Jump to content
PacificHurricane

Protest protiv vlade!

Recommended Posts

Kao sto znate da imamo najbrojniju administraciju, najvise ministara i najvise stranki u svijetu po broju stanovnistva...

Za mene je to glavni parazit koji razjedinjava narod i jede Bosnu dio po dio.

Svi zelite neke promjene, pa ako niste znali, te takve parazitske promjene u svijetu su u 99% slucajeva rjesavali obicni gradjani grupisuci se u mase i tako svrgavali vlade i monarhe. 

Za mene je to naucna fantastika da u Bosni ista uspije pa i ti protesti..

Zagreb tj Hrvatska je veoma osvjestena drzava, i tako dalje...

Ali sam uvjeren da smo mi tj da ste vi nesposobni za to. Jer vi nevidite dalje od nosa i ne shvatate da ste vi krivci zato sto vam je lose..

I molim vas nemojte sebi posle nesto pravdati u zivotu zasto ste u bijedi, kad evo imate priliku nesto promjenuti.

Takodjer nemojte se posle pravdati da nitko nije bio uz vas, jer sam ja evo digao dva prsta i istupio korak napred!

ovako bi poceo najmasovniji protest u novijoj historiji u Bosni, ali kao sto rekog da smo tj da ste nesposobni, neka ova tema ostane u ovom podforumu ;)

Ovo ti je metaforicki naucna fantastika... nije za ovaj podforum.

Prije svakog projekta moras uraditi istrazivanje. Nemoj se zanositi.  Pogledaj u BIH kako je pokret "Dosta!" prosao i sl.

Pokret dosta je prosao kako je prosao zato sto oni nisu bili nezavisan, tj. apoliticki pokret vec je iza njih stajao SDP i to svi znamo.

cekaj dok pocnu palice raditi svi pobjegose,u ratu su zrtve te koje mjenjaju situaciju i rezim, protestima ako zelis nesto promjeniti moras platiti cijenu zrtvama,vjeruj mi radije ce trpjeti nas narod torturu nego izaci na cestu i protestovati,dok  nekim zemljama i zivote daju na protestima u kojima sve funkcionise.

tema je na mjestu to je naucna fantastika izaci na proteste i promjeniti nesto...

Edited by x-men

U svim protestima i revolucijama postoji puno problema koji kasnije isplivaju. Napisat ću preko vikenda jedan tekst o kojem vec dugo razmisljam ali nikad da sjednem i napisem...

Ne smijem niti pomisliti koje i kakve snage bi uspjele isplivati na povrsinu da se kojim slucajem pokrenu masovniji protesti koji bi svrgavali trenutnu vlast. U svakoj revoluciji, a masovni protesti su samo manje radikalan termin za revoluciju, pojave se snage koje imaju krajnje radikalne stavove, da po zavrsetku svega zakljucis da je stanje jos gore nego je bilo. Dokaz za to je Egipat.

Mi jednostavno nemamo kulturu vodjenja protesta i sprijeciti eskalacije u najgorem obliku bi bilo nemoguce. U Francuskoj su protesti vrlo cesti, ali se gotovo uvijek zavrse stotinama razbijenih izloga, zapaljenih auta, razbijenih glava, a Francuska je u smislu demokraticnosti i stanju svijesti godinama ispred nas. 

Natjerati vlasti da rade u korist gradjana, umjesto ovoga sto rade danas, je puno lakse i ucinkovitije nekim drugim metodama, ali te metode traze odricanje od nacina razmisljanja koje nam je svjesno nametnula upravo vladajuca elita.

"........................................................

Natjerati vlasti da rade u korist gradjana, umjesto ovoga sto rade danas, je puno lakse i ucinkovitije nekim drugim metodama, ali te metode traze odricanje od nacina razmisljanja koje nam je svjesno nametnula upravo vladajuca elita. "

Da, u pravu ste.....Ali "taj" nacin razmisljanja se toliko ukorijenio medju nama da bi svaki pokusaj mjenjanja istog doveo do vrlo ozbiljnih psihofizickih posljedica  :D po same nas. Trebat ce tome dosta vremena da se promjeni. A sve promjene u ovom smislu pocinju od obrazovnog sistema; od onog osnovnog dijela pa do akademskog.....

A nas obrazovni sistem je toliko rasparcan i lokalizovan ( primjer "dvije skole pod jednim krovom") da ce nam trebati, bojim se, cijela jedna epoha kako bi samo pokrenuli te promjene. O konacnom rezultatu da i ne govorim. Zato mnogi narodi pribjegavaju drasticnim metodama - u ne mogucnosti vise da cekaju......

ja mislim da je nacin razmisljanja posljedica komunizma i nacina odnosa prema vlasnistvu koje je tada bilo zastupljeno ... 

ja ne gubim nadu da kod nas nema mase koja zna protestirati ... ne iz pobude od strane politicke partije neke vec iz pobude da stanje promjeni da svima bude bolje ... to su dokazali penzionisani vojnici ... 

• Upvote 1

ja mislim da je nacin razmisljanja posljedica komunizma i nacina odnosa prema vlasnistvu koje je tada bilo zastupljeno ... 

ja ne gubim nadu da kod nas nema mase koja zna protestirati ... ne iz pobude od strane politicke partije neke vec iz pobude da stanje promjeni da svima bude bolje ... to su dokazali penzionisani vojnici ... 

Samo jednim malim dijelom, ali iskljucivo kod onih koji su crvene kosulje zamjenuli zelenim, crnim, plavim ...

Kad je rijec o obicnim gradjanima, odnos prema drustvu u cjelini, kod tih ljudi, formiraju politicke elite, vjerske zajednice, kojekakva udruzenja, i to na nacin kako kad i kome ide u prilog. Problem je sto u ovoj drzavi ne postoji javno mijenje koje bi iznijelo svoj stav, upravo zato sto smo podjeljeni po svakoj mogucoj osnovi, od nacionalne i vjerske do   osnove po mjestu zivljenja (BiH - dijaspora), a politicku da i ne pominjem. Upravo ta podjeljenost daje za pravo politickim elitama (cca 2% populacije) da nas sve skupa prave budalama i na vrlo jednostavan i lak nacin sprijece da pocnemo misliti svojom glavom. Dovoljno je samo da neko u masi uzvikne neku parolu nacionalne ili vjerske sadrzine koju mu je neko smisljeno dosapnuo da bi se stvari okrenule u korist saptaca.

BBB

• Upvote 2

Samo jednim malim dijelom, ali iskljucivo kod onih koji su crvene kosulje zamjenuli zelenim, crnim, plavim ...

Kad je rijec o obicnim gradjanima, odnos prema drustvu u cjelini, kod tih ljudi, formiraju politicke elite, vjerske zajednice, kojekakva udruzenja, i to na nacin kako kad i kome ide u prilog. Problem je sto u ovoj drzavi ne postoji javno mijenje koje bi iznijelo svoj stav, upravo zato sto smo podjeljeni po svakoj mogucoj osnovi, od nacionalne i vjerske do   osnove po mjestu zivljenja (BiH - dijaspora), a politicku da i ne pominjem. Upravo ta podjeljenost daje za pravo politickim elitama (cca 2% populacije) da nas sve skupa prave budalama i na vrlo jednostavan i lak nacin sprijece da pocnemo misliti svojom glavom. Dovoljno je samo da neko u masi uzvikne neku parolu nacionalne ili vjerske sadrzine koju mu je neko smisljeno dosapnuo da bi se stvari okrenule u korist saptaca.

BBB

Mislim da je iskljucivo kriv komunizan. Kreni od prvog maja, svi traze neke bolje zahtjeve na poslu, dok su nas u komunizmu ucili da se tad slavi, pece janje, a ne da trazimo bolje uslove rada, vecu platu...

Zamijenili su oni crvene kosulje s tim nekim novima, medjutim mentalno su jos komunisti... npr ja sam donas obukao crnu majicu, ali sam i dalje ja, dok sam jucer bio u bijeloj, tako da ta prica sa zamjenama kosulja ne pije vodu, kod nas i dalje vlada taj glupi komunisticki mentalni sklop, Tito je njima kao nesto sveto i ostala "uzvisena" djela koja mu se pripisuju,  nazalost i od generacija koje se ni ne sjecaju ni Tita ni Jugoslavije.

