Jump to content
lucky

Grb općine Cazin

Recommended Posts

koliko ste upoznati sa grbom općine Cazin ... 

Od kada je ovaj grb koga je napravio ? 

I na kraju da li Vam se svidja ? 

Napravili ga ti iz OV, tacnije izglasali ga. Imas tamo na statu općine šta sve znači koji dio grba. Grb će se morati mijenjati kad - tad kao što je to morala čini mi se Vlasenica a sjecam se da je ove godine bio sastanak povodom toga jer sam gledao na BHT - u, moraju se brisati kao sva '' nacionalna '' obiljezja iz njih pa su to Vlaseničani uradili prvi a i ovim našim je to raditi u neko vrijeme sigurno. 

Meni se ne sviđa u globalu ali svidjaju mi se dvije stvari, a to su ove crte koje predstavljaju Unu i Koranu te ovo sto predstavlja Ostrožac. To je ono sto daje sliku našeg grada i mislim da je to dobra stvar.

Ne svidjaju mi se ove zvjezdice za koje kažu da su preuzete sa državne zastave. Tu zastavu VARTA BATERIJE nam je skrojio EU i Zapad na sta nisu imali pravo udarati jer ova zemlja ima vecu historiju deset puta nego recimo SAD. To su isto uradili s Kosovom, to su za mene jednolicne zastave i ne znace mi nista. Ne osjecam nikakvu privrzenost zvjezdicama, ja s tom zastavom ne bih ni guzicu obrisao. 

Ne mislim da bi naša općina trebala imati ljiljana u grbu, evo zbog čega : 440f74d2f9.jpg

Svi imamo pravo na ovu zemlju, ali treba reći da je njen vrhunac bio za vrijeme vladavine Bošnjaka s toga bi drzavna zastava trebala sadrzavati u sebi ljiljane ali da se modernizira jer ne bih da ostaje onda od perioda rata posto to povlaci samo dodatna pitanja i dodatne pizdarije. Vjerujte da bih ja pristao da se pravi novi grb sa ljiljanima, sahovnicom i dvoglavim orlom, da ga naprave ljudi ovdje samo da ne gledam onaj ogavni trokut. Ljiljane smo izglasali mi Bosanci i Hercegovci kada smo izglasali neovisnost pa mislim da bi trebali biti sadrzani u drzavnoj zastavi a da ostane ova samo koju danas vecinom koriste probošnjački nacionalisti za provokacije a ne da pokazu svoju ljubav prema BiH to ne treba.

Džamija na grbu ? Ne hvala. Šta će džamija na grbu grada koji je jedan od najpoznatijih po alkoholu, noćnom životu, ljudima koji možda i najgrđe psuju do Drine, u kojem ima više zamotanih džointa nego žena ? Mislim da je to samo sramota kada neko dodje i vidi to, Saudijci da vide poklali bi nas sve. Oni imaju najljepsu džamiju na svijetu a ja je ne vidjah na njihovom grbu. Uostalom ovo bi trebala biti kao sekularna država, bar tako stoji u papirima pa se ne mora vjera mijesati u sve. Ovo nije muslimanska zemlja, ovo nije muslimanski grad,nije bošnjački, nije srpski, katolicki, pravoslavni ili hrvatski. Ovo je bosanski grad i to dobro sebi moraju utoviti u glavu.

U statutu općine piše za sta je sve, i koja boja osim zelene u nijansama baš ASDA, i to mi je isto smijesno ali eto ... 

Iskreno ja sam za grb s motivima Une, Ostrožca i nekim simbolom Japoda kombiniranim s nekim slavenskim simbolom. I bez zelene, naš narod kao da ne zna za druge boje.

Bihaćki grb je deset puta bolji, samo da i oni jos sklone onu jednu zvjezdicu i to je to. Biha%C4%87_(grb).png

Edited by Gorilla Biscuit
  • Upvote 1

Ok, malo zezancije u prethodnom postu, mislim da jedino treba skloniti one zvjezdice oko ljiljana i malo povećati ljiljan, malo. Ali, zadovoljan sam sa ovakvim kakvim jeste. Ali i nije to bitno, puno bitnije je primijeniti grb BiH jer onaj trokut predstvalja mozda neku geometriju... nesto, ali sigurno ne narod BiH i BiH, a svrha grba je upravo to.

