Jump to content
Sign in to follow this  
mell

Obnovljivi izvor energije

Recommended Posts

UN nudi 20 000 dolara onome ko osmisli jeftino rjesenje, temeljeno na obnovljivim izvorima energije, kojim bi se omogucilo spajanje na struju za oko 30 000 bosanskih porodica koji zive bez struje.

Rjesenje je prvenstveno namijenjeno starijim osobama I trebalo bi biti jednostavno za koristenje.

Obnovljivi izvori energije u vidu solarnih ploca postoje svugdje u svijetu, Ali UN-ov Razvojni program trazi jeftinije rjesenje za vrijeme jakih Zima u BiH kada sunca nema puno.

Imamo li ideja?

Cisto sumnjam da je bilo koje drugo rjesenje osim solara puno skuplje i sa manjim stupnjem iskoristenja, a o jednostavnosti koristenja ne treba niti govoriti. Ova ponuda zvuci kao da UN trazi od nekog da za neku sicu izumi perpetumobil koji ce biti rjesenje za 30.000 domacinstava.

10$ lampa koja ne trosi nista....

[media]https://www.youtube.com/watch?v=2Us9HNRQ9PI[/media]

UN nudi 20 000 dolara onome ko osmisli jeftino rjesenje, temeljeno na obnovljivim izvorima energije, kojim bi se omogucilo spajanje na struju za oko 30 000 bosanskih porodica koji zive bez struje.
Rjesenje je prvenstveno namijenjeno starijim osobama I trebalo bi biti jednostavno za koristenje.
Obnovljivi izvori energije u vidu solarnih ploca postoje svugdje u svijetu, Ali UN-ov Razvojni program trazi jeftinije rjesenje za vrijeme jakih Zima u BiH kada sunca nema puno.
Imamo li ideja?

Ne postoji nikakvo jednostavno a istovremeno jeftino rješenje ovog problema. Suma koja se nudi kao nagrada je smiješna, toliko inženjer zaradi na zapadu za jedan kvartal, sumnjam da se išta konkretno može riješiti za to vrijeme.
Na žalost ni jedno od danas postojećih rješenja ne može da se primjeni (ili nema sunca, ili nema vjetra ili je preskupo), tako da su, na žalost, standardni dalekovod ili preseljenje populacije (kako ovo ružno zvuči) jedina realna i izvodiva rješenja. Nije jeftino, ali rješava problem za sva vremena, ili bar dok ne bude postojao bežični prenos električne energije/padne cijena postojećim ali skupim alternativama.

Ne postoji nikakvo jednostavno a istovremeno jeftino rješenje ovog problema. Suma koja se nudi kao nagrada je smiješna, toliko inženjer zaradi na zapadu za jedan kvartal, sumnjam da se išta konkretno može riješiti za to vrijeme.
Na žalost ni jedno od danas postojećih rješenja ne može da se primjeni (ili nema sunca, ili nema vjetra ili je preskupo), tako da su, na žalost, standardni dalekovod ili preseljenje populacije (kako ovo ružno zvuči) jedina realna i izvodiva rješenja. Nije jeftino, ali rješava problem za sva vremena, ili bar dok ne bude postojao bežični prenos električne energije/padne cijena postojećim ali skupim alternativama.

http://www.youtube.com/watch?v=uKCEceWs-Gc

a ovo???

Jedan covjek iz Bihaca vec 15 godina tvrdi da je napravio istu stvar kao i ovu.. On ubaci magnet unutra  a ne cekicem.. Nisam vidio ali jedan kolega ga zna sto studira sa mnom i isto ovako tvrdi..

Za ovo jos nitko nije dao objasnjenje :)

Ja ne znam otkud cu ja zaradjivati komad kruha ako ovo bude istina :D

Edited by PacificHurricane

Jedan covjek iz Bihaca vec 15 godina tvrdi da je napravio istu stvar kao i ovu.. On ubaci magnet unutra  a ne cekicem.. Nisam vidio ali jedan kolega ga zna sto studira sa mnom i isto ovako tvrdi..

Za ovo jos nitko nije dao objasnjenje :)

Ja ne znam otkud cu ja zaradjivati komad kruha ako ovo bude istina :D

Ne brini. potpuno je neupotrebljivo :D

a ovo???

Cijena/efekt=isplativost i upotrebljivost

Neki podaci?

Cijena/efekt=isplativost i upotrebljivost

Neki podaci?

Nekih konkretnih podataka o ovom "morotu" nema vec se sve svodi na ovakve video klipove a, navodno, grupa americkih univerzitetskih profesora vrsila neka mjerenja ali rezultati toga nisu poznati.

Onako laicki, ako se uzme da ovaj motor zaista radi bez nekog skrivenog napajanja, veliko je pitanje u kojoj mjeri bi bio iskoristiv pri opterecenju. Ovo sto se moze vidjeti iz videa je vrtnja u prazno, znaci jalova energija, ali kad se ta energija pokusa pretvoriti u koristan rad onda je to nesto skroz drugo i mislim da bi stepen iskoristivosti bio jako mali ili cak nikakav.

Sto se tice cijene, u ovom motoru je ugurano hrpa permanent magneta koji su dosta skupi, a sva ostala izrada je plastika i lim pa se moze reci da bi ovakav motor bio cjenovno u nekoj srednjoj klasi, ali sve to pod uslovom da pri opterecenju (neki mini generator i krajnji potrosac) nastavi sa vrtnjom.

Upravo to. Ne sumnjam ja da neka eksperimentalna rješenja već postoje, već je stvar u tome da cijeli taj plan bude isplativ i ekonomski održiv.

Energije ima dovoljno u Visokom , iznad piramida ,  kazu da se 2,500 hiljada metara ispod piramide nalazi metalna ploca 500 metara  dugacka ,   ta ploca je navodno u funkciji piramida  radi proizvodnje energije ,     ta energija navodno gore na vrhu 2-3 metra iznad piramida fercera :vampire: