Jump to content
Sign in to follow this  
Banjaluka

Bosna i NATO?

Recommended Posts

Kakav je vaš stav o eventualnom pristupanju BiH u punopravno članstvo NATO-pakta?

Naša zemlja je davno pristupila programu Partnerstvo za mir, što je rezultiralo slanjem osoblja OSBiH u inostranstvo u okviru misija, koje su po nekim opravdane, po nekima neopravdane, a po mnogima moderan oblik danka u krvi, dakle moderni janjičari, samo u službi novog gospodara, Amerike. Kakve su prednosti od pristupanja, šta se na drugoj strani može očekivati u situaciji da izaberemo ostati izvan NATO-a?

Bilo bi dobro jer bi začepilo Dodiku gubicu iako ja nisam lično za to da se gine za druge zemlje a pogotov za američke kapitalističke ciljeve.

I Dodik se (na žalost) pita o tome, pa je vjerovatnoda će zatezati to pitanje maksimalno. Već govori kako će o tome odlučivati narod, referendumom, a većina Srba je protiv toga i za približavanje Rusiji, po običaju.

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/130219-Referendum---ulasku-NATO.html

Bilo bi dobro jer bi začepilo Dodiku gubicu iako ja nisam lično za to da se gine za druge zemlje a pogotov za američke kapitalističke ciljeve.

Mirovna misija je jedinstvena sansa da prof. vojnici za kratko vrijeme zarade malo vecu svotu novca. Mozda neces vjerovati ali je otimacina ko ce ici u misiju.

Mirovna misija je jedinstvena sansa da prof. vojnici za kratko vrijeme zarade malo vecu svotu novca. Mozda neces vjerovati ali je otimacina ko ce ici u misiju.

Povjerovat ću ti jer sam kolegi tražio te podatke za prijavu u vojsku pa je tražio i za strane vojske. Mirovna misija znači da samo ti ideš tamo davati neki mir, Afgani ti npr. dolaze dati rat. Pare jesu dobre , ali da me ubije neki mudžahid jer mu diram u njegovu svetu zemlju za ciljeve većih od mene ja bih imao za čim žaliti. Nije to za svakoga.

@BL , nije Dodo jednom ponovio da će probati opstruirati ulazak BiH u NATO na svaki način. Koliko ja znam on je rekao da nama ne treba NATO i da bi se mi trebali apsolutno razoružati, pritom više misleći na Pederaciju nego na Republiku Šumsku.

Pa normalno da je razoružana, nas su napadali u ratu dobro opremljeni i sad se boje da ne bi mi šta '' vraćali ''. Uglavnom bude li ponovno rata opet smo mi ti koji će pojesti govno ili dva.

mozda bi bilo bolje  da za pocetak difinisemo sta je to NATO & UN  , prije nego sto se izjasnimo ..  

za mene su to prave teroriste ,  jos samo nam je falilo da se u to sranje ukljucimo ,    al , eto mozda neke bosnje misle da je  ubijanje djece sa bespilotnim letjelicama preko drugog okeana cool ..

to su u mojim ocima zlocinci kakav ovaj svijet jos nije vidio , 

ako mi kao ljudi nismo u stanju smaknuti neke tipove  Dodika,Lagumdziju,Covica, Tihica itd.   , ako nam za to treba clanstvo u Natu , e onda smo bas pravi tokmaci ..

Za to svako od nas treba da ima pusku,stoljpi i nekoliko sanzera metaka -  pa kad zagusti-  a zagustice sigurno ponovo , inace to nebi bio balkan .. 

a u proslom ratu nije svako imao pusku, pistolj  i nekoliko redenika metaka :)  

ja zaboravio da ima SIPA oni dodju njuskaju ,traze - dje si sakrio, jelde ..   sve srbi (cetnici) sa Mladicevih linija -    kod mene ce naci govno !

