Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

drzavljanstvo

Recommended Posts

Vidi se da znas da nista neznas   :crazy:

Ja nisam prihvatio sivcarsko drzavljanstvo, jer meni je bila muka da idem onda u vojsku i onda do svoje 30 godine da idem uvijeka po 3 sedmice. (Zamisli zima i snijeg a moras negde vani stojati citavu noc i cuvati neka brda da ih neko ne ukrade)    :buba: koja logika

Al kad ovako prokontam, mogao sam npr. dzabe poloziti za kamion u vojski  :sungum:

I opeta kad prokontam razlika je sto je svicarski pasos crven a nas je tamno plav, a ja bas nisam ljubitelj crvene boje  :icon_mrgreen:

jesil u Bosni odsluzio vojni rok posto imas Bosanski pasos kada vec neces u CH?bio bi red jer imas BIH pasos ako si punoljetan da das sta za Bosanski pasos ,nekoliko mjeseci cuvanja brda,neki su i zivote dali za BiH pasos,neki gnjili po liniama i oboljeli ali zamisli kakve patriote zamjenili ga  nekim pasosem druge Drzave,ja sam se nacuvao Bosanskih Brda na svakom Bozijem vremenu ali cu uskoro zamjeniti svoj BiH pasos za Njemacki,pa ako bude trebalo i ovdje cu ici cuvati brda,ali eto ne trebam ja ici u Njemacku vojsku da bi dobio njihov pasos.ja sam siguran kad te prodju te godine za sluzenje vojnog roka u CH da ces ga uzeti jer ne moras ici cuvat brda i dobijes ga bagatele...

Edited by x-men
  • Upvote 2

jesil u Bosni odsluzio vojni rok posto imas Bosanski pasos kada vec neces u CH?bio bi red jer imas BIH pasos ako si punoljetan da das sta za Bosanski pasos ,nekoliko mjeseci cuvanja brda,neki su i zivote dali za BiH pasos,neki gnjili po liniama i oboljeli ali zamisli kakve patriote zamjenili ga  nekim pasosem druge Drzave,ja sam se nacuvao Bosanskih Brda na svakom Bozijem vremenu ali cu uskoro zamjeniti svoj BiH pasos za Njemacki,pa ako bude trebalo i ovdje cu ici cuvati brda,ali eto ne trebam ja ici u Njemacku vojsku da bi dobio njihov pasos.ja sam siguran kad te prodju te godine za sluzenje vojnog roka u CH da ces ga uzeti jer ne moras ici cuvat brda i dobijes ga bagatele...

Ja mogu dobiti njemacki kad god hocu, ali uzecu ga tek  kada  se zakoni promjene da mogu zadrzati i Bosanski...  inace ga nikad necu ni uzeti! Ili dvojno  drzavljanstvo ili samo bosansko! Sta cu kad sam se rodio kao patriota i  volim Bosnu vise od bilo koje druge zemlje na svijetu.. ;)

• Upvote 1
  • Downvote 1

necu da tema ode u krivom pravcu mada ti to zelis ovakvim rijecima ali samo cu reci vidio sam koliko si patriota,..Patriota ti je jarane nesto drugacije a ne taj tvoj patritozam ili mjenjas stranu opet...

Edited by x-men
  • Downvote 2

Dok su neki za vrijeme rata bjezali po bjelom svijetu i spasavali glavu, moja je bila uvijeka i u svakom trenu "u torbi" i bio sam dole nisam kao mnogi pobjegao,i da se sada qurc*m i eto sve je proslo rat, puske, blato, brda/sume, snijeg/kisa  i opeta sam ziv... Sta mislis koliko je za vreme rata od moje rodbine njih ranjeno ili cak ubijeno (laka im zemlja) ?

I sad kad pogledam ovu mladu generaciju koja je "pobjegla"za vreme rata ili cak prije vani kako se oni dice: ja bosanac, moja bosna, to svakuda zastave, istetovirali bosnu itd ali svi su zamjenili bosanski pasos a opeta su kao teski patrioti ...

Koliko na ovome forumu ima clanova koji su "odmahnuli" 90-tih, a koliko ih je kao sto su npr. ti i ja koji smo dole culi svaki pucanj i proveli nase fine godine u "brdima i sumama i ko zna gdje jos sve"?

