Jump to content
Sign in to follow this  
mell

Islamsko bankarstvo

Recommended Posts

Sama po sebi thema je komplexna; osvrtom na kamate i beskamatna zaduzenja, koliko poznajete ovu oblast?
LP Edited by mell

Slabo, BBI akademija je plafon za ovo :)

Usput molim ako ima koji strucan covjek na ovom polju da je studirao ovo ili nesto slicno, molio bih da se javi zbog edukativni razloga u visenamjenske svrhe ;)

[quote name='scooby-doo' timestamp='1297414514' post='418170']
Slabo, BBI akademija je plafon za ovo :)

Usput molim ako ima koji strucan covjek na ovom polju da je studirao ovo ili nesto slicno, molio bih da se javi zbog edukativni razloga u visenamjenske svrhe ;)
[/quote]

Kolegica u mene htjela raditi diplomski na ovu temu, ali eto profesor je odgovorio, kao nema sanse da ovako komplexnu temu ona odradi na pravi način.
Pokusat cu pomoći ti, samo mi javi sta tacno te interesira, pa ako budem mogla...znala....
LP Edited by mell

"Osnovna razlika između islamskog i klasičnog bankarstva je u tome
  • Upvote 1

[quote name='mell' timestamp='1303053889' post='425009']
"Osnovna razlika između islamskog i klasičnog bankarstva je u tome

sto dodje na isto samo je terminologija drugacija.. :icon_cheesygrin:

Slazem se u potpunosti

mozda , kazem mozda postoje razlike u ova dva bankarska koncepta ali samo utoliko sto islamske banke dijele zajedno rizik sa korisnikom sredstava ali u svakom slucaju to naplate kao i sve konvencionalne banke...

o filozofiji beskamatnog bankarstva je moguce razgovarati samo onda ako bukvalno uzimamo novac bez ikakve naknade i u istom iznosu ga vracamo, a to zasad postoji samo u familiji kad posudis od oca, brata ili uze rodbine..

realno beskamatno bankarstvo , koliko ga god i kako predstavljali, ne postoji..

Islamsko bankarstvo (a također i citava islamska ekonomija i finansije) jesu vid bankarstva koji se temelji na islamskim ekonomskim principima ciji se izvori pronalaze u Kuranu, Serijatu, postupcima Muhammeda a.s., obicajima najblizih sljedbenika Muhameda a.s. i slicno. Pogresno je poistovjecivati Islamsko bankarstvo sa "bankarstvo bez kamate". Neki osnovni principi Islamskog bankarstva su:

1. Zabranjuje se kamata (što ukljucuje aktivne (npr. krediti) i pasivne kamate (npr. depoziti), sklapanje ugovora koji u sebi sadrze kamatu, svjedocenje prilikom sklapanja takvog ugovora i slicno.)
2. Zabranjuje poslove odnosno sa industrijom koja proizvodi haram proizvode (npr. alkohol).
3. Zabranjuje se spekulativno ulaganje u visokorizicne industrije ili vrijednosne papire i opcenito preuzimanje visokog rizika
4. Zabranjuje se ostvarivanje profita bez preduzimanja nekog vida rizika.
5. Zabranjuje se bilo kakvo ostvarivanje profita koje u sebi nema za podlogu rad, privređivanje, vještinu i slicno.
6. Zabranjuje se svaki vid kockanja

U islamskoj ekonomiji je dozvoljena trgovina, te stoga i trgovinska marza.

Islamske banke posluju na razlicitim principima odnosno modelima koji ukljucuju modele vlasnistva, podjele profita i gubitka kao i modeli trgovine. Ukratko neki od modela su: Musaraka, Mudaraba, Murabaha, Salam, Istisnae, Idzara (lizink).