Pa normalno da je razoružana, nas su napadali u ratu dobro opremljeni i sad se boje da ne bi mi šta '' vraćali ''. Uglavnom bude li ponovno rata opet smo mi ti koji će pojesti govno ili dva.

nece htijeti cetnici iz rs uci i kocit ce nas kao i svaki put

iskreno, ako bi nasi ljudi isli ginuti po afganistanu, iraku eventualno sad iranu za saku pisljivih americkih dolara onda ne bi volio nikad ni da udjemo

nece htijeti cetnici iz rs uci i kocit ce nas kao i svaki put

iskreno, ako bi nasi ljudi isli ginuti po afganistanu, iraku eventualno sad iranu za saku pisljivih americkih dolara onda ne bi volio nikad ni da udjemo

nego zasto bi nas primili ako ne za to sto si naveo ? nece nas primiti da nam dijele bonbone i slatkise ,,, zbog toga sam rekao , da treba prvo ustanovit o kakvoj se ustvari organizaciji radi i kakav je njihov program danas - pa tek onda razmisliti je li to dobro za nas ili ne ,,, a ne uskakati na svaki voz koji prodje pord nas ,.

evo jedan primjer , mi nikad nismo trebali prihvatiti RS (Republiku Srpsku) , a prihvatili smo je- LOSA ODLUKA i sad dozivljavamo posljedice te ogromne greske , ne mozes TV upaliti a da ne vidis NASE HAJVANE kako u minuti 15 x ponavljaju Republika Srpska ,RepublikaSrpska,.
i sad nek meni neko kaze da mi nismo bolestan narod ... dok su neki ljudi ginuli i davali zivote da u Bosni nema nikakvih Autonomnih pokrajina i Srpskih Republika , na kraju ... ispade sve kontra ljudima koji su zivote svoje davali DZABE ..

isti slucaj je sa tim NATOM , zasto da ja idem pucati na nekog crnca iz MALIJA samo zbog toga sto Francuska kaze da su to teroriste .. Pa neka su teroriste , neka sami rjesavaju svoje probleme - ili eto neka im Francuska rijesi problem koji se zove ZLATO a ne teroristi ..

isti slucaj je sa IRAKOM ,nek svabe ,englezi,ameri idu tamo trazito Saddamovu atomsku bombu na kamionima koja se zove OIL ,
ti teroristi iz NATO saveza mogu samo smetljarose od zemalja jos pridobiti da oni za njih skacu u vatru ..
sto se tice Bosnja ,Bosnjo se je u istoriji vec pokazao da zna dobro za druge skakati u vatru ne trazeci mnogo zauzvrat.. vidi koliko ih je izginuli u Austriji kod Graca , i sta smo dobili manje od nista ,

Misljenja sam da ce doci taj dan kad ce se Iran i Rusija,Kina i jos neke muslimanske zemlje udruziti i dati Natu po peravi ..
I onda ce Bosnjo opetr ostati suh , ispast ce ko i uvjek na kraju ..Bosnjo ganja nesto sto vec izlazi iz mode Edited by hanzonehatori

Oruzje treba ili oduzeti svima ili odjebati DODIKOVU SIPU, prema podacima UN -a Srbi u Srbiji i RS - u imaju najnaoružanija domaćinstva poslije Švicaraca ako se dobro sjećam a na Balkanu su prvi. I sad treba Dodik kovati planove kako da razbije Bosnu svojim nacionalizmom tako sto ce nas razoruzati i dizati bune ? Malo sutra, nema od toga nista. Prvi sam ja za to da budemo naoruzani onda svi do zuba u Bosni, e to je status quo. Ili da imamo oruzje svi ili da nemamo. Svjetska zajednica misli da zna sta se ovdje desava, zna ona prkno.

Kakva Republika Srpska ? Mene profesori kada pitaju nešto za to ja kažem da nisam nikad čuo ni za RS ni za Federaciju. Ja to ne priznajem, ne priznajem dejtonsku zastavu i neću nikad. Nisam nikakav federalac i ne doživljavam entitete kao države. To nisu države, to je obično slovo na papiru zbog kojeg se gubi vise novca nego sto bi trebalo. 

