Jump to content
Sign in to follow this  
CAZIN.NET Forum ;)

Lipovača pokreće inicijativu uvođenja slovenskog jezika u škole u USK

Recommended Posts

Premijer Unsko-sanskog kantona Hamdija Lipovača inicirat će uvođenje slovenskog jezika u škole u tom kantonu.

U razgovoru za portal Klix.ba, Lipovača je kazao kako ovo predložio ambasadoru Slovenije u BiH Andreju Grasselliju tokom njegove posjete USK krajem prošlog mjeseca.

“Oko dvadesetak hiljada ljudi sa područja Krajine radi u Sloveniji. Tokom posjete ambasadora Grassellija, razgovarali smo o povezivanju turističko-ugostiteljskih škola. Onda sam upita da li bi Vlada Slovenije bila zainteresirana da uradimo pilot-projekt uvođenja slovenskog jezika u škole u USK. Da budem iskren, ne znam otkud mi ta ideja. Nakon nekog vremena, ideja mi se sve više počela sviđati”, kazao je Lipovača za naš portal.

On dodaje da će Slovenci, kad se izvuku iz ekonomske krize u koju su upali, tražiti novu radnu snagu s poznavanjem slovenskog jezika te će, ukoliko se ova ideja realizira, mladi ljudi it tog dijela BiH bez problema pronaći posao u susjednoj zemlji.

“Mislim da bi to bilo dobro uraditi, da li uvesti samo u neke škole ili fakultativno. Očekujem odgovor ambasadora Slovenije i njegovo mišljenje o ovoj ideji. Činjenica je da ćemo ovu ideju afirmirati i sa njom upoznati resornog federalnog ministra Damira Mašića kako bi se pripremio jedan plan ili uradila studija”, dodao je premijer USK.

Lipovača je kazao kako u realizaciji ideje očekuje i pomoć Evropske unije i Vlade Slovenije.

klix.ba

[url=http://www.cazin.net/usk/bihac/47331-lipovaca-pokrece-inicijativu-uvodjenja-slovenskog-jezika-u-skole-u-usk.html]Pogledaj članak[/url]

Lipovača je kazao kako u realizaciji ideje očekuje i pomoć Evropske unije i Vlade Slovenije.

Zašto me ovo ne iznenađuje? Neko će da uzme pare i strpa u vlastiti džep, sve u ime evropskih integracija, a sve u cilju opštenarodnog učenja strašno teškog slovenskog jezika. Bar da su našli da uče finski ili mađarski (koje niko živ ne razumije) ili bar engleski (kojeg razumije vaskoliki dunjaluk), oni forsiraju slovenski koji je lako razumljiv na prvu, a kome nije stran književni bosanski jezik, lako može da se snađe i u književnom slovenskom vrlo brzo.

InDIREKTNO poručuju da se seli van Bosne što više Krajišnika i da tu u našoj domovini za nas kruha i ulaganja u život nema. Kakvih kontrasta može izroditi jedna familija to nije normalno. Da hoće ko bombardovati taj Bihać i njihovo forisranje kao glavnog grada USK, zbog ulaganja u njih i ostavljanja njima para za sve nas Cazinjane, Kladuščane, Bužimljane, Petrovčane, Krupljane, Sanjane i Ključane su faktički i tjerali van ove zemlje a da ne govorimo o majoriziranosti u vrijeme Jugoslavije. 

I onda kad me neko upita što mi ide Bihać na neki organ ...

KAd naucis Slovenski dobijes mistriju i ceka te najam. Vrati se kroz guzva kladuskog prelaza i punis Lipovaci budzet. Klasicna prica iz Apsurdistana

InDIREKTNO poručuju da se seli van Bosne što više Krajišnika i da tu u našoj domovini za nas kruha i ulaganja u život nema. Kakvih kontrasta može izroditi jedna familija to nije normalno. Da hoće ko bombardovati taj Bihać i njihovo forisranje kao glavnog grada USK, zbog ulaganja u njih i ostavljanja njima para za sve nas Cazinjane, Kladuščane, Bužimljane, Petrovčane, Krupljane, Sanjane i Ključane su faktički i tjerali van ove zemlje a da ne govorimo o majoriziranosti u vrijeme Jugoslavije. 

I onda kad me neko upita što mi ide Bihać na neki organ ...

Pa isti su i cazinjani i buzimljani i ostali koji dodju do kantonalne stollice isto bi bilo i da je Cazin glavni grad kanotona samo onda nebi nabijali Bihac. Nije problem u Bihacu nego u ljudima koji gledaju samo vlastiti interes a zive od od tudjeg novca..

Jadna je ta drzava i kanton gdje jedan premijer ovako rjesava nezaposlenost. 

Nemam nista protiv slovenskog, svaki jezik je dobro znati. Medjutim, slovencima ne trebaju nasi ljudi koji znaju slovenski, nego bas suprotno. Bolje bi bilo da intenzivira ucenje engleskog ili njemackog, pa kad neko ude u Njemacku ili Austriju da barem zivi ko covjek. 

Kako je Lipovača pričao prije izbora ja sam očekivao da će slovenci dolaziti kod nas raditi. Kad je spominjao Željavu i slične projekte i kako ćemo uvoziti radnu snagu :D

Pa isti su i cazinjani i buzimljani i ostali koji dodju do kantonalne stollice isto bi bilo i da je Cazin glavni grad kanotona samo onda nebi nabijali Bihac. Nije problem u Bihacu nego u ljudima koji gledaju samo vlastiti interes a zive od od tudjeg novca..

Pa šta ako su isti ? Draže bi mi bilo da imamo nego Bišćani i da se oni moraju seliti a ne mi ? Logično da gledam da bude bolje ljudima oko mene prvo.