka patnja, molitva, klanjanje i nada da ce to sve vrijediti na drugom svijetu. To kao da slusam obecanja nasih politicara: "bit ce bolje sutra".

Ne znam... krscanstvo mi je jos nekako depresivnije iako dopustaju alkohol pa se onda barem mogu napiti od te depresije.

Sve skupa svakako ne mrzim nikoga, a bojim se svakog ko je zao pogotovo u BiH jer ne vjerujem da je sistem u BiH spreman zastititi me od ekstremista bilo koje vrste.

Sta da ti kazem... znam svakog ko je spoznao - prostudirao islam da ga je "slomio" jer je nemoguce ostati ravnodusan kad vidis da je istina. Problem je u shvatanju ( covjek zakljucuje na osnovu informacija koje ima u glavi, ako ima nedostatak u tom ili nekoliko krivih... nece dobiti istinski zakljucak i sliku neceg ). Cesto ga odvajaju od ovosvjetskog zivota, napredka, nauke itd..

Ja sam bivsi "ateista" tako reci, nista osim tradicionalnog nasljedja me nije vezalo za njega i u nekim momentima nisam ni bajram smatrao nekim svojim praznikom niti cestitao ga kome osim preko volje. Ateisti su osobe koje vecinom razmisljaju i ne povede se za nasljedjem koje su dobili rodjenjem.

A sto se ekstremista tice, otislo je to davno u helac. Ne bi te uvlacio u vecu depresiju ali ministar sigurnosti kad je lopov i sve ta mafia vec ima mrezu, znaj da zivis u mafijaskoj drzavi koja vec terorise gradjane godinama, samo na kulturni nacin. A budale poput Mevlida... od takvih si vise nego siguran

Edited by Cain

Sta da ti kazem... znam svakog ko je spoznao - prostudirao islam da ga je "slomio" jer je nemoguce ostati ravnodusan kad vidis da je istina. Problem je u shvatanju ( covjek zakljucuje na osnovu informacija koje ima u glavi, ako ima nedostatak u tom ili nekoliko krivih... nece dobiti istinski zakljucak i sliku neceg ). Cesto ga odvajaju od ovosvjetskog zivota, napredka, nauke itd..

Ja sam bivsi "ateista" tako reci, nista osim tradicionalnog nasljedja me nije vezalo za njega i u nekim momentima nisam ni bajram smatrao nekim svojim praznikom niti cestitao ga kome osim preko volje. Ateisti su osobe koje vecinom razmisljaju i ne povede se za nasljedjem koje su dobili rodjenjem.

A sto se ekstremista tice, otislo je to davno u helac. Ne bi te uvlacio u vecu depresiju ali ministar sigurnosti kad je lopov i sve ta mafia vec ima mrezu, znaj da zivis u mafijaskoj drzavi koja vec terorise gradjane godinama, samo na kulturni nacin. A budale poput Mevlida... od takvih si vise nego siguran

Da ne idem vise u religiju slazem se oko drzave: vise se bojim politicara i policije nego Mevlida ili npr. dilera droge.

Da ne zaboravim. U Cazinu je veci strah hoces li naplatiti rad, posao, robu ili neces - nego od bilo koje vjere ili Amerike

Imamo puno strahova... Da se ne stignemo bojati vjernika i nevjernika....

• Upvote 1

Da preimenujemo temu u "fobija" posto smo se svakakvih fobija kroz ovu temu dotakli :)

Vrlo dobro sam shvatio šta znači vjera i Islam kada sam upravo kroz svoj život "osjetio" obadva tumačenja. Nikada neću zaboravit "Islamsku vjeronauku" u osnovnoj školi kod nastavnice, čini mi se da je bila Rahmana, iako ih se dosta izmjenjalo, koja se sastojala u tome da se napravi atmosfera straha i užasa, vječnih džehenemskih vatri ako se ne uzme abdest, ako se ne klanja, ako se ovo ako se ono. Nijedan čovjek maltene nije bio dostojan Džehenema ako nije ispunio sve šarte ili kako su se već zvali. Na planu dnevnog reda su bile i neizostavni načini mučenja u džehenemu od paljenja kože, nabijanja na ovo, na ono, jedenja nekvih užarenih kugli i slično.

