Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

kuca u bosni

Recommended Posts

Guest

mi stranci imamo haman svi kucu u bosni. sad jel to tacno da mi sprovodimo svoj zivot van bih, radimo i gruhnemo sve ono sto smo zaradili u kucu u bosni? jel vam vaznije da imate kucu sredjenu (pa haman vilu) u bih il vam je vaznije da imate ljep stan ili kucu u zemlji u kojoj zivite? sad ima naroda sto spara na svemu samo da dole ulozi u kucu. ima hi cak i takvi sto posle ljetnog odmora u bosni nemogu platiti porez i ostale racune, zato sto su sve pare ulozili u kucu u bosni i mozda jos digli kredita zato. pa to se uvjek renovira, donagradjiva itd. kupatila i kuhinje se mjenjaju svako malo, a vamo se nema za druge stvari. jel to za vas ispravno?

pozeli se insan vratiti dole u zemlju ukojoj si rodjen,kad tad,napraviti nesto maleno i skromno dole je nsto vrijedno,a sad takmiciti se ciji ce krov biti visi ili duzi,to nebi nikada,a mnogi to rade,nije lose ni u zemlji u kojoj zivis lijepo srediti mjesto gdje provodis svaki dan,dole sve sto se izgradi je mrtvi kapital,ljudi dodju jednom dva puta pa haj recemo neki i tri puta  u godini,ja nebi vazda nesto renovirao ako vec ima lijepa i normalna i skromna kuca,imam staru kucu dole i zelim je srusiti i napraviti skromno nesto da imam gdje doci ali takmiciti se i ulagati a ovamo onda stezati kajis necu vala...

• Upvote 2

Mislim da ovdje ne postoji nešto što je ispravno ili neispravno, znaš onu "Sto ljudi, sto ćudi." Svako radi ono što misli da mu odgovara. Ne mora čak ni u istoj porodici da postoji isto mišljenje.

Moje mišljenje je isto kao kod X-mena, a to je da život gradim na onom mjestu gdje provodim najmanje 11 mjeseci godišnje, dok moji roditelji rade upravo suprotno i cijeli svoj život koncentrišu na onih 4-5 mjeseci godišnje koje, kao penzioneri, provode u Bosni. Svake jeseni, kad se vrate, moram nanovo da slušam o građevinskim poduhvatima koje su učinili, dok ono što ja uradim na svojoj kući u Švedskoj nema toliku težinu, nego se gleda kao nešto prolazno.

Ko zna, možda ću i ja sa godinama početi više vremena da provodim u Bosni,  ali za sada,  gdje su mi djeca, tu sam i ja i moj dom, moj centar univerzuma.

Poznajem mnogo ljudi mojih godina koji već prave planove za penziju i grade ogromne vile po Bosni i kupuju tamo sve ono čega se ovdje odriču, ali ja neću da mi život prođe u čekanju. Imam samo jedan i smatram da ga treba proživjeti sad.

• Upvote 4

Moj dom : 114720_earth.gif

Edited by Gorilla Biscuit

Nisam "vani", ali da jesam, prioritet bi mi bio dobar život, situiranost u toj državi. Imam i ja u porodici primjera gdje se vani špara od svega, radi, zanemaruje porodica zbog prekovremenih sati i sl.  a ovamo se kućerine sa bazenima prave, ali imam  i one koji su sebi tamo kuće kupili, stanove, vikendice, posvećuju se djeci (podržavaju ih da se što duže i više školuju) i ove druge daleko više poštujem. Do penzije ko živ, ko mrtav, stan/kuća se uvijek tamo može prodati i nešto kupiti ili sagraditi ovamo, u skladu sa potrebama. Moj stric pravi kuću iz viška novca, a plan kuće nije prema trendu već prema godinama u kojima bi oni trebali živjeti ovdje, uzeli su u obzir i mogućnost da neko od njih dvoje može biti invalid.. :)

• Upvote 3

Moj stric pravi kuću iz viška novca, a plan kuće nije prema trendu već prema godinama u kojima bi oni trebali živjeti ovdje, uzeli su u obzir i mogućnost da neko od njih dvoje može biti invalid.. :)

Stric ti je mudar čovjek. Respect!

