Jump to content
PacificHurricane

Da li postoje islamofobi i fasiste u nasem drustvu?!

Recommended Posts

Kad smo vec otisli u toliki offtopic slucajno sam dosao do knjige Poruke iz Sarajeva koja je puna prelijepih slika i prica o historiji sarajeva.

Procitavsi samo dio shvatio sam koliko su u manje od 40 godina napravili austrijanci, a koliko malo u 500 godina Turci. (npr. prvi elektricni tramvaj u cijeloj europi je bio u sarajevu)

I treba pogledati samo koliko su tvornica otvorili austrijski zidovi i koliko je uopce malo zidova ostalo u BiH (mene vise brine ta rastuca netrepeljivost prema jevrejima nego islamofobija).

Eto da i ja malo offtopicarim.

• Upvote 1

Frustrirate temu ali okej mora se i to trpiti jer uvidjam islamofobiju na djelu :)

Puno vise bilo je primjera amerikofobije, nego islamofobije, srecom vulgarnosti i gluposti koje je [member=Cain] lijepio su izbrisane, dakle... ne znam kako si uvidio zrnce islamofobije kraj toliko amerikofobije? Ili Kraj sveg ovog antisemitizma... ta islamofobija i ne postoji, koliko je vi forisirate. I zasto je forisirate toliko?

Cast svakom jevreju, ali da ga prvo priupitam za misljenje o palestini i da mu par slika pokazem! Takodjer cast svakom srbinu ali da ga prvo priupitam za srebrenicu! Znaci cionistima, cetnicima a ni ovim dzihadistima koji u spomen Allahovog imena bez treptaja oka kolju ljude bez da im se sudilo (serijatski ili demokratski) bujruma nema.. Antifasizam je univerzalna stvar. Samo tolerancija i solidarnost!!!

Dobro, ali nismo svi tolerantni kaj i ti. Vidis i sam ovdje na forumu.

Edited by Jiggy Bau

Kad smo vec otisli u toliki offtopic slucajno sam dosao do knjige Poruke iz Sarajeva koja je puna prelijepih slika i prica o historiji sarajeva.

Procitavsi samo dio shvatio sam koliko su u manje od 40 godina napravili austrijanci, a koliko malo u 500 godina Turci. (npr. prvi elektricni tramvaj u cijeloj europi je bio u sarajevu)

I treba pogledati samo koliko su tvornica otvorili austrijski zidovi i koliko je uopce malo zidova ostalo u BiH (mene vise brine ta rastuca netrepeljivost prema jevrejima nego islamofobija).

Eto da i ja malo offtopicarim.

Izvini sto ti ulecem ali mozes li mi reci samo koje godine su osmani usli u bosnu i navedi mi tehnolosna dostignuca u tom vremenu a kad su dosli austrougari, cisto zbog informacija.

Na zalost turci jos nisu uradili pravu industrijalizaciju ni u svojoj zemlji u odnosu na rusiju npr.

Puno vise bilo je primjera amerikofobije, nego islamofobije, srecom vulgarnosti i gluposti koje je [member=Cain] lijepio su izbrisane, dakle... ne znam kako si uvidio zrnce islamofobije kraj toliko amerikofobije? Ili Kraj sveg ovog antisemitizma... ta islamofobija i ne postoji, koliko je vi forisirate. I zasto je forisirate toliko?

HAJDE tetkin ti nama reci kad je to amerika i amerikanci i njihova obiljezja ikad bila napadnuta javno, kad je u Mediju u bosni ili ovdje u svijetu ikad napadnuta amerika ??? Sta je sa muslimanima u medijima ?
Moj sije ovdje amerika u sred glavnog grada gdje su muslimani Boje ambasada svoju u pederske boje (quer zastavu) i NAROD pored tolike provokacije A vim ne govori.

Imaju li amerikanci diskrimonaciju pro zaposljavanju ili njihove zene ? Mogu li oni nedjeljom slobodno dan ovdje imati da idu nedjeljom u njihove crkve, a imaju li muslimani Slobodan petak za dzumu ?

