Jump to content
CAZIN.NET Forum ;)

Dodik: RS će dočekati referendum

Recommended Posts

BANJA LUKA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je uvjerenje da će Republika Srpska jednog dana odmjeriti svoje snage i na referendumu izglasati svoju samostalnost. "Nisam siguran da će se to desiti u mom mandatu ili za mog života, ...

... ali sam uvjeren da će se to desiti", rekao je Dodik.

On je za Alternativnu televiziju izjavio da je stvaranjem političke prakse međunarodne zajednice priznavanjem Kosova, i Republici Srpskoj stvorena mogućnost koja ranije nije postojala.

"To znači da, hipotetički gledano, ukoliko se nastavi urušavanje Dejtonskog sporazuma, Republika Srpska na miran način kroz parlament može da donese odluku o svojoj samostalnosti ili da ide na obavezujući referendum", rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, za BiH nema spasa, jer je ona poslije svih međunarodnih infuzija postala imuna na bilo kakvu pomoć i nema mogućnost da opstane.

Predsjednik Republike Srpske najavio je da će u narednim mjesecima u Srpskoj biti proveden studiozan rad koji će reći koliko je košta BiH.
Dodik je rekao i da će Republika Srpska primjenjivati Uredbu o utvrđivanju registracionog područja za određivanje matičnog broja građana, čak i pod uslovom međunarodne intervencije ili njenog stavljanja van snage.

Govoreći o provođenju odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić i Finci", Dodik je rekao da je Republika Srpska spremna da promijeni ono što se mora mijenjati. On je izrazio zadovoljstvo postojanjem konsenzusa u Srpskoj o neposrednom izboru člana Predsjedništva BiH na teritoriji Srpske, nevodeći da je problem lociran u Federaciji BiH.

(Vijesti.ba/Srna)

[url=http://www.cazin.net/bih/47199-dodik-rs-ce-docekati-referendum.html]Pogledaj članak[/url]

Ovo o referendumu mu vise ne vjeruju ni Banjalucani, i oni su izgleda siti demagogije. Ne zato sto referendum ne bi pozdavili ili na njega izasli, vec sto su svjesni da od referenduma nema nista.

Nije problem referendum i izglasavanje, problem je sto su mnogi prezivjeli zadnji rat pa svi znamo sta nas čeka OPET i uzalud ako se pokuša otcjepiti. On uvijek bubne ovakve izjave kada se ništa ne priča o njemu, popušio je izbore i sad može srati motke.

Gosp Vaskovic to knjizevno objasnio neki dan u blogu: Dodikovo ponašanje ne treba čuditi, jer se, svjestan je on toga, 2014. ne bori samo za funkciju, već i za slobodu. Bez koje će ostati izgubi li izbore :)

Pa Dodik će kroz koju godinu pobjeći, on zna da što se mi više '' približavamo Europi '' jedan od uslova je i njegova boravišna dozvola u zatvoru za kriminal.

Ubili su jednog možda od najboljih političara u historiji Đinđića, zašto ne bi i ovog krmka ? 

Slične teorije ga i održavaju na vlasti, inače, da se računa ekonomija, standard građana, zapošljavanje i ostale stvari koje se računaju u normalnom društvu, novogodišnji govor bi se sastojao od tri riječi (Sretna Nova Godina). Ničim drugim ne bi imao da zaokupi pažnju vlastitih građana. Samo, ni ovi naši nisu ništa bolji, imaju fudbalsku reprezentaciju koju ne zaslužuju, ostalo je isti čemer.

Ubili su jednog možda od najboljih političara u historiji Đinđića, zašto ne bi i ovog krmka ? 

Zasto je Djindjic bio najbolji politicar ? Mozda zbog toga sto je bio Njemcko/Vatikanski spijun   isto ko goci Ceda Jovanovic ?       

Makar nije širio razdor među našim državama. I šta tebe briga ko je čiji špijun kad se ne odnosi na tvoju zemlju direktno ? Za mene je Đinđić pravi čovjek bio, govorite šta hoćete.

Znam da je link sa konkurentnog/neprijateljskog portala, ne znam tacno. Zanima me samo, ima li sta od ovog. Sta vi mislite? Da li je to moguce?

Edited by Jiggy Bau

Ovo je mišljenje jednog čovjeka. Relevantno isto koliko tvoje, moje, petog, devetog...
Ne treba se ložiti na ovo. Bilo bi mi drago dočekati, ali nisu prilike. Međutim, ko zna, nikad ne bih pomislio ni da će se Jugoslavija raspasti, da ću doživjeti rat i još mnogo štošta.