Kod musarake modela, radi se o principu podjele profita i gubitka. Npr, udje gospodin Refik koji je po zanimanju pekar u banku da zatrazi novac za otvorenje svoje pekare. Gospodin Refik ima ustedjenog novca, te stoga on ulozi svoj novac (recimo da je to 40%), a banka ostalih 60%. Kada se ostvari (i ako se ostvari profit), on se djeli kako je UGOVORENO. To znaci da moze i 40%:60% ili na neki drugi nacin. Medjutim ako se desi gubitak, on se snosi iskljucivo i samo 40% pekar, 60% banka.

Kada se govori o Mudaraba modelu, gospodin Refik nema novca, medjutim ima dugogodisnje iskustvo u pekarskom biznisu i potrebne vjestine za rad. On trazi od banke novac, no pristaje da ulozi svoje znanje u taj projekat. Banka mu odobrava 100% vrijednosti za otvorenje pekare, tj novca, dok gospodin Refik ulaze svoj rad, iskustvo i slicno. Kada se desi profit, on se dijeli kako je ugovorom utvrdjeno, medjutim, gubitak u cjelosti pokriva banka, znaci 100%.

Murabaha je povezana sa trgovinom. Npr, meni treba novi racunar, i ja odem u Islamsku banku. Banka pronadje racunar, kupi ga, (vlasnistvo prelazi na banku), te ga eventualno proda meni uz zaradu trgovinske marze, naravno uz tempo otplate utvrđen ugovorom. Kod konvencionalne banke, ja bi digao recimo kredit, kupio racunar i otplacivao kredit + kamatu.

Ima tu jos model Salam, kada se recimo unaprijed placa iznos za neku robu koja ce se tek proizvesti i slicno, ali ovo su neki najjednostavniji modeli poslovanja Islamskih banaka. Znaci sve se bazira na podjeli profita i rizika ustvari. [b]Uopste ne znaci, da ce klijent manje platiti neku finansijsku uslugu kod islamskih banaka u odnosu na konvencionalne banke. Cesto su proizvodi islamskih banaka skuplji, upravo iz razloga sto se banka izlaze vecem riziku. Medjutim za vjernika je to neupitnu sa kojom bankom ce da posluje.
[/b]
Ono sto se cesto pogresno poistovjecuje sa Islamskim bankarstvom jeste, nesto u smislu da banka uzima marzu i to, i kao to se svede na isto. Marza nema veze sa kamatom. Marza je iznos novca koji vi placate sto vam je netko u banci nesto uradio (npr uplatio nesto na racun), odnosno cijena usluge te osobe, sto je po islamu sasvim dozvoljeno.

Kada se govori o depozitima, iako postoji velik broj vrsta depozita (koji imaju svoj ekvivalent u konvencionalnom bankarstvu), imaoci depozita ustvari ucestvuju u dobitu banke, znaci za novac koji su ulozili, imaju udjela u profitu banke ako se on ostvari. Neki pak racuni ne nose uopste nikakav vid dobiti za njihove korisnike (nesto slicno kao i depoziti po vidjenju u konvencionalnom bankarstvu). Ostali depoziti uz dogovor sa klijentom se uvrstavaju u investicioni plan banke itd.

Ovo je vrlo kratko i sturo o osnovnom konceptu Islamskog bankarstva. Ak imate jos kakvi pitanja bujrum.
  • Upvote 2

kod islamskog bankarstva najbolja stvar je sto rizikom nije opterecen samo korisnik kredita kao sto je slucaj kod konvecionalnog bankarstva, vec u nekim slucajevima banka snosi najveci rizik ili je on podjednako rasporedjen..
sve ostalo je isto..

Šta se pomisli kada se čuje pojam "islamsko bankarstvo" ? 

Šta se pomisli kada se čuje pojam "islamsko bankarstvo" ? 

Ja mislim da je to kad se na veliku sumu para baci dova.

slabo ti mislis :P

[quote name='snake' timestamp='1303104404' post='425054']
sto dodje na isto samo je terminologija drugacija.. :icon_cheesygrin:

Slazem se u potpunosti

Evo tebe cu citirati posto drug Sneki nije tu. Moze li se u ovom vidu kreditiranja povecati trgovinska marza u pola kredita kao kod ostalih banaka kada se poveca kamata?