S Cainom se slažem u potpunosti, nema toga novca koji je vrijedan da se stavi glava u vreću za nekoga drugog. Normalno da neće Francuz i Švabo slati svoje vojnike jer njihovi zivoti nesto vrijede za razliku od nas balkanskih divljaka kako nas vole nazivati. Ja kada bih morao birati između kakvog Afgana ili Švabe ne bi se dugo odlučivao kome smjestiti metak u čelo.

Edited by Gorilla Biscuit

Povjerovat ću ti jer sam kolegi tražio te podatke za prijavu u vojsku pa je tražio i za strane vojske. Mirovna misija znači da samo ti ideš tamo davati neki mir, Afgani ti npr. dolaze dati rat. Pare jesu dobre , ali da me ubije neki mudžahid jer mu diram u njegovu svetu zemlju za ciljeve većih od mene ja bih imao za čim žaliti. Nije to za svakoga.

@BL , nije Dodo jednom ponovio da će probati opstruirati ulazak BiH u NATO na svaki način. Koliko ja znam on je rekao da nama ne treba NATO i da bi se mi trebali apsolutno razoružati, pritom više misleći na Pederaciju nego na Republiku Šumsku.

Ma i ne moras vjerovati, ali to su cinjenice koje jako dobro poznajem.

Sto se tice ovih koji zagovaraju odbijanje clanstva u NATO, moraju znati da se, svjesno ili nesvjesno, stavljaju na stranu onih snaga u BiH koje i nemaju bas postene namjere (Dodik npr.). Clanstvo u NATO ne tice se samo vojnih pitanja nego i svih onih pitanja koja prate vojne strukture, ekonomija prije svega. Druga prednost je pitanje sprecavanje izbijanja bilo kakvih napada izvana. Jel stvarno mislite da bi Turska npr. ostvarila onakav ekonomski bum da nije bila clanica NATO saveza, da se pored pitanja ekonomske prirode morala baviti i pitanjima sigurnosti, a svi dobro znamo kakva je situacija u odnosima Turska vs Grcka i pitanje Kipra, pitanje Kurdistana, Sirije ... 

NATO treba prvenstveno posmatrati kao partnerski odnos sa onima koje samostalno ne bi smjeli niti krivo pogledati. Tu su stvari jednostavne, ako zelimo ostvariti neki bolji status u smislu bezbjedonosnog stanja drzave u cjelini, onda trebamo i moramo ostvariti i punopravni status kako bi mogli se nekad i pobuniti. 

Svi pominju ucesce NATO snaga u ratovima na bliskom istoku i Afici i spremni smo to, onako preko koljena, okarakterisati kao nesto lose pa cak i zlocinacko. Pri tom zaboravljamo da su vojne snage pod istim tim oznakama i kod nas do skoro bile redovan, kakav takav, garant sprecavanja zlocina vecih razmjera. Tacno je da je bilo i propusta koji su zavrsili pokoljem u Srebrenici npr., ali nista se ne desava slucajno i bez nekog razloga, pa ni prepustanje na volju 70 holandskih vojnika da kontrolisu situaciju u uslovima ofanzive velikih razmjera. Takodje zaboravljamo da su hiljade aviona NATO snaga preletale iznad nasih glava kako bi sprijecile da se na Kosovu desi isto sto i u Srebrenici.

Tacno je da velike sile dosta cesto znaju iskoristiti svoj polozaj u NATO kako bi ostvarile neke svoje ciljeve, ali mi tu skoro nista ne mozemo uciniti u smislu sprecavanja takvih pojava, ali mozemo bar spasiti svoju guzicu da nam se ne ponovi situacija iz 90-ih. 

Ma i ne moras vjerovati, ali to su cinjenice koje jako dobro poznajem.

Sto se tice ovih koji zagovaraju odbijanje clanstva u NATO, moraju znati da se, svjesno ili nesvjesno, stavljaju na stranu onih snaga u BiH koje i nemaju bas postene namjere (Dodik npr.). Clanstvo u NATO ne tice se samo vojnih pitanja nego i svih onih pitanja koja prate vojne strukture, ekonomija prije svega. Druga prednost je pitanje sprecavanje izbijanja bilo kakvih napada izvana. Jel stvarno mislite da bi Turska npr. ostvarila onakav ekonomski bum da nije bila clanica NATO saveza, da se pored pitanja ekonomske prirode morala baviti i pitanjima sigurnosti, a svi dobro znamo kakva je situacija u odnosima Turska vs Grcka i pitanje Kipra, pitanje Kurdistana, Sirije ... 