@x-men hvala na minusu, druze mogo si ga za sebe zadrzati meni i onako malo vredi  :buba:

Razumijem, ti vise volis nositi suknju nego pusku, imali smo takvih i kod nas u proslom ratu.  :P

Ali ne vjerujem ti da su ti davali svicarski pasos i nisi htio, ali de sta's ja ne vjerujem u puno stvari.  :)

Za vreme rata ja nisam nosio te kako ti kaze suknje vec pusku,noz i malo vode ...

Ne nisu mi servirali na tanjiru pasos, to nikako ....ali mogu ga dobiti, ako hocu, mozda sam se malo pogresno izrazio....

O švicarskoj vojsci i vojnom roku bi se mogla napraviti tema, ali da budem iskren ja to podržavam. Ne toliko zbog same vojske nego što se slažem da je narod koji je naoružan slobodan, ali kao što rekoh to je druga tema.

Ja i dalje stojim da bih mijenjao sve što ima za švicarsko državljanstvo. 

A da napadnu rusi ili ameri mislis da bi svicarska i dalje izdrzala pritisak? Ti neznas zapravo kako su oni plasljiv narod, mozda jesu tu i tamo pametni ali su puno plasljivi, oni puno ulazu u vojsku,da su nama u ona vrijemena bili ovi njihovi bunkeri/oprema kakve oni imaju, gdje bi nam bio kraj ..? A eto opeta sa jednom puskom, nekoliko metaka, izdaranim cipelima i poderanom robom mi smo izvukli zive glave i odbanili nase gradove ...istina ziva puno ih je pobijeno, al to sam mogao biti i ja, ti ili neko treci, pored svega trebalo je i malo srece .....

Sve u svemu sa svicarskim pasosom placao bi manje osiguranje za auto, mogao bi naci posao kao policajac/granicar itd, lakse naci stan i mozda lakse naci posao ....ali ja za njih i dalje ostajem STRANAC sa ...IC i nikada necu biti kofederativan....

Uostalom => svicarac moze svatko postati, ali ne i kofederativan.

Pozdrav.

Edited by kljukusa_i_masanca
  • Upvote 2

Ja sam mislio da je patriotizam kad volis svoju zemlju, njenu historiju i kulturu i da je neko napadne ti bi je branio. Kakve sad veze ima komad papira kao sto je pasos ? Ako ti odes u tudju zemlju on ce ti reci da si Bosanac a ovi iz Bosne nece da kazu da si Bosanac ? Ko meni ima vece pravo reci sta sam i ko sam od mene samoga ? Zaboli me neka stvar sta ce ko o meni misliti, ja sam srcem, dusom i jezikom Bosanac a kome ne pase neka place.

Dok su neki za vrijeme rata bjezali po bjelom svijetu i spasavali glavu, moja je bila uvijeka i u svakom trenu "u torbi" i bio sam dole nisam kao mnogi pobjegao,i da se sada qurc*m i eto sve je proslo rat, puske, blato, brda/sume, snijeg/kisa i opeta sam ziv... Sta mislis koliko je za vreme rata od moje rodbine njih ranjeno ili cak ubijeno (laka im zemlja) ?

I sad kad pogledam ovu mladu generaciju koja je "pobjegla"za vreme rata ili cak prije vani kako se oni dice: ja bosanac, moja bosna, to svakuda zastave, istetovirali bosnu itd ali svi su zamjenili bosanski pasos a opeta su kao teski patrioti ...

Koliko na ovome forumu ima clanova koji su "odmahnuli" 90-tih, a koliko ih je kao sto su npr. ti i ja koji smo dole culi svaki pucanj i proveli nase fine godine u "brdima i sumama i ko zna gdje jos sve"?

@x-men hvala na minusu, druze mogo si ga za sebe zadrzati meni i onako malo vredi :buba:

Za vreme rata ja nisam nosio te kako ti kaze suknje vec pusku,noz i malo vode ...
Ne nisu mi servirali na tanjiru pasos, to nikako ....ali mogu ga dobiti, ako hocu, mozda sam se malo pogresno izrazio....