Sta je sa stednjom u ovakvim bankama?

Da li je BBI istinski islamska banka ili ima samo takav imidz?

PS: Mirza je enciklopedija ziva - svaka cast!

Ovo danas sto nazivaju "islamskim bankama " nema veze sa islamskom bankom .  Naucite serijatsku definiciju kamate , pa ce te je znati prepoznati , makar je glodari nazvali dzenetom .   

Kao prvo ove pare koje mi koristimo su same po sebi zabranjene u Islamu , komad papira  umazan tintom , sa kojim mozes kupiti kola ili kucu ..  ccc*    Jes neko napravio svijet budalom  

I na kraju dodju i to sve nazovu "islamskim" ..  

Znate kako su strucnjaci izmisli posebnu kemikaliju (farbu) , sa kojom ,kada je polijes po "posebnom" papiru  taj papir dobije ogromnu vrijednost ?!   hahahah*      Znam , ovo mnogima nije smjesno..

evo nesto za citati .. na temu "islamske banke" 

Ovaj dio je preuzet iz predavanja:
Zabrana Ribe u Kur'anu i Sunnetu, Malezija 2011.
28 June 2011/26 redžeba 1432H

"Poslanik (صلى الله عليه و آله و سلم) ponekad je znao ići do trgovine da kupi robu. Ali (ponekad) on ne bi imao novca da plati. Dakle trgovac bi mu ipak dao robu i on (صلى الله عليه و آله و سلم) bi obećao da će mu je platiti kasnije. Ovo se zove kreditna transakcija (ili kupiti na veresiju po narodnom).

Dakle kreditna transakcija; kupiti sada i platiti kasnije je halal. To je Sunnet.
Međutim, trgovac dok čeka na svoj novac, on nesmije podići cijenu. Ako podigne cijenu, jer mora čekati novac, onda novac raste zbog vremena. To je Riba.

Novac ne može rasti zbog vremena.

Dakle kreditne transakcije su dopuštene, pod uvjetom da je kreditna cijena i novčana cijena ista. Tu ne može biti povećanje kreditne cijene preko gotovinske cijene.
Ako je kreditna cijena viša od novčane cijene, onda razlika između cijena će biti Riba.

Što islamske banke širom svijeta rade: ako želite kupiti kuću, a vi nemate novaca za platiti gotovinom, novčana cijena je 500.000, islamske banke kažu nema problema. Mi ćemo kupiti kuću za 500.000. (gotovinska cijena), ali ćemo prodati tu kuću tebi na kredit. Mi vam dajemo 20 godina roka otplate.
Ali (jer moramo čekati naš novac 20 godina) naša kreditna cijena je sada dvostruka tj. cijena je 1 000 000.
Razlika između kreditne cijene i novčane cijene postaje Riba. Ali Islamske banke tvrde, ne, to je nešto što se zove Murabaha.

Murabaha je transakcija u kojoj se nešto prodaje na dobit i oboje kupac i prodavatelj znaju iznos cijene i prihvate ga.
Ali ovo nije Murabaha! Da je novčana transakcija, jeste ali ovo je i kreditna transakcija. I zato što je kreditna transakcija razlika između kreditne cijene i novčane (gotovinske) cijene je Riba.

Ja bih to nazvao RIBA na stražnja vrata. A ako želite da se razlikujete sa mnom, nema problema.
Ako ljudi žele koristiti islamske banke; mogu to učiniti. To je njihov izbor.
Ali, ako tvrdite da sam u krivu i želite me ušutkati, vezati me, doći po mene s boksačkim rukavicama, sjetite se samo da vam se mogu suprostaviti, zapamtite to. "

- Vaša banka u suštini naplaćuje/obračunava kamatu, a prikazuje je, odnosno naziva je drugim imenom! Procenti vašeg profita ponekad su veći od kamate kod drugih banaka.

