Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

drzavljanstvo

Recommended Posts

Guest
Vi koji imate dvojno drzavljanstvo: Koji pasos bi predali kad bi morali?
A vi koji imate samo bosansko drzavljanstvo: Za pasos koje drzave bi predali svoj bosanski pasos?

i nemojte mi sad sa komentarima u svicarskoj itd. su dozvoljena dva drzavljanstva, nego odgovorite na pitanje. hvala :D

Imam samo BH-drzavljanstvo a razmisljam o Svicarskom drzavljanstvu. Nebi bilo lose.
Mislim da za jos koju godinu nebi morao placati za vojsku. Tako da cu vidjeti i razmisliti kada predjem tu granicu uvezi vojske.

Drzavljanstvo neke druge Drzave dolazi u obzir samo ukoliko postoji mogucnost dvojnog.

Bosanskog drzavljanstva se nebi odrekao ni za 5 Svicarski diplomatkih pasosa.
  • Upvote 1

[quote name='sead_f1' timestamp='1351072803' post='465617']
[b]Imam samo BH-drzavljanstvo a razmisljam o Svicarskom drzavljanstvu. Nebi bilo lose.
Mislim da za jos koju godinu nebi morao placati za vojsku. Tako da cu vidjeti i razmisliti kada predjem tu granicu uvezi vojske.[/b]

Drzavljanstvo neke druge Drzave dolazi u obzir samo ukoliko postoji mogucnost dvojnog.

Bosanskog drzavljanstva se nebi odrekao ni za 5 Svicarski diplomatkih pasosa.
[/quote]

cekaj to zbog interesa bi promjenio drzavljanstvo?i ta dvojna drzavljanstva ce se ukinuti pa tamo gdje zivis sigurno ces morati i biti drzavljanin...

Ja bih dao bh drzavljanstvo za bilo koje drzavljanstvo EU ili Švicarske, Norveške, Islanda, Hrvatske... naravno i SAD je dobro i tako..
Doduše najradije bih Švicarsko ako se može birati.
  • Upvote 1

[quote name='x-men' timestamp='1351076300' post='465620']
cekaj to zbog interesa bi promjenio drzavljanstvo?i ta dvojna drzavljanstva ce se ukinuti pa tamo gdje zivis sigurno ces morati i biti drzavljanin...[/quote]Ne promjenio. Lijepo sam napisao da se BH drzavljanstva nebi odrekao ni za pet diplomatski pasosa Svicarske. Gdje ti tu vidis spremnost na promjenu?

Uzeo bi dvojno, ukoliko postoji ta mogucnost a trenutno postoji. Znaci uzeo bi dodatno drzavljanstvo Svicarske, ali tek nakon sto bi proracunao "pro" i "contra". Trenutno mi je malo to vojno placanje trn u oku. Ovako ne moram placati.

A odkud ti to da ce biti promjena i da ce se morati imati drzavljanstvo drzave u kojoj zivis? Da Svicarci dadnu svim strancima Svicarske pasose? I to da mi je vidjeti... :D

pa doci ce ti uslov sigurno kako da dobijes njihovo drzavljanstvomi ne imati dva budi siguran da ce smisliti takvo nesto,al interesanntno,eto kazes zbog placanja za vojsku i bi,sto znaci da bi iz koristi ipak i to uradio,i ja cu uzeti njemacko samo malo vremena,meni je dosta tih patriota koji zive sto godina po svijetu ,gdje su bili kad se branila bosna pa onda dobrovoljno osli iz drzave pa bili patriote ili mjenjali imena ili prezmena ,,takvima ne zavidim,ma promjenit cu sve al ne licemjerski i uliznicki al da meni bude bolje...:-)))

[quote name='x-men' timestamp='1351094070' post='465634']
pa doci ce ti uslov sigurno kako da dobijes njihovo drzavljanstvomi ne imati dva budi siguran da ce smisliti takvo nesto,al interesanntno,eto kazes zbog placanja za vojsku i bi,sto znaci da bi iz koristi ipak i to uradio,i ja cu uzeti njemacko samo malo vremena,meni je dosta tih patriota koji zive sto godina po svijetu ,gdje su bili kad se branila bosna pa onda dobrovoljno osli iz drzave pa bili patriote ili mjenjali imena ili prezmena ,,takvima ne zavidim,ma promjenit cu sve al ne licemjerski i uliznicki al da meni bude bolje...:-)))
[/quote]

