Jump to content
Sign in to follow this  
CAZIN.NET Forum ;)

USK: U Kantonalnoj bolnici plaća se elektromioneurografija

Recommended Posts

Elektromioneurografija (EMNG) je savremena neurofiziološka metoda ispitivanja mišića, neuromišićnog spoja i perifernih živaca.

Njome se može brzo i rano potvrditi klinička dijagnoza ili čak postaviti dijagnoza bolesti i povreda perifernog nervnog sistema, te nekih oboljenja i povreda moždanih nerava. Kantonalna bolnica u Bihaću ispunila je sve uvjete kada je u pitanju prostor, medicinsko-tehnička oprema i kadar za pružanje 10 usluga iz oblasti EMNG, koja spada u tercijarni nivo zdravstvene zaštite.

Pacijenti za korištenje ovih usluga u Kantonalnoj bolnici moraju platiti u prosjeku oko 180 KM, dok istovremeno Zavod refundira ove troškove u kliničkim centrima u Tuzli i Sarajevu.

„Mi smo u septembru prošle godine dobili rješenje od našeg ministarstva i proslijedili ga odmah Zavodu za zdravstveno osiguranje USK-a, te tražili da nam to prizna, tu visokodiferenciranu uslugu, međutim evo bez odgovora smo i danas“, kaže dr. Hajrudin Havić, direktor Kantonalne bolnice u Bihaću.

Upravo zbog toga, Upravni odbor Bolnice donio je odluku kojom se utvrđuju određene cijene za pojedine usluge, koje se obavljaju u području EMNG-a, na osnovu kojih se one naplaćuju pacijentima, koji ih žele raditi ovdje, kako ne bi morali putovati u Sarajevo u Tuzlu.

„Mi smo dobili zapravo rješenje resornog ministra o tehničkim mogućnostima za obavljanje konkretne djelatnosti i moram reći da postoji spisak tih usluga, koje je realno moguće napraviti u Kantonalnoj bolnici. Međutim, problem nam stvara novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti, koji izričito zahtijeva saglasnost federalnog ministra, koji mi to u ovom trenutku nemamo“, kaže Jasmin Husetić, direktor Zavoda za zdravstveno osiguranje USK-a.

„Nisu u pravu u našem Zavodu. Rješenje na takve usluge daje Kantonalno ministarstvo s tim da smo mi u obavezi da u komisiju koja verifikuje uslove i kadar za određenu disciplinu moramo pozvati i stručnjake iz kliničkih centara. Mi smo upravo to i učinili i Kantonalno ministarstvo je po novom zakonu nadležno da izdaje takva rješenja“, tvrdi Amir Murić, ministar zdravstva u Vladi USK-a.

I dok se ne utvrdi ko je u ovom slučaju u pravu, pacijenti koji ovu uslugu žele uraditi u Kantonalnoj bolnici i dalje će to morati plaćati. Uz to, da pregled obave moraju čekati u prosjeku mjesec i po dana, jer već postoji lista čekanja od oko 150 pacijenata. Direktor KB Havić pojašnjava da je razlog to što se radi o visokodiferenciranoj usluzi, koju liječnik specijalista dnevno može uraditi kod dva, najviše tri pacijenta.

rtvusk

[url=http://www.cazin.net/usk/47366-usk-u-kantonalnoj-bolnici-placa-se-elektromioneurografija.html]Pogledaj članak[/url]

Da se radi o privatnoj klinici, rekao bih da je skupo, ali mogao bih da shvatim. Da se placa ovoliko u "drzavnoj" bolnici, tim prije da je na drugim, odgovarajucim klinikama u istoj drzavi besplatno... ne kontam. Ko je ovdje lud? Ko pravi budale od gradjana radeci suprotno propisima? Zasto je ovo moguce?

Izgleda da ima mnogo Tarzana koji rade kako hoce u toj dzungli.

hahaha.  naumpade mi jedan dogadjaj ,  kad vec govorite o hapi

ja i jos jedna legenda , imali smo nesto oko 10-11 godina ,  isli u kradju meda ,  ja sam  zadizao trnku  a on je "brzo hvatao rukom med" ,    samo znam da sam zadigao trnku i da smo se dali u bjeg ,  trcali smo glavom bez obzira , dok se nismo isjekli u nekog bodljikavoj zivici

:triniti:

jeli ovo neko pomjera moje postove ? ili sam ja upao u pogresnu temu .. hehe*       

ovaj post nije bio naminjen za ovu temu sorry