Proizvodi BBI banke dizajnirani su u skladu sa islamskim principima. Prema tome, oni nikada ne generiraju kamatu, nego profit i zaradu. Proizvodi islamske banke, zavisno od tržišta, infrastrukture, poslovne politike banke i mnogih drugih faktora mogu biti jeftiniji, a mogu biti i skuplji od proizvoda koje nude konvencionalne banke. Ako je nešto po islamskim principima, to ne znači automatski da je i jeftinije, jer primjena islamskih principa, ponekad znači dodatne aktivnosti koje koštaju i koje na kraju proizvod poskupljuju. Bilo da je proizvod islamske banke jeftiniji ili skuplji, to je proizvod koji je halal, a to za muslimana puno znači.

- Kod finansiranja putem partnerstva BBI daje otplatni plan sa profitnom stopom kao i druge banke. U čemu je onda razlika između njih?

Jedan od uslova da bi se poslovalo po Šerijatu jeste transparentnost i jasnoća u ugovorima. Zbog toga je BBI sa zadovoljstvom prihvatila odluku Agencije za bankarstvo koja zahtjeva da klijenti budu informirani o svim detaljima vezanim za finansiranje, jer je to jedan od osnovnih zahtjeva Šerijata za ispravnost ugovora. Iz prethodnog se razumije da sličnost sa konvencionalnim bankama ne znači automatski suprotnost Šerijatu. Štaviše, mnoge poslovne aktinosti konvencionalnih banaka, posebno iz domena usluga, u skladu su sa Šerijatom, a neke su vrlo bliske i uz male korekcije u pristupu i formi postale bi kompatibilne sa islamskim načinom poslovanja. U konkretnom primjeru, kada je otplatni plan u pitanju, razlika je u pristupu, formi i posljedicama ugovora. U konvencionalnoj banci klijent će dobiti gotovinu i vraćat će gotovinu uz kamatu. U islamskoj banci pristup je drugačiji. Banka i klijent će na principu partnerstva učestvovati u kupovini kuće, stana, auta, mašina, kućanskih aparata itd. Banka će svoj dio vlasništva iznajmiti/rentati klijentu/partneru. Renta se može fiksno odrediti do kraja perioda partnerstva, a može se vezati za određeni pokazatelj (benchmark) tako da se korigira u dogovorenom periodu. Bilo da se renta fiksno odredi (što bi bilo kvalitetnije), bilo da se veže za benchmark uz moguću periodičnu korekciju, otplatni plan otkupa partnerstva i plaćanja rente jača ispravnost ugovora sa šerijatskog aspekta.

Ovo su 2 razlicita izvora za djelove teksta?

da ovo ispod  gdje pocinje sa  crticom   -   nije dio predavanja , pokusao sam ga boldovati ali nije islo ,  

eto sad znamo, 

bas ti hvala decko 

Ja jope nikako ne kontam ovo, meni izgleda da je islamska banka neki trgovac, koji ce kupiti nesto sto tebi treba pa ti prodati skuplje. I naravno ti tome trgovcu mozes vracati pare za robu u nekoliko rata, samo jer se nisi mogao dogovoriti sa onim prvim trgovcem za rate. Ne prodaje cojek na rate i gotovo. 

Ccccccc @Lakine, koji si ti ....  :D

Lucky, budi slobodan da s nama podijelis svoja nova iskustva i islamsku praksu :)

• Upvote 1

idemo redom da bih mogo dati komentar na ovaj post ... 

ovaj prvi citat jesu to tvoje rijeci ? 

Ovo danas sto nazivaju "islamskim bankama " nema veze sa islamskom bankom .  Naucite serijatsku definiciju kamate , pa ce te je znati prepoznati , makar je glodari nazvali dzenetom .   

Kao prvo ove pare koje mi koristimo su same po sebi zabranjene u Islamu , komad papira  umazan tintom , sa kojim mozes kupiti kola ili kucu ..  ccc*    Jes neko napravio svijet budalom  

I na kraju dodju i to sve nazovu "islamskim" ..  