NATO treba prvenstveno posmatrati kao partnerski odnos sa onima koje samostalno ne bi smjeli niti krivo pogledati. Tu su stvari jednostavne, ako zelimo ostvariti neki bolji status u smislu bezbjedonosnog stanja drzave u cjelini, onda trebamo i moramo ostvariti i punopravni status kako bi mogli se nekad i pobuniti. 

Svi pominju ucesce NATO snaga u ratovima na bliskom istoku i Afici i spremni smo to, onako preko koljena, okarakterisati kao nesto lose pa cak i zlocinacko. Pri tom zaboravljamo da su vojne snage pod istim tim oznakama i kod nas do skoro bile redovan, kakav takav, garant sprecavanja zlocina vecih razmjera. Tacno je da je bilo i propusta koji su zavrsili pokoljem u Srebrenici npr., ali nista se ne desava slucajno i bez nekog razloga, pa ni prepustanje na volju 70 holandskih vojnika da kontrolisu situaciju u uslovima ofanzive velikih razmjera. Takodje zaboravljamo da su hiljade aviona NATO snaga preletale iznad nasih glava kako bi sprijecile da se na Kosovu desi isto sto i u Srebrenici.

Tacno je da velike sile dosta cesto znaju iskoristiti svoj polozaj u NATO kako bi ostvarile neke svoje ciljeve, ali mi tu skoro nista ne mozemo uciniti u smislu sprecavanja takvih pojava, ali mozemo bar spasiti svoju guzicu da nam se ne ponovi situacija iz 90-ih. 

Drugim rijecima ajmo prodati dusu vragu.

"Those who would sacrifice freedom for security deserve neither" - Benjamin Franklin

Na istu temu se oglasila i Komunistička Partija BiH kad su prosle godine izlisli iz ilegale, sa iznenadjujuce tolerantnim stavom prema NATO-o.

Svidja mi se kako su to analizirali na portalu advance.hr:

Izjave poput "BiH ne treba srljati u
NATO po svaku cijenu" dovoljno su nespretne da potkopaju rad ove
inicijative u samom startu.

Narodi diljem bivše Jugoslavije nisu uopće onoliko inertni kakvima ih
mediji sistematski žele opisati - stanovnici su spremni u masama
prepoznati hrabrost i odlučnost. Ona progresivna struja koja zaista
raskrsti s oportunizmom u relativno kratkom vremenu može postati
dominantna, no to nije moguće ovakvim pristupom.

NATO savez je vojni pakt u službi kapitalizma i imperijalizma, odgovoran
za smrt nebrojeno mnogo civila diljem svijeta - svakodnevno - imati
"neodređen" stav po pitanju treba li BiH ući u takav savez ili ne, nije
stav koji bi okupio mase, već samo oportuniste.

Ubijanje sirotinjske djece je njihov ponosni posao, nema tih para ...

Drugim rijecima ajmo prodati dusu vragu.

"Those who would sacrifice freedom for security deserve neither" - Benjamin Franklin

Na istu temu se oglasila i Komunistička Partija BiH kad su prosle godine izlisli iz ilegale, sa iznenadjujuce tolerantnim stavom prema NATO-o.

Svidja mi se kako su to analizirali na portalu advance.hr:

Ako nesto okarakterises kao ovo gore, onda vjerovatno imas i ideju za neko alternativno rjesenje jer u protivnom je to "slatkorjecivo mlacenje prazne slame".

U ovom izboru između ZA i PROTIV ulaska u NATO, ne postoji dobrar izbor, već je riječ između lošeg izbora i još goreg. Pošto se moramo odlučiti za nešto, moramo gledati pragmatično da izaberemo ono od čega ćemo kratkoročno imati što manju štetu a dugoročno što veću korist za sebe. Nema emocija u politici, sve mogućnosti treba odvagati hladno, bez brzih i ishitrenih odluka. Barca je u pravu jer ako budemo više gledali druge nego sebe, možda zaslužimo bolje mjesto na onom svijetu, ali je sigurno da bi se tamo u tom slučaju mogli preseliti prije nego smo mislili.

