Jump to content
Sign in to follow this  
CAZIN.NET Forum ;)

Marija Krupić: Nepotizam u Bosanskoj Krupi

Recommended Posts

Dana 5.4.2013.god.održana je radio emisija na Radiju Bosanska Krupa na kojoj je gostovao načelnik općine Armin Halitović.Tom prilikom je jedan slušalac pitao  načelnika zašto ga ja,Marija Krupić, napadam za nepotizam i zašto se zalažem za formiranje stručne službe u općinskom Vijeću ,jer sam se u predizbornoj kampanji zalagala za smanjenje administrativnih radnika.

Ovim obavještavam javnost da sam na petoj sjednici općinskog Vijeća postavila slijedeće viječničko pitanje: „Tražim od Načelnika općine da mi dostavi informaciju o nepotizmu ,odnosno rodbinskim vezama ,u organu Uprave i javnim ustanovama koje se finansiraju iz Budžeta općine“. Moje pitanje je snimljeno i snimak se može dobiti u općinskoj Vijećnici.Ovim želim informisati javnost da ja načelnika nisam optužila za nepotizam i za to nemam argumenata.Smatram, kada dobijem informaciju,i kada se predoči javnosti da će biti jasno ima li nepotizma u općini Bosanska Krupa,ko je zapošljavao koga i da li je sve bilo u skladu,prije svega sa moralom i pravdom a onda i Zakonom.Očekujem odgovor na moje pitanje u Zakonskom roku kao i da će odgovor na moje pitanje biti transparentan za javnost.

Vezano za drugi dio pitanja želim reći da je tačno da se zalažem za formiranje stručne službe općinskog Vijeća ,kako je regulisano članom 28.Statuta općine Bosanska Krupa.Današnju službu koja vodi poslove Vijeća čini Tehnički sekretar  i tzv.Sekretar Vijeća koji za taj angažman dobiva 20% povećanja  na platu.Oba radnika su radnici organa Uprave,odnosno poslodavac im je Načelnik općine.U jednoj državi koja teži demokratiji i koja priča o ulasku u Evropsku Uniji nezamislivo je da se Izvršni organ vlasti na ovako drastičan način miješa u rad predstavničkog organa.Radi se o elementarnom poznavanju prava,Ustava ,Zakona kao i Statuta općine.Mojim prijedlogom ne bi došlo do povećanja Budžetskog izdvajanja pošto bi postojeći radnici mogli da ostanu raditi u stručnoj službi općinskog Vijeća ili bi se napravila preraspodjela radnika unutar Budžetskih korisnika ,samo što im poslodavac ne bi bio Načelnik općine nego općinsko Vijeće, i sa tim bi spriječili sadašnjeg i sve buduće načelnike da se miješaju u rad Vijeća.Nadam se da sam slušaocu približila svoj prijedlog i da moj prijedlog ide u pravcu stvaranja boljeg ambijenta u našoj općini i vraćanja autoriteta općinskom Vijeću.

Očekujem da će se i Vijećnicima,koji predstavljaju narod općine, pružiti šansa da gostuju u Radiju Bosanska Krupa, zajedno sa načelnikom ,u dijaloškim emisijama.

Marija Krupić

kip.ba

[url=http://www.cazin.net/usk/bosanska-krupa/47339-marija-krupic-nepotizam-u-bosanskoj-krupi.html]Pogledaj članak[/url]