Jump to content
Sign in to follow this  
hanzonehatori

Djeciji doplatak /dodatak

Recommended Posts

[size=4]U ZE-DO kantonu doplatak 12KM, Tuzlanskom 20KM, USK-a doplatka NEMA[/size]

[size=4]Da biste ostvarili pravo na dječiji dodatak, čija visina varira u zavisnosti od dijela Bosne i Hercegovine u kojem živite, svake godine se morate dati u šetnju od jedne do druge institucije i prikupljanje svih potrebnih dokumenata.
Neki čekaju u redu, neki ni to
Podijeli

Nakon što u matičnom uredu općine izvadite rodni list za dijete i kućnu listu, potrebne su vam i kopije CIPS-ove lične karte za oba roditelja, kao i potvrde o prijavi prebivališta iz ureda CIPS-a.

Hrpa dokumenata iz više institucija

Za djecu stariju od 15 godina škola/fakultet koji pohađaju moraju izdati potvrdu o redovnom školovanju, a roditelji koji su na birou za zapošljavanje također moraju donijeti potvrdu da su na tamošnjoj evidenciji. Ukoliko rade, a prihodi im ne prelaze u prosjeku 120 KM po članu domaćinstva, i njima je potrebna potvrda o visini plate iz firme u kojoj su zaposleni. Također, svi članovi domaćinstva koji primaju penziju moraju donijeti kopiju čekova.

Ukoliko su roditelji razvedeni, to donosi nove obaveze - rješenje o razvodu braka izdato u nadležnom sudu. Strani državljani u hrpi papira moraju donijeti i kopiju pasoša ili lične karte i prijavu ili rješenje MUP-a.

Za dječiji dodatak morate donijeti i ovjerenu izjavu da ne posjedujete motorno vozilo, zbog čega ćete negdje čak morati prošetati i do nadležne policijske uprave. Izuzetak se pravi u slučaju osoba s invaliditetom koje određenim propisima mogu uvesti ili kupiti vozilo kao ortopedsko ili drugo pomagalo. I za to, naravno, morate izvaditi potvrdu. Invalide osobe prilažu i rješenje o stepenu invalidnosti, odnosno medicinsku dokumentaciju u slučaju pojedinih oboljenja.

U nekim mjestima treba skoknuti i do mjesne zajednice pa donijeti uvjerenje da se sa svim članovima domaćinstva nalazite na datoj adresi, a negdje je među stavkama navedeno i uvjerenje PIO-a da niste aktivni osiguranik. Zavisno od mjesta gdje predajete dokumente možda ćete trebati da donesete i studentski indeks na uvid, kao i rješenje centra za socijalni rad o novčanoj pomoći. Negdje je potrebno i uvjerenje Uprave prihoda da li ste vi i članovi zajedničkog domaćinstva registrovani kao poreski obveznici.

Novac nedovoljan ni za najosnovnije potrebe

Dok u pet kantona u Federaciji BiH izdvajanja i tu svrhu ne postoje (USK, HNK, ZHK, Posavski i Livanjski kanton), u Zeničko-dobojskom kantonu 23.000 djece mjesečno prima manje od 12 KM. Do prije godinu i po primali su tek 9 KM.

U Tuzlanskom kantonu primaju po 20 KM, u Bosansko-podrinjskom 29 KM, a u Srednjebosanskom 30 KM. U Kantonu Sarajevo dječiji dodatak iznosi 5,5 posto prosječne neto plate, odnosno 33 KM, dok je u Republici Srpskoj 35 KM.

Brčko izdvaja najviše, 10 posto od prosječne mjesečne plate u Distriktu, što iznosi i više od 80 KM po djetetu.

Analizirajući visinu iznosa dječijeg dodatka u ovoj godini postavlja se pitanje šta nezaposleni ili roditelji sa izuzetno niskim primanjima, koji ispunjavaju uslove za dječiji dodatak, za te novce uopšte mogu kupiti, ako se uzme u obzir cijena pelena, mlijeka, hljeba, odjeće...[/size]

[color=#ff0000][size=4]Zbog cega kod nas u-USK kantonu nema nikako djecijeg doplatka , zbog cega su u drugim kantonima doplatci po djetetu 20KM i sl. [/size][/color]
[color=#ff0000][size=4]KO JE ODGOVORAN ZA OVO , KOJA INSTITUCIJA - Cini mi se da kod nas u Bosni dok narod ne pocne politicare hvatati za vratove i lupati pleske i sake , lomiti noseve i rebra nece se nista promjeniti-[/size][/color]
[color=#ff0000][size=4]Ja sam spreman ici u zatvor zbog djecijeg doplatka za svu djecu Bosne i Hercegovine i evo neka me SIPA zabiljezi , kad kazem da sam spreman ici u zatvor za djecu (doplatak) sigurno bi ga i dobili i nebi smio biti ispod 200KM , zbog toga sto sa 20KM danas samo guzicu mozes obrisati. [/size][/color]
[color=#ff0000][size=4]Zasto ovo nas narod ne ljuti ? Kad nam daju 13 ili 20 KM djecijeg doplatka .. ajjjjjj. pa ovo je uvreda , sta covjek da kupi djetetu za 20 KM , Majku onom ko je odgovoran za ovo ![/size][/color]

[color=#ff0000][size=4]Kome se mogu obratiti , u vezi ovog problema - nemam djecu u BIH , ali strasno volim djecu .. i crni mi pred ocima kad vidim da djeca nemaju sta da jedu ili da im je hladno ili slicno . Dakle , ponovo pitam ko je na USK kantonu najodgovorniji za ovo ? Pa , mozda odem do njega da ga malo izbuham , da fino obojica zavrsimo u novinama . [/size][/color]
[color=#ff0000][size=4]Razbjesnilo me ovo kad sam saznao da djeca na USK nemaju ama bas nista ... Kome mogu opsovati mamu za ovo .. ? [/size][/color]
[color=#ff0000][size=4]Nek naprave djeciji doplatak po 200KM po djetetu pa cesvidjeti kako se narod vraca iz vana i kako se srbi i hrvati kake od straha od nas , ima nas ko mrava al sta nam vrijedi kad smo rasuti po svijetu .[/size][/color]

Ko ima pravo na dječiji doplatak? Sva djeca? Ili imaju neki kriteriji po prihodima?