Učešće u međunarodnim operacijama poboljšava obuku naših OS, jer se u toku ratova 90-tih vidjelo koliko je naše (JNA) vojno obrazovanje koje je bilo osnova svih vojski koje su se borile na teritoriji ex-YU, u stvari bilo zastarjelo u svakom pogledu, stihijski i amaterski odrađeno, što je rezultiralo u velikim žrtvama, kako vojnim tako i civilnim.

NATO kišobran za uzvrat garantuje vanjske granice, što bi ih praktično zacementiralo, dok god postoji NATO. Separatističke snage bi izgubile ogroman dio argumenata kojim motivišu svoje mase, tako da dugoročno ima nade da bi se situacija stabilizovala u BiH i ljudi se okrenuli ekonomiji, umjesto da se čeka kada će Hrvati zatražiti federalnu jednicu ili Srbi nezavisnost.

Nije idealno, ali od dva zla manje.

Ako nesto okarakterises kao ovo gore, onda vjerovatno imas i ideju za neko alternativno rjesenje jer u protivnom je to "slatkorjecivo mlacenje prazne slame".

Buducnost svijeta je multipolarni poredak. Alternativa je vratiti se u Pokret nesvrstanih koji je zadnje vrijeme sve aktivniji i ima puno potencijala.

Edited by 3rror

Mnogo sam sreće i koristi imao od nesvrstanih, kad je izbio rat u BiH. Vjerujem da će i drugi da potvrde ovo moje iskustvo. 

U idealnom svijetu je to plemenita ideja, ali više nisam ni idealista ni altruista. Sad sam cinik, oportunista, realista, postoji mnogo naziva, ali nemam namjeru dozvoliti da me iko preduhitri u bilo čemu i da ispaštam zbog plemenitih ciljeva u neplemenito vrijeme.

Kupite tenk po cijeni polovnog golfa "četvroke"

Vlasti Bosne i Hercegovine napravile su pravu rasprodaju naoružanja i municije sa skandalozno niskim cijenama. Tako su zagrebačka firma "Skaut" i sarajevska "Uniks promet" prodavale tenk za 5.000, oklopni transporter za 2.000, i vojne snajpere za po 9 dolara.

http://www.haber.ba/vijesti/bih/34265-kupite-tenk-po-cijeni-polovnog-golfa-cetvroke.html

Navali narode! Još malo pa nestalo! Tehnika SFRJ, platiš 2 dobiješ 300!

T-34, od Staljingrada do Berlina, sada dostupan i u vašoj avliji!

Kakva sramota, država je kupila stare američke tenkove koje neće više da imaju ni banana-republike, da bi bili po NATO standardu, a stara tehnika, još uvijek sasvim odgovarajuća i ispravna, se prodaje privatnim firmama po sramno niskim cijenama (jeftinije može biti jedino da je džabe), koje će je sigurno utopiti po žarištima Afrike, možda čak za neki novi genocid i na tome zaraditi ogromne pare.

Pa koliko god rade iz RS -a da razjebu Bosnu isto toliko rade i ovi iz Pederacije. To je tim. 

Kakav je vaš stav o eventualnom pristupanju BiH u punopravno članstvo NATO-pakta?

Naša zemlja je davno pristupila programu Partnerstvo za mir, što je rezultiralo slanjem osoblja OSBiH u inostranstvo u okviru misija, koje su po nekim opravdane, po nekima neopravdane, a po mnogima moderan oblik danka u krvi, dakle moderni janjičari, samo u službi novog gospodara, Amerike. Kakve su prednosti od pristupanja, šta se na drugoj strani može očekivati u situaciji da izaberemo ostati izvan NATO-a?

netreba,sta ce nam Nato ? Bosna ima mene,ja sam bolji od svih Drzava koji su u clanstvu Nato-a.

Ja likvidiram probleme prije nego sto ce doci. A za rusenje Aviona da nepricam.