Jump to content
Banjaluka

Politika, pod razno...

Recommended Posts

Na pravom mjestu si okačio ovaj video. Ovo i jeste tema gdje raspravljamo o politici uopšta, o stvarima koje nemaju vlastitu temu.

Zahvaljujući Prof. dr Mustafi Ceriću od danas i katolički Papa Franjo nosi "srebrenički cvijet" kao simbol stradanja Bošnjaka Srebrenice u posljednjoj velikosrpskoj agresiji.

http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=20518:muftija-grabus-susreo-se-sa-papom-franjom-u-sredipolju&catid=201:aktuelnosti-kat&Itemid=457

Švedska vlada je danas donijela i formalno odluku o priznavanju palestinske države, izjavila je Margot Wallström, ministrica vanjskih poslova na konferenciji za štampu. Nova vlada je već na početku mandata najavila ovaj potez, što je uzrokovalo burne reakcije Amerike i Izraela. Walström je tad izjavila:"Bijela Kuća ne odlučuje o našoj politici" što je veliki pomak u odnosu na dupeuvlakačku liniju ranijeg ministra, Bosancima poznatog, Karla Bildta.

Izraelska vlada je očekivano osudila ovaj postupak švedske vlade.

Sličan proces priznavanja u pripremi je i u Velikoj Britaniji. Izgleda da je Evropa (zapadna)shvatila da joj se razbija o glavu dugogodišnje, čak višedecenijsko favorizovanje Izraela, koje rezultira samo u većim tenzijama na bliskom istoku, a u vrijeme globalizacije, posljedice se osjećaju u cijelom svijetu.

Samo dvije ravnopravne strane mogu doći do nekog rješenja, koliko god bile nezadovoljne istim.

Stvari nastavljaju da se dešavaju...

Izrael je povukao kući svog ambasadora iz Štokholma, a vidno iritirani izraelski ministar vanjskih poslova, Avigdor Lieberman, koji nije navikao da se neko oštrije postavi prema izraelskoj politici je izjavio da Šveđani moraju da shvate da su bliskoistočni odnosi mnogo komplikovaniji nego IKEA namještaj.

Ministarka Wallström mu je putem CNNa poručila da IKEA namještaj zahtjeva dobrog partnera za sastavljanje, strpljenje i zdrav razum, kao i da će mu rado poslati nekoliko komada da vježba, jer će mu te osobine biti potrebne u predstojećim pregovorima. Carica! :D

Svedjani su mi drazi zbog pokretanja procesa oko priznavanja Paletstine ... 

druga je stvar kako ce se oduprijeti ukrupnjenom zidovskom kapitalu ... al mislim da su svatili da je za recesiju 2008 pa i sve sto se desava poslije tog kriva kampanja globalizacije ... 

Nije samo u Švedskoj u toku ta kampanja. U britanskom parlamentu su prije dvije sedmice ogromnom većinom izglasali priznavanje Palestine, druga je stvar to što vlada za sada odbija prihvatiti rezultat, no vidjećemo koliko dugo će moći odolijevati. Proces za stavljanje na izglasavanje je u toku u parlamentima Irske, Španije i Francuske. Čllanice EU iz bivše istočne Evrope, Bugarska, Rumunija, Mađarska,, Češka i Poljska su još 1988. godine priznale Arafatovu deklaraciju o nezavisnosti, a tome su se priključili Kipar i Malta.

Nema to veze sa teorijom zavjere o jevrejskom kapitalu, više je u pitanju što posljednjih 20 godina tzv. pregovora, koji su u stvari bile samo diktat jedne strane, uz podršku "velikog brata" koji bi trebao biti neutralan i djelovati u pravcu donošenja rješenja koje je jednako pravedno/nepravedno za obje strane, a sponzorisao samo Izrael;  dakle, ti pregovori nisu rezultirali nikakvim pomakom naprijed, već su doveli do izgradnje fizičke barijere kroz palestinska područja, otimanjem zemlje i izgradnjom novih jevrejskih naselja na istoj, raketiranjem Izraela kao reakcijom i mini ratovima protiv pojasa Gaze i totalnim uništenjem infrastrukture u danas najvećem geto-gradu na svijetu.