Pa , sva djeca imaju pravo na djeciji doplatak -jarane u jednoj pravnoj drzavi -osim u BiH je sigurno uslovljeno ako ti niko ne radi pod krovom i ako djeca umiru od gladi dobit ces mozda 13 KM po djetetu(mjesecno) .

Pogledaj ti njihovih bisera: [color=#ff0000] roditelji koji su na birou za zapošljavanje također moraju donijeti potvrdu da su na tamošnjoj evidenciji. Ukoliko rade, a prihodi im ne prelaze u prosjeku 120 KM po članu domaćinstva, i njima je potrebna potvrda o visini plate iz firme u kojoj su zaposleni. Također, svi članovi domaćinstva koji primaju penziju moraju donijeti kopiju čekova.[/color]

A, kako saznajem na USK toga nema nikako ! Znaci moze neko dijete tamo crknuti od gladi i to se ne tice nikog ! Nikog se ne tice da BiH ima vecu administraciju od bivse SFRJ.

Za ovo stanje treba nekog silovati , na primjer onog ruznog hamdiju lipovacu ili novog gradonacelnika bihaca ili novog starog gradonacelnika cazina ili onog fikretovog decka iz kladuse ili mozda bakira,sulejmana ,dodika.
Interesantno je da ljudi glasaju za osobe koji njihovoj djeci ne daju djeciji doplatak , mi smo kao narod jedan veliki fenomen. Bolje bi nam bilo da zivimo u Africi ili Avganistanu- maximalno smo cudni.

Covjece sramote nedo Bog nikome ... ovdje u Njemackoj svako dijete ima pravo na doplatak dok se skola i posle 18te godine ako ide na fax ima pravo na doplatak a kod nas u NRW je za jedno dijete 184 eura za drugo isto tako za trece dijete 190 za cetvrto 214 eura pa vi sad kontajte ... kakvi 12 maraka pa bolje da ga onda i nema fuj drzave i prava ...

Iskreno ja sam da se doplatak isplacuje ISKLJUCIVO najugroženijim obiteljima.

Ja ne vidim smisao tog doplatka. Pa ako ja želim imati dijete valjda gledam da li imam mogućnost da uzdržavam dijete.

Zašto bi država (svi porezni obveznici) financirali moje dijete.

Ovo što zelka priča za njemačku je meni strašno i sreća da si Njemačka to trenutno može priuštiti, ali vjerujem da ima ljudi koji imaju djecu samo zbog doplatka. Nema apsolutno smisla. Pazi ti jednu stvar ti živiš npr. u Njemačkoj i satereš se radeći i imaš 1 dijete da bi država tebe oporezovala i dala onima koji imaju npr. 5 djece. Smiješno.

Vidis vec smo podjeljena misljenja (tebi tvoja stranka meni moja Haa) , da se ikljucivo daje najugrozenijima ..hm* Dobro zasto to nema kod svabe ili svedjana i ostalih naprednih zemalja ?
svako djete treba da ima djeciji zbog pravde - izmedjuostalog zasto nam je drzava tu **bem je u drzavu , jeli drzava tu da oni ruzni tipovi (pogledaj samo tihica i dodika nasto lice) vozaju automobile u vrjednosti od 200-300 000 KM , da imaju kuce, ljetovanja i sve ostale gluposti na racun gradjana ..
ili da nam prave kruzni tok ? i parkove ? a kad ti zena ode u bolnicu nema se gdje oprati , niti ima nasto leci..
pitam se gdje se poradjaju zene ovih lopova (politicara) jel i one idu u onaj dzehenem u bihac koji zovu bolnicom ? ili gdje idu kad su bolesni , imaju lui oni neke privatne ustanove ili ..)

Ali koliko mi se cini da ovo sve nase ljude puno ne interesuje - da ih interesuje ,promjenili bi nesto .. ili bi neko fasovo .

Ja samo mogu reci jedno : " Covjek nije Hajvan !

[quote name='hanzonehatori' timestamp='1350991169' post='465567']
Vidis vec smo podjeljena misljenja (tebi tvoja stranka meni moja Haa) , da se ikljucivo daje najugrozenijima ..hm* Dobro zasto to nema kod svabe ili svedjana i ostalih naprednih zemalja ?
svako djete treba da ima djeciji zbog pravde - izmedjuostalog zasto nam je drzava tu **bem je u drzavu , jeli drzava tu da oni ruzni tipovi (pogledaj samo tihica i dodika nasto lice) vozaju automobile u vrjednosti od 200-300 000 KM , da imaju kuce, ljetovanja i sve ostale gluposti na racun gradjana ..
ili da nam prave kruzni tok ? i parkove ? a kad ti zena ode u bolnicu nema se gdje oprati , niti ima nasto leci..
pitam se gdje se poradjaju zene ovih lopova (politicara) jel i one idu u onaj dzehenem u bihac koji zovu bolnicom ? ili gdje idu kad su bolesni , imaju lui oni neke privatne ustanove ili ..)

Ali koliko mi se cini da ovo sve nase ljude puno ne interesuje - da ih interesuje ,promjenili bi nesto .. ili bi neko fasovo .

Ja samo mogu reci jedno : " Covjek nije Hajvan !
[/quote]

Prva stvar - meni itekako smeta što nam političari kradu iz dzepa svaki mjesec, ali ovakvim zagovaranjima za još socijalnih davanja i slično samo otvaramo priliku da još više novca ukradu i nešto malo podijele i još više sebi strpaju u dzep.

Njemačka i Švedska to rade jer misle da će tako poboljšati natalitet što je potpuno pogrešno i nekako sam uvjeren da će se te mjere u budućnosti ukinuti i tamo samo će trebati proći još malo vremena i jos koja kriza.

