Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

povratak u bosnu

Recommended Posts

Guest
pod kojim uvjetima bi se vratili u bosnu? sta je potrebno da se dogodi da se vratite zauvjek iz dijaspore u bosnu?

zbog dusevnog mira i rahatluka u svoj rodni kraj uvjek jer zivot prolazi ovdje ili dole ali ovdje je bolja zivotna situacija,posla preko glave ali kod nas imas mnogo vremena a malo posla i malo ciljeva mozes ostvariti,naravno i ovdje se moras boriti za ciljeve i ne dodje tako brzo ali opet imas bolje i vece sanse za uspjeh,inace vratio bi se dole sa milion eura hihi,ovako planiram riljat i i zivotarit ovdje do penzije au medjuvremenu ne znam sta me ceka i koliko cu zivjeti ne planiram se vratiti,borio sam se da odem i izborio,borio sam se za bolji zivot i izborio i ovdje svoje ciljeve uspjevam ostvariti,dole ili nije moja sreca ili mi nije sudjeno.

[quote name='x-men' timestamp='1352821019' post='466617']
zbog dusevnog mira i rahatluka u svoj rodni kraj uvjek jer zivot prolazi ovdje ili dole ali ovdje je bolja zivotna situacija,posla preko glave ali kod nas imas mnogo vremena a malo posla i malo ciljeva mozes ostvariti,naravno i ovdje se moras boriti za ciljeve i ne dodje tako brzo ali opet imas bolje i vece sanse za uspjeh,inace vratio bi se dole sa milion eura hihi,ovako planiram riljat i i zivotarit ovdje do penzije au medjuvremenu ne znam sta me ceka i koliko cu zivjeti ne planiram se vratiti,borio sam se da odem i izborio,borio sam se za bolji zivot i izborio i ovdje svoje ciljeve uspjevam ostvariti,dole ili nije moja sreca ili mi nije sudjeno.
[/quote]

Druže nek' ti je sa srećom da dođeš i do tog milijončića :)
  • Upvote 1

Meni ce za par mjeseci biti 20 godina kako sam u Austriji i iskreno receno, ne mogu vise. Tako da se planiram akobogda vratit se sto prije , zbog rahatluka i mira :)
sany pita sta je potrebno i sta treba da se dogodi da bi se ljudi vracali. Preokret u glavi , milsim da je vazno da covjek treba da zna da ne zivi vjecno , jos kad ga na to uhvati nostalgija ko`mene ..
Ne znam tacnu cifru para koje su stigla iz vana u svrhu vracanja BiH gradjana iz dijaspore (mislim da je rijec o milijardima dolara), i sta je bilo stim parama ? Pozobali politicari, stranke ! Edited by hanzonehatori
  • Upvote 1

Hazone sacekaj jos koju god pa opet razmisli o povratku... Mozda kad bi bilo stabilnibe, plate jace i redovnije... A mozda cak ni tad....
  • Upvote 1

Ovdje je rahatluk i mir postojao prije kad su mnogi od vas otisli u dijasporu. Interesantno je da su tad ljudi napustali rahatluk i mir a danas bi se vratili u kaos i beznadje.

Poznajem neke osobe koje su se bile vratile u rahatluk i mir. Pa su onda i rukama i nogama kopale da se vrate u dijasporu.

Opet sve je to licna stvar gdje neko zeli zivjeti, ali mislim da treba napraviti probni povratak od pola godine pa tek onda odlucivati o konacnom povratku.
Najvece prepreke za povratak mogu predstavljati losa politicka i socijalno-ekonomska situacija i lose pravosudje i zdravstvena zastita,

[quote name='picasso' timestamp='1353012807' post='466734']
Ovdje je rahatluk i mir postojao prije kad su mnogi od vas otisli u dijasporu. Interesantno je da su tad ljudi napustali rahatluk i mir a danas bi se vratili u kaos i beznadje.

Poznajem neke osobe koje su se bile vratile u rahatluk i mir. Pa su onda i rukama i nogama kopale da se vrate u dijasporu.

Opet sve je to licna stvar gdje neko zeli zivjeti, ali mislim da treba napraviti probni povratak od pola godine pa tek onda odlucivati o konacnom povratku.
Najvece prepreke za povratak mogu predstavljati losa politicka i socijalno-ekonomska situacija i lose pravosudje i zdravstvena zastita,
[/quote]
a mozda covjek jednostavno svoje iskustvo hoce da prenese ovdje i pokaze ljudima da se moze kada se hoce i bolje ... a ne stalno pricati kako ne valja a nista ne raditi ... kako vecina nas radi ...

