Jump to content
mell

Je li Bog stvorio zlo?

Recommended Posts

Prema predanjima stoji da melek na celu covjeka napise njegovu nafaku, zatim da Li ce biti sretan ili nesretan Te vrijeme smrti. Medutim, ako covjek ubije covjeka I kaze da je to kadr(Allahovo odredenje, odnosno sudbina), je Li Bog to odredio? Je Li Bog stvorio zlo?
  • Upvote 1

Što se tiče meleka i tog pisanja, odgovor se nalazi u idućem:[i] "Allah je matericu povjerio meleku, pa on govori: "O Gospodaru, kap sjemena!", "O Gospo­daru,zakvačak!", "O Gospodaru, komad mesa!" Pa kada Allah poželi da ga stvori on kaže: "O Gospodaru, muško ili žensko? Sretno ili nesretno? Kolika mu je nafaka i kada mu je edžel?" To se zapiše u utrobi majke." (Buharija i Muslim)[/i]

A što se tiče Božijeg određenja, po meni je to jako dobro objasnio dr. Zakir Naik, s toga pogledaj ovaj video: [media]http://www.youtube.com/watch?index=75&list=PL8AD3026AC5C8FB4D&feature=plpp_video&hl=id&v=-WJ23t5tG_0&gl=ID[/media]

Znaci, imamo slobodnu volju. E sada, da li cemo odabrati dobro ili loše (tj. ZLO) to je vec na nama. Da li postoji hladnoća ili je to samo odsutnost topline?! Da li postoji tama ili je to samo odsutnost svjetlosti?! Sličan princip je i sa "zlom". Nadam se da si dobila odgovor na svoje pitanje! Selam.
  • Upvote 1

Kako sam ono negdje jednom pročitala... Ako staneš ispred ogledala i napraviš namrgođenu facu - takvu ćeš i vidjeti u ogledalu, ako se nasmiješ - to ćeš i vidjeti. I nije ogledalo zaslužno za to što si ti takvu facu napravio, ono ju je samo prikazalo.
Tako je to. Bog što zna šta ćeš uraditi, ne znači da te on natjerao da to uradiš. Imaš slobodu da biraš, samo što on već zna šta ćeš odabrati.
Čovjek napravi udes zbog prebrze vožnje. Nećemo sad reći kriv je onaj što je napravio auto. On ga je napravio, ali ovaj je izabrao da ga vozi prebrzo, iako je znao posljedice.
  • Upvote 1

Ja sam spreman preuzeti odgovornost za svoje postupke, ako sam nešto uradio šta ne valja onda sam to uradio svjestan i s namjerom a nikakav šejtan ili đavo me nije na to natjerao. Odrasli ljudi bi trebali preuzimati odgovornost za svoje postupke.
  • Upvote 1

Priroda je dvopolna! Sve sto postoji ima pozitivni i negatnivni pol odnosno sve sto postoji ima i vlastitu suprotnost.. Svakako to je bozija volja jer da nije nebi ni postojala negatnvna energija u kosmosu! Mi imamo slobodu izbora ako se odlucimo za pozitivnu stranu i djelujemo u skladu s tim dozivljavacemo pozitivne promjene u vlastitom zivotu, a ako se odlucimo za negativu stranu onda cemo dozivljavati negativne promjene u vlastitom zivotu, tako da negativna energija isto ima svoju pozitivnu ulogu u kosmosu a to je da nas uvijek iznova stavlja pred nepremostiva iskusenja iz kojih crpimo iskustvo dok ne shvatimo da jedino pozitivnim razmisljanjem i djelovanjem mozemo zastititi nas same od pakla materijalizma kojeg sacinjavaju zloba, pohlepa, mrznja i sve ostale negativne odlike inteligentnih bica koje opet stete najvise nama samima.. Ako mrzis najvise stete nasosis upravo sebi!

Ameba, šta je njoj suprotni spol ?

[quote name='lucky' timestamp='1351592114' post='465889']
[/quote]

hahhahahha, pitanje za teta Vese :D

pitanje je vrlo jednostavno: da li je Bog stvorio zlo?, a odgovor je jos jednostavniji: Jest. ono o cemu vi pricate je nasa volja biranja dobra ili zla.

