Jump to content
PacificHurricane

Protest protiv vlade!

Recommended Posts

Za stanje u sistemu su zasluzni bankari i njihovi krediti ako cemo realno.

• Downvote 1

ma najbolji su sistemi u kom ako kazes nesto protiv njega zavrsis u cuzi ...

al jedna stvar je sistem ... a druga stvar kakvo je stanje za zivjeti u tom sistemu ...

za stanje u sistemu su zasluzni ljudi ... a tu se onda vracamo na ono sto je Jiggy piso ...

Problem je što je zaslužna većina. Dakle ima neke manjine koja sigurno nije zaslužna za ovakav sistem koji danas imamo.

Za stanje u sistemu su zasluzni bankari i njihovi krediti ako cemo realno.

Nisu. To nema nikakve veze.

Ali znam ja šta je našim ljudima - digli se krediti i mislilo se da će kao u Jugoslaviji inflacija "pojesti" kredite i da će naj.. one budale koje štede. E nema toga. Sreća pa imamo strane banke tu. Ne daj bože da su ostale domaće većinom...pa da naši ljudi određuju šta i kako. A i centralna banka je kontrolirana i valuta fiksirana. To nam je dar s neba (medjunarodne zajdnice).

Malo razmisli bolje o tome da li su bankari krivi ili nisu, zasto su krivi i pod utjecajem koga pa ce ti biti jasnije. Nisam mislio na sistem Bosne vec svijeta.

Malo razmisli bolje o tome da li su bankari krivi ili nisu, zasto su krivi i pod utjecajem koga pa ce ti biti jasnije. Nisam mislio na sistem Bosne vec svijeta.

Pa daj molim te ti objasni zašto bi bankari bili krivi?

O čemu uopće diskutiramo? Zlatnom standardu? Frakcijskom bankarstvu? Regulaciji? Financijskim instrumentima? Teorijama zavjere?

Wall street ti kroji sudbinu cijeloga svijeta i diktira cijenama svega. Npr. nafte. Cim dignu cijenu nafte i više ljudi gine i dešavaju se pizdarije, to je monopol govana željnih svakog jebenog centa.

Wall street ti kroji sudbinu cijeloga svijeta i diktira cijenama svega. Npr. nafte. Cim dignu cijenu nafte i više ljudi gine i dešavaju se pizdarije, to je monopol govana željnih svakog jebenog centa.

To apsolutno nije tačno. 

Recimo na cijenu nafte puno veći utjecaj ima OPEC nego wall street.

Ima i drugih stvari. Zašto npr. u BiH cijene benzina ponekad rastu iako na svjetskom tržištu padaju? 

Cijena nafte, a i svih drugih stvari je rasla i zbog inflacije, a to su uglavnom uzrokovali političari svojim konstatnim obećanjima socijalnih država i američkim stalnim printanjem dolara. Ali to je politika, a ne bankarstvo! 

Prilično si siguran u to što govoriš, ali nikako da objasniš mehanizam kojim ta "govna" kontroliraju svijet? 

• Upvote 1

Otvori oči i vidjećeš ko i kojim metodama vuče novac sebi. Samo pogledaj MMF koji ima gotovo svaku zemlju u šaci

Problem je što je zaslužna većina. Dakle ima neke manjine koja sigurno nije zaslužna za ovakav sistem koji danas imamo.

Nisu. To nema nikakve veze.

Ali znam ja šta je našim ljudima - digli se krediti i mislilo se da će kao u Jugoslaviji inflacija "pojesti" kredite i da će naj.. one budale koje štede. E nema toga. Sreća pa imamo strane banke tu. Ne daj bože da su ostale domaće većinom...pa da naši ljudi određuju šta i kako. A i centralna banka je kontrolirana i valuta fiksirana. To nam je dar s neba (medjunarodne zajdnice).

slazem se da ima manjine koja nije zasluzna za sistem koji imamo ... al opet kazem nije sistem los ... lose je to sto stranke su pune ljudi koji lopovluk ljudi iz svoje stranke pravdaju lopovlukom ljudi iz druge stranke ... nadam se da ce doci vrijeme kada ce stranke biti vodjenje ljudima koji ce lopove koji zloupotrebe povjerenje stranke poslati u zatvor ... 