Evropa je sita izraelske arogancije, sita toga da pod američkim pritiskom daje velike donacije za ponovnu izgradnju bolnica, škola i vodovoda u Gazi koje Izrael sravnjuje sa zemljom onako brzo kako se radovi na izgradnji približe kraju.

Da se ne zavaravamo, Evropljani nisu ljubitelji ni Arapa, ni muslimana (a ni Jevreja, što se toga tiče), ali joj se kao povratni udar po državnim budžetima vraća sve veći broj izbjeglica iz ovog regiona, kao i svakodnevno jačanje sve  ekstremnijihh pokreta (od Hamasa, Hezbolaha, Al Kaide do najnovije Islamske države), koji polako postaju globalna prijetnja, pogotovo ovi posljednji, dogorjelo je do noktiju, zadnja je prilika da se postave ne kao prijatelj, ne kao sponzor,već kao nepristrasan partner u mirovnom procesu.

To što Izraelci cijelu stvar doživljavaju kao pristrasnost Palestincima je njihov vlastiti problem, jer su dugo vremena bili navikli da je njihova verzija jedina ispravna, a niko od velikih igrača im to nije osporavao. No vremena se, očigledno, mijenjaju. Ili se to meni samo priviđa.

Izgleda da je, u svjetskim okvirima, na sceni geostratesko, a time i politicko preslagivanje. Dobra stvar je da se Evropa usprotivila zidovskom bezobrazluku, a time i dominaciji SAD kao svijetskog policajca No.1. Ali ako se islamski svijet ne ujedini oko minimuma interesa i jedinstvenih stavova, bojim se da ce taj neki novi poredak i odnos snaga biti nepovoljan i za njega. Ne treba zaboraviti da je jos jedna velika sila u strasnom zamahu interesovanja da se svjetski odnosi mijenjaju u samim temeljima, Kina. Ako joj se u tome prikljuce i interesi Indije, onda ce tek Bliski istok postati trusno podrucje.

Da, Kina i Indija su dvije najmnogoljudnije zemlje na svijetu, sa ekonomijama u vrtoglavom usponu i ogromnim potrebama za energentima, prvenstveno naftom.

Obaranjem Gadafija, Kineske firme su izgubile koncesije za crpljenje libijske nafte, koje su kasnije između sebe podijelile SAD, Francuska, Britanija, i Italija, naravno da je to težak udarac za Kineze koji su željni revanša. Zbog toga mi se čini realnim očekivati da će se Kina u budućnosti sve više približavati Iranu i uraditi sve da ga zadrži izvan američke interesne sfere (stopirati u savjetu bezbjednosti svaku rezoluciju i eventualne sankcije). Ne vjerujem da će im izvoziti nuklearnu tehnologiju, ali sam siguran da se tome neće pretjerano opirati.

Što se Indije tiče, to mi je malo veća enigma, jer oni još uvijek aktivno žive politiku pokreta nesvrstanih, bez uplitanja u stvari velikih sila (u koje bi se po mnogim kriterijima mogli svrstati). Ako već budu prinuđeni da biraju stranu, onda će to prije biti negativni kriterij: protiv Rusa, protiv Kineza i protiv muslimana (zbog Pakistana). Ali to je samo moja procjena, danas, stvari mogu brzo drastično da se promijene.

Pozicija Indije ce biti onakva kakvi u datom momentu budu njeni interesi, a mozda cak i interesi Britanije.

Ne zaboravi da je ukrajinsku krizu u dobroj mjeri "pogurala" i Amerika s ciljem da obuzda rast evropske ekonomije, koja je nakon recesije bila u korak sa rastom americke ekonomije. Danas to vise nije tako jer ekonomija SAD-a ima vecu stopu rasta. Iako Britanija nije u eurozoni pad stope rasta u Evropi joj nanosi veliku stetu.