Edited by Jiggy Bau

Ma ono ne znači ništa, kad neko uzme i zapali onu zastavu mene to uopste ne tangira.

od kada datira ovaj grb ? koje napravio idejno rijesenje ?

bas me to interesuje ... 

od kada datira ovaj grb ? koje napravio idejno rijesenje ?

bas me to interesuje ... 

Fakat nemam blage veze... Eno, prozivaju nas na klixovom forumu, bas prvi post zapeo co'jek za Cazin i Buzim kako su neustavni, pa su onda nasli da je 70% grbova neustavno... xd

Ako se vec bude morao skroz mijenjati neka onda bude jednostavan i neka predstavlja Cazin i cazinjane.

Upravo tako, Cazin i cazinjanje treba predstavljati. Nas kraj je unikatan po mnogim stvarima. 

Vecina grbova jeste neustavna, zato ja jedva cekam da mijenjaju. Da mi je dozivjeti da budemo ikad pametni medju prvima :D

nebitna stvar....sto se mene tice more biti i teleca glavusa na grbu....mozda u neka bolja vremena kad ne budemo imali ove probleme koje imamo da me to i zainteresuje...ovako,bespotrebno gubljenje vremena i energije isto kao i rasprave o zastavi il`himni

Vise paznje prema svom identitetu moze biti samo dobra stvar druze, da vidis na cemu su Mlječani napravili svoj turizam umro bi od smijeha a opet im kucni budzet pune od Bosanca do Kineza. Lako se uvidi da bi Cazin mogao razviti seoski turizam i rijecni na Uni, pa ti gledaj. Bitno je imati nesto po cemu ces se razlikovati od drugih a mi se dosta razlikujemo od ostatka Bosne :)

gorilla biskvit  je postavio dobro pitanje !   ako mi nemamo neku vezu sa ljiljanima  zbog cega ce nam na grbu ?   al , to je opet posebna prica za sebe (krajisnici) 

ili ako neko zna ,pa da nam objasni kakve to mi krajisnici imamo veze s- ljiljanima

• Upvote 1

Fakat nemam blage veze... Eno, prozivaju nas na klixovom forumu, bas prvi post zapeo co'jek za Cazin i Buzim kako su neustavni, pa su onda nasli da je 70% grbova neustavno... xD

Ako se vec bude morao skroz mijenjati neka onda bude jednostavan i neka predstavlja Cazin i cazinjane.

ovaj grb je idejno rijesenje jos iz osamdesetih godina ... idejno rijesenje napravioi jedan hrvat iz zagreba ... 

zato sam pitao da vidim koliko smo upoznati sa istorijom naseg grba ... jer vidim da pojedini razmisljaju da je dzamija stavljena na grb u devedesetim ili poslijeratnim godinama ... 

• Upvote 1

ovaj grb je idejno rijesenje jos iz osamdesetih godina ... idejno rijesenje napravioi jedan hrvat iz zagreba ... 

zato sam pitao da vidim koliko smo upoznati sa istorijom naseg grba ... jer vidim da pojedini razmisljaju da je dzamija stavljena na grb u devedesetim ili poslijeratnim godinama ... 

Ko bi reko da je to bilo dopušteno u onim mračnim vremenima.

Nego mene zanima zašto bi to bilo neustavno?  Kad je to određeno?? Jer ovo dzamija smatram kao stari grad cazina jer koliko ja znam jezgra cazina je bila upravo tamo gdje je dzamija. A i ljiljan mi je fin jer da smo se mogli kako dogovoriti da nam na državnoj zastavi budu ljiljani barem dijelom bilo bi dobro. 

