Jump to content
Sign in to follow this  
Banjaluka

Raspberry

Recommended Posts

pi1l.jpg

U toku sedmice dobih reklamu za novi model kompjutera, Raspberry Pi Model B V.2.

Kompjuter kao kompjuter,  reći ćete, ali ovaj model mi se učinio malo ekstremnim, kako po dimenzijama, tako i po cijeni. Dimenzije su otprilike kao u kutije cijgara, a cijena 350 SKR (oko 70-80 KM). 

Napajanje je preko mini USB, ima dva full size USB ulaza, HDMI, izlaz za slušalice/zvučnike, ekran (kompozit), nema HD nego ulaz za SD karticu, 512 MB RAM i 700MHz procesor.

Ima li neko od vas iskustvo sa ovim čudom, da podijeli sa ostalim smrtnicima.

Ima i velicine USB-a, znaci taj je velak :)

Ali to su sve Android, Ubuntu, Tizen i drugi kineski OS-ovi..

A ono zanimljivije, sto sam poceo vec precesto gledati kod poslovnih ljudi, je Barebones PC sistemi.. stane u saku a u njega stalo i7 i SSD, dvodecimalni RAM itd.. To je vec za neke diskusije :)

To na USB imam, nije kompjuter već "samo" operativni sistem Fedora Core koji nosim svuda sa sobom i imam tako dostupno skoro sve što mi treba (ako već ne bih mogao da se poslućim tabletom i ako imam dostupan nečiji tuži PC (ovo je krucijalan zahtjev, bez "hosta" je ovo samo USB u džepu).

Naravno, brži procesor i više RAMa ne bi škodilo, mogao bi se tu srediti fin media-centar da stoji pored TV-a, ko nema smart-TV, jer malim ulaganjem dobiješ sve što imaju televizori koji koštaju 2-3 puta više (naravno, i ovdje postoji gotovo rješenje u vidu android-Tv HDMI stikova, ali ovo je više za tehničke nerdove koji vole sve da isprobaju sami). :)

Ja imam nesto ovako https://www.miniand.com/products/MK802%20Android%20Mini%20PC s tim da procesor radi na 1,5GHz i koristim ga kao jeftinu verziju smartTV.

Cijena je bila 72$ na ebay-u a funkcionise jako dobro i vrlo je jednostavan za rukovanje. Mozda je jedina mana sto ima malo interne memorije pa za neke zahtjevnije stvari zahtjeva SD card ili externi hard. 

O tome i ja razmisljam, s tim da ja najvise volim da kupim neku takvu stvar u pravoj prodavnici, da je opipam i po mogucnosti isprobam.
Ovdje kostaju od 500-1000 SKR (100-200 KM).
A ko imas dobar net, mozes da streamas direktno mnoge tv kanale, najvise sportske. Lako ih je naci, zavrsavaju na .m3u8