Ako pise gluposti to si ti, a toliko su glupe da je forum poceo kocitiß

Cast svakom jevreju, ali da ga prvo priupitam za misljenje o palestini i da mu par slika pokazem! Takodjer cast svakom srbinu ali da ga prvo priupitam za srebrenicu! Znaci cionistima, cetnicima a ni ovim dzihadistima koji u spomen Allahovog imena bez treptaja oka kolju ljude bez da im se sudilo (serijatski ili demokratski) bujruma nema.. Antifasizam je univerzalna stvar. Samo tolerancija i solidarnost!!!

Vidi ti kako su jevreji u Bosni zivjeli, a neke njihove starine smo im predaci prije par godina, a neke jos cuvamo ! Sad ocekivati da Jakob Finci kritikuje izrael je isto sto ocekivati da dodju svemirci ali zato Dodik redovno podsjecuje izrael i dobija podrske od njih redovno na racunanjem nase zemlje.

Za jevreje se ne teba boriti jer ako njih dirnes i verbalno bit ces silovan sa svih strana, a nedo bog i reci da Holokaust nije bio u onoj mjeri jer ces upasti u revizionizam kaznjiv isto... A ako se ne Slazes sa israelskom politikom bit ces nacisticki odmah Edited by Cain

Izvini sto ti ulecem ali mozes li mi reci samo koje godine su osmani usli u bosnu i navedi mi tehnolosna dostignuca u tom vremenu a kad su dosli austrougari, cisto zbog informacija.

Na zalost turci jos nisu uradili pravu industrijalizaciju ni u svojoj zemlji u odnosu na rusiju npr.

Nema problema s ulecanjem :P

Pa u tome i jest kljucno pitanje - zasto je protestantsko/katolicko/jevrejsko/sekularni zapad napredovao dok je islam zaostajao.

Kad vec pricamo o kulturama i "fobijama"...

Stvar je u tome da islam nije zaostajao. Do kraja 15. vijeka je to bila vodeća civilizacija, u svakom pogledu naprednija nego tadašnja zapadna.
A onda je sve stalo i nije se pomjerilo 500 godina. U tih 500 godina ono što se se promijenilo, bilo je na gore, dok je zapad (a i daleki istok) daleko odmakao. To je fenomen koji ne mogu da shvatim.

Stvar je u tome da islam nije zaostajao. Do kraja 15. vijeka je to bila vodeća civilizacija, u svakom pogledu naprednija nego tadašnja zapadna.
A onda je sve stalo i nije se pomjerilo 500 godina. U tih 500 godina ono što se se promijenilo, bilo je na gore, dok je zapad (a i daleki istok) daleko odmakao. To je fenomen koji ne mogu da shvatim.

Bas to...

Ali postoje razlozi..

http://www.amazon.com/How-West-Grew-Rich-Transformation/dp/0465031099

http://www.amazon.com/Why-Nations-Fail-Prosperity-ebook/dp/B0058Z4NR8

I naravno:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Wealth_of_Nations

+

http://en.wikipedia.org/wiki/David_Ricardo

http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Malthus

Industrijska revolucija, svakako, ali mislim da je sve počelo već periodom humanizma i renesanse, kada su ljudi počeli tražiti logične dokaze o svijetu oko sebe koje je bilo moguće provjeravati i dokazivati u praksi, kroz eksperimente.
U Evropi se začinje slobodna misao koja se uvećavala nadogradnjom, a napredak traje i danas.
Nažalost, ovaj proces nije zaživio u islamskom svijetu, koji je umjesto da nastavi razvijati naslijeđe antičke civilizacije kao u ranom periodu, doživio stagnaciju, pa čak i degradaciju.
Kada je započela industrijska revolucija na zapadu, već je bilo kasno, jer niko u islamskom svijetu nije mogao da shvati sadržaj promjena i njihovu neophodnost. Tu je trka izgubljena.

Industrijska revolucija, svakako, ali mislim da je sve počelo već periodom humanizma i renesanse, kada su ljudi počeli tražiti logične dokaze o svijetu oko sebe koje je bilo moguće provjeravati i dokazivati u praksi, kroz eksperimente.
U Evropi se začinje slobodna misao koja se uvećavala nadogradnjom, a napredak traje i danas.
Nažalost, ovaj proces nije zaživio u islamskom svijetu, koji je umjesto da nastavi razvijati naslijeđe antičke civilizacije kao u ranom periodu, doživio stagnaciju, pa čak i degradaciju.
Kada je započela industrijska revolucija na zapadu, već je bilo kasno, jer niko u islamskom svijetu nije mogao da shvati sadržaj promjena i njihovu neophodnost. Tu je trka izgubljena.