Hajmo od početka.
Država ne zaradjuje nikakav novac - ona ga uzima od građana koji rade u privatnom sektoru. Onda taj novac distribuira kako ona misli da treba.
Mi sad trazimo djecji doplatak.

Idemo malo razmisljati o tome. Znači država ti plaća što imaš dijete. Zašto? Kome je u interesu dijete? Valjda roditelji žele dijete.

Ti ovako ljudima daješ novac da bi imali dijete. Ne možeš takve poticaje davati. Mislim svi poticaji države su po meni loši jer svako bi trebao da preuzme odgovornost nad svojim zivotom. Ne mozes imati dijete ako to ne mozes priustiti.

Uzmimo normalan primjer. Ti si vrijedan i radišan čovjek kao i tvoja žena, radite, štedite i imate 1 dijete jer si toliko trenutno možete priuštiti. Zašto bi država tebi uzimala porez i davala ga nekome ko ima 5 djece a zna da si to ne može priuštiti? Zar je to normalno? A tako je kod svih državnih poticaja. Uzimaš nekome da bi dao nekome drugom.

[color=#b22222]Idemo malo razmisljati o tome. Znači država ti plaća što imaš dijete. Zašto? Kome je u interesu dijete? Valjda roditelji žele dijete.[/color]
Roditelji zele dijete ali u drzavnom je interesu da ti i ja imamo sto vise djece kako upravo toj drzavi nebi opao natalitet.

[color=#b22222]Uzmimo normalan primjer. Ti si vrijedan i radišan čovjek kao i tvoja žena, radite, štedite i imate 1 dijete jer si toliko trenutno možete priuštiti. Zašto bi država tebi uzimala porez i davala ga nekome ko ima 5 djece a zna da si to ne može priuštiti? Zar je to normalno? A tako je kod svih državnih poticaja. Uzimaš nekome da bi dao nekome drugom.[/color]
Ovo nije tebi logocno ,mozda zbog toga jer ne znas kako se stvara jaka drzava , nema drzave bez omladine - a ovi sa jednim djetetom bi trebali jos vise da placaju porez jer ne zele vise od jednog djeteta ( u socijalnoj zemlji)
a sto se tice onih koji su se (u socijalnoj zemlji) odlucili za cuku umjesto djeteta , njima treba uzeti dupli porez - uzeti im porez i dati onima koji imaju djecu , i to bi bila JAKA DRZAVA.

Sto se tice ukidanja djecijeg doplatka od strane Njemacke,Svedske,Norveske, Austrije i ostalih zemalja koje imaju veliki djeciji d.
O ovome mozes samo dalje sanjati Incubus .... Izvini nemoj se naci sta uvrjedjen (nemoj sta zahatorit :) ), ali ovo je moje misljenje,.-
A te gluposti ko sebi moze priustiti dijete a ko ne moze je posebna prica za sebe - ima hajvana u ovim naprednim zemljama koji tvrde da se dijete ne isplati , pa sebi cuke nabavljaju - sto je besmislica , svako dijete ima svoju nafaku pa i ono u Africi i Avganistanu , ja ovdje govorim samo o doplatku koji simbolizira ispomoc porodice i nista drugo .

[quote name='Incubus' timestamp='1350974758' post='465544']
Iskreno ja sam da se doplatak isplacuje ISKLJUCIVO najugroženijim obiteljima.

Ja ne vidim smisao tog doplatka. Pa ako ja želim imati dijete valjda gledam da li imam mogućnost da uzdržavam dijete.

Zašto bi država (svi porezni obveznici) financirali moje dijete.

Ovo što zelka priča za njemačku je meni strašno i sreća da si Njemačka to trenutno može priuštiti, ali vjerujem da ima ljudi koji imaju djecu samo zbog doplatka. Nema apsolutno smisla. Pazi ti jednu stvar ti živiš npr. u Njemačkoj i satereš se radeći i imaš 1 dijete da bi država tebe oporezovala i dala onima koji imaju npr. 5 djece. Smiješno.
[/quote]

prvi moj komsija Njemac ima 7 dijece i ne radi,poceo bio skoro raditi pa se hvali kako mu je dobro placeno u firmi i odjenom ga vidim opet nesto sebucka,sretnem ga pitam kako je i sta je bilo,veli joj tesko u firmi raditi nesto zglob poremetio,ja se smijem i kazem pa interesantno znam da se u tvojoj firmi radi skoro pa sjedeci kako si uspio brze biti bolestan,on nesto izbrblja ja nisam ni razimuo i kaze zurim,hahah,bice on naravno bolestan,6 sedmica ce ga firma placati,lezat ce kod kuce kao sto je i lezao i produzivat svake sedmice bolovanje,ima dijecije dodatke za 7 dijece i uziva u blagodatima zakona,drugo to si dobro rekao radi se ovdje po nekad ko konj (neki) a neki sijede kodkuce i primaju socijalnu pomoc na racun nas sto rade i uzivaju,jos nesto,ne treba ukidati dijeciji dodatak,drzava treba goniti da se radi i da smanjiva socijalnu pomoc i da vidi prioritete jer ovdje ima otvorenih radnih mjesta ali nece da rade,i jos nesto pa kad drzava moze trati porezom za sve zivo od obicnog naroda pa neka sta i dadne narodu ali bi ja napravio prioritete,ja sam jos prije jednom rekao,kod nas ne funkcionise socijalni sistem ali se dijeca ipak radjaju i roditelji se bore i uzdrzavaju a drzava i zakon po tom pitanju neda nista,izglasali su poslanici za sebe zakon o naknadama i visokim platama od nerada a narod i koji radi ne moze zivjeti normalno od te minimalne plate,svesto je za masu naroda je minimalno a sve sto je za politicare je maximalno sprovedeno zakonom... Edited by x-men

Da mi je znati tko moze pored 7mero djece da samo zivi od djecijeg i ovdje u njemackoj pa mi cemo ako Bog da evo dobiti jos jedno dijete pa kad sagledas mjesecno i trosis taj djeciji na dijete ne na sebe ako cemo realno? kako je sve skupo i to pa da se bas moze od toga zivjeti nebih rekla drugo je ako on prima socialnu pomoc. Incubus austrija je sto se tice tih stvari jos bolja od njemacke ... a to je dijecije pravo da to ima kao dzeparac ...