Ma uzimaj njemačko državljanstvo čim budeš mogao!
I moj je npr. stari vjerovao da ćemo mi biti normalna država pa nije uzeo Hr državljanstvo kad je mogao. I danas plačemo zbog toga :). A naši političari većinom i imaju dvojna državljanstva.
Kakav patriotizam kakvi bakarači... Edited by Incubus

Obzirom da sam se "ud'o" za njemačku državljanku, ond sam potencijalni kandidat da dođem u situaciju da imam i njemačko državljanstvo nakon 7-8 godina, tako da ću bez i jedne sekunde razmišljanja i sa zadovoljstvom uzeti njemačko državljanstvo i odreći se bosanskog ukoliko dođem u takvu situaciju.

I sad jedna odlična ideja za one koji bi htjeli "pobjeći" iz ove države.
Ovako bih ja postupio da se nije desilo to da sam se oženio njemicom:
Na popisu stanovništva iduće godine bih se izjasnio kao hrvat, a nakon toga otišao u hrvatski konzulat ili ambasadu i zatražio hrvatsko državljanstvo na osnovu nacionalne pripadnosti, koje bih i dobio, jer uslov je ispunjen za stjecanje hrvatskog državljnstva.
Iduće godine Hrvatska ulazi u EU i vrata EU bi bila širom otvorena.
To je jedinstvena prilika koja se vrlo rijetko pruža u životu, i pametno bih je iskoristio.

Iz tih razloga bih preporučio svakom tko želi otići iz ove države negdje u EU da se na popisu izjasni kao hrvat i na osnovu toga dobije hrvatsko državljanstvo, i garantiram da se neće pokajati zbog toga obzirom kakve mu se mogućnosti pružaju.
  • Upvote 1

pa doci ce ti uslov sigurno kako da dobijes njihovo drzavljanstvomi [/quote]
Pod takvim uslovom ostajem BH drzavljanin! Ne moze mi ga niko oteti. A imam stalni boravak u Svicarskoj.

al interesanntno,eto kazes zbog placanja za vojsku i bi,sto znaci da bi iz koristi ipak i to uradio,[/quote]
Ne, zbog tog placanja bas i nebi. Jer da sam Svicarski drzavljanin, znaci ili u njihovu vojsku ili svake godine placaj. Zato do sada i nisam uzimao njiho drzavljanstvo. Sada se blizi da vise nebi morao placati i razmisljam da uzmem drzavljanstvo ali samo pod uslovom da mogu zadrzati Bosansko. Ukoliko postane uslov da se odreknem Bosanskog, ja odustajem od Svicarskog drzavljanstva.

i ja cu uzeti njemacko samo malo vremena,meni je dosta tih patriota koji zive sto godina po svijetu ,gdje su bili kad se branila bosna pa onda dobrovoljno osli [/quote]Mogu samo o sebi, kada se je Bosna branila bio sam djete. A duboko postujem one koji su bili u odbrani i koji su svoje zivote dali. Dalje ne zelim raspravljati o ratu. Mislim da mi cinjenica da sam se kasnije rodio od nekih drugi, ne uzima pravo da zelim sacuvati svoje korijene i da se ne zelim kriti iza neke fasade.

ma promjenit cu sve al ne licemjerski i uliznicki al da meni bude bolje...:-)))[/quote]
Naravno svako takve odluke donosi za sebe i najvaznije je da se ta osoba sa svojom odlukom osjeca dobro.