Sa ostatkom posta se slažem 100%, pogotovo ono "do penzije, ko živ ko mrtav." Malo je onih koji to shvataju.

A sta bi rekli nekom rodjaku StO svako malo ga eto famijom kod vas??

Hmm bilo bi jebo ovo jebo Ono nerazmislja Nema Ovakav Onakav!!!

Nemate bi pravo nikog za te kuce kritikovati, nit se cini da kuzite necije postavljanje prioriteta...

A sta bi rekli nekom rodjaku StO svako malo ga eto famijom kod vas??

Hmm bilo bi jebo ovo jebo Ono nerazmislja Nema Ovakav Onakav!!!

Nemate bi pravo nikog za te kuce kritikovati, nit se cini da kuzite necije postavljanje prioriteta...

Čini mi se da je ovo pogodilo u živac.

Nije mi namjera bilo koga kritikovati, niti postavljati moje mišljenje o prioritetima kao jedino ispravno, svako svoje zna.

Izgleda da kako god čovjek uradi, nije dobro.

-Ako ideš u Bosnu i gradiš sebi kuću, ne valja, šta će ti to toliko?

-Ako ideš u Bosnu, pa se smjestiš kod nekoga od (najbliže) rodbine, izrabljuješ domaćina u ovako teškoj situaciji (oni što idu u "goste" znaju da ništa nije džabe, i da takva posjeta uvijek košta, ja barem nikad ne idem praznih ruku i uvijek se trudim da diskretno ostavim više, jer sam jednostavno tako odgojen, a i svjestan sam da zarađujem više pa je red pomoći).

-Ako nećeš da se zamjeraš nikom, živiš vlastiti život i ljetuješ gdje hoćeš (jedne godine u Španiji, druge u Turskoj, treće gdje te noge ponesu..), onda ne valjaš nikome jer "glumiš neku veličinu" i otuđio si se od svih.

Slobodno nastavite...

• Upvote 1

Nemam ja kuce u Bosni... Nemam ni stana... Idem kod roditelja? Ustvari u njohovo kucu StO su iz dijaspore izgradili... I neka su, crntar je okupljanja... Tu provedemo dosta odmora skupa... Za nadu djecu je to milinq, za nas jos veca...nego ovo osudjivanje opcenito smeta... Ako ima neko smeta, Ako Nema smeta... Ja neznam Zasto se vi smarate tudjim kucama... I odkud Vam pravo necije prioritäten osudjujete ti! Ili kao ciklama porediti te neke zovote!!! Haloo pustiti narod na Zivi ovako Kako zeli i Kako nekom najbolje.

Banjaluko neide mi na zivce Tudje misljenje i stavovi cak iako ga nerazumim postujem ga... Edited by EcI PeCi PeC

Ma covjece ti Dajes ili das... I opet iza Leda a vidjaj gdje Zivi Nema svoje...

Nas mentalitet je takav....

vrlo dobra tema. zivim vani i nemam kuce u bosni a i ne mislim imati. pa isplatnije je prespavati u hotelu nego graditi kucu negdje na selu koju nikad nemozes prodati. a i ako bi pravio kucu dole ikad onda bi nesto skromno malo napravio.

svi misle da ce se u penziju vratiti dole i zivjeti, medjutim stvar je totalno drugacija. penzioneri zbog naprimjer bolnice i ljekova sve vise ostaju u austriji, niko ne zeli dole u bolnicu...

• Upvote 1

vi ameri ste i columba zahebali ili ste mu puno puno zahvalni hihi...

Dobro mi druge trece generacije StO nece...

Neka du ipak roditelji stvorili to mjesto okupljanja druzenja...

Guest

Izgleda da kako god čovjek uradi, nije dobro.

