Jump to content
Sign in to follow this  
mell

Ko je poceo mlijecni rat?

Recommended Posts

BiH je prva otkrila neispravno mlijeko hrvatskoga porijekla u BiH, zatim je Hrvatska isto potvrdila na domacem trzistu, te se ispostavilo da je i mlijeko bosanskoga i madjarskoga porijekla takodjer neispravno. U Madjarskoj i Srbiji se isto javlja neispravno hrvatsko mlijeko i so on and on....

Sve to na kraju najvise pogadja krajnjega potrosaca, zdravstveno gledajuci.

Koliko gube proizvodjaci?

Trebamo se sa Srbima i Mađarima dogovarati što više, i tako će nam biti uvoz otežan kad susjedi uđu u EU a ja vam kažem da tek sad slijedi era sranja Hrvatske po Bosni. Zašto jednostavno ne uvoziti i ne izvoziti sa njima kda će nam i tako tržište postati bazirano na Srbiji ?

Gorilla to treba sto prije uraditi , sad ce mo vidjeti sta je HR i EU  ima da nas oderu , nama ce poturati svoje smece koje njima ne treba  a mi zauzvrat u HR i EU necemo skoro nista moci izvoziti ,  

moze se u EU svasta nesta izvoziti , ali sve mora biti po njihovim normama - ako hos prodavati meso , sve ti mora biti po njihovim standardima ...  a ko ce to financirati ? ( nasi posteni politicari /drzava) ? 

oni u EU vecinom dobiju poticaje ,kredite  i uzivaju ...  pogledaj im samo traktora  sve novo i sve ko kuca ..  

a nasi kad treba da ti daju poticaj sa poslovni prostor koji si izgradio ili sl..   prvo moras voditi nekog prdonju na janjetinu , moras se ciganiti i na kraju dobijes nesto malo vise od sipka..

A, sto se tice zagadnjenog mlijeka -   citao sam da su se gradjani BiH  vec poceli okretati domacim proizvodjacima ,  

sto se mene tice ja bih uvjek radije kupio  1l mlijeka od covjeka sa sela koji proizvodi mlijeko ,  nego negdje u prodavnici iz teterpaka 

Al ..  ponavljam se po koji put ,  nas narod je GLUP   po prirodi ,  umjesto da  , ako zivi u gradu , sebi nadje covjeka na selu koji uzgaja razne zivotinje i kod njega kupuje  prirodno mlijeko,jaja,meso ,povrce itd itd..

oni  (GLUPI)  idu u Robot ili Konzum  kupovati smece i otpad ,   mlijeko u teterpaku (obojena voda)    jaje iz kine ( bog sami zna sta je to ) 

Al, ljudi misle da kad udju u Robot i Konzum i kad se prosetaju  njihovim stepenicama , da je kod njih sve frisko i prirodno ...   Koliko sam puta kupio stvar pojeo je i nakon toga me zabolio stomak , to je zbog toga sto je isteko rok ,a datum preljepljen ili sl..           

Kod nas u Bosni malo ko jos na selu drzi kokosi ili pece kruh sam ,..  sto bi kad su jaja buzasto a i kruh .,    cccc*      

Zene po selima su  postale vece gradjanke od Beogradjanki ...     

Gorilla to treba sto prije uraditi , sad ce mo vidjeti sta je HR i EU  ima da nas oderu , nama ce poturati svoje smece koje njima ne treba  a mi zauzvrat u HR i EU necemo skoro nista moci izvoziti ,  

moze se u EU svasta nesta izvoziti , ali sve mora biti po njihovim normama - ako hos prodavati meso , sve ti mora biti po njihovim standardima ...  a ko ce to financirati ? ( nasi posteni politicari /drzava) ? 

oni u EU vecinom dobiju poticaje ,kredite  i uzivaju ...  pogledaj im samo traktora  sve novo i sve ko kuca ..  

a nasi kad treba da ti daju poticaj sa poslovni prostor koji si izgradio ili sl..   prvo moras voditi nekog prdonju na janjetinu , moras se ciganiti i na kraju dobijes nesto malo vise od sipka..

A, sto se tice zagadnjenog mlijeka -   citao sam da su se gradjani BiH  vec poceli okretati domacim proizvodjacima ,  

sto se mene tice ja bih uvjek radije kupio  1l mlijeka od covjeka sa sela koji proizvodi mlijeko ,  nego negdje u prodavnici iz teterpaka 

Al ..  ponavljam se po koji put ,  nas narod je GLUP   po prirodi ,  umjesto da  , ako zivi u gradu , sebi nadje covjeka na selu koji uzgaja razne zivotinje i kod njega kupuje  prirodno mlijeko,jaja,meso ,povrce itd itd..

oni  (GLUPI)  idu u Robot ili Konzum  kupovati smece i otpad ,   mlijeko u teterpaku (obojena voda)    jaje iz kine ( bog sami zna sta je to ) 

Al, ljudi misle da kad udju u Robot i Konzum i kad se prosetaju  njihovim stepenicama , da je kod njih sve frisko i prirodno ...   Koliko sam puta kupio stvar pojeo je i nakon toga me zabolio stomak , to je zbog toga sto je isteko rok ,a datum preljepljen ili sl..           

