Jump to content
Sign in to follow this  
barca

Forex trziste

Recommended Posts

Vjerovatno su mnogi culi za Forex i nacine trgovine na ovoj platformi.

Ja sam jos uvijek u fazi da trgujem demo novcem i iskustva su dobra s obzirom na moje vrlo skromno, skoro pa nikakvo, znanje o ovim stvarima, ali vremenom se uci nesto iz vlastitih gresaka, nesto iz literature. 

Ima li jos neko koga interesuju ove stvari, da bi podijelio iskustva.

I ja sam se bavio malo stim.. ali isto samo u demo mode. Uglavnom kao laik covjek nema apsolutno nikakve sanse.. jedino sjesti i prouciti karakter bika i medvjeda i onda krenuti profesionalno!

I ja sam se bavio malo stim.. ali isto samo u demo mode. Uglavnom kao laik covjek nema apsolutno nikakve sanse.. jedino sjesti i prouciti karakter bika i medvjeda i onda krenuti profesionalno!

Jel mislis da su svi koji trguju na tim trzistima ekonomski strucnjaci??? Fazon je naci pouzdanog brokera koji ce kvalitetno i brzo reagovati, to je stvar dogovora tebe i njega. Ja sam stupio vec u kontakt s jednim koji ima dobre reference i covjek mi je ponudio nekoliko varijanti po kojima bi imao manju ili vecu ovlast nad mojim portfoliom. 

Aktivno ucim o nekim zakonitostima koje vladaju na tom trzistu i pokusavam razraditi neke od dobinih taktika. 

Ja lično ne bih smio nikad ulagati na Forexu. To je ipak sum-zero igra gdje neko mora izgubiti da bi neko dobio. I moje je mišljenje da mali igrači tamo nemaju šanse.

Naravno želim ti sve najbolje, ali pokušaj malo pogledati i dionice. :)

Previše riskantno tržište. Naime, preko 95% novih klijenata izgubi novac u kratkom vremenu, dok ostali skupo plate naučene lekcije. Iako Forex ima svojih dobrih osobina (likvidnost, volumen, 24/5 itd), teško da se može zaraditi neki novac ukoliko nemaš neki veći leverage, a za to stvarno treba ima hrabrosti (pored znanja). Ne samo da se mora pratiti makroekonomija svih država čije se valute trguju, neko se uporedo gleda sprovodjenje i uspjeh monetarne i fiskalne politike. Naravno, ne spominjem tehnicku analizu jer je to fundamentalno kod FX-a. U svakom slučaju, sretno s trgovanjem, i imaj na umu da korisnici poput tebe zadnji dobiju informaciju na platformi zbog brzine neta. Vjerujem da znaš šta je blackbox i kako ''veliki'' igraju ovu igru.

Incubus, jesi li to napokon krenuo u investiranje? Jesi li aktivan na regionalnim burzama ili na Wall St.? 

hehe ako bi se i odlucio na Forex to sigurno ne bi bila neka velika cifra vec nesto sto se moze prezaliti, ali naglasak je jos uvijek na AKO.

Margine leveragea su vrlo visoke (200:1) sto ovo trziste i cini posebno riskantnim, ali mislim da zadovoljavanjem sa malim zaradama i velikim brojem naloga moze uroditi plodom.

Sto se tice dionica tu je situacija za nijansu manje rizicna ali je isto tako problem u velikim i malim igracima tako da opet dolazimo na isto. 

Stvarno se ne razumijem u takve vrste poslovanja.. Ali mozda da, ako vec imate para, ulozite u svoju profesiju preko reklama. Ili neciju drugu profesiju pretvorite u tzv brend... Bezveze primjer, pocnete praviti kolace i preko reklami te preko "snizavanja musterijama" gradite ime.. Mozda je nekom smjesno. Ali ja ne znam ko se pozalio da uzgaja stoku i da mu je lose :) .... Mozda je samo do mene. Ali mene taj imaginarni novac i zarada nisu nikad privlacili, sto vise u jednu ruku i negiram uspjeh na takav nacin :)

Previše riskantno tržište. Naime, preko 95% novih klijenata izgubi novac u kratkom vremenu, dok ostali skupo plate naučene lekcije. Iako Forex ima svojih dobrih osobina (likvidnost, volumen, 24/5 itd), teško da se može zaraditi neki novac ukoliko nemaš neki veći leverage, a za to stvarno treba ima hrabrosti (pored znanja). Ne samo da se mora pratiti makroekonomija svih država čije se valute trguju, neko se uporedo gleda sprovodjenje i uspjeh monetarne i fiskalne politike. Naravno, ne spominjem tehnicku analizu jer je to fundamentalno kod FX-a. U svakom slučaju, sretno s trgovanjem, i imaj na umu da korisnici poput tebe zadnji dobiju informaciju na platformi zbog brzine neta. Vjerujem da znaš šta je blackbox i kako ''veliki'' igraju ovu igru.