Dodik je prezime u Bosni koje označava "došljaka" ili "dođoša".

Klasično prezime koje obilježava kmeta - vlaha porijeklom iz vlaške oblasti iz Rumunije.

Prema tome, ne treba se zabrinjavati šta ovaj DOŠLJAK svako malo otkriva svoje frustracije zbog porijekla.

Pitanje referenduma će se opet aktivirati pred izbore, međutim, do njega nikad neće doći, jer sam referendum je otvaranje pandorine kutije. Referendumom se odbacuje dejtonski sporazum, a bez dejtonskog sporazuma se dovodi u pitanje cjelokupno ustavno uređenje zemlje, uključujući i samo pitanje postojanja RS. Zna to Dodo dobro, može se o njemu svašta reći ali ne i da je glup. Glup mu je narod koji će još jednom nasjesti na istu podvalu i izglasati mu još jedan mandat, dok će sami i dalje živjeti u bijedi i siromaštvu.

Dočekali su priču o referendumu. To je vrhunac, nema dalje, samo polako nizbrdo i da paze da se ne okliznu, moglo bi da boli.

Zašto se ne bi dopustilo srbima ako zele da se odvoje od BiH? Ovako održavamo nefunkcionalan sistem na zivotu. 

Svako fino na svoju stranu i to je to. U BiH ionako ima mjesta za još barem 10 mil stanovnika koliko smo rijetko naseljeni tako da ne vidim probleme...

Nema razloga da im se da pola Bosne, znajući istoriju. Za 50-100 godina će možda htjeti i ostatak, a nas nema u toj viziji. Jedini kriterijum po kojem su dobili i ovakav status je bila nadmoćna vojna sila kojom su raspolagali na početku rata. O nekom istorijskom pravu nema ni govora. Kada je u Dejtonu Karadžić gunđao zbog "samo" 49% teritorije, Milošević mu je rekao da je budala jer su dobili zemlju koja nikad nije bila srpska.
Sila je relativna stvar. Odnos snaga se mijenja. Ja se nadam da će se jednog dana stvari vratiti bar na nivo iz 1992. godine, prije rata, a optimalno da će BiH (u istim vanjskim granicama, ali bez unutrašnjih) biti moderna država građana, integrisana u civilizovani svijet.
I da do tih promjena dođe mirnim putem (lažem sam sebi jer znam da je to utopija).

Nema razloga da im se da pola Bosne, znajući istoriju. Za 50-100 godina će možda htjeti i ostatak, a nas nema u toj viziji. Jedini kriterijum po kojem su dobili i ovakav status je bila nadmoćna vojna sila kojom su raspolagali na početku rata. O nekom istorijskom pravu nema ni govora. Kada je u Dejtonu Karadžić gunđao zbog "samo" 49% teritorije, Milošević mu je rekao da je budala jer su dobili zemlju koja nikad nije bila srpska.
Sila je relativna stvar. Odnos snaga se mijenja. Ja se nadam da će se jednog dana stvari vratiti bar na nivo iz 1992. godine, prije rata, a optimalno da će BiH (u istim vanjskim granicama, ali bez unutrašnjih) biti moderna država građana, integrisana u civilizovani svijet.
I da do tih promjena dođe mirnim putem (lažem sam sebi jer znam da je to utopija).

Ja sam uvjeren da jedino time da se omogući svima referendum i da odlučuju o svojoj sudbini može dovesti do konačne integracije i pomirenja. 

Referendum i potencijalno odcijepljenje izbija političarima sa obje strane priče o tome da ih blokiraju "oni drugi" i baš zato bi trebalo inzistirati na tome. 

Imali smo već referendum, na kom sam i ja učestvovao, 1. marta 1992. godine koji je rezultirao srpskim ignorisanjem i ratom. Nema razloga da vjerujem da bi u slučaju novog referenduma o otcjepljenju RS ishod bio bilo šta osim rata, bez obzira na ishod referenduma.

Zašto se ne bi dopustilo srbima ako zele da se odvoje od BiH? Ovako održavamo nefunkcionalan sistem na zivotu. 

Svako fino na svoju stranu i to je to. U BiH ionako ima mjesta za još barem 10 mil stanovnika koliko smo rijetko naseljeni tako da ne vidim probleme...