Prevedeno: EU (ponajprije Njemacka) ima potrebu za preslagivanjem odnosa snaga na globalnom nivou, pa u tom kontekstu se treba posmatrati i priznanje Palestinske drzave od strane Svedske, a pogotovo najavu VB da ce uraditi isto. Cisto sumnjam da je to Svedska uradila bez prethodnih konsultacija sa EU (citaj Merkelicom), jer joj je to cak i obaveza (istina nepisana) s obzirom da je clanica EU.

Ako se sve ovo uzme u obzir, onda je zakljucak da je Evropi potreban jak saveznik u ekonomskom smislu, a Kina i Indija su najlogicniji odabir. Taj odabir bi, bojim se, mogao ponajprije obiti o glavu bliskoistocnim drzavama koje su najvecim dijelom muslimanske zbog interesa istocnjaka u tom regionu. Ako se tomu doda i interes Rusije onda je hrkljus zagantovan.

Ima li kakvih špekulacija o novoj vladi, koalicijama, ministrima ...

Do mene je došla jedna informacija od koje mi se povraća, pa sam preletjela portale i vidim da je jedan portal odradio maksuz intervju sa jednim laburistom ... šta li se iza brda valja? :D

Zbog sindikalnog aktivizma, načelnik općine Bosanska Krupa kaznio predsjednika sindikata vatrogasaca u ovom gradu tako što ga je premjestio na manje plaćeno mjesto i bez beneficiranog radnog staža!!

http://novasloboda.ba/predsjednik-sindikata-vatrogasaca-usk-a-primio-novogodisnju-cestitku-od-nacelnika-opstine-bosanska-krupa/

Hoćemo li doživjeti da u ovoj zemlji političke hulje  budu adekvatno kažnjene??

U razgovoru sa rajom sinoć sjetili smo se Hafeze Sabljaković. U zadnje vrijeme je nema na političkoj sceni ili se meni čini?

Zbog sindikalnog aktivizma, načelnik općine Bosanska Krupa kaznio predsjednika sindikata vatrogasaca u ovom gradu tako što ga je premjestio na manje plaćeno mjesto i bez beneficiranog radnog staža!!

http://novasloboda.ba/predsjednik-sindikata-vatrogasaca-usk-a-primio-novogodisnju-cestitku-od-nacelnika-opstine-bosanska-krupa/

Hoćemo li doživjeti da u ovoj zemlji političke hulje  budu adekvatno kažnjene??

Nista cudno. U Cazinu su ljudi zbog politicke i nacionalne pripadnosti ostajali bez posla, iako je nacionalni kljuc uposlenika organa uprave nalagao da mora biti nekoliko uposlenika koji pripadaju nekom drugom konst. narodu. Ljudi tuzili, dobili na sudu i sad imaju ustedjenih 40-50 hiljada KM, a "politicke hulje", kako ih nazivas, i dalje zare i pale narodnim parama. 

Nista cudno. U Cazinu su ljudi zbog politicke i nacionalne pripadnosti ostajali bez posla, iako je nacionalni kljuc uposlenika organa uprave nalagao da mora biti nekoliko uposlenika koji pripadaju nekom drugom konst. narodu. Ljudi tuzili, dobili na sudu i sad imaju ustedjenih 40-50 hiljada KM, a "politicke hulje", kako ih nazivas, i dalje zare i pale narodnim parama

Svjestan sam da je postalo opća mantra govoriti o devijacijama u društvu, rastrošnom javnom sektoru i političkim štetočinama koje sišu narodni novac. Ali, ne smijemo se umoriti od kritike i ukazivanja. Jer promjene počinju od toga.   

Dešavanja u Parizu? Niko ne prati? Nikog ne interesuje?

Ima mnogo predstava, dosadno uglavnom. :P

Jeftina montaža..

https://www.youtube.com/watch?v=bdIggXOoZNU

Nema bez američke produkcije ništa. :D

Evo jedan dobar osvrt (po meni):

http://amirmisirlic.com/2015/01/08/ja-nisam-c

Po meni je to sve glupost jedna vel'ka. Ko bi rek'o da je novinar (mislim da je tu struku bolje nazvati strvinarima) Amir musliman. Možda su oni bili samo žestoki kritičari njihovih crteža. :P

Ali ja samo čekam kad će neko reći da je za to Amerika kriva. :D