Jump to content
Sign in to follow this  
Incubus

Banke i kreiranje novca - Agrokomerc - Mjenice

Recommended Posts

Ova tema bi lako mogla ići i u historiju ili čak možda i u politiku iako ja ne želim ovdje puno političke rasprave (iako će je malo biti), ali mislim da najbolje spada u ekonomsku.

Na pokretanje teme me navela jedna druga rasprava o tome kako banke kreiraju novac i da li je to dobro ili nije itd... pa počnimo od toga:

[b]1) "Kreiranje" novca od strane banaka[/b]
[color=#333333][font=verdana, tahoma, arial, sans-serif][size=3]
[size=4][font=arial, helvetica, sans-serif]Banka primi depozit 900 novca i izda certifikat o depozitu. Certifikat o depozitu je jedan papir na kojemu piše da će banka ta i ta donosiocu za godinu dana isplatiti 1.ooo novca. Certifikat o depozitu je istodobno i nešto što se zove novčani supsitut. Novčani supstitut je nešto što nije novac, ali tržište ga prihvaća kao jednakovrjedno novcu. Znači, s tim certifikatom ja šest mjeseci kasnije neću moći otići kupiti kruh i cigare , ali neću imati nikakvoga problema da ga prodam za 950 novca i novcem kupim kruh i cigare. Moje percepcija kada gledam taj certifkat je dakle da ja gledam u novac, što zapravo i radim.[/font][/size][/size][/font][/color][color=#333333][font=verdana, tahoma, arial, sans-serif][size=3]
[size=4][font=arial, helvetica, sans-serif]Što će banka koja je knjižila 900 novca u svoju blagajnu i obvezu prema meni napraviti? Jasno, pokušat će zaraditi 200 novca u toj godini dana. Posudit će tih 900 novca nekome tko će joj se obvezat vratit 1100 novca za godinu dana. Znači zarađivat će na tome da preuzima veći rizik od onoga koji sam ja spreman preuzet. Banka će knjižit isplatu 900 novca i potraživanje z a taj novac.[/font][/size][/size][/font][/color][color=#333333][font=verdana, tahoma, arial, sans-serif][size=3]
[size=4][font=arial, helvetica, sans-serif]Situacija je dakle ta da stvarnoga novca imamo 900. Krajnji dužnik gleda 900 u svojim rukama. Ali bogme, gledam ih ih i ja dok gledam u supstitut. Stvarna količina novca u ekonomiji je dakle 1800 novca +.[/font][/size][/size][/font][/color][color=#333333][font=verdana, tahoma, arial, sans-serif][size=3]
[size=4][font=arial, helvetica, sans-serif]Možda ovaj dužnik zapravo treba samo 800 novca za ono što već radi, a 100 novca mu je samo nekakva rezerva likvidnosti. Možda s tih 100 novca kupi certifikat o depozitu 100 novca od banke i možda se multiplikacija nastavi. No to sve nije toliko bitno. Bitna je sama ideja.[/font][/size][/size][/font][/color][color=#333333]
[b][font=arial, helvetica, sans-serif][size=4]2) "Kreiranje" novca od strane firmi.[/size][/font][/b][/color][color=#333333]
[size=4][font=arial, helvetica, sans-serif]Kupac primi isporuku i račun na 900 novca. Može odmah isplatit 900 novca ili može dat dobavljaču mjenicu na 1.000 novca s dospijećem za godinu dana. Mjenica je jedan papir na kojemu piše da će taj i taj donosiocu za godinu dana isplatiti 1.ooo novca. Mjenica je istodobno i nešto što se zove novčani supsitut. Novčani supstitut je nešto što nije novac, ali tržište ga prihvaća kao jednakovrjedno novcu. Znači, s tom mjenicom ja šest mjeseci kasnije neću moći kupiti kruh i cigare, ali neću imati gotovo nikakvoga problema da ga prodam za 950 novca i novcem kupim kruh i cigare. Moje percepcija kada gledam tu mjenicu je dakle da ja gledam u novac, što zapravo i radim.[/font][/size][/color]
[color=#333333]
Zašto ova dva primjera? Pa prvo da se shvati da do multiplikacije novca ne dolazi nužno samo u bankama. Banke su danas specijalizirane za to i preko njih idu financijske transakcije tako da najviše rade s novcem. Ali da se slučajno banke ukinu taj posao bi preuzele najveće kompanije. I to ne zato što bi to planirale nego zato što je to prirodno. [/color]