[quote name='Incubus' timestamp='1351094764' post='465636']
Ma uzimaj njemačko državljanstvo čim budeš mogao!
I moj je npr. stari vjerovao da ćemo mi biti normalna država pa nije uzeo Hr državljanstvo kad je mogao. I danas plačemo zbog toga :). A naši političari većinom i imaju dvojna državljanstva.
Kakav patriotizam kakvi bakarači...
[/quote]

vijerovatno znas poslije rata za Hrvatsku Ambasadu u Bihacu i podnesenje zahtjeva za njihov pasos?pazi ovo meni mnogi moji recemo jarani govorli,nemoj hr pasos sta ce ti to,borio si se za BiH ne za HR a hejj sve jedan od njih podnio zahtjev za HR pasos i jos tad na vrijeme otisli rodbini po svijetu bez problema i dok sam ja nakon 7 godina jos boravka i propadanja dole cekao svoju priliku oni su vec snasli se dobro zive,zato i ja preporucujem isto svakom ko moze neka odpili iz Drzave i trazi zivot negdje drugo dok je vrijeme i dok ima sansi,nece se sanse uvjek pruziti,ne kazem ja da se njihovim drzavljanstvom sve postize ono sto ne sa svojim ali vijerujte da je lakse pokucati na mnoga vrata sa njihovim drzavljanstvom nego sa nasim,i uzet cu bez mnogo razmisljanja Njemacko Drzavljanstvo..

Guest
[quote name='sead_f1' timestamp='1351096254' post='465638']
Ne, zbog tog placanja bas i nebi. Jer da sam Svicarski drzavljanin, znaci ili u njihovu vojsku ili svake godine placaj. Zato do sada i nisam uzimao njiho drzavljanstvo. Sada se blizi da vise nebi morao placati i razmisljam da uzmem drzavljanstvo ali samo pod uslovom da mogu zadrzati Bosansko. Ukoliko postane uslov da se odreknem Bosanskog, ja odustajem od Svicarskog drzavljanstva.
[/quote]

znaci samo su u pitanju pare? a sad ako sta ispadne kako netreba. ko ce tebe braniti? svicarska il bosanska vojska?

[quote name='_Sany_' timestamp='1351147014' post='465670']
znaci samo su u pitanju pare? a sad ako sta ispadne kako netreba. ko ce tebe braniti? svicarska il bosanska vojska?
[/quote]Ta vojske i strahe...vec mjesecima se vucu po novinama oko kupovine par avioncica i jedan skandal juri drugoga... Da ne pricam sta cujem od prijatelja koji sluze. Bome oni koga budu branili.

A ista pitanja uvezi para ja sebi postavljam kada dobijem racun poreza... :) "samo pare?"
Branit ce me ona drzava kojoj placam porez i kojoj na taj nacin finansiram infrastrukturu. Jos pitanja? A ja gdje zivim nije bas najnizi porez...

A mislim da nijednog Svicarca ne grize savjest kada na cesti napravi neki belaj za to dobije pare od auto-osiguranja a i dalje placa duplo manje nego sto ja placam i ako ja ostanem bez belaja. Tako da kad oduzmes i saberes mozebiti da sa finansijske strane i nebi bilo neke velike razlike. Nisam nikad detaljno racunao.

Guest
[quote name='sead_f1' timestamp='1351149489' post='465675']
Ta vojske i strahe...vec mjesecima se vucu po novinama oko kupovine par avioncica i jedan skandal juri drugoga... Da ne pricam sta cujem od prijatelja koji sluze. Bome oni koga budu branili.

A ista pitanja uvezi para ja sebi postavljam kada dobijem racun poreza... :) "samo pare?"
Branit ce me ona drzava kojoj placam porez i kojoj na taj nacin finansiram infrastrukturu. Jos pitanja? A ja gdje zivim nije bas najnizi porez...

A mislim da nijednog Svicarca ne grize savjest kada na cesti napravi neki belaj za to dobije pare od auto-osiguranja a i dalje placa duplo manje nego sto ja placam i ako ja ostanem bez belaja. Tako da kad oduzmes i saberes mozebiti da sa finansijske strane i nebi bilo neke velike razlike. Nisam nikad detaljno racunao.
[/quote]

vazno je da se u bosni sad ide u vojsku :P a u ch ne :D
a to za porez: zavisi koji kanton izaberes :) u ch su mali porezi prema drugim zemljama. Edited by _Sany_

Ma sve je u redu. Ja sam zadovoljan i sa porezom i sa svojim statusom i svojom okolinom. Ja se i ne zalim.
Kao i Svicarci, dobro gledam i racunam kako cu upotrebiti svoja sredstva i kalkulisem svoje odluke, njihova skola. Samo ne vidim razlog da pumpam pare u neku vojsku koja nije sposobna kupiti par aviona...a kamoli da vodi rat Njemackom ili Francuskom i cije je vodstvo onakvo kakvo je. Pa i sami Svicarci se sprdaju na racun vojske i govore kako imaju "najbolju vojsku na svijtu" pa se odvale smijati...