• Upvote 1

ma najbolji su sistemi u kom ako kazes nesto protiv njega zavrsis u cuzi ...

al jedna stvar je sistem ... a druga stvar kakvo je stanje za zivjeti u tom sistemu ...

za stanje u sistemu su zasluzni ljudi ... a tu se onda vracamo na ono sto je Jiggy piso ...

Odi u Njemačku i nesto reci protiv drzavnog uredjenja pa ces vidjeti kako ces zavrsiti. 

Niti sistem niti zivot u njemu ne mogu biti dobri kad se favorizira odredjena grupacija po bilo kom osnovu. U sustini (na papiru) sistem u BiH nije los, ali je problem sto ga tumace, bolje receno konzumiraju losi momci. Tu je problem i ne postoji zdrava kriticna masa koja bi po tom pitanju nesto pozitivno uradila, vec bas suprotno, postoji velika vecina koja odrzava takvo stanje zarad mrvica. Al to je demokratija.

Odi u Njemačku i nesto reci protiv drzavnog uredjenja pa ces vidjeti kako ces zavrsiti. 

nisam cuo da je iko zbog kritike sistema zavrsio u zatvoru ... ako jeste ispravi me ... 

Niti sistem niti zivot u njemu ne mogu biti dobri kad se favorizira odredjena grupacija po bilo kom osnovu. U sustini (na papiru) sistem u BiH nije los, ali je problem sto ga tumace, bolje receno konzumiraju losi momci. Tu je problem i ne postoji zdrava kriticna masa koja bi po tom pitanju nesto pozitivno uradila, vec bas suprotno, postoji velika vecina koja odrzava takvo stanje zarad mrvica. Al to je demokratija.

upravo ja to pisem cijelo vrijeme ... 

nisam cuo da je iko zbog kritike sistema zavrsio u zatvoru ... ako jeste ispravi me ... 

upravo ja to pisem cijelo vrijeme ... 

U njemackoj mozes kritikovati sta zelis i koliko zelis dok ne rusis ustavni poredak.. ako se ovdje u njemackoj ne smije kritikovati onda se nesmije nigdje na svijetu.

Loš je. Previše ovlasti je dano vladi.

Amerika je imala najbolji sistem sa svojim ustavom jer je ustav ograničavao petljanje države u sve pore ljudskog života. I držao se taj sistem sve do 2. svjetskog rata, a onda su političari počeli nalaziti sve moguće načine i uz pomoć korumpiranih sudaca počeli iskrivljavati američki ustav kako su god htjeli. 

A jebga.. uvijek većina može nadvladati manjinu i to je najveći problem svakog društva. A kad pogledaš doprinos društvu uvijek manjina doprinosi više nego većina. Tako je to... 

Otvori oči i vidjećeš ko i kojim metodama vuče novac sebi. Samo pogledaj MMF koji ima gotovo svaku zemlju u šaci

Ako ćemo nastaviti pričati o ovoj temi možeš otvoriti novu i iznositi argumente. Do sada se svi pozivaju na neke teorije zavjere, ali treba iznijeti argumente. Koga to MMF drži u šaci? Ko tjera države da se zadužuju? 

Ovo je jedna ozbiljna tema sa ciljem da se osim blebetanja nesto postigne i u stvarnosti..!

Ovdje moramo biti kratki i jasni a ne piskarati u nedogled! Tema jasno nosi naziv "protest protiv vlade" tj moja je ideja isto ono sto rade danas slovenci i ostali narodi po evropi.. Traze svoja prava i slobodu od raznih represija i korupcija!

Ako netko nesto ima, neka kaze u vezi buduceg protesta, neka misljenja, preporuke, stavove, zasto ne a zasto da itd itd!

Posted · Hidden by picasso, December 10, 2012 - ocekivao sam vise :)
Hidden by picasso, December 10, 2012 - ocekivao sam vise :)

ovdje bi dobro dosho jedan moj komentar....tek toliko da skrenemo sa teme :-)

U njemackoj mozes kritikovati sta zelis i koliko zelis dok ne rusis ustavni poredak.. ako se ovdje u njemackoj ne smije kritikovati onda se nesmije nigdje na svijetu.

Jedno je kritikovati politicare i njihove poteze, a nesto sasvim drugo je ono sto Dodik npr. radi u BiH. Reci mi molim te kako bi on prosao u Njemackoj. Na to sam mislio kad sam pomenuo bas nju, Njemacku. 