Meni je sasvim logican post @Amon Ra koji kaze da je priroda dvospolna, odnosno, ja bih rekla da je sve stvoreno u paru. Kako bi recimo znali za dobro kad ne bi bilo zla da ih mozemo razlikovati :D

[quote name='lucky' timestamp='1351592114' post='465889']
[/quote]
Ja govorim o polu a ne o spolu!
A amebe se inace razmozavaju diobom tako da im nisu potreba dva spola, dok u sebi svakako posjeduju dva pola pozitivni i negativni! Svako zivo bice posjeduje u sebi elektricitet a elektricitet je dvopolan!

Da vam ne prepreciavam ja copy/paste jednu zgodnu anegdotu da procitate:

[quote]Univerzitetski profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje:
"Je li Bog stvorio sve sto postoji?"

Jedan student mu je smjelo odgovorio: "Da, Bog je stvorio sve sto postoji!"
"Bog je sve stvorio?" - upita profesor jos jednom.
"Da, profesore" - odgovori student.

Profesor ce potom:
"Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. Buduci da zlo postoji a uzevsi u obzir princip da nas odredjuje ono sto radimo, onda je i Bog zao!"
Student je ostao sutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je jos jednom dokazao da je ono sto ljudi vjeruju zapravo mit.

Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga nesto pitati.

"Naravno" odgovori profesor.

Student ustane i rece: "Profesore, postoji li hladnoca?"
"Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?"

Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.

Mladic je odgovorio: "Zapravo profesore, hladnoca ne postoji. Prema zakonima fizike, ono sto mi smatramo hladnocom u stvarnosti je odsustvo topline. Svako tijelo ili objekt prema proucavanju ima ili prijenosi energiju, a toplina je ono sto cini da tijelo ima ili prijenosi energiju.

Apsolutna nula znaci potpunu odsutnost topline, sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoca ne postoji. Mi smo stvorili tu rijec da opisemo kako se osjecamo ako nemamo toplinu."

Student nastavi s pitanjem: "Profesore, postoji li tama?"
Profesor odgovori: "Naravno da postoji."
Student ce na to: "Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsustvo svjetla. Svjetlo mozemo proucavati, ali tamu ne. Zapravo, mozemo se posluziti Newtonovom prizmom da pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i proucavati razlicite duljine svjetlosnih valova za svaku boju. Ne mozemo mjeriti tamu. Najobicnija zraka svjetla moze prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti ju.
Kako mozete znati koliko je odredjeni prostor mracan? Mjerite kolicinu prisutnog svjetla. Nije li ovo tacno? Tama je pojam koji ljudi koriste da opisu sto se dogadja kada nema svjetla."

Na kraju, mladic upita: "Profesore, postoji li zlo?"
Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: "naravno, kao sto sam vec rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najcesce u svakodnevnim primjerima covjekove necovjecnosti prema drugim ljudima... u zlocinima i nasilju diljem svijeta. Ove manifestacije nisu nista drugo nego zlo."

Na to ce student: "Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi.
Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Bas kao i tama i hladnoca, to je pojam kojeg su ljudi stvorili da opisu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije poput vjere i ljubavi koje postoje bas kao sto postoje svijetlo i toplina. Zlo je posljedica onog sto se dogodi kada u covjekovom srcu nije nazocna Bozja ljubav. Bas poput hladnoce koju dozivljavamo u odsustvu topline, ili poput tame koja se dogadja kada nema svjetla."

Profesor je sjeo.

Mladic/Student se zvao Albert Einstein[/quote]
  • Upvote 3

to ja trazim ima dva dana ...

lijepa teorija,i ja sam misljenja da je insan covjecije bice stvorilo zlo.

meni nije jasna onda jedna stvar. ako je zlo odsustvo dobrote, boga, da li to onda znaci da je covjek u biti zao? da mu treba vjera da bude dobar?

citao sam to sa studentom i profesorom. samo bice da to nije Einstein bio!

a bice da u nama svima zivi dobrota jer smo stvoreni od dobrocinitelja. zavisi koliko mi nju potisnemo i kako nas roditelji i okolina oblikuju!

[quote name='x-men' timestamp='1351862244' post='466030']
lijepa teorija,i ja sam misljenja da je insan covjecije bice stvorilo zlo.
[/quote]
Mozda ce ovo biti za bana, ali mislim da je covjek stvorio i boga.