Znate kako su strucnjaci izmisli posebnu kemikaliju (farbu) , sa kojom ,kada je polijes po "posebnom" papiru  taj papir dobije ogromnu vrijednost ?!   hahahah*      Znam , ovo mnogima nije smjesno..

ovo je prvo predavanje ? 

evo nesto za citati .. na temu "islamske banke"

Ovaj dio je preuzet iz predavanja:
Zabrana Ribe u Kur'anu i Sunnetu, Malezija 2011.
28 June 2011/26 redžeba 1432H

"Poslanik (صلى الله عليه و آله و سلم) ponekad je znao ići do trgovine da kupi robu. Ali (ponekad) on ne bi imao novca da plati. Dakle trgovac bi mu ipak dao robu i on (صلى الله عليه و آله و سلم) bi obećao da će mu je platiti kasnije. Ovo se zove kreditna transakcija (ili kupiti na veresiju po narodnom).

Dakle kreditna transakcija; kupiti sada i platiti kasnije je halal. To je Sunnet.
Međutim, trgovac dok čeka na svoj novac, on nesmije podići cijenu. Ako podigne cijenu, jer mora čekati novac, onda novac raste zbog vremena. To je Riba.

Novac ne može rasti zbog vremena.

Dakle kreditne transakcije su dopuštene, pod uvjetom da je kreditna cijena i novčana cijena ista. Tu ne može biti povećanje kreditne cijene preko gotovinske cijene.
Ako je kreditna cijena viša od novčane cijene, onda razlika između cijena će biti Riba.

Što islamske banke širom svijeta rade: ako želite kupiti kuću, a vi nemate novaca za platiti gotovinom, novčana cijena je 500.000, islamske banke kažu nema problema. Mi ćemo kupiti kuću za 500.000. (gotovinska cijena), ali ćemo prodati tu kuću tebi na kredit. Mi vam dajemo 20 godina roka otplate.
Ali (jer moramo čekati naš novac 20 godina) naša kreditna cijena je sada dvostruka tj. cijena je 1 000 000.
Razlika između kreditne cijene i novčane cijene postaje Riba. Ali Islamske banke tvrde, ne, to je nešto što se zove Murabaha.

Murabaha je transakcija u kojoj se nešto prodaje na dobit i oboje kupac i prodavatelj znaju iznos cijene i prihvate ga.
Ali ovo nije Murabaha! Da je novčana transakcija, jeste ali ovo je i kreditna transakcija. I zato što je kreditna transakcija razlika između kreditne cijene i novčane (gotovinske) cijene je Riba.

Ja bih to nazvao RIBA na stražnja vrata. A ako želite da se razlikujete sa mnom, nema problema.
Ako ljudi žele koristiti islamske banke; mogu to učiniti. To je njihov izbor.
Ali, ako tvrdite da sam u krivu i želite me ušutkati, vezati me, doći po mene s boksačkim rukavicama, sjetite se samo da vam se mogu suprostaviti, zapamtite to. "

ovo je drugo predavanje ... 

- Vaša banka u suštini naplaćuje/obračunava kamatu, a prikazuje je, odnosno naziva je drugim imenom! Procenti vašeg profita ponekad su veći od kamate kod drugih banaka.

Proizvodi BBI banke dizajnirani su u skladu sa islamskim principima. Prema tome, oni nikada ne generiraju kamatu, nego profit i zaradu. Proizvodi islamske banke, zavisno od tržišta, infrastrukture, poslovne politike banke i mnogih drugih faktora mogu biti jeftiniji, a mogu biti i skuplji od proizvoda koje nude konvencionalne banke. Ako je nešto po islamskim principima, to ne znači automatski da je i jeftinije, jer primjena islamskih principa, ponekad znači dodatne aktivnosti koje koštaju i koje na kraju proizvod poskupljuju. Bilo da je proizvod islamske banke jeftiniji ili skuplji, to je proizvod koji je halal, a to za muslimana puno znači.

- Kod finansiranja putem partnerstva BBI daje otplatni plan sa profitnom stopom kao i druge banke. U čemu je onda razlika između njih?