Upravo tako.

Taj razvoj slobodne misli koji je počeo u humanizmu i renesansi je zapadni svijet izdigao iznad ostatka.

Sve si lijepo objasnio :)

Nema problema s ulecanjem :P

Pa u tome i jest kljucno pitanje - zasto je protestantsko/katolicko/jevrejsko/sekularni zapad napredovao dok je islam zaostajao.

Kad vec pricamo o kulturama i "fobijama"...

Nije Islam zaostajao nego muslimani... :)

To je tema koja bi isto otisla na 2000 stranica jer toliko je razloga i desavanja koja su utjecala da je neposteno to pisati u jednom postu. Ne zelim kriviti nikog, samo sve se desava Bozijom voljom ( a zasto... i to je pitanje posebno )

Ja iskreno nisam nikako zadovoljan nasim katastrofalnim stanjem i neki "muslimani" me i frustriraju. Ako je prvi na svijetu letio Abbas ibn Firnas u Andaluziji a poslije njega Ahmet Celebi u Istanbulu, katastrofalno je da muslimani tek ove decenije krecu proizvoditi avione ! KATASTROFALNO !

Nauka moderne evrope se temeljila na onim saznanjima Koje su im muslimani dali, jer su oni izucavali za dobrobit covjecanstva i nisu svojetali...

Ako znas engleski, evo jedan od odgovora !

obrati na 0:36 paznju

https://www.youtube.com/watch?v=ti6DAiq9szg

Edited by Cain

Islamofobi i fasiste u Cazinu? Jedine fobije koje postoje u Cazinu su Amerikofobija, Kulturofobija, Znanjefobija, i Komšifobija (kada se bojiš da će komšija imat nešto bolje i ljepše od tebe.) Ove ostale ne postoje :D

mozel mi ovdje ko reci koja to zemlja krsi ljudska prava i izrabljuje djecu cak pocevsi od 12 godine da rade za godisnju platu od 100 americkih dolara ?!  Jel to Kina ? 

a neko je naveo da su tu ateisti na vlasti i kao primjer napredne zemlje gdje su ateisti na vlasti ... 

da se ne radi o ozbiljnoj temi bilo bi smjesno citati kako neki brane postojanje islamofobije ... dovoljno je u svijetu pogledati kada se desi neki teroristicki napad da se odmah gleda imajul muslimani veze s tim ... a izvjestaji kazu da je najmanje teroristickih napada koji rade muslimani ... 

• Upvote 1

Možda sam nešto propustio, ali niko ovdje ne brani postojanje islamofobije. Islamofobija pogađa podjednako sve, kako one koji su hardcore vjernici, tako i one koji sa vjerom nemaju mnogo zajedničkog, ali zbog porijekla, imena i svjesnog ili nesvjesnog pripadanja islamskom kulturnom krugu, snose sve posljedice islamofobije.
Ova posljednja grupa je, štaviše, najteže pogođena, jer se iz neznanja rađa radikalizam. Ovo je masovna pojava među omladinom na zapadu, koja pokreće svoje "džihade" ne znajući pri tome izvorno značenje riječi i koja lako biva uvučena u pokrete koji nemaju mnogo veze sa islamom, ali navlače prokletstvo na cijelu zajednicu, kako religijsku, tako i etničku.

@Cain, pogledao sam i preslušao video, ništa novo niti nepoznato onom ko ima oči, uši i zdravu pamet, ali se odnosi prvenstveno na dešavanja u 20. vijeku.
Mi ovdje pokušavamo razlučiti kako je do toga uopšte moglo doći i zato se vraćamo dalje u istoriju.
Ono što je, po meni, srž problema je zašto je islamska civilizacija, u početku otvorena prema nauci, umjetnosti, filozofiji, medicini i opštem napretku drugih civilizacija, prvenstveno antičke, u svom kasnijem periodu postala zatvorena za nove ideje i time izgubila prednost na svim poljima i došla na ove niske grane, opisane u videu. Podsjetimo se, nije poražena na bojnom polju (tako su obično okončavale ranije civilizacije), već izgleda kao da je sama sebe polako ugušila.