Nakon toga, dolazim u gimnaziju, pred zaista divnog profesora Hamdiju Ljubijankića, kojeg je kasnije zamjenio prof. Nazif (zabor sam prezime), koji je onda počeo pričati o nekom drugom, za mene tad dalekom, i puno ljepšem Islamu, Islamu učtivosti, dobrote, međusobnog pomaganja, poštivanja tolerancije, beskonačnog opraštanja i izbjegavanja činjenja najmanjeg zla, činjenja neke najsitnije sramote, i užitka koji se postiže tim nekakvim ibadetom, zadovoljstva i duševne uzvišenosti. Što je mene zaista, oduševilo i opsjenilo maltene. Taj kontrast između ova dva Islama zaista ću uvijek pamtiti i stoga mi je sasvim jasno i ne zamaram se puno kad čujem "vehabija", sekta ova sekta ona, tumacenje ovo, ono, jer ja znam šta je ustvari Islam, iako sam odavno već ateista, a znam šta je Islam jer sam odlučio da odaberem "kreiranje" Islama od pravog izvora, a to je od dvije stručne osobe, prof. Hamdije i Nazifa. Stoga, uvijek postoje ljudi koji će ostati na Islamu od "Rahmane" slijepo odbijat sve što se kosi sa tim, i ljudi koji jednostavno budu dovoljno široki i razumni, susretljivi, i neutralni da uzmu u obzir i ostale "tumače" i ostale izvore.

• Upvote 1

Vrlo dobro sam shvatio šta znači vjera i Islam kada sam upravo kroz svoj život "osjetio" obadva tumačenja. Nikada neću zaboravit "Islamsku vjeronauku" u osnovnoj školi kod nastavnice, čini mi se da je bila Rahmana, iako ih se dosta izmjenjalo, koja se sastojala u tome da se napravi atmosfera straha i užasa, vječnih džehenemskih vatri ako se ne uzme abdest, ako se ne klanja, ako se ovo ako se ono. Nijedan čovjek maltene nije bio dostojan Džehenema ako nije ispunio sve šarte ili kako su se već zvali. Na planu dnevnog reda su bile i neizostavni načini mučenja u džehenemu od paljenja kože, nabijanja na ovo, na ono, jedenja nekvih užarenih kugli i slično.

Nakon toga, dolazim u gimnaziju, pred zaista divnog profesora Hamdiju Ljubijankića, kojeg je kasnije zamjenio prof. Nazif (zabor sam prezime), koji je onda počeo pričati o nekom drugom, za mene tad dalekom, i puno ljepšem Islamu, Islamu učtivosti, dobrote, međusobnog pomaganja, poštivanja tolerancije, beskonačnog opraštanja i izbjegavanja činjenja najmanjeg zla, činjenja neke najsitnije sramote, i užitka koji se postiže tim nekakvim ibadetom, zadovoljstva i duševne uzvišenosti. Što je mene zaista, oduševilo i opsjenilo maltene. Taj kontrast između ova dva Islama zaista ću uvijek pamtiti i stoga mi je sasvim jasno i ne zamaram se puno kad čujem "vehabija", sekta ova sekta ona, tumacenje ovo, ono, jer ja znam šta je ustvari Islam, iako sam odavno već ateista, a znam šta je Islam jer sam odlučio da odaberem "kreiranje" Islama od pravog izvora, a to je od dvije stručne osobe, prof. Hamdije i Nazifa. Stoga, uvijek postoje ljudi koji će ostati na Islamu od "Rahmane" slijepo odbijat sve što se kosi sa tim, i ljudi koji jednostavno budu dovoljno široki i razumni, susretljivi, i neutralni da uzmu u obzir i ostale "tumače" i ostale izvore.

Proživio isto kao i gore citirani gospodin.

+ pokušao ići za vrijeme faxa na dzumaj u Zagrebu no opet bio suočen sa dzehenemom i odustao...

Proživio isto kao i gore citirani gospodin.

+ pokušao ići za vrijeme faxa na dzumaj u Zagrebu no opet bio suočen sa dzehenemom i odustao...

To tebe Allah za dzenet testira. :)

znaci ako nisi cula to treba da znaci da toga nema ?!  

ja ne znam otkud da je to govor mrznje ako ti vjernik kaze ako se ne pridrzavas vjerskih propisa da ces zavrsiti dzehenemu ... to ti je isto kao i to da ti covjeku koji krši svjetovni zakon da ce zavrsiti u zatvoru zbog toga ... 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Forum Statistics

• Total Topics
      24,064
    • Total Posts
      378,367
  • Create New...