Sam izraz protesti u nasim glavama stvara sliku mase koja noseci transparente i uzvikujuci hoce da dodje do nekog cilja koji je sebi zacrtala. To moze uroditi plodom u sredinama koje su pravno uredjene i kad imas jedan jasno preciziran zahtjev. Prevedeno u bosanske uslove, svaki protest vecih razmjera bi se komotno mogao okarakterisati kao udar na ustavno-pravni poredak jer u ovoj drzavi se prvo mora korigovati Ustav kao najbitniji pravni akt pa onda ici na nize. U ostalom to je rekao i sud u Strazburu u svojoj presudi. 

Protestovati se moze na razne nacine, a praksa je pokazala da je jedan od najucinkovitijih "pasivni otpor" veceg broja ljudi. Takav oblik vlasti dovodi do ludila u kojem se sami urusavaju iznutra, ali isto tako za takvu vrstu otpora treba samodisciplina onih koji je provode.

Najveca masa koja se kod nas nekako mogla organizirati vec je to ucinila nedavno i uzvikivala "Nerko, Nerko!" i oni su izgledali zadovoljni sveime.

Da se razumijemo nemam nista protiv Nerke, nego protiv mase koja pravi senzacije od neceg malog a bitne stvari su nam u banani...

i hocel biti sta od protesta ili je to ko smak svijeta 21.12. ... 

Ja cu ga pokusati na ljeto organizovati. Tj onoliko koliko je u mojoj mogucnosti. Ako netko ima zelju prije, tu sam da ga podrzim, jer ja sad nemam toliko vremena za takve egzibicije :) Sent from my gugl mobač

Protesti i uopsteno zdrav politicki aktivizam kod mladih u BiH ide malo teze zbog zatupljenog mentaliteta uzrokovanog kombinacijom nedostatka klasne svijesti i konformizma, a vladajuca elita se koristi senzaciolizmom i nacionalizmom da nas zaokupi od pravih tema i problema. Zbog toga je krivo drustvo, ali i TV, mediji i muzicka industrija koji takav nacin razmisljanja svakodnevno propagiraju. Mladi koji se zanimaju za politiku i traze buducnost u istoj, vecinom tako razmisljaju samo iz motiva licne koristi, nikako opsteg dobra.

Mislim da sam vec jednom prije dao ovaj primjer negdje na forumu, ali ponovit cu ponovo.

Pricao sam s jednim prijateljem o korupciji u BiH. Nakon sto mi je potvrdio da se slaze kako losi i korumpirani politicari unistavaju ovu zemlju i njezinu buducnost, najozbiljnije je rekao: "ali bih i ja isto radio da dodjem na njihovo mjesto". Mislim da bi vecina, kad bi bila iskrena, rekla isto.

Javite mi za bilo kakve proteste, spreman sam sudjelovati i pomoci u organizaciji kako god mogu.

• Upvote 1

Idealno bi bilo poslije popisa, ako ga uopste i bude.. Tj posle prvog maja. I niposto nedati bilo kakvim dousnicima da se instaliraju u organizaciju.. Te da se time okoriste jer kod nas je i pozicija a i opozicija jedna te ista glupost... Tekstove pisati na svim nivoima tj za sve slojeve i uzraste drustva. Pa tako imati i kompleksne filozofske, politicke, ekonomske analize a i tekstove sa obicnim floskulama tj stereotipima o propustima sistema i vlade zadnjih decenija... Ne treba forsirati da se kakva javna licnost prikljuci, niti takvima dati puno publiciteta. Pristupiti otvoreno i transparentno, ne stedjeti nikoga jer kao ubojstvo, mozda ti nisi pucao i ubio, ali si nijemo stojao i gledao kako puca :) Sent from my gugl mobač

Treba imati i par slogana koje bi ispisivali na transparente i time postali prepoznatljivi ako se protest prosiri i na ostale gradove.. Npr "Smrt politickoj retorici, sloboda narodu" :D Sent from my gugl mobač

Ovako izgledalo za Medjunarodni dan mladih u Cazinu. Mladi Cazina su htjeli upozoriti javnost na oko 5000 nezaposlenih mladih... i jos neke probleme

http://www.cazin.net/cazin/29565-foto-u-cazinu-obiljezen-medjunarodni-dan-mladih.html

Nisu to bili protesti, samo obiljezavanje dana mladih ali to govori kako je mlade tesko dovesti na jedno mjesto i ujediniti jos uvijek. Treba nastojati da se to popravi.