Džamija na grbu ? Ne hvala. Šta će džamija na grbu grada koji je jedan od najpoznatijih po alkoholu, noćnom životu, ljudima koji možda i najgrđe psuju do Drine, u kojem ima više zamotanih džointa nego žena ? Mislim da je to samo sramota kada neko dodje i vidi to, Saudijci da vide poklali bi nas sve. Oni imaju najljepsu džamiju na svijetu a ja je ne vidjah na njihovom grbu. Uostalom ovo bi trebala biti kao sekularna država, bar tako stoji u papirima pa se ne mora vjera mijesati u sve. Ovo nije muslimanska zemlja, ovo nije muslimanski grad,nije bošnjački, nije srpski, katolicki, pravoslavni ili hrvatski. Ovo je bosanski grad i to dobro sebi moraju utoviti u glavu.

U ovom gore postu se slazem sa vecinom sto si rekao osim ovome kako je Cazin poznat po alkoholu, nocnom zivotu....

To nije specificno za Cazin toga ima gdje god krenes budala ne fali... 

sta bi onda trebalo na grb staviti nekog pjanu kako povraca u cajin potok?

Ovaj grb sadasnji sadsnji ima finih elemenata. zvijezde su fuj

U ovom gore postu se slazem sa vecinom sto si rekao osim ovome kako je Cazin poznat po alkoholu, nocnom zivotu....

Ne moras ti slagati, ne trazim od tebe to vec ti samo kazem da je Cazin centar nocnog zivota u Krajini jer se vecina turbo folkera slijeva tu iz okolnih gradova. U Cazinu se ne pije, u Cazinu se loče. Haj da vidimo za novu godinu koliko ce biti pizdarija i alkoholiziranih, ovdje je sve samo ne kultura. 

Zamolio bih te ja da ne prosipas te fazone s pijancima u Cajinom potoku jer sam prije ovoga svega pisao ozbiljno i nisam bubao takve gluposti. Znas o cemu govorim tako da ne seres bezveze.

Koji su to pojedini ? Niko spomenuo nije to na ovoj temi, to si ti mozda mislio pa onda nasao informacije o grbu pa nam bacas stilove. Ja sam jedini u vezi toga napisao da ga je usvojilo OV i to je to.

@Incubus

Neustavno je jer je kao BiH sekularna država, i jer ne bi trebali gradovi imati nacionalni predznak vec gradjanski. Progooglaj malo to, vidjeces da su mnogi mediji pisali o tome. 

Ja bih stavio prije Ostrozac, nesto na cemu ce Cazin izgraditi vecu popularnost od dzamije deset puta a i znacajniji je i bogatiji od bivse crkve. Znam da je centar prijasnjih gradova bilo tako nesto, ali fora je u tome sto ja starim gradom ne smatram dzamiju sa nekim manjim zidinama i kamenjem vec nesto tipa Ostrozca. Gledajmo to sa strane napretka.

Nego mene zanima zašto bi to bilo neustavno?  Kad je to određeno?? Jer ovo dzamija smatram kao stari grad cazina jer koliko ja znam jezgra cazina je bila upravo tamo gdje je dzamija. A i ljiljan mi je fin jer da smo se mogli kako dogovoriti da nam na državnoj zastavi budu ljiljani barem dijelom bilo bi dobro. 

Dakle, ono sto sam vec rekao, skloniti zvjezdice i sasvim malo povecati ljiljan.

Ok, malo zezancije u prethodnom postu, mislim da jedino treba skloniti one zvjezdice oko ljiljana i malo povećati ljiljan, malo. Ali, zadovoljan sam sa ovakvim kakvim jeste. Ali i nije to bitno, puno bitnije je primijeniti grb BiH jer onaj trokut predstvalja mozda neku geometriju... nesto, ali sigurno ne narod BiH i BiH, a svrha grba je upravo to.

Guest

Pa džamija ti je simbol grada. Normalno da će se ona uz stari grad prva uvrstiti u grb. Istini na volju, ima tu još stvari koje se mogu uvrstiti, ali pobogu nemam grb metar sa metar, šta ti je. 

ne znam zasto nije ustavno ili zasto je neustavno ... 

ovu temu sam pokrenuo cisto da vidimo kako neki zbog mrznje ne vide nista ... povrsni u pisanju svojih postova, pokusavaju se prestaviti kao nacitani, no medjutim ... 

znam da se ima dvi tri godine vodi polemika tipova koji u svemu vide nacionalizam a toliko se tim zaslijepili da nevide svoju mrznja kojom odisu ... bolje da se malo lijece i puste ljude da zive ... 

jos malo ce im na grbu opcine Velika Kladusa smetati sto se nalazi mjesec i zvijezda ... 