Dole je kaos, sto jes jes. U Bosnu bi htio jedino sa osiguranom penzijom ili jednim milioncicem :)

Posto je u Bosni super zivjeti kada te ne mori briga za novcem i prezivljavanjem. Postao bi pisac, ili vodja desetina nevladinih organizacija tj bavio bi se u slobodno vrijeme naglabanjem :)
Pecao bih, bavio se biciklizmom, planinarenjem, rostiljanjem.. mozda bi postao i inovator bezveznih stvari za svakodnevnicu posto posjedujem znanje iz par tehnickih oblasti, i tako to :)

[quote name='lucky' timestamp='1353043757' post='466735']
a mozda covjek jednostavno svoje iskustvo hoce da prenese ovdje i pokaze ljudima da se moze kada se hoce i bolje ... a ne stalno pricati kako ne valja a nista ne raditi ... kako vecina nas radi ...
[/quote]

Pa dobro ti si jedan od najzadovoljnijih gradjana ove drzave. Treba te staviti u one spotove za promociju BiH :D
Ja sam samo rekao da treba biti oprezan kod takvih odluka i ne zatvoriti vrata iza sebe - tj. treba ostaviti sebi mogucnost povratka iz BiH.

[quote name='picasso' timestamp='1353058487' post='466746']
Pa dobro ti si jedan od najzadovoljnijih gradjana ove drzave. Treba te staviti u one spotove za promociju BiH :D
Ja sam samo rekao da treba biti oprezan kod takvih odluka i ne zatvoriti vrata iza sebe - tj. treba ostaviti sebi mogucnost povratka iz BiH.
[/quote]

Hej u svakoj državi na svijetu ima ljudi kojima je ustvari super. Ja npr. zaista ne bih volio da živim u Somaliji, ali ima ljudi kojima je tamo predobro. Tako je to....
Što više putujem više spoznajem da svijet i drugi ljudi nisu ništa pametniji od naših ljudi u Bosni. Razlika je uvijek u sistemu. Političari su isto tako svugdje najveća gamad jednog naroda. Doslovno imam osjećaj gdje god odeš ono da su političari dno dna onih 0.1 % najgorih, najglupljih i najzlobnijih. Tako je i u Bosni. Samo što je razlika od naprednog svijeta što oni ipak podijele na neki način vlast između sebe i naroda i puste narodu bar 50 % da diše, radi i živi slobodno. Kod nas u Bosni politika drži 98 %, a narodu je ostalo 2 %.
U takvoj situaciji imaš one koji: 1) se priklone vlasti i takvom sistemu i super im je; 2) oni koji se ne priklone i trude se i rade se uprkos svim preprekama; i 3) one koji jednostavno ne mogu to trpiti i odu.

Ja sam trenutno u 3) i jako teško ću se odlučiti da pređem u 2) ... vidjet ćemo :D
  • Upvote 1

ja bi se sutra vratio da znam s kud se ide :-)

Ekskluzivni podatak o tome sta mladi u opcini Cazin misle o trajanju boravka u inostranstvu..

% mladih između 15 i 29 godine

[IMG]http://i46.tinypic.com/p6gph.jpg[/IMG]

[quote name='picasso' timestamp='1353089128' post='466764']
Ekskluzivni podatak o tome sta mladi u opcini Cazin misle o trajanju boravka u inostranstvu..

% mladih između 15 i 29 godine

[attachment=5231:statistika 1.jpg]
[/quote]

I have no persmission to viđati oto..

Rado bih se vratio iste sekunde da znam da ću imati pristojan posao. Ne moram ja biti općinski vjećnik ili načelnik da dobijam pare a ne radim ništa, već da imam jednostavno za popiti, pojesti i otići kod prijatelja po Balkanu, a ponekad ako se zakuca koja marka i po svijetu. Ali shvatio sam da nije do mene i da ja ne mogu promijeniti činjenicu da su naši ljudi zaostali i da samo sebe lažu da nisu u poređenju s drugima. Baš sam se danas vratio sa šestodnevnoga putovanja i jedinog su mene izvodili iz busa da pregledaju zbog pasoša na šta je onda šofer našeg porijekla zajedno sa mojim kolegama s faksa reagovao tako da su me pustili nazad u EU. Hvala ljudima koji su glasali za ove na vrhu, nisu mi to političari omogućili niti Bosna nego ti takvi. Ne **bem ja Bosnu već **bem vas.

[quote name='picasso' timestamp='1353058487' post='466746']
[/quote]

i jesam ...

covjek koji pokrece najmanji biznis je oprezan ... ne ulaze sav kapital u pokretanje biznisa ... dovoljno je pogledati obdarivo zemljiste i vidjeti koliko ga se obradjiva ... pa postaviti sebi pitanje zasto nije obradjeno ...
svi zele da oni budu ti koji ce citav dan sjediti i visiti na FB a da mu drzava obezbjedi placanje interneta a da on moze kako je narod zaostao i bira one sto neznaju drzavu voditi ... a kada iz stranke koju simpatisemo ili smo aktivista neko uradi neki lopovluk nedamo ga da se smjeni i spremni smo ginuti za obranu njegove casti ... pa cak se pozivati i pravdati pa sta se hoce to rade oni iz one druge stranke ...