Incubus, jesi li to napokon krenuo u investiranje? Jesi li aktivan na regionalnim burzama ili na Wall St.? 

Jako sitno. Još uvijek nemam snagu da novac ne potrošim na neke .. pa hmm.. gluposti tako da malo ostane za investirati :P.

Regionalno...HR i SLO

Stvarno se ne razumijem u takve vrste poslovanja.. Ali mozda da, ako vec imate para, ulozite u svoju profesiju preko reklama. Ili neciju drugu profesiju pretvorite u tzv brend... Bezveze primjer, pocnete praviti kolace i preko reklami te preko "snizavanja musterijama" gradite ime.. Mozda je nekom smjesno. Ali ja ne znam ko se pozalio da uzgaja stoku i da mu je lose :) .... Mozda je samo do mene. Ali mene taj imaginarni novac i zarada nisu nikad privlacili, sto vise u jednu ruku i negiram uspjeh na takav nacin :)

Ulaganje u trzista ovog tipa za ove male igrace ti dodje vise kao zanimacija od koje se ne moze zivjeti, a sto se tice nekog konkretnog posla, e to ti je tek lutrija u BiH. Trziste je prezasiceno kojekakvim robama sumnjive kvalitete (u pravilu uvoznim) i prividno niskim cijenama da bilo kakva proizvodnja ti dodje kao borba Davida i Golijata.

Kad si vec pomenuo kolace, kao banalan primjer, dodji pred neki praznik pa vidi sta se u marketima najvise kupuje od slatkisa. To su po defaultu gotovi kolaci koji, bar meni, nisu ni slatki, i to u enormnim kolicinama. I ovo je primjer koji je smijesan tebi i meni, ali nekom ko pokusava pravljenjem kolaca zaraditi koju marku za zivot vjeruj nije uopce smijesno.

Prije nekog vremena sam se ozbiljno bio zagrijao za ulaganje u konkretne stvari, ali da sam bio naivan sad bi imao veliku kolicinu proizvoda koje ne bi imao kome prodati, a tehnologija jos nije toliko uznapredovala da se ta vrsta proizvoda skladisti. Razlog tome je niko drugi nego drzava koja donosi nerealna i potpuno nakaradna podzakonska akta, a onda ih sama nece postivati, sto rezultira bankrotom ulagaca.

Jako sitno. Još uvijek nemam snagu da novac ne potrošim na neke .. pa hmm.. gluposti tako da malo ostane za investirati :P.

Regionalno...HR i SLO

Je li držiš indeksirane dionice ili ''Bakićeve'' kad je u pitanju HR? Jesu li velike naknade brokerima? 

hehe ako bi se i odlucio na Forex to sigurno ne bi bila neka velika cifra vec nesto sto se moze prezaliti, ali naglasak je jos uvijek na AKO.

Margine leveragea su vrlo visoke (200:1) sto ovo trziste i cini posebno riskantnim, ali mislim da zadovoljavanjem sa malim zaradama i velikim brojem naloga moze uroditi plodom.

Sto se tice dionica tu je situacija za nijansu manje rizicna ali je isto tako problem u velikim i malim igracima tako da opet dolazimo na isto. 

Da je svako trgovanje tako pojednostaviti  ''...malim zaradama i velikim brojem naloga...'' svako bi ulagao. Na trgovanje najveći dio otpada na samu psihologiju ličnosti, stoga se dobro naoružaj knjigama koje će ti barem olakšati muku. Ukoliko i imaš nešto novca koji si voljan ''prežaliti'', kupi barem obveznice dok učiš forex, ako ništa drugo sitna dividenda nije na odmet.

Radi se o tome sto ja znam par osoba koji zive na osnovu "dobrog glasa o kvaliteti".. Pa se tu na crno obrne dooosta novca. Neki imaju i firme ali prodaja strancima "nama" :) ide ko halva.. Npr med, juhke, kolaci pa razne pite. Narod stvarno zaradi brdo a mozda najveci gospodin u Cazinu je Ikanovic! Kad bih imao milione. Sutra bi ga isplatio koliko god pozeli za njegovo ime i brend... Jer evo npr moji ovdje imaju sve kompletno od njega, pa od cure njezini.. A uskoro izgleda i ja :D .. Pa jos dooosta poznanika i svi dalje hvale Ikanovica

Radi se o tome sto ja znam par osoba koji zive na osnovu "dobrog glasa o kvaliteti".. Pa se tu na crno obrne dooosta novca. Neki imaju i firme ali prodaja strancima "nama" :) ide ko halva.. Npr med, juhke, kolaci pa razne pite. Narod stvarno zaradi brdo a mozda najveci gospodin u Cazinu je Ikanovic! Kad bih imao milione. Sutra bi ga isplatio koliko god pozeli za njegovo ime i brend... Jer evo npr moji ovdje imaju sve kompletno od njega, pa od cure njezini.. A uskoro izgleda i ja :D .. Pa jos dooosta poznanika i svi dalje hvale Ikanovica

Ne bih želio zvučati kao netko ko potcjenjuje tvoje poslovne sposobnosti, ali ako bi tako donosio odluke o preuzimanju kompanija, brzo bi tvoji imaginarni milioni otišli. 