[quote name='Daisy' timestamp='1351879541' post='466033']
meni nije jasna onda jedna stvar. ako je zlo odsustvo dobrote, boga, da li to onda znaci da je covjek u biti zao? da mu treba vjera da bude dobar?
[/quote]
Daisy, cuvaj se vjernika, njima je potreban bog tj. da budu robovi da bi ih se sprijecilo da cine zlo, a kad pomisle da nema boga, onda...
Drazi su mi ljudi (iako ni njih ne volim) koji koriste boga i vjeru za neki interes, kao npr Dino Merlin. :P Edited by Jiggy Bau

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1351954823' post='466055']

Daisy, cuvaj se vjernika, njima je potreban bog tj. da budu robovi da bi ih se sprijecilo da cine zlo, a kad pomisle da nema boga, onda...
Drazi su mi ljudi (iako ni njih ne volim) koji koriste boga i vjeru za neki interes, kao npr Dino Merlin. :P
[/quote]
Bog ili Savrsenstvo postoji ali nije onakvo kakvim ga prestavljaju religije!
Meni su svi ljudi isto dragi ali smatram razumnijima one koji vjeruju da postoji Bog iako ga shvataju na pogresan nacin, nego one koji vjeruju ili misle da znaju da bog ne postoji!
I da u pravu si u tvrdnji da boga onakvog kakvim ga prestavljaju religije je stvorio covjek, dok je Savrsenstvo stvorilo covjeka! Edited by Amon Ra

pa kako bi to izgledalo da svaki pojedinac smatra Boga na svoj nacin? Edited by x-men

[quote name='x-men' timestamp='1351979303' post='466063']
pa kako bi to izgledalo da svaki pojedinac smatra Boga na svoj nacin?
[/quote]

Bog je onakav kakav je, a nas je zadatak da se trudimo da ga shvatimo takvim kakav ustvari jeste.. neki cemo shvatiti vise neki manje ali svi koji ga shvate u potpunosti imace istu predstavu o njemu! Znaci jedino igra ulogu koliko se trudimo da ga shvatimo, ako vjerujes ovozemaljskim religijama onda se ne trudis ni najmanje da ga shvatis, a njemu tim neces naskoditi vec jedino samom sebi!

Drazi su mi ljudi (iako ni njih ne volim) koji koriste boga i vjeru za neki interes, kao npr Dino Merlin. :P
[/quote]

da se rauzmijemo, ne poricem ja postojanje boga, nego kad sam rekla da nema boga, mislila sam na pojedince koji ne vjeruju da ima Boga

meni nije jasna onda jedna stvar. ako je zlo odsustvo dobrote, boga, da li to onda znaci da je covjek u biti zao? [b]da mu treba vjera da bude dobar?[/b]
[/quote]

Klasična podmetačina svake religije, eto ja nisam religiozan i meni ne treba nikakav Kur'an ili Biblija da mi kažu da ne smijem nikoga ubiti ili mu uraditi zlo. Religija po mom mišljenju je potrebna ljudima koji su umno preslabi da bi se nosili s ovim sranjem od svijeta i života. Uvijek vjera - NIKAD religija !

[quote name='Daisy' timestamp='1352022977' post='466075']
da se rauzmijemo, ne poricem ja postojanje boga, nego kad sam rekla da nema boga, mislila sam na pojedince koji ne vjeruju da ima Boga
[/quote]
Razumjeli smo se, ne znam cemu panika kako ti ne porices postojanje boga. :P

[quote name='Gorilla Biscuit' timestamp='1352026238' post='466078']
Klasična podmetačina svake religije, eto ja nisam religiozan i meni ne treba nikakav Kur'an ili Biblija da mi kažu da ne smijem nikoga ubiti ili mu uraditi zlo. Religija po mom mišljenju je potrebna ljudima koji su umno preslabi da bi se nosili s ovim sranjem od svijeta i života. Uvijek vjera - NIKAD religija !
[/quote]
Pripadnici krscanstva, hrscanstva, islama su svi budale jedini si ti pametan i umno jak.. Zapitaj se malo.

[/quote]

u cjelini ljudi nisu zli ...

[/quote]

Nema potrebe za banom. Tvoja je slobodna volja da vjerujes u sto zelis.
lp

[quote name='mell' timestamp='1352048866' post='466093']
Nema potrebe za banom. Tvoja je slobodna volja da vjerujes u sto zelis.
lp
[/quote]
Bio neki napredak? Prije nije bila dozvoljena slobodna volja.
rp Edited by Jiggy Bau