Zao mi je sto ce mozda trebati dvije-tri generacije da se otrgnemo od tog komunistickog idealizma i danasnjeg jadikovanja kako je tad bilo, kojem nas  "ucitelji" u skolama uce i naravno kako je demokratija uvijek pogresna i kako je to jedno veliko zlo.

Edited by Jiggy Bau
  • Upvote 2

A daj mi reci kolika je tad bila nezaposlenost a kolika sad???
Daj mi reci sta je tad od infrastrukture izgradjeno a sta sad???
Npr moja srednja skola, pa tu su ucionice pod nazivom bunker pa tu su wc-ovi koji nisu smrdili na kanalizaciju nego preciznije kanalizacija je smrdila na one wc-ove dole iz srednje...

Znas li ti da ovih zadnjih 20 godina 50% i kusur naroda nije zaradilo penziju. Znano je da je Bosna do danas imala epitet penzionerske drzave, a sta ce imati sutra..

I taj Tito koliku god da je represiju radio, branio slobodu govora, sts ti ja znam bio kanibal, diktator bla bla bla nema ga koji ce reci ds je tad bio gladan..
Tad smo htjeli cak na mjesec otici, imali sve potrebne fazone jedne suvremene drzave, sa pasosom si mogao na mars, jugoslovene su cijenili. A danas???
  • Upvote 1

Npr moja srednja skola, pa tu su ucionice pod nazivom bunker pa tu su wc-ovi koji nisu smrdili na kanalizaciju nego preciznije kanalizacija je smrdila na one wc-ove dole iz srednje...

Znas li ti da ovih zadnjih 20 godina 50% i kusur naroda nije zaradilo penziju. Znano je da je Bosna do danas imala epitet penzionerske drzave, a sta ce imati sutra..

I taj Tito koliku god da je represiju radio, branio slobodu govora, sts ti ja znam bio kanibal, diktator bla bla bla nema ga koji ce reci ds je tad bio gladan..
Tad smo htjeli cak na mjesec otici, imali sve potrebne fazone jedne suvremene drzave, sa pasosom si mogao na mars, jugoslovene su cijenili. A danas???

bio sam napiso malo poduzi post ...

al ipak idemo sa jednostavnim pitanjem ... koji sistem ti je omogucio zivot koji sada zivis ?

znaci od sticanja uslova da odes tu gdje si sada pa da onda koristis pogodnosti sistema u kom trenutno zivis ...

vecina vas osudjuje ovaj sistem kako nevalja ovo ono a nece da zasuce rukave i da promjeni sistem ... ne nego koriste sistem ... da drugi guraju kola a da oni vicu horuk ...

al ipak idemo sa jednostavnim pitanjem ... koji sistem ti je omogucio zivot koji sada zivis ?

znaci od sticanja uslova da odes tu gdje si sada pa da onda koristis pogodnosti sistema u kom trenutno zivis ...

vecina vas osudjuje ovaj sistem kako nevalja ovo ono a nece da zasuce rukave i da promjeni sistem ... ne nego koriste sistem ... da drugi guraju kola a da oni vicu horuk ...

Stani bolan, upravo ja zasukivam rukave koliko je god u mojoj mogucnosti.. Nije prikladno da sam sebe opisujem nekim epitetima ali poznato je da sam velak aktivista i humanista, stvarno sam puno vremena proveo, sto bi narod danas rekao, u bespotrebne stvari, tj pomagajuci i promovisuci neke ljepse ideale zivota...

Nije fora da sistem ne valja, on je okej, ali se sistem zloupotrebljava od strane politicara jer vide da narod suti.. lagahno mijenjaju zakone u njihovu tj stranacku koristi.. Ali sistem i demokratija je tu, i sve bi se preko noci rijesilo kad bi svaki gradjanin Bosne imao u glavi da zaokruzi one prave, da izadje na ulicu i kaze da je ziv i da neda da ga neko pisha u njegovoj drzavi...

znaci nemoj misliti da bih ja zelio komunizam u Bosni, nedaj Boze ;)

gradjani su slijepi, puni mrznje i nacionalizma. Kao sto je barca opisao u postu vise mog!!!