Dok se realno ne sagledaju uzroci stagnacije, napredak će biti nemoguć.
I nema veze što ćemo razglabati na 2000 postova, neka bude i 5000, ali sve je to samo kap vode. Ali od neke prve kapi mora krenuti talas.

. Podsjetimo se, nije poražena na bojnom polju (tako su obično okončavale ranije civilizacije), već izgleda kao da je sama sebe polako ugušila.

Ne krivim druge za stagnaciju, samo cu ti skrenuti paznju na nesto.
Upravo ovo sto si napisao ce ti dati odgovor. Ako je neko jaci od tebe fizicki, hoces ga probati nadjacati umom ? Onda su dobro analizirali i skontali u cemu lezi snaga muslimana.

Posto muslimani ne mogu biti pobjedjeni ratom, treba probati na drugi metod.
Ono sto je pjevacica i muzicki Instrument uradila muslimanima 1000 topova ne bi.

1) snaga muslimana je u autoritetu lidera - treba pod hitno ukinuti halifu sto je i uradjeno
2) snaga muslimana je u njihovom jedinstvu - rastavljeni su na male besmislene nacije bez ikakvog jedinstva i utjecaja
3) snaga muslimana je u identitetu pa im treba identitet unistavati - danas mnogi muslimani imaju krizu identiteta i ne znaju cak ni najvece velikane svoje historije
4) snaga muslimana je u islamu / serijatu - danas su odvojeni od islama vise nego ikad i nemaju cak ni drzavne sisteme zasnovane na ljudskoj pameti, kamo li serijat, nametnuti su im sistemi gdje ljudska strast vlada - puna korupcije, nepotizma, kriminala itd

Na ovim stvarima se radilo iznutra i iz vana
Ono sto je pjevacica i muzicki Instrument uradila muslimanima 1000 topova ne bi.

Kuliminiralo je na 6. August 1924
http://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Lausanne,

Danas je skoro nemoguce se boriti da se ove pomenute stvari vrate jer se vodi vid specijalnog rata protiv muslimana. Svako islamsko obiljezje je odmah na startu napadnuto i povezano terorizmom i radikalizmom tako da i neuki muslimani pocnu se neprijateljski odnositi prema onom ko krene raditi nesto za Islam i muslimane. Ako spomenes serijat, kao da si spomenuo teorizam, a ako pocnes da zivis po islamu ODMAH si vehabija, selefija, radikal... sto i vidimo od "nasih" medija.
Cak i zena muslimanka koja nosi hidzab (koji je obaveza, svojstvo nosnje i pokazatelj islama) ne biva prozvana muslimankom nego "bulom" da bi se ocrnila u ocima neukog naroda.

Ako ste izmedju onih koji ce u XL slusati Milu Kitica i potrositi trecinu plate na Alkohol, ili neki hodzica koji lapa pare ljudima -koji je vidio karijeru u Islamu, onda takav uhljup je pozeljan i nece biti pod pritiskom buduci da od njega nikakve koristi nikad nece biti !

Dakle muslimanima se NEDA da vracaju svoj identitet jednim psiholoskim ratom jer se zna ako se probude da ih nista ne moze zaustaviti. Edited by Cain

Kao sto rekoh, optimista sam ! :)

Medu vama ce biti poslanstvo onoliko koliko Allah bude htio, a ondace ga On, kad htjedne uzdici.
Potom ce biti hilafet koji ce slijediti put poslanstva, i trajace koliko Allah htjedne da traje, pa ce i njega uzdici.
Zatim ce nastupiti period rivalskih dinastija i on ce trajati koliko to Allah htjedne, pa ce uzdici i njega.
Iza njega ce doci despotska, diktatorska vladavina, pa ce i ona trajati koliko Allah htjedne, a onda ce uzdici i nju.
Potom ce opet doci hilafet koji ce slijediti put poslanstva!"
hadis Prenose imam Ahmed 4/273, Ebu Davud 4/211 i Tirmizi 4/503;

Pogledajte kako je poslanik a.s opisao detaljno desavanja naseg svijeta:

- poslanstvo dolazi, zavrsava i poslanik a.s umire
- Rasidunski hilafet stvoren, pravedne halife ga vode i za 100 godina pokorena Perzija i Bizantija, pravedne halife umiru i dolazi do medjumuslimanskog konflikta

- Abbasidski i Emevijski vodici se bore za vlast te gdje ce biti prijestolnica hilafeta, kasnije Safavidi, Osmanlije Memluci...
- u danasnjem vremenu svjedocimo diktatorsku tiransku korumpiranu vlast koja je krenula padati (prije saddat... pa mubarak, gadafi, assad, saudi... )
- u buducnosti nas ceka opet ujedinjenje i uspostava hilafeta na principima pravde- serijata ! Edited by Cain

mozel mi ovdje ko reci koja to zemlja krsi ljudska prava i izrabljuje djecu cak pocevsi od 12 godine da rade za godisnju platu od 100 americkih dolara ?!  Jel to Kina ? 

a neko je naveo da su tu ateisti na vlasti i kao primjer napredne zemlje gdje su ateisti na vlasti ... 

da se ne radi o ozbiljnoj temi bilo bi smjesno citati kako neki brane postojanje islamofobije ... dovoljno je u svijetu pogledati kada se desi neki teroristicki napad da se odmah gleda imajul muslimani veze s tim ... a izvjestaji kazu da je najmanje teroristickih napada koji rade muslimani ... 

Nemoj zaboraviti jos koja je ateisticka zemlja izgradila ekonomiju na besplatnoj radnoj snazi. Je li se neko zapitao od kud crnci u S. Americi ? Sta li su oni radili ?

Hoce li neko definisati sta je to islamofobija???

Ako ce se ova kvalifikacija prisivati nekom radi nekih licnih, politickih, interesnih razloga i ako ce to ciniti kako se koma cefne onda o ovoj temi nema svrhe raspravljati jer to vise nema veze niti sa Islamom, niti sa bilo cim svrsishodnim vec to postaje klevetanje.

Hoce li neko definisati sta je to islamofobija???

Ako ce se ova kvalifikacija prisivati nekom radi nekih licnih, politickih, interesnih razloga i ako ce to ciniti kako se koma cefne onda o ovoj temi nema svrhe raspravljati jer to vise nema veze niti sa Islamom, niti sa bilo cim svrsishodnim vec to postaje klevetanje.

Dali se ona uopste i treba definisati?? i onaj ko je prvi put cuo za tu rijec, automatski, bez nekog pisanog pravila, dobiva objasnjenje u glavi samo od sebe..!

U Engleskoj ima povelak procenat muslimana, pa su oni prvi valjda definisali rijec islamofobija, a ako ti je potrebno, mogu ja definiciju kopirati.. Samo sto mislim da to nije potrebno!

Da ne bude zabune, ovo je replika na Cainov post...

Sve što si nabrojao kao snagu muslimana, postojalo je kao protuteža, koja je oslabljena ili čak i uništena i na zapadu, u isto vrijeme. Protestantizam je ukinuo neprikosnoveni uticaj rimskog pape na politički život Evrope. Uslijedio je tridesetogodišnji rat koji je upropastio evropsku, tada slabu ekonomiju i doveo na rub bankrotstva Habzburge, Prusiju, Švedsku (kao glavne protagoniste), ali i cijelu srednju Evropu gdje su se borbe godinama vodile. Evropa se uspjela brzo oporaviti, dok je Otomanska imperija već tada bila na zalasku koji je okončan 1924.

Čini se kao da nije postojala ni najmanja ambicija da se stanje promijeni, osim džamija, hanova i po nekog mosta, ništa značajno kod nas nije izgrađeno, a Bosna je bila samo jedna od provincija, svuda je bilo manje-više isto.