Negdje imam prednost prema Svicarcima, negdje su oni u predosti.

Neznam odkud vam svima taj utisak da sam protiv Svicarske, samo ako kazem da se nebi ozenio Svicarkom i da bi djete prvo ucio Bosanski koji po svoj prilici nece uciti u skoli. Ko da se postovanje prema tome mjeri. Tacno je da ne letim za Svicarskim pasosom. Cinjenica da sebe ne smatram Svicarcem a da jos manje zelim glumiti Svicarca ne znaci da ih ne postujem. Svi su mi govorili, pa cak i ucitelji mojim roditeljima dok sam bio manji: "bolje je da uzme na vrijeme Svicarski pasos, jer dok je ucenik jeftinije je a posle ce biti lakse naci posao". Znaci i sami Svicarci su mi preporucivali da uzmem pasos radi interesa i mislim da 90% sviju stranaca ovde to i rade samo radi interesa. Ja bas to nisam htjeo. Zato sto sam vec tad sebi rekao da postujem Svicarsku i Svicarce kao Bosanac i da se nadam da ce mi oni istu mjeru postovanja uzvratiti i bez crvenog pasosa. Ja sam se uvjek trudio da svoj posao odradim solidno i da budem korektan, a Svicarac to zna cijeniti. Ne trazim posao koji mogu dobiti na osnovu pasosa, nego na osnovu struke i znanja i u tome sam hvala Bogu uspio.

A kada neke stranke i medije znaju uvelicavati neka negativna desavanja vezana za nas narod ovdje, nije lose i da ima dobrih primjera onih koji su i na papiru Bosanci.

[quote name='x-men' timestamp='1351144578' post='465664']
vijerovatno znas poslije rata za Hrvatsku Ambasadu u Bihacu i podnesenje zahtjeva za njihov pasos?pazi ovo meni mnogi moji recemo jarani govorli,nemoj hr pasos sta ce ti to,borio si se za BiH ne za HR a hejj sve jedan od njih podnio zahtjev za HR pasos i jos tad na vrijeme otisli rodbini po svijetu bez problema i dok sam ja nakon 7 godina jos boravka i propadanja dole cekao svoju priliku oni su vec snasli se dobro zive,zato i ja preporucujem isto svakom ko moze neka odpili iz Drzave i trazi zivot negdje drugo dok je vrijeme i dok ima sansi,nece se sanse uvjek pruziti,ne kazem ja da se njihovim drzavljanstvom sve postize ono sto ne sa svojim ali vijerujte da je lakse pokucati na mnoga vrata sa njihovim drzavljanstvom nego sa nasim,i uzet cu bez mnogo razmisljanja Njemacko Drzavljanstvo..
[/quote]

Ma znam sve..kažem ti i mi smo se u familiji zaje... jer nismo uzeli, a poslije je bilo kasno kad si shvatio da je BiH prčija od države.
I potpuno podržavam da uzmeš čim budeš mogao njemačko državljanstvo.

A evo i ove vijesti danas..

[url="http://www.klix.ba/vijesti/bih/svaki-treci-bosanac-i-hercegovac-zivi-izvan-granica-svoje-zemlje/121025036"]http://www.klix.ba/vijesti/bih/svaki-treci-bosanac-i-hercegovac-zivi-izvan-granica-svoje-zemlje/121025036[/url]

Samo da ne mjesamo kruske i jabuke...

Ovde se trenutno prica o dvije razlicite varijante sa razlicitim okolnostima:

- osoba koja godinama zivi u jednoj drugoj drzavi i ima stalni boravak, posao, manje vise stabilnu ekonomsku situaciju itd., uzima drzavljanstvo te drzave
(rasprava: koliko mi moramo biti Svicarci ili moramoli mi biti veci Svicarci od sami Svicaraca, razlozi za ili protiv drzavljanstva)

- osoba koja zivi u BiH i nema posla pa bi pomocu napr. HR drzavljanstva ili bilo koje druge EU zemlje dosla do Njemacke, Austrije, Svicarske, Svedske... da nadje neki posao.
(nisu bas iste okolnosti kao u prvoj tacki i mislim da ovde ne vrijedi isti argumenti)

Moje izjave se odnose samo na prvu tacku, znaci onaj slucaj u kojem se sam nalazim. Ako ja za sebe odbijam Svicarski pasos, ili ne letim za Svicarskim pasosom to ne mozemo prenijeti 1:1 na slucaj nekog iz Cazina ko mora hraniti porodicu a nema posla pa kaze da bi uzeo HR ili bilo koji drugi pasos da se prebaci bilo gdje i nadje posao.