Edited by PacificHurricane

Pa evo primjer, taj Tito je 1951. je nama Cazinjanima jeb'o znanje i imanje, doslovno nam je otim'o hranu. Ljudi su umirali od gladi. Doslovno.

U toj Jugoslaviji smo bili i pod nekom kaznom, a od infrastrukture mislim da je u Cazinu napravljeno vise poslije rata nego u Jugoslaviji, za vise od 40 godina represije.  :P

Ti si cuo one fine price o Titu i Jugoslaviji, jemde su tvoji didovi bili u partizanima. :)

Edited by Jiggy Bau
  • Upvote 2

Jemde nisu. Did rahmetli nikad nije bio clan partije, sto vise kao hadzija je prezirao tu organizaciju!

A jemde ti imas u krivu. Po mom saznanju da se u nasoj opstini otvorilo 5 osnovni i ova gimnazija u zadnjih 20 godina..
Sve ostale velebajne gradjevine, od kojih je pola prazno, jer su pokrali psi u privatizaciji, e to je djelo otog vremena.. Tad je voz bio jedan od najsavrrmeniji u regionu. A danas smo spali na konjska kola dok sinje truhnu!

Mi jos za 168 godina nebi mogli napraviti nesto kao sto je zeljava i tako to..

Okej vrijeme privatnih firmi, ali sto onda ne puste privatnike na miru i ne pomognu im, a ne da im poglupim zakonima odmazu plus samo onaj koji je uz stranku, toga prikace na infuziju i cojek se ne mora sikirati da ce mu firma propasti...

Ja ne znam na koji način koristim ovaj sistem? 

A što se tiče toga šta je bolje za BiH. Nijedno ne valja. Ustvari ne znam šta je gore - jugoslavija ili ovo sad. Teška odluka. 

Jemde nisu. Did rahmetli nikad nije bio clan partije, sto vise kao hadzija je prezirao tu organizaciju!

A jemde ti imas u krivu. Po mom saznanju da se u nasoj opstini otvorilo 5 osnovni i ova gimnazija u zadnjih 20 godina..
Sve ostale velebajne gradjevine, od kojih je pola prazno, jer su pokrali psi u privatizaciji, e to je djelo otog vremena.. Tad je voz bio jedan od najsavrrmeniji u regionu. A danas smo spali na konjska kola dok sinje truhnu!

Mi jos za 168 godina nebi mogli napraviti nesto kao sto je zeljava i tako to..

Okej vrijeme privatnih firmi, ali sto onda ne puste privatnike na miru i ne pomognu im, a ne da im poglupim zakonima odmazu plus samo onaj koji je uz stranku, toga prikace na infuziju i cojek se ne mora sikirati da ce mu firma propasti...

Jemde sam u krivu, ali nismo mi srusili zeljavu, nego Jugoslovenska narodna nesto...

Sto se tice tih skola, mnoge se jos koriste koje su napravljene u Jugoslaviji, ali to nije neki problem, pa skola je, veci je problem napraviti ucitelja nego skolu. Pa i Laos je jedna velika rupa ali ima skole i nisu im problem tako da to nije vrijedno spomena. Skola nije skupa gradjevina. 

To sto se privatnike ne pusti na miru, napis'o sam negdje problem sa tim komunistickim mentalnim sklopom koji jos nismo prevazisli (kao ocito ni ti :P) i da mi je zao sto ce morati proci jos dvije-tri generacije da prestanemo velicati Tita i Jugoslaviju i tu super raskosnu i rastrosnu Jugoslovensku proslost kao jedine svjetske supersile. Znamo i sami da nije tako, da jes' mi bi rasuli Ameriku i Evropu, istina je bila da je  Jugoslavija bila jedno nista, kamen spoticanja nekome, nista vise.

Mozda je voz bio najbolji u regionu, jer je i tad oko nas bila Hrvtaska, Srbija u nekom represivnom unitarizmu pa smo imali puno slicnije vozove, zato su bili jedni od najboljih u regionu.