Jedan od uslova da bi se poslovalo po Šerijatu jeste transparentnost i jasnoća u ugovorima. Zbog toga je BBI sa zadovoljstvom prihvatila odluku Agencije za bankarstvo koja zahtjeva da klijenti budu informirani o svim detaljima vezanim za finansiranje, jer je to jedan od osnovnih zahtjeva Šerijata za ispravnost ugovora. Iz prethodnog se razumije da sličnost sa konvencionalnim bankama ne znači automatski suprotnost Šerijatu. Štaviše, mnoge poslovne aktinosti konvencionalnih banaka, posebno iz domena usluga, u skladu su sa Šerijatom, a neke su vrlo bliske i uz male korekcije u pristupu i formi postale bi kompatibilne sa islamskim načinom poslovanja. U konkretnom primjeru, kada je otplatni plan u pitanju, razlika je u pristupu, formi i posljedicama ugovora. U konvencionalnoj banci klijent će dobiti gotovinu i vraćat će gotovinu uz kamatu. U islamskoj banci pristup je drugačiji. Banka i klijent će na principu partnerstva učestvovati u kupovini kuće, stana, auta, mašina, kućanskih aparata itd. Banka će svoj dio vlasništva iznajmiti/rentati klijentu/partneru. Renta se može fiksno odrediti do kraja perioda partnerstva, a može se vezati za određeni pokazatelj (benchmark) tako da se korigira u dogovorenom periodu. Bilo da se renta fiksno odredi (što bi bilo kvalitetnije), bilo da se veže za benchmark uz moguću periodičnu korekciju, otplatni plan otkupa partnerstva i plaćanja rente jača ispravnost ugovora sa šerijatskog aspekta.

potvrdi mi jesam li dobro podjelio tvoj post ... pa cu onda dati komentar ... 

pa, rekao sam vec jednom  to gore je sa predavanja a to dole je cini mi se neciji komentar...  jeli to toliko bitno ? bitna je poenta .. a poenta je da danasnje tzv. islamske banke nemaju nikakve veze sa islamom ,.  naprotiv one su ono sto islam strogo zabranjuje

nema u islamu zakidanja ,varanja, zaradjivanja para preko tudjih ledja a da ti nista ne radis ,.   zna se ko je specijalizovan na ovom polju

ovi danas sto furaju fol "islamske banke" mogu levatit samo nepismene ..koji ne znaju ni definiciju islama a kamo li kamate

pa ne znam volio bih da znam jel tvoj tekst ili koje bio predavac koji je napisao tekst ... 

znas ja ne zelim ulaziti u rasprave o necem sto je materija koje je opsezna i za koju se ljudi posebno i dugo godina skoluju ... 

BBI banka se spominje i ona je jedinstvena banka u BiH koja posluje na osnovu islamskih principa i u skladu sa šerijatom ... 

da li je sve u skladu sa šerijatom kontroliše šerijatski odbor u sastavu : 

1. reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić,

2. dr. Murad Wilfred Hoffmann,

3. dr. Abdussatar Abu Guddah,

4. dr. Nizam Yaqoobi i

5. dr. Šukrija Ramić.

ako je taj tvorac tog gore teksta ili ti, neko ko ima više obrazovanja od navedenih ljudi ja ti se u ime cijelog teama ljudi cazin.NETa zahvaljujem sto si naš član i što razmjenjujes s nama svoja iskustva ... 

tvoja paušalna ocjena da banke koje nose prefix islamske banke su banke koje levate kako ti napisa nepismene ljude je za osobu koja se zeli  prestaviti kao velik musliman hrabra ...

ovdje kada je u pitanju islamsko bankarstvo treba gledati koncept na kom te banke rade ... a ne ulaziti u diskusije jel profitna marza isto sto i kamata ... mislim diskusiju o tome treba prepustiti ljudima koji su educirani da mogu reci jel to u skladu sa serijatom ili ne ... 

znaci koncept da o njemu pricamo a ne o kamati jer ja necu o tome pisati jer nemam dovoljno znanja da na tu temu pisem ... 