Kod nas u Bosni malo ko jos na selu drzi kokosi ili pece kruh sam ,..  sto bi kad su jaja buzasto a i kruh .,    cccc*      

Zene po selima su  postale vece gradjanke od Beogradjanki ...     

Eh da ..... para je slatka .... tako imamo uzgajivače koji koriste svakakvo smeće da bi zarada bila veća, ovo se odnosi i na kokoši, i na goveda i na sve što se sije radi prodaje.... i opet imamo "domaće" proizvode - sumnjive kvalitete.  (npr. kokoš hranjena urejom)

Ciklama,,  mislio sam da treba traziti proizvodjaca koji to radi na nacin kako se radilo prije 200-300 godina ..   etno, bio , prirodno .. 

i u ovom je buducnost , ko ne zeli da ide iz svoje zemlje u inostranstvo  neka se sa ovim pocne baviti -  isto tako oni koji zele da se vrate iz inostranstva u svoju zemlju ,,  u ovom biznisu je buducnost -

ja vec radim na nekim stvarima ,kako bi se sto prije mogao vratiti u BiH ... i ako bude sve islo kako sam isplanirao imacu u BiH  veci godisnji prihod nego sto to sad imam u EU -  i jos na to ne varam nikog , ne trujem nikog + mogu svoju porodicu hraniti cistom ne zagadjenom hranom ...  sta bi covjek jos u zivotu -    ko trazi vise neka igra LOTTO   :)

Ciklama,,  mislio sam da treba traziti proizvodjaca koji to radi na nacin kako se radilo prije 200-300 godina ..   etno, bio , prirodno .. 

i u ovom je buducnost , ko ne zeli da ide iz svoje zemlje u inostranstvo  neka se sa ovim pocne baviti -  isto tako oni koji zele da se vrate iz inostranstva u svoju zemlju ,,  u ovom biznisu je buducnost -

ja vec radim na nekim stvarima ,kako bi se sto prije mogao vratiti u BiH ... i ako bude sve islo kako sam isplanirao imacu u BiH  veci godisnji prihod nego sto to sad imam u EU -  i jos na to ne varam nikog , ne trujem nikog + mogu svoju porodicu hraniti cistom ne zagadjenom hranom ...  sta bi covjek jos u zivotu -    ko trazi vise neka igra LOTTO   :)

Shvatam šta si htio reći, ali i u tome treba biti jako oprezan.

Mene BIO proizvodnja zanima već godinama. Za potrebe moga domaćinstva pokušavam sama proizvesti BIO proizvode, imam osobe kod kojih nabavljam određeno sezonsko voće, gljive, meso, suhomesnate proizvode, brašna itd. I družeći se sa narodom, svašta sam imala prilike i čuti i vidjeti šta ljudi rade i šta sve koriste za povećanje proizvodnje.

Što se tiče "mliječnog rata", mislim da nije bitno ko ga je započeo, bitno je da se riješe ti problemi radi našeg zdravlja. Mada se bojim da će to mlijeko opet završiti na policama u trgovinama. 

Edited by Ciklama

Najmanje bitno u svemu tome tko je počeo, po nas je bitno da je počeo, jer on će samo koristiti nama.

Pored toga što ulaskom u EU Hrvatska izlazi iz CEFTE i na sve te proizvode će se sada morati plaćati carina prilikom uvoza, tako da automatski ti proizvodi postaju skuplji i nekonkurentni našima proizvodima na domaćem tržištu, što znači da će se potražnja i prodaja naših povećati, što je dobro za nas, a ovaj rat dolazi kao plus za domaće proizvode a veliki minus za hrvatske proizvode.

Taj sporazum je samo štetio BiH, jer ogromna je razlika u robnoj razmjeni između BiH i susjednih zemalja čime je naša ekonomija pod velikim pritiskom susjednih ekonomija.

A ukoliko Hrvatska počne da "traži dlaku u jajetu" kada je riječ o našim proizvodima, ja u tome ne vidim ništa loše, jer time ćemo morati proizvioditi mnogo kvalitetniju robu nego što je danas.

Hrvatska ne može tražiti ništa više nego što traže propisi EU, tako da ukoliko jednog dana i mi želimo u EU i mi moramo dostići te EU standarde, tako da je pozitivno i to što će nas Hrvatska "peglati" po tom pitanju. Jer nije ništa loše u tome što ćemo morati ići brže prema tim standardima u odnosu na tempo kojim mi inače idemo u svemu.

Pa i nije red da svatko može proizvoditi sve i svašta, naročito po pitanju hrane.

Zamislite da onaj "Bužimski" sok uđe u EU? Čini mi se da se Firma zove Jabuka.

Mislim da bi EU to shvatila kao teroristički čin, jer time bi bilo ozbiljno ugroženo zdravlje i životi EU građana.

Pa ja kad sam vidio da je sponzor kosarkaske reprezentacije sok pod imenom '' Sok '' zamalo mi je srce otkazalo ...