Je li držiš indeksirane dionice ili ''Bakićeve'' kad je u pitanju HR? Jesu li velike naknade brokerima? 

Da je svako trgovanje tako pojednostaviti  ''...malim zaradama i velikim brojem naloga...'' svako bi ulagao. Na trgovanje najveći dio otpada na samu psihologiju ličnosti, stoga se dobro naoružaj knjigama koje će ti barem olakšati muku. Ukoliko i imaš nešto novca koji si voljan ''prežaliti'', kupi barem obveznice dok učiš forex, ako ništa drugo sitna dividenda nije na odmet.

Imam 2 bakićeve (ADPL i VPIK) ... s tim da u ADPL vjerujem kao dugoročnu investiciju i to ću sigurno još kupovati dok je ovakva cijena

I imam 2 "svoje"

U sloveniji samo jednu.

Naknade su za male ulagače visoke...30 kn je minimalna za mene po transakciji. Morao bi kvartalno ja mislim 100 000 kuna trgovati ili više čak ne sjećam se više onda su manje provizije...ne znam napamet. Ali za male ulagače su visoke dosta i ne isplati se puno trgovati. A i ja i vjerujem u ono kupi na duži rok pa je onda ok.

Uh... ja bih po tvom ipak tražio da pogledam bilancu prije nego bi te milione uložio...

Barca ti je dosta toga rekao, ali ne razumiješ značaj financijskog tržišta.

Mi da imamo razvijenije financijsko tržište firme bi lakše dolazile do jeftinijeg kapitala i ljudi sa idejama kao što ti govoriš bi dolazile lakše i jeftinije do kapitala. Isto tako naši poljoprivrednici bi mogli "osigurati" se financijski za npr. sušu ili poplavu i slične stvari. Razvoj financijskog tržišta je unaprijedio svijet jednako kao i razvoj brojnih drugih tehnologija.

Jako skupa ali i razumljiva naknada s obzirom na minornost samog burzovnog volumena, kao i brokerskih kuća. Mislim da je zaista jedina strategija sa malim ulozima buy&hold do nekih boljih dana ili većeg kapitala. U regiji sa ovakvim cijenama,  daytraderi ne bi preživjeli ni 10 dana aktivnog trade-anja. U svakom slučaju, sretno sa investiranjem. Nadam se da ćeš prošiti portfolio (prestrašno mi zvuči izgovoriti portfelj), te da će ti sadašnje dionice imati kontinuiran rast. 

ja sam danas 650€ digao, a 790 ulozio.

Vjerovatno su mnogi culi za Forex i nacine trgovine na ovoj platformi.

Ja sam jos uvijek u fazi da trgujem demo novcem i iskustva su dobra s obzirom na moje vrlo skromno, skoro pa nikakvo, znanje o ovim stvarima, ali vremenom se uci nesto iz vlastitih gresaka, nesto iz literature. 

Ima li jos neko koga interesuju ove stvari, da bi podijelio iskustva.

Osobno imam jako dobra iskustva s Forexom, zanimljivo je, a može se i zaraditi. Počeo sam kao i ti, savladao prvo demo račun i proučio raznu literaturu, a onda krenuo trgovati. Za sada ide jako dobro, ne mogu se požaliti, ali očekujem da će biti još i bolje.

Kada kreneš trgovati preporučujem ti da počneš s nekom promocijom/bonusom, za Admiral Markets znam da nudi 100 eura početnog kapitala, a možda i drugi imaju neke slične ponude. Ako i ne krene najbolje, bar nećeš izgubiti svoj novac. Ja sam otvorio račun kod njih, čini mi se prema analizama da imaju najbolje uvjete kod nas i za sada sam zadovoljan.

Što se tiče ove usporedbe s dionicama, mislim da je Forex puno fleksibilniji i isplativiji za male trgovce, evo nekih usporedbi: http://www.admiralmarkets.ba/prednosti-i-rizici-forex-dionice

ja sam vecinom DAX  i US30 pratio i bas je opasno nekad, kad je oluja samo se zatvori u kuci pa tako i kad krene puno skakati i opadati

i ja sam demo acc napravio i imao sam profita ali to je sve bilo na slijepo jer sam laik kao i ostali, malo nesto znam candle sticks znakove primjetiti i to je sve