Pa džamija ti je simbol grada. Normalno da će se ona uz stari grad prva uvrstiti u grb. Istini na volju, ima tu još stvari koje se mogu uvrstiti, ali pobogu nemam grb metar sa metar, šta ti je. 

Ja nisam ni rekao da nije simbol nasega sela, vec sam rekao zasto je neustavan grb i sta bih ja promijenio. Valjda imam pravo reci sta bih mijenjao ? Cemu onda teme i rasprave ?

ne znam zasto nije ustavno ili zasto je neustavno ... 

ovu temu sam pokrenuo cisto da vidimo kako neki zbog mrznje ne vide nista ... povrsni u pisanju svojih postova, pokusavaju se prestaviti kao nacitani, no medjutim ... 

znam da se ima dvi tri godine vodi polemika tipova koji u svemu vide nacionalizam a toliko se tim zaslijepili da nevide svoju mrznja kojom odisu ... bolje da se malo lijece i puste ljude da zive ... 

jos malo ce im na grbu opcine Velika Kladusa smetati sto se nalazi mjesec i zvijezda ... 

Ja sam napisao zasto je neustavno, to sto ti ne citas sve nije moj problem šefe ;) Nemam ja nikakve mrznje, ako cemo postovati zakone ove zemlje onda to trebamo svi. Nigdje se nisam predstavljao kao nacitan, mozda tebi smeta sto pisem bolje od tebe pa ti krivo. Takva odluka je donijeta za sve grbove, hajde da vidimo tebe kako zivis u Srebrenici a na grbu tog grada cetiri '' C '' poslije genocida. Upravo zbog takvih stvari i dizu paniku zbog toga. Ako ja hocu građansku i sekularnu BiH kakva je propisana  zakonom jer se samo tako moze zivjeti u miru i bolje te ne volim nacionaliste bilo koje vrste ja sam neki tamo mrzitelj ? Sto mrzim nekoga ko je seljacina i unistava moju zemlju svojim glupostima ? Onda jesam, ja sam mrzitelj. Samo neka nisam isti kao takvi ;)

Ti mene previse gnjavis kako sam dosao, da nije to zato sto sam otisao pa zajedno s Adamom napravio citaniji i bolji portal ? :D Nemoj biti ljubomoran covjece, posvadja se sa svakim zivim, cak i oko bickla  :laugh:

Ne moras ti slagati, ne trazim od tebe to vec ti samo kazem da je Cazin centar nocnog zivota u Krajini jer se vecina turbo folkera slijeva tu iz okolnih gradova. U Cazinu se ne pije, u Cazinu se loče. Haj da vidimo za novu godinu koliko ce biti pizdarija i alkoholiziranih, ovdje je sve samo ne kultura. 

Zamolio bih te ja da ne prosipas te fazone s pijancima u Cajinom potoku jer sam prije ovoga svega pisao ozbiljno i nisam bubao takve gluposti. Znas o cemu govorim tako da ne seres bezveze.

momak, ti si rekao da dzamija ne treba na logotip zato sto je Cazin poznat po alkoholu.... zato te pitam da li to treba na logotip? To su samo neke drustvene pojave koje su promjenjive i ne mogu biti trajno obiljezje nekog mjesta...

Dzamija je tu najstarija gradjevina i najprepoznatljivije obiljezje, ali ako je neustavno neka se ukloni. Problem je sto isti ti ustavoljubci pljuju taj ustav kad treba postovati neke vaznije odredbe.

Ja nisam ni rekao da nije simbol nasega sela, vec sam rekao zasto je neustavan grb i sta bih ja promijenio. Valjda imam pravo reci sta bih mijenjao ? Cemu onda teme i rasprave ?