A da napadnu rusi ili ameri mislis da bi svicarska i dalje izdrzala pritisak? Ti neznas zapravo kako su oni plasljiv narod, mozda jesu tu i tamo pametni ali su puno plasljivi, oni puno ulazu u vojsku,da su nama u ona vrijemena bili ovi njihovi bunkeri/oprema kakve oni imaju, gdje bi nam bio kraj ..? A eto opeta sa jednom puskom, nekoliko metaka, izdaranim cipelima i poderanom robom mi smo izvukli zive glave i odbanili nase gradove ...istina ziva puno ih je pobijeno, al to sam mogao biti i ja, ti ili neko treci, pored svega trebalo je i malo srece .....

Sve u svemu sa svicarskim pasosom placao bi manje osiguranje za auto, mogao bi naci posao kao policajac/granicar itd, lakse naci stan i mozda lakse naci posao ....ali ja za njih i dalje ostajem STRANAC sa ...IC i nikada necu biti kofederativan....

Uostalom => svicarac moze svatko postati, ali ne i kofederativan.

Pozdrav.

tako si se trebao izraziti u onom prvom postu,ovo postujem i cijenim

Posted · Hidden by x-men, December 9, 2012 -
Hidden by x-men, December 9, 2012 -

Hoce autonomasi da preuzmu forum ali ne damo u inat :D

• Upvote 1

Ja mogu dobiti njemacki kad god hocu, ali uzecu ga tek  kada  se zakoni promjene da mogu zadrzati i Bosanski...  inace ga nikad necu ni uzeti! Ili dvojno  drzavljanstvo ili samo bosansko! Sta cu kad sam se rodio kao patriota i  volim Bosnu vise od bilo koje druge zemlje na svijetu.. ;)

Prije nekoliko sam dobio ponudu za svabsko drzavljanstvo ...Imao sam nekih problemcica oko neke bezvezne papirologije tako da sam morao  tri puta ici za Bosnu zbog tih papira , svabo koji radi u instituciji za izdavanje drzavljanstava mi predlaze da uzmem njihovo drzavljanstvo i govori mi kako tad ne bih imao slicnih problema (sa njihovim drzavljanstvom) ..  Kaze mi :" Ti zivis duze od pola zivota kod nas, imas potpuno pravo na drzavljanstvo.   Ja mu odgovaram sa :" Ne hvala, ja vec imam jednu zemlju i drzavljanstvo.   Nikad nisam vidio da je neko promjenio brze boju lica od njega :)    ,pravo mu krivo bilo ..  

Ne znam,  ponekad ljudi pretjeruju kad govore o tim prednostima sa stranim drzavljanstvima..     

Prije nekoliko sam dobio ponudu za svabsko drzavljanstvo ...Imao sam nekih problemcica oko neke bezvezne papirologije tako da sam morao  tri puta ici za Bosnu zbog tih papira , svabo koji radi u instituciji za izdavanje drzavljanstava mi predlaze da uzmem njihovo drzavljanstvo i govori mi kako tad ne bih imao slicnih problema (sa njihovim drzavljanstvom) ..  Kaze mi :" Ti zivis duze od pola zivota kod nas, imas potpuno pravo na drzavljanstvo.   Ja mu odgovaram sa :" Ne hvala, ja vec imam jednu zemlju i drzavljanstvo.   Nikad nisam vidio da je neko promjenio brze boju lica od njega :)    ,pravo mu krivo bilo ..  

Ne znam,  ponekad ljudi pretjeruju kad govore o tim prednostima sa stranim drzavljanstvima..     

Budući da ja često govorim o državljanstvu i promjeni da nešto objasnimo.

Na ovim prostorima gdje mi živimo generacijama i generacijama država pljačka narod. Na ovim državima čovjek koji ne ulazi u politiku ili kriminal ne može živjeti normalno. Pogledajte samo bili smo turska prčija, pa austrijska prčija, pa SHS, pa Jugoslavija jedna, pa druga, pa sad evo i BiH kakva takva. Kako god okreneš kroz različite uredbe, nacionalizacije, ratove, privatizacije narod je na ovim prostorima samo i isključivo pljačkan od države! Ovdje je najduži period mira bio od 1945. do 1990. a i u tom periodu se narod itekako pljačkao kroz nacionalizacije, davanja za sve što je državi trebalo i inflacije razno-raznih oblika. 