[quote name='sead_f1' timestamp='1351160722' post='465693']
Samo da ne mjesamo kruske i jabuke...

Ovde se trenutno prica o dvije razlicite varijante sa razlicitim okolnostima:

- osoba koja godinama zivi u jednoj drugoj drzavi i ima stalni boravak, posao, manje vise stabilnu ekonomsku situaciju itd., uzima drzavljanstvo te drzave
(rasprava: koliko mi moramo biti Svicarci ili moramoli mi biti veci Svicarci od sami Svicaraca, razlozi za ili protiv drzavljanstva)

- osoba koja zivi u BiH i nema posla pa bi pomocu napr. HR drzavljanstva ili bilo koje druge EU zemlje dosla do Njemacke, Austrije, Svicarske, Svedske... da nadje neki posao.
(nisu bas iste okolnosti kao u prvoj tacki i mislim da ovde ne vrijedi isti argumenti)

Moje izjave se odnose samo na prvu tacku, znaci onaj slucaj u kojem se sam nalazim. Ako ja za sebe odbijam Svicarski pasos, ili ne letim za Svicarskim pasosom to ne mozemo prenijeti 1:1 na slucaj nekog iz Cazina ko mora hraniti porodicu a nema posla pa kaze da bi uzeo HR ili bilo koji drugi pasos da se prebaci bilo gdje i nadje posao.
[/quote]

Sreća je kad živiš u švicarskoj i imaš stalni boravak jer je švicarska organizirana zemlja i sa stalnim boravkom imaš sva prava i ne trebaš se bojati da će neka luda švicarska vlada izbaciti te iz države.

Dok zamisli da imaš stalni boravak u BiH, a državljan si neke druge države..uvijek postoji mogućnost da te naši političari "naguze".

A ima i još nešto. Ako bude rata opet bilo bosanskog bilo svjetskog najgore je imati BiH državljanstvo (dokazano iz historije).

[quote name='Incubus' timestamp='1351161361' post='465694']
Sreća je kad živiš u švicarskoj i imaš stalni boravak jer je švicarska organizirana zemlja i sa stalnim boravkom imaš sva prava i ne trebaš se bojati da će neka luda švicarska vlada izbaciti te iz države.

Dok zamisli da imaš stalni boravak u BiH, a državljan si neke druge države..uvijek postoji mogućnost da te naši političari "naguze".

A ima i još nešto. Ako bude rata opet bilo bosanskog bilo svjetskog najgore je imati BiH državljanstvo (dokazano iz historije).
[/quote]Pa upravo to sam i mislio sa svojim poslijednim postom. Sta sam prije toga pisao, ne odnosi se na osobe koje zive u Bosni i traze mogucnosti da se prepace. To je opet posebna i osjetljiva tema i tu nemoze osoba kao ja reci "treba se drzati svoga...". Jer naravno, svako ce mi reci "haj ti u Bosnu pa se drzi svoga". Pricam samo o situaciji po evropi, znaci o uslovima koji su i meni poznati i koji i za mene vrijede.

Guest
ja sam 100% sigurna da ako svicarska, njemacka, austrija itd. kazu. mozes birati il npr. svicarski pasos i predati bosanski il ces se vratiti za bosnu. sve i jedan/jedna bi primila svicarski i predao/la bosanski. ovako kad se mogu imati dva il kad ti zemlja pruza haman sve i ako nisi drzavljanin te drzave dosta hi govori ja nebi nikad...

ja sam 100% sigurna da ako svicarska, njemacka, austrija itd. kazu. mozes birati il npr. svicarski pasos i predati bosanski il ces se vratiti za bosnu. sve i jedan/jedna bi primila svicarski i predao/la bosanski. ovako kad se mogu imati dva il kad ti zemlja pruza haman sve i ako nisi drzavljanin te drzave dosta hi govori ja nebi nikad...