[quote name='x-men' timestamp='1351075926' post='465619']
prvi moj komsija Njemac ima 7 dijece i ne radi,poceo bio skoro raditi pa se hvali kako mu je dobro placeno u firmi i odjenom ga vidim opet nesto sebucka,sretnem ga pitam kako je i sta je bilo,veli joj tesko u firmi raditi nesto zglob poremetio,ja se smijem i kazem pa interesantno znam da se u tvojoj firmi radi skoro pa sjedeci kako si uspio brze biti bolestan,on nesto izbrblja ja nisam ni razimuo i kaze zurim,hahah,bice on naravno bolestan,6 sedmica ce ga firma placati,lezat ce kod kuce kao sto je i lezao i produzivat svake sedmice bolovanje,ima dijecije dodatke za 7 dijece i uziva u blagodatima zakona,drugo to si dobro rekao radi se ovdje po nekad ko konj (neki) a neki sijede kodkuce i primaju socijalnu pomoc na racun nas sto rade i uzivaju,jos nesto,ne treba ukidati dijeciji dodatak,drzava treba goniti da se radi i da smanjiva socijalnu pomoc i da vidi prioritete jer ovdje ima otvorenih radnih mjesta ali nece da rade,i jos nesto pa kad drzava moze trati porezom za sve zivo od obicnog naroda pa neka sta i dadne narodu ali bi ja napravio prioritete,ja sam jos prije jednom rekao,kod nas ne funkcionise socijalni sistem ali se dijeca ipak radjaju i roditelji se bore i uzdrzavaju a drzava i zakon po tom pitanju neda nista,izglasali su poslanici za sebe zakon o naknadama i visokim platama od nerada a narod i koji radi ne moze zivjeti normalno od te minimalne plate,svesto je za masu naroda je minimalno a sve sto je za politicare je maximalno sprovedeno zakonom...
[/quote]

Ma o tome ti druze govorim.
Bilo je primjera u hrvatskoj koje su novinari zabilježili rođo dolazi BMW5 najnoviji da uzima naknadu za nezaposlene.
Ili zena isto koja dolazi u nekoj bundi (novinari znaju koja) valjda vrijedna 5-6 000 kuna da uzima tako naknadu za dijete i slično...
A onda npr. isto u hrvatskoj ima ljudi uzimaju hranu po crvenom krizu i javnim kuhinjama pa preprodaju.
Svašta ima!

Ja sam svakako da se pomogne najugroženijima, ali ne vidim smisao u tome da imaš dijete ako nemaš dovoljno novca da uzdržavaš.
A ovakvi i slični slučajevi samo onemogućuju da se pomogne onima kojima stvarno treba.

[quote name='Zelka' timestamp='1351089943' post='465629']
Da mi je znati tko moze pored 7mero djece da samo zivi od djecijeg i ovdje u njemackoj pa mi cemo ako Bog da evo dobiti jos jedno dijete pa kad sagledas mjesecno i trosis taj djeciji na dijete ne na sebe ako cemo realno? kako je sve skupo i to pa da se bas moze od toga zivjeti nebih rekla drugo je ako on prima socialnu pomoc. Incubus austrija je sto se tice tih stvari jos bolja od njemacke ... a to je dijecije pravo da to ima kao dzeparac ...
[/quote]

Djecije pravo?
Ali valjda si svjesna da za to "pravo" nekome se taj novac mora oduzeti? Da država nema novac samo "eto tako" nego da neko mora zaraditi.

Je li pošteno da se npr. x-men satra radeći i da mu država uzima 50 % njegove plaće i onda daje novac ovome što ima 7 djece i ne da mu se raditi pa živi od dopaltka, socijale itd itd..?

pa imao sam naradjeni sati u bivsoj firmi i sef mi trebao platiti oko 800 eura,ja ga pitao mozel mi to dati na ruke jer su naradjeni sati,kaze on nesmijem,oke reko tebi je lakse platit porez na ovo moje al ja dobijem 500 od 800 eura 300 eura ode iz mog dzepa za porez ,naravno da ovdje oni koji rade odbija se za one koji ne rade,to nije posteno,moj komsija naravno zivi od socijale dok jos nije radio al je taj ne radnik i nece da radi i ima dijecije doplatke,moze on zivjeti od toga,ja kad sam se prijavio na büro za zaposljavanje prije par mjeseci jer sam bio na probA pa imao nakon toga razgovor sta i kako dalje ako ne ostanem u firmi nakon probe,i on mi lijepo kaze sto se nedoskolovavas i neki zanat ne zavrsis pa ces imati jos bolju platu,i kaze sad koliko imas neto i mi ce mo ti platiti toliko a ne radis nego se skolas,dobar prijedlog i raumisljam o tome,jos mi kaze njegov prijatelj navrsio 50 i usavrsio doskolovao se i sad radi i zadovoljan,e pa kad mogu neki sijediti na scijali i ne raditi nista pa i ja cu doskolovati se platit ce mi isto kao i da radim al necu sjediti kod kuce,meni je zalosno kod nas u Bosni,sto nema nikakvog socijalnog zivota za one sto nemaju posla i sto su stvarno socijalni slucajevi,zakonom predvidjeno neka minimalka da ne mozes 3 dana normalno jesti ima se novca za platiti sluzbene posjete ili satnice ili marende za poslanike,,...zelka ima ovdje sigurno znas jos prije poroda dobivanja novca,vjerujem ti da to znas,evo bas mi zena kaze,za drugo dijete 300 roditeljski novac 1 godinu plus 75 eura jer je dijete ispod 3 godine,ako niko ne radi u familiji dobije se prije poroda 700 eura.ma ovdje funkcionise predobro... Edited by x-men

[quote name='Incubus' timestamp='1351091997' post='465631']

Djecije pravo?
Ali valjda si svjesna da za to "pravo" nekome se taj novac mora oduzeti? Da država nema novac samo "eto tako" nego da neko mora zaraditi.

Je li pošteno da se npr. x-men satra radeći i da mu država uzima 50 % njegove plaće i onda daje novac ovome što ima 7 djece i ne da mu se raditi pa živi od dopaltka, socijale itd itd..?
[/quote]

Za sve se zivo daju pare ... zasto bi se dijeci uskratilo to ako vec ima zakonski da dobivaju a tih 50% sto se oduzima od plati neznam gdje ima ali svima se nama koji radimo ili smo radili pare oduzimale nigdje ne dobivas ciste pare na ruke ili ne? .. od cega onda idu stipendije? od cega onda oni svi oni po birovovima ... tako da neka djece molim te lijepo :D

[quote name='Zelka' timestamp='1351165809' post='465701']
Za sve se zivo daju pare ... zasto bi se dijeci uskratilo to ako vec ima zakonski da dobivaju a tih 50% sto se oduzima od plati neznam gdje ima ali svima se nama koji radimo ili smo radili pare oduzimale nigdje ne dobivas ciste pare na ruke ili ne? .. od cega onda idu stipendije? od cega onda oni svi oni po birovovima ... tako da neka djece molim te lijepo :D
[/quote]

Pa ja sam isto reako za stipendije. Dati samo najboljima i najsiromašnijima (kombinacija), a ne davati svima jer to nema smisla.
Ja ne vidim npr. zašto bih ja dobio stipendiju ako mi roditelji mogu financirati školovanje? Ima li to smisla?
Za nezaposlene su isto naknade glupo rasporedjene.
Ima toga hrpa.. a djecji doplatak je jedan od tih.
Važnije je da se smanje porezi, a ne da se samo nešto od države traži.

[quote name='Incubus' timestamp='1351167343' post='465704']
Pa ja sam isto reako za stipendije. Dati samo najboljima i najsiromašnijima (kombinacija), a ne davati svima jer to nema smisla.
Ja ne vidim npr. zašto bih ja dobio stipendiju ako mi roditelji mogu financirati školovanje? Ima li to smisla?
Za nezaposlene su isto naknade glupo rasporedjene.
Ima toga hrpa.. a djecji doplatak je jedan od tih.
Važnije je da se smanje porezi, a ne da se samo nešto od države traži.
[/quote]

U sloveniji bas sam sad zadnje vrijeme nesto oko stipendija citala ne dobije je svatko ... gledaju i naravno dohod roditelja? nebi ni ja dala nekome sto roditelji zarade 5000eura da ima stipendiju ... a djecije u sloveniji su se isto dobivali na osnovu plate tj prihodka ... ja sam bila samohrana mati u sloveniji i nisam zaradjivala vise od 650eura mjescno i to je bilo u dobrom mjesecu ... dobivala sam 50eura doplatka nije mi bilo ni za djeciji pelena :) tako da ima ljudi koji dobiju samo po 10eura ili je mnogima cak ukinuto ...

Ovdje je drugacije ja za njih dvoje djece mjesecno dobijem 368eura ... nema veze koliko moj muz zaradio ... ali ako si npr kao sto neko rece neradi zivi od kindergelda ... gdje god se odes prijaviti za neku pomoc ili zelis negdje izvuci to ti odbiju jer ima dijete za prezivjeti mozda dobijes jos nekih 20 30 eura ne rasipaju se bas sa novcem svabe ... oni zele da povecaju natalitet jer je pao u dve godine zato neke stvari i imaju za djecu ovako sredjene ... dobiju drzave dosta svoga nazad jesi mozda kad razmisljao o cijenama vrtica i sto npr u njemackoj tesko nadjes mjesto za dijete za vrtic ako nema tri godine? a ako nadjes cijene su samo za jedno dijete oko 300eura ... ovdje cak u januaru mozda se odobri betreunges geld za roditelje koji su kod kuce sa djecom do tri godine ako naravno bude prihvaceno jer se boje da kasnije nebi se moglo sve pokriti oko pemzija i tako toga sv ese manje ljudi odluci da ima vise nego jedno dijete ...

[b] Dječiji dodatak[/b]

DOKUMENTACIJA ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA DJEČIJI DODATAK:
[list]
[*]Kopiju potvrde o prijavi prebivališta – boravišta sa kopijom cips-ove lične karte za oba roditelja,

[*]Kućna lista,

[*]Rodni listovi za djecu,

[*]Potvrde o redovnom školovanju za djecu stariju od 15 godina (izdate od škole koje dijete pohađa),

[*]Uvjerenje uprave prihoda o prihodima ostvarenim po osnovu poljoprivredne djelatnosti, imovinskih prava, autorskih prava, privrednih, uslužnih i drugih djelatnosti i dopunskih djelatnosti za prethodnu godinu (zgrada bivšeg SDK tj. Zavoda za platni promet kod vječne vatre – ulica Maršala Tita 62),

[*]Potvrdu o visini plate ili uvjerenje da se nalaze na evidenciji nezaposlenih za sve punoljetne članove domaćinstva za prethodnu godinu (od firme ili od Biroa za zapošljavanje ako lice nije zaposleno ili potvrda od PIO da nije aktivni osiguranik)

[*]Visinu starosne, porodične penzije svih članova domaćinstva za prethodnu godinu (kopija čekova penzije),

[*]Kopija presude o razvodu braka (ako su roditelji razvedeni)

[*]Ovjerenu izjavu roditelja da žive u vanbračnoj zajednici, a ukoliko ne žive zajedno rješenje o povjeri djece (Centar za socijalni rad)

[*]Potvrda o vlasništvu motornog vozila za sve članove domaćinstva (PU Centar – Marijin Dvor),

[*]Izjava ovjerena u matičnom uredu Općine Centar o posjedovanju motornog vozila za sve članove porodičnog domaćinstva.
[/list]
NAPOMENA: [list]
[*]Iznos dječijeg dodatka je 28,00 KM.