I nemam blage veze sto bi neko pravio Zeljavu jer jednom americkom nosacu aviona to nikako ne predstavlja problem, cak mislim da ni tri zeljave ne bi predstavljale problem jer su u Zeljavi bili ruski avioni. :P

Pa oti tamo su uspjeli napraviti skole, dok ovi danas ne mogu uspjeti kupiti sredstvo za ciscenje i odrzavati taj prokleti WC u skolama.. Tad je jedna partija krala i vladala, a danas to rade na desetine stranki..

U to vrijeme su nastajale najbolje pjesme, ljudi su pisali o ljubavi, smijalo se.

Danas bom pink i grand..

A ta Zeljava je nama svima pojam i narednih 100 godina. Taj covjek koliko god bio zlotvor, mislio je sta cemo mi u buducnosti i kako da odrzimo samostalnost i nezavisnost od svijeta. Ali eto nije uspio sabrati da nas nece svijet karati nego cemo mi sami sebe unistiti... Raspad Yuge se i dan danas desava u Bosni, raspadamo se 20 godina al nit da se raspanemo nit da ojacamo!!!

Opet da se vratim na pocetku temu, imamo fakat tu demokratiju, nismo ni svjesni koliko nas glas i nasa potpora znaci. Ali se ti glasovi prodaju za pivu i cevape, za sitne pare.. Kultura i naobrazba nepoznat pojam, jer nas nasi ljudi zaglupljuju.

Opet da skratim, da Bog da sve jedan onaj politicar koji nam je bilo sta nazao ucinio, da Bog da on lipo gorio vjecno :)

Porediti ex YU i bilo koju od drzava nastalih njezinim raspadom je cista glupost. Razlike su prevelike i nemjerljive, pocev od drzavnog uredjenja, politickog ustroja, normi i pravila u oblasti ekonomije i vojske ...

Mene interesuje danasnje vrijeme, a ono sta je bilo prije neka tabire istoricari. Isto tako tvrditi da je Titova tvorevina razlog da se neko pravda danas nista drugo do prebacivanja odgovornosti na drugog i potrpavanje svoje odgovornosti. 

Jedini i pravi krivci za stanje u kojem se danas Bosna nalazi su politike svih stranaka koje su bar malo participirale u vlasti, a velicina njihove odgovornosti je laka za izracun. Svaka druga prica je obicna basna.

p.s. odgovor za luckya na ovo:

Jadan je sistem koji svojim gradjanima omogucuje da normalan zivot traze u nekoj drugoj drzavi i time se institucionalno i sistemski odrice svojih gradjana koji se velikim dijelom asimiliraju u sredinu u kojoj zive.

Kada bi meni na anketi 70% mladih izrazilo zelju da ide iz drzave, a da sam ja premijer te drzave.
Pa ja bi izvrsio samoubojstvo, ili u najmanju ruku dao ostavku :)

Evo vidite, meni se jos nitko ozbiljan nije javio da bi me podupro da organizujemo protest! Sto dovodi u pitanje kakve to osobe posjecuju ovaj forum, jer znamo da su ti protesti postali IN i u evropi i da je to u ovo doba demokratije jedini nacin trazenja prava...

Naravno nit ja imam toliko vremena nit je vrijeme pogodno da se ti protesti rade, ali aBd iduce godine dizem narod na noge :)

Ja ću raditi s tobom proteste na ljeto kad dođem u Bosnu, u Cazinu pošto nema teorije prije. Kad ti se javim mjesec dana prije napravićemo plan i idemo, ja ga jebem koji slaže.

Ja sam kontao posle maja. Malo da se smire tenzije oko ovog popisa jer je narod previse obmanut sa ovim u aprilu!
A kad bude toplije vise ce ih i doci...

Nadam se da ce nam cazinet kao nestranacki portal omoguciti start!

p.s. odgovor za luckya na ovo:

Jadan je sistem koji svojim gradjanima omogucuje da normalan zivot traze u nekoj drugoj drzavi i time se institucionalno i sistemski odrice svojih gradjana koji se velikim dijelom asimiliraju u sredinu u kojoj zive.

ma najbolji su sistemi u kom ako kazes nesto protiv njega zavrsis u cuzi ...

al jedna stvar je sistem ... a druga stvar kakvo je stanje za zivjeti u tom sistemu ...

za stanje u sistemu su zasluzni ljudi ... a tu se onda vracamo na ono sto je Jiggy piso ...