I tako pokazemo da se genocid i etnicko ciscenje isplati i da su imali pravo na tu zemlju ? Bio je referendum, BiH se imala pravo odvojiti od Jugoslavije u ovim granicama a Srbi su htjeli napraviti Veliku Srbiju i povuci granicu '' Kavovbag - Kavvovac - Vivovitica '' iako im to nikad nije pripadalo. Nasi ocevi su isli ratovati i ginuti za ono sto je ispravno i sto je zakonski bilo legalno, pored genocida i toliko ubijenih i raseljenih ljudi da im za nagradu jos damo pola Bosne ? Kako bih ja sutra pogledao svoje dijete u oci i rekao da je  to nekad bila bosanska zemlja a danas u Srbiji je Srebrenica gdje četnici slave pokolj Bosnjaka ?

Bosna i njen sistem uopce nisu nefunkcionalni. Da se hoce sve moze ici sasvim normalno. Stvar je u tome da Srbi i Hrvat hoce sto vise da sjebu ovu drzavu jer oni gledaju samo prema Srbiji i Hrvatskoj. Kako ces ti funkcionirati kad RS brani i najbanalnije zakone koji bi isli svim građanima u korist ? Sto blokiraju Zakon o sportu ? Vitalni nacionalni interes Srba ili Hrvata ? 

Nema to svako na svoju stranu, ovo je drzava Bosna i Hercegovina i do Drine i Mostara je moja strana. Ono sto nisu ukrali u ratu necu im dati ni u miru. Ili neka zive normalno i shvate da je ovo i njihova zemlja ili neka se sele a Bosnu cijepati nece bez posljedica.

I tako pokazemo da se genocid i etnicko ciscenje isplati i da su imali pravo na tu zemlju ? Bio je referendum, BiH se imala pravo odvojiti od Jugoslavije u ovim granicama a Srbi su htjeli napraviti Veliku Srbiju i povuci granicu '' Kavovbag - Kavvovac - Vivovitica '' iako im to nikad nije pripadalo. Nasi ocevi su isli ratovati i ginuti za ono sto je ispravno i sto je zakonski bilo legalno, pored genocida i toliko ubijenih i raseljenih ljudi da im za nagradu jos damo pola Bosne ? Kako bih ja sutra pogledao svoje dijete u oci i rekao da je  to nekad bila bosanska zemlja a danas u Srbiji je Srebrenica gdje četnici slave pokolj Bosnjaka ?

Bosna i njen sistem uopce nisu nefunkcionalni. Da se hoce sve moze ici sasvim normalno. Stvar je u tome da Srbi i Hrvat hoce sto vise da sjebu ovu drzavu jer oni gledaju samo prema Srbiji i Hrvatskoj. Kako ces ti funkcionirati kad RS brani i najbanalnije zakone koji bi isli svim građanima u korist ? Sto blokiraju Zakon o sportu ? Vitalni nacionalni interes Srba ili Hrvata ? 

Nema to svako na svoju stranu, ovo je drzava Bosna i Hercegovina i do Drine i Mostara je moja strana. Ono sto nisu ukrali u ratu necu im dati ni u miru. Ili neka zive normalno i shvate da je ovo i njihova zemlja ili neka se sele a Bosnu cijepati nece bez posljedica.

Ja se sad pitam sta cu ja svom djetetu odgovoriti kad me pita: Warum leben wir in .... und nich in Bosnien?

Vjerovatno cu reci da je to zato jer je u BiH jako tesko normalno funkcionirati jer imas 3 plemena koja se ne mogu i Srbe i Hrvate koji hoce sjebati tu drzavu jos vise, a Bosnjaci im ne daju da je sjebu i tako se drzava sjebaje jos od 1996., a politicarima je dobro. Ali ne brini se dijete moje sve je to tvoja zemlja od Une do Drine i od Save do mora. To sto dodjemo u nju 2 puta godisnje ne znaci nista...

Ja se sad pitam sta cu ja svom djetetu odgovoriti kad me pita: Warum leben wir in .... und nich in Bosnien?

Vjerovatno cu reci da je to zato jer je u BiH jako tesko normalno funkcionirati jer imas 3 plemena koja se ne mogu i Srbe i Hrvate koji hoce sjebati tu drzavu jos vise, a Bosnjaci im ne daju da je sjebu i tako se drzava sjebaje jos od 1996., a politicarima je dobro. Ali ne brini se dijete moje sve je to tvoja zemlja od Une do Drine i od Save do mora. To sto dodjemo u nju 2 puta godisnje ne znaci nista...

Mozda ce nekom ovaj tvoj post biti smijesan, ali se na ovakav nacin razgovori vode u hiljadama i hiljadama porodica koje su porijeklom iz BiH, sa tendencijom da te hiljade i dalje rastu.