Najinteresantnija je ova prica o papiru umazanom tintom. Da li onda muslimani po tom trebaju da se vrate na razmjenu krompir za paprike ili sta? Sta je to onda ispravno`?

pa ne znam volio bih da znam jel tvoj tekst ili koje bio predavac koji je napisao tekst ... 

znas ja ne zelim ulaziti u rasprave o necem sto je materija koje je opsezna i za koju se ljudi posebno i dugo godina skoluju ... 

BBI banka se spominje i ona je jedinstvena banka u BiH koja posluje na osnovu islamskih principa i u skladu sa šerijatom ... 

da li je sve u skladu sa šerijatom kontroliše šerijatski odbor u sastavu : 

1. reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić,

2. dr. Murad Wilfred Hoffmann,

3. dr. Abdussatar Abu Guddah,

4. dr. Nizam Yaqoobi i

5. dr. Šukrija Ramić.

ako je taj tvorac tog gore teksta ili ti, neko ko ima više obrazovanja od navedenih ljudi ja ti se u ime cijelog teama ljudi cazin.NETa zahvaljujem sto si naš član i što razmjenjujes s nama svoja iskustva ... 

tvoja paušalna ocjena da banke koje nose prefix islamske banke su banke koje levate kako ti napisa nepismene ljude je za osobu koja se zeli  prestaviti kao velik musliman hrabra ...

ovdje kada je u pitanju islamsko bankarstvo treba gledati koncept na kom te banke rade ... a ne ulaziti u diskusije jel profitna marza isto sto i kamata ... mislim diskusiju o tome treba prepustiti ljudima koji su educirani da mogu reci jel to u skladu sa serijatom ili ne ... 

znaci koncept da o njemu pricamo a ne o kamati jer ja necu o tome pisati jer nemam dovoljno znanja da na tu temu pisem ... 

Ceric nazori da je sve po Serijatu ?    Auuuuu...      No Comment     ,  Ceric kad bi rekao 0,2% istine nebi mogao kupovati kcerkama stanove u centru Sarajeva po 200,000 KM ,        LUCKY   sta pricas ti kakav Ceric ?!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gTKcbrgvOUs

Pogledajte ovo predavanje/a , predavac je poznati sejh Imran Hosein ,   on je tvorac gore navedenog teksta ..lucky

ko ima malo vremena da sagleda ova predavnja ,znat ce sta je kamata i kolika je njena pogubnost za cijelo covjecanstvo .. 

ps*  ovaj islamski ucenjak koji je ujedno ekonomista , se je na svojim predavanjima osvrnuo i na te  tipove koje danas ljudi zovu hodzama,sejhovima,muftijama,efendijama  a  koji  cute , i ne govore narodu ni 1%   o kamati ,  naprotiv oni podrzavaju kamatare i lazne banke koji rade sa kamatom  nazivajuci je  islamskim nacinom poslovanja ili islamskim bankama - a u stvari su cista suprotnost onom sto nas Islam uci ,

http://www.youtube.com/watch?v=IV42I_Jeqmg

lucky .. danas ne postoji na svijatu banka a da ne uzima kamatu , ne smije postojati ,  a osnova ovih papirnih para je dug (na koji se ubire kamata),  dakle da bi mi imali uopce para mora biti jos toliko zaduzeno ,  tako pare funkcionisu -   

picasso ..  krompiri ,riza ,  itd ..  je rezervna para u islamu ,    ima zlato srebro itd..    koje ima svoju vrijednost a ne komadic papira ubrljan tintom =  pogledaj nekoliko predavanja od ovoh dida sto sam postavio , sve ce ti biti mnogo jasnije ,.   did izvrce na ledja  muftije,sejhove,reizove,  i sve ostale munafike koji ne smiju da pisnu o ovom nista ,    a foliraju kako su velike licnosti u "islamu" i  veliki ucenjaci .. 

Edited by hanzonehatori