A onda pogledaš državu kao što je Švicarska! Tamo svaki fening koji zaradiš i država ti uzme znaš kamo je otišao. Kad uplaćuješ za penziju tačno znaš koliko si uštedio i koliko imaš na računu, kad treba nešto odlučivati ima referendum pa se neposredno odlučuje, kad štediš znaš da ti država to neće lapiti, možeš planirati i svoju budućnost i budućnost svoje djece pa na kraju krajeva ako doživiš i svojih unuka i nije nužno kao kod nas da svako ko se ne bavi politikom i kriminalom nakon određenog vremena opet kreće od nule.

Mene zab... neka stvar za nacijom, narodnošću, identitetom ili nekom sličnom piz... mene baš za to briga. Ako će me smatrati vanzemaljcem briga me. Ali divno u npr. Švicarskoj je ako imaš državljanstvo onda to državljanstvo nešto znači i znaš da zakoni vrijede - kako za tebe tako i za ostale. A ne kao kod nas. I možeš puno mirnije i sigurnije gledati u budućnost. 

Zato bih ja uzeo švicarsko državljanstvo. Da ne moram ili ja ili moje dijete čekati kad će opet u Bosni političari odlučiti da je vrijeme da se ratuje ili krade od naroda. 

ima ima ite kako prednosti,ja se svojim kolegom vozim on njemacki pasos ja bosanski mene ispremecu njemu kazu sretan put hehe,ma nije samo zbog tog,ma njega sigurno nije bilo briga kakvo ces ti drzavljanstvo imati on je tebi nudio svoje jer tu zivis da se nemucis vazda sa papirlogijom oko naseg,koje se mejenja svako dvi tri godine.i opet kazem ponos je ponos ali da si dosao kad su euri poceli razmisljao bi drugacije,dok su njemacke marke bile nasa dijaspora je lakse i vise imala,sad malo teze i vise godina trebas da ustedis ili sta napravis,necu ja dobivati vise naravno ako imam njihov pasos ali ja cu ga uzeti,svi imaju pravo izbora,nedajte onda ni dijeci koja vam se rode te strane pasose...

Edited by x-men

Guest

george-carlin-i-could-never-understand-e

ja sam to rekla bas ovog vikenda kad sam diskutovala neskim o tome. zasto se ponosis s necim ako to nisi sam napravio/uradio? drugo je sad kad je tebi vazna bosna itd. al biti toliko ponosan sto si bosanac/svicarac/kinez il sta ti ja znam? nerazumjem to...

Ja cu svoj slovenski rado dati za njemacki :D samo dok budem imala pravo :D :P mi kad krenemo gdje imamo tri vrste pasosa u autu :D morat cemo se kad tad sjedinit :P bosanski slovenski njemacki :D 

Edited by Zelka

ja bosanski ne bi dao nema ti` para...jer kad b`ga dao ne bi`vise imo nikakav :-)

• Upvote 2

Meni brete muka, dijele pasose svicarske, austrijske i njemacke ovima sto ih nece. Kako mene ne bi ko upit'o, ho's svicarski pasos... ili koji drugi? :D

uzet ce oni to nece niko ni znati hehe...a ovamo se kofrce ...

kakav je problem promjenuti drzavljanstvo ... za mene nikakav ... 

• Upvote 1

Rekao sam pod kojim uslovom, samo ako mogu dobiti dvojno onda cu ga uzeti ( procitaj sta cu napisati luckinu da bi znao zasto tako mislim)

kakav je problem promjenuti drzavljanstvo ... za mene nikakav ... 

Problem je u tome sto   cu se kad tad vratiti u BIHa tada ne  zelim da budem stranac u Bosni, a trenutno mi se  radi i o pravima posto su kod nas prava za strance  skoro pa nikakva!

Eh bio sam prije par mjeseci u Frankfurtu u konzulatu da dignem novi pasos i  u cekaonici  ima nas dosta i svi se normalno ponasaju  jedni prema drugima ( pricaju  jedni sa drugima i sl)  osim jednog frajera  koji je dosao da se ispise iz bosanskog drzavljanstva  da bi mogao dobiti njemacko.. i sad taj  tip samim tim sto je on dosao po ispisnicu i  konta da ce za nekih mjesec dana biti "punokrvni" njemac on je nas "jadne bosance" vec poceo gledati odozgo tj.  vidi se na covjeku da konta da je sada on kao puno vrijedniji od nas  "jadnih bosanaca"! Procjenite vi sami  ko je  jadniji mi ili on! Ja ga sazaljavam!