[*]Pravo na ostvarivanje dječjeg dodatka imaju porodice sa dje-com čiji ukupan prihod po članu domaćinstva ne prelazi 114,00 KM (slovima: stotinu četrnaest konvertibilnih maraka).

[*]Korisnik dječjeg dodatka dužan je u svakoj kalendarskoj godini u periodu od 01.09.- 31.10. tekuće godine dostaviti dokaze o ispunjavanju uvjeta o ostvarivanje prava.

[*]Ukoliko korisnik ne dostavi dokaze prestaje pravo na dječiji dodatak sa 31.08. za djecu u srednjim školama, odnosno sa 30.09. tekuće godine za studente na višim i visoko školskim ustanovama.

[*]Korisnik je dužan prijaviti svaku promjenu koja povlači prestanak prava u roku od 15 dana od dana nastale promjene.
[/list]
[list]
[*]Dječji dodatak ne mogu ostvariti djeca u kojima jedan od članova zajedničkog domaćinstva vlasnik preduzeća ili samostalne radnje ili ima registriranu dopunsku djelatnost, vlasnik je ili posjednik motornog vozila, osim ako su u pitanju osobe sa invaliditetom koje propisima iz oblasti poreske ili carinske politike mogu uvesti ili na domaćem tržištu kupiti motorno vozilo kao ortopedsko pomagalo ili drugo pomagalo
[/list]
pa po ovin standardima kod nas niko ne ne moze primiti dijeciji dodatak ili su nezaposlene familije ili nemaju para da iskupe ovoliku dokumantaciju,i svake godine iskupljaj istu dokumentaciju,ala drzave i zakona...

[b]Novac nedovoljan ni za najosnovnije potrebe[/b]
Dok u pet kantona u Federaciji BiH izdvajanja i tu svrhu ne postoje (USK, HNK, ZHK, Posavski i Livanjski kanton), u Zeničko-dobojskom kantonu 23.000 djece mjesečno prima manje od 12 KM. Do prije godinu i po primali su tek 9 KM.
U Tuzlanskom kantonu primaju po 20 KM, u Bosansko-podrinjskom 29 KM, a u Srednjebosanskom 30 KM. U Kantonu Sarajevo dječiji dodatak iznosi 5,5 posto prosječne neto plate, odnosno 33 KM, dok je u Republici Srpskoj 35 KM. Brčko izdvaja najviše, 10 posto od prosječne mjesečne plate u Distriktu, što iznosi i više od 80 KM po djetetu.
Analizirajući visinu iznosa dječijeg dodatka u ovoj godini postavlja se pitanje šta nezaposleni ili roditelji sa izuzetno niskim primanjima, koji ispunjavaju uslove za dječiji dodatak, za te novce uopšte mogu kupiti, ako se uzme u obzir cijena pelena, mlijeka, hljeba, odjeće.. Edited by x-men

[quote name='Incubus' timestamp='1351091997' post='465631']
Ma o tome ti druze govorim.
Bilo je primjera u hrvatskoj koje su novinari zabilježili rođo dolazi BMW5 najnoviji da uzima naknadu za nezaposlene.
Ili zena isto koja dolazi u nekoj bundi (novinari znaju koja) valjda vrijedna 5-6 000 kuna da uzima tako naknadu za dijete i slično...
A onda npr. isto u hrvatskoj ima ljudi uzimaju hranu po crvenom krizu i javnim kuhinjama pa preprodaju.
Svašta ima!

Ja sam svakako da se pomogne najugroženijima, ali ne vidim smisao u tome da imaš dijete ako nemaš dovoljno novca da uzdržavaš.
A ovakvi i slični slučajevi samo onemogućuju da se pomogne onima kojima stvarno treba.

Djecije pravo?

[/quote]
De mi odgovori sta ce x-man trositi kad dodje u penziju, one pare koje ce ono 7 djece uplatiti kada budu radili i uplacivali u njemacki socijalni sistem ili ce zivjeti od vazduha? Ovdje se sve cini da se makar odrzi natalitet posto je ozbiljno ugrozen jer sve vise je visoko obrazovanih zena koje karijeru stavljaju iznad djece a ako se taj trend nastavi za 30-40 godina imacemo samo penzionere kojima nece imati ko uplatiti penziju! Zbog toga je dobro i da x-man danas placa djeciji onom koji ima 7 djece.. Svako ima slobodu izbora ili zeli djecu ili ne zeli, tako da se nema ko zaliti niti ga treba zaliti! I nije istina da se uzima pola plate, pola plate se uzima samcima bez djece a parovima se oduzima nekih 35% ako oboje rade a ako radi samo jedno onda se oduzima negdje oko 25% i na svako novo djete dobivas jos vise popusta sto se tice poreza.

[quote name='Amon Ra' timestamp='1351535753' post='465849']
De mi odgovori sta ce x-man trositi kad dodje u penziju, one pare koje ce ono 7 djece uplatiti kada budu radili i uplacivali u njemacki socijalni sistem ili ce zivjeti od vazduha? Ovdje se sve cini da se makar odrzi natalitet posto je ozbiljno ugrozen jer sve vise je visoko obrazovanih zena koje karijeru stavljaju iznad djece a ako se taj trend nastavi za 30-40 godina imacemo samo penzionere kojima nece imati ko uplatiti penziju! Zbog toga je dobro i da x-man danas placa djeciji onom koji ima 7 djece.. Svako ima slobodu izbora ili zeli djecu ili ne zeli, tako da se nema ko zaliti niti ga treba zaliti! I nije istina da se uzima pola plate, pola plate se uzima samcima bez djece a parovima se oduzima nekih 35% ako oboje rade a ako radi samo jedno onda se oduzima negdje oko 25% i na svako novo djete dobivas jos vise popusta sto se tice poreza.
[/quote]

Pa kad bi mu država uzimala manje i ne bi davala neradnicima x-men bi imao više za sebe u penziji, mogao bi uštedjeti sebi, mogao bi možda ulagati, možda bi mogao staviti u fond za školovanje svog jednog djeteta, možda bi na kraju krajeva mogao i uživati i proslaviti se dobro danas sa tim parama. Ključna stvar je da danas nema te mogućnosti nego mu država uzima i onda ona redistribuira kako neki vrhovni poglavar (ili više njih misli).