Ja sam napisao zasto je neustavno, to sto ti ne citas sve nije moj problem šefe ;) Nemam ja nikakve mrznje, ako cemo postovati zakone ove zemlje onda to trebamo svi. Nigdje se nisam predstavljao kao nacitan, mozda tebi smeta sto pisem bolje od tebe pa ti krivo. Takva odluka je donijeta za sve grbove, hajde da vidimo tebe kako zivis u Srebrenici a na grbu tog grada cetiri '' C '' poslije genocida. Upravo zbog takvih stvari i dizu paniku zbog toga. Ako ja hocu građansku i sekularnu BiH kakva je propisana  zakonom jer se samo tako moze zivjeti u miru i bolje te ne volim nacionaliste bilo koje vrste ja sam neki tamo mrzitelj ? Sto mrzim nekoga ko je seljacina i unistava moju zemlju svojim glupostima ? Onda jesam, ja sam mrzitelj. Samo neka nisam isti kao takvi ;)

Ti mene previse gnjavis kako sam dosao, da nije to zato sto sam otisao pa zajedno s Adamom napravio citaniji i bolji portal ? :D Nemoj biti ljubomoran covjece, posvadja se sa svakim zivim, cak i oko bickla  :laugh:

znaci postoji odluka ... de je stavi ovdje da je vidimo ... 

a usporedjivati tvoje pisanje sa mojim, nemam namjere ... uzivaj u svom ubjedjenju ... 

ja uopste ne znam ko stoji iz tvog nicka  ... al ako si onaj Angel of death ? jel to onaj sto je ovdje trazio da u se obrise nick i da nikada vise nece doci na cazinski forum ? jes ti taj ? 

momak, ti si rekao da dzamija ne treba na logotip zato sto je Cazin poznat po alkoholu.... zato te pitam da li to treba na logotip? To su samo neke drustvene pojave koje su promjenjive i ne mogu biti trajno obiljezje nekog mjesta...

Dzamija je tu najstarija gradjevina i najprepoznatljivije obiljezje, ali ako je neustavno neka se ukloni. Problem je sto isti ti ustavoljubci pljuju taj ustav kad treba postovati neke vaznije odredbe.

druze grb postoji jos od prije rata ... nema nikakve neustavnosti kod grba ... problem su ljudi koji se za svaku stvar pozivaju na ustav ... a ne znaju da postoje zakoni zatim podzakonska akta i druga regulativa koje uredjuje oblasti iz nasih zivota ... 

cilj ove teme je bio da se dokaze ne poznavanje istorije svoje carsije kod osoba koje zele se prestaviti da su "borci" za cazinsku carsiju ... 

Znači niko nikad nije došao iz državne vlasti ili pravosuđa ili šta ja znam i rekao općini cazin: "morate promijeniti grb jer je neustavan?"

u moje znanje nije ... al provjerit cu bas da vidim ... 

ja koliko se sjecam jedno je ustavni sud RS proglasio neustavnim grb Vlasenice ... 

@Lucky bilo bi cudno da ti mene vec nisi provjerio preko IP adrese, hoces ispasti faca a ne ide :D Bio bi faca da imas najcitaniji portal na USK ali ovako vjecno drugi :D

Isak, nije jos dosao ali se razgovara mnogo o tome i vec su mnogi to mediji prenosili od drzavne i federalne televizije do portala tako da je to pitanje vremena i desice se kad - tad.

Meni se ne svidja, ja ga promijeniti ne mogu a i da ga promijenim ja kao pojedinac nemam od njega nista tako da sam samo iznio svoje misljenje.

u moje znanje nije ... al provjerit cu bas da vidim ... 

ja koliko se sjecam jedno je ustavni sud RS proglasio neustavnim grb Vlasenice ... 

Tako je, i zasto mislis da bi smo mi morali biti iznimka ? Nemam ja problem s grbom ,neka on stoji samo kazem da nije po zakonu kada bi se to primjenjivalo

Ah, i pitao si me to za odluku a kazes da je sud RS -a proglasio neustavnim grb Vlasenice. Znaci da je morao postojati neki zakon i odredba, odluka po kojoj je to uradjeno a nije se moglo sve napamet :)