Nije islamsku civilizaciju (koristim stalno taj pojam, jer je u pitanju više država, od kojih je Otomanska imperija najveća i najznačajnija) uništila pjevačica niti muzički instrument. Muzika je dio kulture koja je neodvojiva od bilo koje civilizacije. Gitara je najveći izvozni proizvod islamskog svijeta, šteta što u to doba nije postojao patent, danas bi bio vrijedniji od svih izvora nafte (preporučujem čitanje nekog intervjua sa Jusufom Islamom, ranije poznatog kao Cat Stewens).
Što se tiče identiteta, kroz istoriju je uvijek postojala borba između dvije strane, nacionalno-etničke i religijske.
Organizovana religija je uvijek težila centralizmu u kome bi vjerski poglavar bio vrhunski autoritet u svim sferama života, od vjere, preko politike, kulture, morala... Razlike nema zvao se taj poglavar papa, patrijarh, halifa, lama...
Nacionalna struja je zastupala stav o suverenosti svjetovnog vladara nacije i nastojala da oslabi centralnu vlast duhovnog autoriteta, te je došlo do stvaranja nacionalne crkve kod vecine evropskih naroda, a postoje i islamske vjerske zajednice koje su potpuno neovisne jedna o drugoj, bez nekog vrhovnog autoriteta. Tu se mogu izvući paralele.
Što se odjeće tiče, smatram da ne postoji neka univerzalna "islamska" niti "hrišćanska". Odjeća koja se nosi na arapskom poluostrvu, koja se smatra za "default dress code" kod muslimana je samo tradicionalna odjeća koja je postojala u istom obliku i prije islama, a postojala bi i bez islama, jer je, jednostavno, najpametniji izbor za tu klimu. Ja u principu nosim nešto drugo (što nisu farmerice) jedino u formalnim prilikama, na svadbama, dženazama i slično. Ali ako bi me put naveo tamo dolje u ljetno vrijeme, ne bih se ni najmanje dvoumio da obučem onu odoru do zemlje, jer jedina garantuje preživljavanje na tim vrućinama. Iz istog razloga razumijem i lokalnu žensku odjeću, ali pokrivanje lica i nepostojanje bilo kakvih prava žena smatram za nešto nazadno, pregaženo vremenom i u krajnjem slučaju nehumano, jer mi je nepojmljivo na taj način ponižavati osobu koja ti je rodila djecu ili koja je u krajnjem slučaju i tebe rodila (ili mene, ovo nije lično upućeno, već uopšte).

Što se specijalnog rata tiče, svako vrijeme ima svoje "bad boys". Kartažani, Perzijanci, Vandali, muslimani/krstaši (zavisno koja strana je tumačila), Francuzi, Nijemci, Japanci, Rusi, Vijetnamci, Srbi...vjerovatno sam nekog i preskočio, nije bilo namjerno, a sad je red na muslimane. Tako grah pao. Sutra će biti neko drugi a muslimane će ostaviti na miru.
Ne treba tražiti vanjske razloge za lošu situaciju, to je samo nepotrebno gubljenje vremena. Treba doći do pravog razloga, izolovati ga i odstraniti, koliko god boljelo i okrenuti se budućnosti. Edited by Banjaluka

Amerikanizacija traje vec vise od 100 godina. Ujedno su najnapredniji i najgori narod koji je hodao vjerovatno zemljom.. Zasto i najgori pa jer je ta sloboda otisla u pogresan kontekst, iskoristavaju sve pa i slobodu.. Sve nabrojane nacije u postu banjaluke su bile indirektno terorizirane od strane americkih medija ili lobija za neke "vise ciljeve".. U to spada i islamofobija kojoj su oni 2003 dali neizbrisiv pecat.. Dok su se vec devedesetih stvarale predosnove za "mrziti muslimana", tamo neko u engleskoj je neovisno uvidio kakva se neosnovana mrznja stvara i licencirao islamofobiju :)

Nakon zavrsetka drugog svjetskog rata i hladni rat te borba za prevlast energenata, tad je amerikancima valjao bliski istok, tamo su mnoge ugovore te vlade i parlamente skrojili.. Nakon sedamdesetih i promjene klime u geopolitickoj strukturi, odlucili su se naplatiti za sve prednosti koje su isporucivali tj uzimali :) ... Zasto ovo pisem, zato jer smatram ameriku izvorom islamofobije u proslom a i ovom stoljecu! Znaci direktan i nedvosmislen sam. Ima li ko suprotno misljenje :)

Amerika je izvor mnogih fobija, ali s njima si uvijek načisto, sve rade samo iz vlastitog interesa. Nema tu ni prave ljubavi ni prave mržnje. To je samo posao, ništa lično.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Forum Statistics

• Total Topics
      24,064
    • Total Posts
      378,367
  • Create New...