[quote name='hanzonehatori' timestamp='1353098074' post='466766']

[/quote]

sretno i puno uspjeha ...

Guest
ja se nebi vratila (ako se to kod mene moze nazvati "vratiti se"). ja sam odrasla u ch (dosla sam sa godinu dana). nisam zivjela u bih pa da znam kako je. tako da mi je familija ovdje, drustvo ovdje, posao ovdje, budocnost ovdje. znaci ni sa million maraka/franaka/dolara ni sa dva, tri, pet il deset miliona nebi isla u bosni zivjeti. nije da nevolim bosnu, nije da bosnu smatram losom. jednostavno je razlog taj, da hocu da zivim u zemlji u kojoj sam odrasla.

Normalno da se ne bi vratila kada tvoje roditelje vežu uspomene za Bosnu a ne tebe koja nisi znala šta je pelena kad si tu stigla :) Mene srce boli za mojoj Bosnom, a da mi ko da milion maraka ja bih se vratio bez razmisljanja. Također bih se vratio i da mi kod da posao dostojan normalnog života. Ti tu imas sve izgradjeno sto te zadovoljava i jednostavno to si ti, a mi ovdje moramo graditi sve ispocetka i naviknuti se.

Jedan kroacijski primjer

Teški socijalizam u glavi naših ljudi.

Vjerovatno je i ona jedna od onih nastavnika/ucitelja/profesora koji su jučer u hrvatskoj štrajkali...

Još uvijek nam teško ide da shvatimo da možeš dobiti plaću samo onoliko koliko vrijednosti stvoriš i koliko zaista zaradiš.

Teški socijalizam u glavi naših ljudi.

Vjerovatno je i ona jedna od onih nastavnika/ucitelja/profesora koji su jučer u hrvatskoj štrajkali...

Još uvijek nam teško ide da shvatimo da možeš dobiti plaću samo onoliko koliko vrijednosti stvoriš i koliko zaista zaradiš.

de nam pojasni koja je to vrijednost sto stvaraju zaposleni u prosvjeti ?

de nam pojasni koja je to vrijednost sto stvaraju zaposleni u prosvjeti ?

Budući da je primjer bio iz kroacije evo ti odličan tekst o kvaliteti hrvatskog školstva:

http://monopolizam.wordpress.com/2012/12/02/ucinkovitost-hrvatskog-skolstva/

Pogledaj kako broj učenika pada a broj nastavnog osoblja raste, pogledaj kako izdaci za obrazovanje stalno rastu, pogledaj kako je broj učenika po učitelju jedan od najnižih u svijetu i onda pogledaj užas u PISA testovima. 

A onda pogledaj ovu vijest: http://www.avaz.ba/showbiz/kiosk/ucitelji-zaradjuju-milione

a hong kong svi znamo kao jednu od najliberalnijih zemalja na svijetu s najnižim porezima i uglavnom privatnim sektorom u svim područjima pa tako i u školstvu. 

Jedino konkurencija kao i svugdje moze donijeti boljitak. 

Dakle smanjenje davanja za školstvo, reforma i liberalizacija tržišta uz osnivanje privatnih škola. 

A sad što se tiče BiH budući da bi školstvo trebalo da obrazuje kvalitetan kadar koji će voditi državu naprije jasno je da to ne funkcionira. Nažalost mi smo rijetko u nekim svjetskim istraživanjima obuhvaćeni pa je skroz teško pronaći podatke. 

Kad odem u penziju i ne budem morao da mislim hoću li ostati bez posla, hoću li imati para da odem kod doktora ili platim ostale račune, vratiću se.

Pa i onda nisam siguran da li ću se vratiti potpuno ili ću u Bosni živjeti onaj dio godine kada zaista može da se živi (vjerovatno od septembra do početka juna). Ljeti se nemože tamo živjeti, klima je otišla u helać, ne znam je li gore kad je vrućina, ili kad padne kiša. Ko ima imalo problema sa srcem, nije više za te klime.

Jednostavno, vratiću se kad osjetim da nikom ne moram biti na teretu, da ćeifim pored Une, Vrbasa, Neretve...

Edited by Banjaluka
  • Upvote 3

Guest

Kad odem u penziju i ne budem morao da mislim hoću li ostati bez posla, hoću li imati para da odem kod doktora ili platim ostale račune, vratiću se.

Pa i onda nisam siguran da li ću se vratiti potpuno ili ću u Bosni živjeti onaj dio godine kada zaista može da se živi (vjerovatno od septembra do početka juna). Ljeti se nemože tamo živjeti, klima je otišla u helać, ne znam je li gore kad je vrućina, ili kad padne kiša. Ko ima imalo problema sa srcem, nije više za te klime.

Jednostavno, vratiću se kad osjetim da nikom ne moram biti na teretu, da ćeifim pored Une, Vrbasa, Neretve...

tako vecina naroda razmislja...