Pa švicarska je najbolja zemlja na svijetu!

http://www.jutarnji.hr/svicarska-je-najbolja-zemlja-na-svijetu-za-roditi-se-u-njoj--hrvatska-zauzima-tek-46--mjesto/1069354/

Meni kad bi rekli odrekni se BiH državljanstva i još nam daj sve što trenutno posjeduješ za švicarsko državljanstvo ja bih dao :D

Guest

Pa švicarska je najbolja zemlja na svijetu!

http://www.jutarnji.hr/svicarska-je-najbolja-zemlja-na-svijetu-za-roditi-se-u-njoj--hrvatska-zauzima-tek-46--mjesto/1069354/

Meni kad bi rekli odrekni se BiH državljanstva i još nam daj sve što trenutno posjeduješ za švicarsko državljanstvo ja bih dao :D

nebi samo ti incubus. i ovi sto vicu da nebi dali bih pasos za svicarski pasos a zive u ch pa bi morali nazad za bi. bi sigurno.

Ja cu i tako za dvije do tri godine dobiti pasoš druge zemlje, ako ikako postoji način gledaću da se ne odreknem bosanskog pasoša. Moj dajidža je živio gotovo 60 godina u Austriji i nikad nije htio promijeniti pasoš, čak je prije nego što će umrijeti njegova želja bila da se pokopa u Bosni te je tako i učinjeno. To je njegova stvar principa, sjećam da mi je jednom rekao kako je nekad trebalo za to drzavljanstvo da pjeva njihovu himnu što je on odbio dok mu je zena, inace iz Hrvatske uzela austrijski pasoš. Rekao je da mu nije protrebno i da sa našim pasošom može tamo nakon toliko godina isto što i sa austrijskim u 99 % slucajeva. Ja ne znam kako bih postupio ako ostane ovako i gore stanje u Bosni ali jednostavno jedan dio mentaliteta meni u Bosni smeta i ja se ne zelim adaptirati u uklopljavati u njega pa ako bi tako ostalo želja mi je Kanada ili Australija.

Pa svicarska je najbolja zemlja na svijetu!

Vidi se da znas da nista neznas   :crazy:

Ja nisam prihvatio sivcarsko drzavljanstvo, jer meni je bila muka da idem onda u vojsku i onda do svoje 30 godine da idem uvijeka po 3 sedmice. (Zamisli zima i snijeg a moras negde vani stojati citavu noc i cuvati neka brda da ih neko ne ukrade)    :buba: koja logika

Al kad ovako prokontam, mogao sam npr. dzabe poloziti za kamion u vojski  :sungum:

I opeta kad prokontam razlika je sto je svicarski pasos crven a nas je tamno plav, a ja bas nisam ljubitelj crvene boje  :icon_mrgreen:

Edited by kljukusa_i_masanca
  • Downvote 1

Ja nisam prihvatio sivcarsko drzavljanstvo, jer meni je bila muka da idem onda u vojsku i onda do svoje 30 godine da idem uvijeka po 3 sedmice. (Zamisli zima i snijeg a moras negde vani stojati citavu noc i cuvati neka brda da ih neko ne ukrade)    :buba: koja logika

Al kad ovako prokontam, mogao sam npr. dzabe poloziti za kamion u vojski  :sungum:

I opeta kad prokontam razlika je sto je svicarski pasos crven a nas je tamno plav, a ja bas nisam ljubitelj crvene boje  :icon_mrgreen:

Razumijem, ti vise volis nositi suknju nego pusku, imali smo takvih i kod nas u proslom ratu. :P

Ali ne vjerujem ti da su ti davali svicarski pasos i nisi htio, ali de sta's ja ne vjerujem u puno stvari. :)

• Upvote 1

O švicarskoj vojsci i vojnom roku bi se mogla napraviti tema, ali da budem iskren ja to podržavam. Ne toliko zbog same vojske nego što se slažem da je narod koji je naoružan slobodan, ali kao što rekoh to je druga tema.

Ja i dalje stojim da bih mijenjao sve što ima za švicarsko državljanstvo.