[color=#333333]
[b]3) Agrokomerc i izdavanje mjenica[/b][/color][color=#333333]
E sad šta mene zanima nakon ovog uvoda.[/color][color=#333333]
Zanima me da otvorimo raspravu zbog čega je konkretno "nagrabusio" Fikret Abdić. [/color][color=#333333]
Šta je on radio. On je radio upravo ovo navedeno u primjeru pod 2). E sad problem je što kod nas tu prestaje svaka ekonomska logika i upada ili obožavanje ili mržnja prema djelu dotičnog. Idemo zaboraviti na ime i prezime. Koliko ja znam (ne znam je li istina) Agrokomerc je zaista izdavao velike količine mjenica, ali je sve mjenice uredno plaćao kada su "kreditori" (odnosno dobavljači) dolazili po novac. Problem je bio što je F.A. htio još širiti se i investirati, a u to vrijeme je vlada odlučila smanjiti primarnu emisiju novca i nije se do novca moglo doći u bankama. Tako da su sve firme u bivšoj Jugoslaviji počele raditi na ovaj način. To ustvari znači da jednostavno država ne želi konkurenciju u emisiji novca. To nije samo odlika Jugoslavije, to ne želi nijedna država (što je naravno loše), ali danas barem imaš puno više banaka na tržištu koje nisu kontrolirane od strane države pa su stvari puno jednostavnije.[/color][color=#333333]
Ono što mene zanima da li neko ima više informacija o ovome. O kolikoj količini mjenica se radilo, da li su sve mjenice redovno isplaćivane itd itd. Da li neko zna nešto više o tome (molim vas da navedete i izvor).[/color][color=#333333]
Meni je ovo zanimljivo iz više razloga - naravno zato što se radi o toj našoj krajiškoj vrućoj temi, ali i zato što priča sa mjenicama ustvari nije ništa loše ni ilegalno dok god ti tvoji dobavljači vjeruju i dok god ti redovno isplaćuješ. Tu se ustvari radi o ugovoru dvije odgovorne strane i nema govora o nikakvom kriminalu. Dapače cijeli proces je koristan za ekonomiju. A onda je i cijeli slučaj puno zanimljiviji. [/color]
[color=#333333]
P.s. Moje lično mišljenje je da je proces u potpunosti politički montiran da se uništi utjecaj koji je Krajina tad imala u Jugoslaviji i da je to bila sprega sarajeva i beograda. Izražavam svoje mišljenje samo da se zna gdje stojim da ne bi bilo da sad nešto tvrdim da sam 100 % objektivan jer naravno kao i uvijek tvrdim da 100 % objektivnost ne postoji. Ali bih rado da pokušavamo što je moguće objektivnije da malo raspravimo o ovome. Molio bih one s više znanja o samoj temi da se uključe i bez psovanja bez mržnje i bez glorificiranja bilo koga. [/color]

mjenica je instrument plaćanja ali i instrument obezbjedjenja naplate potrazivanja ...

ovdje trebalo vise pisati o zakonskoj regulativi kako se izdaju mjenice i termini koji postoje kada su u pitanju mjenice ...

sto se tice ratnog zlocinca fikreta i afere mjenice ... slazem se da se radi o cisto politicki montiranom procesu ... al iz drugih motiva ... al to nije ovdje tema pa necu ulaziti u to ...

[quote name='lucky' timestamp='1352787229' post='466580']
mjenica je instrument plaćanja ali i instrument obezbjedjenja naplate potrazivanja ...

ovdje trebalo vise pisati o zakonskoj regulativi kako se izdaju mjenice i termini koji postoje kada su u pitanju mjenice ...

sto se tice ratnog zlocinca fikreta i afere mjenice ... slazem se da se radi o cisto politicki montiranom procesu ... al iz drugih motiva ... al to nije ovdje tema pa necu ulaziti u to ...
[/quote]

Napiši o zakonskoj regulativi i terminima ako ti se da. Što se tiče politike slažem se da ne ulazimo previše u to.