Svi stalno pričaju o tom natalitetu kao da je to jedini pokretač razvoja. Taj mit ne znam kako se nikad ne razbije. Naravno da je važan, ali uopće nije presudan. Cilj je ljudskog roda da stvorimo što više kapitala i da uživamo u plodovima toga, a da što manje radimo. Ali kad se države svuda po svijetu počnu petljati i raditi gluposti onda taj cilj izmiče.

Ovo što si ti rekao je upravo problem. Dobro si opisao današnji mirovinski sustav svih država svijeta - PONZI SHEMA! A za to se ide u zatvor.

Isto tako situacija danas je da npr. x-men i jos neki koji rade placaju za tog koji ima 7 djece i ne radi ništa, a onda će možda i tih 7 njegove djece imati po 5-6 djece pa će se i za njih plaćati.

Da ima nekih olakšica u porezu ako imaš dijete što je još jedna glupost. Zar to nije diskriminacija onih koji žive sami? Zar su oni manje vrijedna bića?
I ne slažem se da svako ima slobodu izbora. Jer ja nemam slobodu izbora da potrošim 50 % svoje plaće. Otme mi ju država i ja nemam nikakvu slobodu tu. Ama baš nikakvu! A baš bih to htio. Da svako ima slobodu da radi šta hoće.

I vidiš ove gluposti da se na više djece plaća manje poreza.
Evo uzet ću opet primjer x-mena. Uzmimo da je x-men 50 % bolji radnik od nekog svog kolege. Znači produktivniji, kvalitetniji, odradi više posla za manje vrijeme itd itd itd...
X-men i njegova žena žele imati 1 dijete.

A taj njegov kolega npr. ima 4 djece. I sad njemu se oduzima skoro duplo manje plaće nego x-menu samo zbog djece.

Iako x-men pridonosi cjelokupnom i društvu i firmi 50 % više.

Zaključak: Nagrađujemo nerad i nesposobnost. Kažnjavamo one koji su uspješni.

Pisao sam već o tome i o tim glupostima kako se oporezuju više oni koji imaju više: [url="http://renesansa.wordpress.com/2012/10/09/128/"]http://renesansa.wordpress.com/2012/10/09/128/[/url]

Valjda je cilj da imamo svi više, ali ne tako da ćeš nekome uzeti da bi nekom dao jer tako samo napraviš da onaj kvalitetniji i produktivniji ima manje motiva da radi.
  • Upvote 1

[quote name='Incubus' timestamp='1351539369' post='465853']
Pa kad bi mu država uzimala manje i ne bi davala neradnicima x-men bi imao više za sebe u penziji, mogao bi uštedjeti sebi, mogao bi možda ulagati, možda bi mogao staviti u fond za školovanje svog jednog djeteta, možda bi na kraju krajeva mogao i uživati i proslaviti se dobro danas sa tim parama. Ključna stvar je da danas nema te mogućnosti nego mu država uzima i onda ona redistribuira kako neki vrhovni poglavar (ili više njih misli).

Svi stalno pričaju o tom natalitetu kao da je to jedini pokretač razvoja. Taj mit ne znam kako se nikad ne razbije. Naravno da je važan, ali uopće nije presudan. Cilj je ljudskog roda da stvorimo što više kapitala i da uživamo u plodovima toga, a da što manje radimo. Ali kad se države svuda po svijetu počnu petljati i raditi gluposti onda taj cilj izmiče.

Ovo što si ti rekao je upravo problem. Dobro si opisao današnji mirovinski sustav svih država svijeta - PONZI SHEMA! A za to se ide u zatvor.

Isto tako situacija danas je da npr. x-men i jos neki koji rade placaju za tog koji ima 7 djece i ne radi ništa, a onda će možda i tih 7 njegove djece imati po 5-6 djece pa će se i za njih plaćati.

Da ima nekih olakšica u porezu ako imaš dijete što je još jedna glupost. Zar to nije diskriminacija onih koji žive sami? Zar su oni manje vrijedna bića?
I ne slažem se da svako ima slobodu izbora. Jer ja nemam slobodu izbora da potrošim 50 % svoje plaće. Otme mi ju država i ja nemam nikakvu slobodu tu. Ama baš nikakvu! A baš bih to htio. Da svako ima slobodu da radi šta hoće.

I vidiš ove gluposti da se na više djece plaća manje poreza.
Evo uzet ću opet primjer x-mena. Uzmimo da je x-men 50 % bolji radnik od nekog svog kolege. Znači produktivniji, kvalitetniji, odradi više posla za manje vrijeme itd itd itd...
X-men i njegova žena žele imati 1 dijete.

A taj njegov kolega npr. ima 4 djece. I sad njemu se oduzima skoro duplo manje plaće nego x-menu samo zbog djece.

Iako x-men pridonosi cjelokupnom i društvu i firmi 50 % više.

Zaključak: Nagrađujemo nerad i nesposobnost. Kažnjavamo one koji su uspješni.