-Ako ideš u Bosnu i gradiš sebi kuću, ne valja, šta će ti to toliko?

-Ako ideš u Bosnu, pa se smjestiš kod nekoga od (najbliže) rodbine, izrabljuješ domaćina u ovako teškoj situaciji (oni što idu u "goste" znaju da ništa nije džabe, i da takva posjeta uvijek košta, ja barem nikad ne idem praznih ruku i uvijek se trudim da diskretno ostavim više, jer sam jednostavno tako odgojen, a i svjestan sam da zarađujem više pa je red pomoći).

-Ako nećeš da se zamjeraš nikom, živiš vlastiti život i ljetuješ gdje hoćeš (jedne godine u Španiji, druge u Turskoj, treće gdje te noge ponesu..), onda ne valjaš nikome jer "glumiš neku veličinu" i otuđio si se od svih.

Slobodno nastavite...

tako ti je to...narod uvjek prica...jos se nije rodio, ko je svijetu ugodio....

dovoljno mi je moja vlastita Zemlja,pa da stavim jedan Sator i Pavilion.

Interesantnije je napraviti,namjesto Kuce,svoj Boravak u izgledu jednog NLO od Aluminija i stabilisirati u Zemlju da

ga nepuhne Bura.A isto bi bilo dobro u jednoj formi jedne Piramide.

Zasto uvek od Bloka,Zementa i Betona i kockasto.? treba malo nesto vanredno.

Kome se nesvidja,netreba mi doci na Kahvu.-jos bolje da i ne dodje.

Vidi ti Remze, on bi piramidu, kao faraon. Nisi znao da je piramida samo za zagrobni život?

Bolje je prvo napraviti tamo gdje se zivi uvijek, u Bosni se moze nesto skromnije napraviti da se ima gdje biti kad se dodje ali praviti skoro pa vile mislim da nije potrebno :)

Naslijedila sam od roditelja i kucu i stan u BiH. Nismo nesto posebno ulagali ni gradili, kucu koristi ko stigne od rodbine kad dodje na odmor a stan samo mi i to svega sedmicu, dvije godisnje. Jer ne provodimo cijeli odmor na jednom mjestu.
A sto se tice prioriteta, naravno da je Danska na prvom mjestu, zivim ovdje i sada, a zivot nema reprizu.

Stric ti je mudar čovjek. Respect!

Sa ostatkom posta se slažem 100%, pogotovo ono "do penzije, ko živ ko mrtav." Malo je onih koji to shvataju.

..jasta nego ..ja...

...jbt....ljudi dole naprave toliko da kad stolarija dodje na red,nemogu za godinu -dvije pokrit troskove vrata i prozora.... :sarcastichand:

ovde imam kucu,ulozio sam u renoviranje masu novca,i jos sam na nekom pocetku.

Hocu da mi ovdje bude komotno,i ugodno.

Dole imam kucu,mnogo bolju od ove....

T u nisu bas imovinsko-pravni osdnosi cisti ,pa sam u planu kupit stancic ili neku manju kucicu u velicini dvosobnog stana.

Nisam ljubitelj velikih auta niti gradjevina,sto rece Ciklameta,nisko i prizemno sa finim ukusom.

• Upvote 1

Vidi ti Remze, on bi piramidu, kao faraon. Nisi znao da je piramida samo za zagrobni život?

nije,nemislim ja jos umriti.

Ali cuo sam isto,da je pocelo dolaziti u modi napraviti Kuce od Kontejnera.?
Vidio sam primjere i kad se dobro maskira,nema nikakve razlike od standartnog rada.
Po mojoj Kalkulaciji treba imati za jednu obicnu Kucu od Bloka i Cigle,najmanje 80 000€ da se sve napravi.
A za jednu Kucu od Kontejnera 30 000€ ! i nemas nikakvi buduci problema,sa popravkom nabace.

Ko u Cazinu prodaje Kontejnere i koliko kosta?

Pitaj u lučkoj kapetaniji u Mutniku, tamo gdje istovaraju brodove.