• Upvote 1

a ja licno poznajem Bosancerosa sa stranim drzavljanstvima koje nije mogao promjeniti taj pasos druge boje,ostali isti i cak jos bolji,nisu ponizavali nikog niti sebe uzdizali jer imaju to,ima osoba i sa nasim pasosem koji blate svoju Drzavu rodjenja i sve svoje,ima sve svoje prednosti i mahne,da citao sam o tom mnogo i problem moze biti kad se dole vratis da oni pojma nemaju  kako sa tobom koji si se rodio u Cazinu ili BiH postupaju sto se tice papirologije ili prava na nesto sto je tvoje,ma nije problem ni vratiti se pod stare dane ko ce te pitati za sta,zivio ovamo radio tvoj zivot dao u rad i da nesto steknes radom..

meni vala ne treba ni dvojno , kakim se na njihove pasose i sisteme ,  ako se uspijem vratit u Bosnu i ovaj svoj Bosanski pasos cu poderati i nabiti nogom u-trnje   (samo sjediti u rodnom selu pod lipom / ne ici u carsiju gledati kurave i pedere sa pocupanim obrvama i istim frizurama)                 

mozete misliti da lazem ali zaista poznajem dovoljno nasih ljudi koji NE ZELE strano drzavljanstvo ,

da budem otvoren: Jebes Coeka koji ne moze zivjeti u svom rodnom kraju ,  ili kojem se tudji rodni kraj vise svidja neko sopstveni ,,, a ima i takvih 

Posto je nas coek po prirodi takav da bi za malo para bio spreman pojest govno , otuda mu se sve Evropsko cini  beskonacno prelijepim ,.. 

ja isto volim svoje dvoriste u rodni kraj ali jarane eto ne znam koliko si godina u evropi pa mozda bi bilo bolje da nisi ni dolazio u evropu i da si disao onog naseg domaceg zraka dole i razmisljao kako da pocnes neki posao,ja mislim da je tebi to radno mjesto ili trenutno mjesto boravista otvorilo put za povratak jer si ustedio nesto i sad zelis vratiti se dole,koja bi budala ikako isla iz drzave ako sve u njoj funkcionise i da imas za normalan zivot,disanje zraka i sjedenje u hladu ne donosi nista,nije tol lo los merak al to je ona nasa,bolje marka u hladu nego dvije na suncu,mi svi hvala Bogu izabiremo svoj zivotni put,pa ne mora niko ni uzeti drzavljanstvo neke druge zemlje ,to je slobodan izbot zar ne,ja da sam na tvom mjestu nebi ni dolazio u evropu raditi,ostao bi dole jer znam kako je dole i kako prolaze dani i godine ako gledas kako sunce hoda a nemas sanse za normalan zivot..sjediti u hladu i imati milionce na banki i nije losa ideja ali sjediti u hladu a misliti sta ces sutra jesti ne ide..

• Upvote 1

Imam dvojno, jer je moguće po zakonu (drugo je švedsko), i ne vidim tu nikakav problem niti sukob interesa. Zemlja Bosna će uvijek biti prva u srcu, ali država Bosna nije dala državljanstvo ovom mom mlađem sinu kada se rodio, pa sam službeniku ambasade rekao ljubazno da ga se slučajno ne sjeti kad mali napuni 18 i bude za vojsku...

Vojske kakva je bila više nema, ali ja i dalje ne mislim da cijepam porodicu. Radije ću pocijepati pasoš. Bosanski. Ali ne zastavu.

ps. ne bih imao problema sa bilo kojim drugim pasošem, ali ne bih primio srpski, hrvatski i crnogorski. Smatram da tu postoji sukob interesa koji ne idu u prilog Bosni i Hercegovini.

Edited by Banjaluka
  • Upvote 2

Imam duplo drzavljansto i samo jedan pasos (danski) a ako bih se nekad morala odreci jednog drzavljanstva, odrekla bih se bosanskog. Ne zato sto vise volim Dansku nego cisto iz prakticnih razloga. Ovdje zivim, ovdje su mi se djeca rodila i ako se ikad odlucim vratiti, "o to tom po tom" ne razmisjam o tome.