Pisao sam već o tome i o tim glupostima kako se oporezuju više oni koji imaju više: [url="http://renesansa.wordpress.com/2012/10/09/128/"]http://renesansa.wor...2012/10/09/128/[/url]

Valjda je cilj da imamo svi više, ali ne tako da ćeš nekome uzeti da bi nekom dao jer tako samo napraviš da onaj kvalitetniji i produktivniji ima manje motiva da radi.
[/quote]Ti apsolutno nisi shvatio kljucni problem o kojem pricam! Pricam ti o tome ako se ne radjaju mlade generacije nemaju stare generacije od cega zivjeti i pricam ti o tome da u njemackoj je najveci problem sto se previse malo djece radja a sve vise i vise je penzionera.. ako politika to sutke promatra za nekih 30 godina onda ce doci do toga da je "x-men" 40 godina uplacivao u penzisko osiguranje a kada je on dosao na red da dobiva penziju nece je biti nikako jer ne postoji niko ko ce uplacivati a bise previse onih koji cekaju da im se vrati ono sto su decenijama uplacivali! Sad ti si kao pametniji od svih njemackih politicara i znao bi rijesiti sve probleme drzave, pa covjece dodji ovamo predlozi im svoje teorije koje ce rijesiti sve moguce probleme u ovoj drzavi i postaces najznacajnija licnost u istoriji njemackog naroda! Nije to tako sve jednostavno kakvim ti opisivas!
Znas li zasto danas samci moraju uplatiti duplo vise u raznorazna osiguranja od ljudi koji imaju djecu? Zbog toga sto je u Njemackoj vec danas stanje takvo da je previse staraca koji su zakonski stekli prava na na puno vise nego to danas dobivaju, jer je sve manje i manje ljudi koji uplacivaju u ta osiguranja a reci mi ti sa cim to ima najvise veze!? Svi ekseprti u njemackoj su saglasni u tome ako se zeli da se odrzi "wohlstand" standard zivota u njemackoj mora se sve uciniti sto je u moci da bi se natalitet poceo opet povecavati inace ce doci do totalnog sloma njemackih socijalnih sistema.. Ne mozes ti danas onim starcima koji su zasluzili svoju penziju reci eto vi ste zasluzili ali nema je ko uplacivati tako da sada drzava vam ne moze pomoci i gledajte kako da prezivite dok su oni 50 godina odrzavali njemacki socijalni sistem na nogama! Zbog toga je apsolutno ispravno ciniti sve sto je u moci drzave da se stvore uslovi u kojima bi ljudi bili spremni praviti vise djece jer na "mladima svijet ostaje" ako njih nema nece biti ni svijeta.. jasno ko dan!
  • Upvote 2
  • Downvote 1

pa mozda bi bilo bolje da uplacivam ja sam za sebe za penziju a da niko ne radi stim parama nego da su na racunu koji ce do nekih starosnih godina biti zakljucan,pa incubis dobro kaze sto bi ja radio za tvoju dijecu a ili komsijinih 7 dmero a on lezao citav zivot do penzijskih godina,sta mislis sto je uz Njemackoj natalitet opao?pa zbog zakona,mladi odose u starije godine ostaju sami postaju alkholicari a dijecu dobiju ii ne dobiju u kasnim godinama,jedno ili nijedno dijete ili vanbracna dijeca ono otisao u disco od depresije pa nasao sta bilo da se istrese pa ta osoba zatrudni i onda problemi,natalitet ce se povecati kad plata bude bolja i zakon bude regulisao radnike i neradnike..

[quote name='x-men' timestamp='1351595123' post='465893']
pa mozda bi bilo bolje da uplacivam ja sam za sebe za penziju a da niko ne radi stim parama nego da su na racunu koji ce do nekih starosnih godina biti zakljucan,pa incubis dobro kaze sto bi ja radio za tvoju dijecu a ili komsijinih 7 dmero a on lezao citav zivot do penzijskih godina,sta mislis sto je uz Njemackoj natalitet opao?pa zbog zakona,mladi odose u starije godine ostaju sami postaju alkholicari a dijecu dobiju ii ne dobiju u kasnim godinama,jedno ili nijedno dijete ili vanbracna dijeca ono otisao u disco od depresije pa nasao sta bilo da se istrese pa ta osoba zatrudni i onda problemi,natalitet ce se povecati kad plata bude bolja i zakon bude regulisao radnike i neradnike..
[/quote]
Zakonski je propisano da svako ko god radi mora uplacivati penzisko osiguranje o tome ne trebamo ovdje raspravljati, a da budem iskren ni ja nisam zadovoljan sa zakonima, mene da se pita sve bi se cinilo da svi radimo koliko mozemo i hocemo i sta hocemo a da zauzvrat dobivamo sve sto nam je potrebno za zivot tj. nebi pare nikako postojale niti penzije!
Natalitet je u Njemackoj opao iz razloga sto sve vise zena se posvecuje karijeri i ne zele da postanu domacice i majke jer to smatraju manje vrijednim nego da su uspjesne u poslu i smatraju da su stvorene za neke "vise ciljeve", iako ne shvataju da na ovom svijetu ne postoji nista vise od stvaranja jednog zrelog ljudskog bica, napominjem zrelog jer napraviti djete moze svaka budala ali i brinuti se za to dijete 25 godina mnogi smatraju prevelikom odgovornoscu i obavezom.. Sa druge strane stoji lagodan zivot i provod i zbog toga opada natalitet moj x-men-u!
Uvijek kada govorimo o Njemcima ti spominjes alkohol pa da te posjetim da dolazis iz zemlje u kojoj se alkohol konzumira vise nego u Njemackoj, ali nisu ljudi za to krivi kriva je politika jer je stovrila zemlju u kojoj su mnogi razocarani pa jedinu utjehu pronalaze u alkoholu.. to ti protvrdjuje cinjenica da su rusi najveci konzumenti alkohola tj. sto gori uslovi zivota to veci konzum alkohola u toj zemlji! Natalitet ce porasti kada porodice budu imale uslove da ne budu financijski ugrozene naspram parova koji nemaju djecu, tako da ce se zene lakse odlucivati na taj korak!

[quote name='Amon Ra' timestamp='1351541437' post='465855']
Ti apsolutno nisi shvatio kljucni problem o kojem pricam! Pricam ti o tome ako se ne radjaju mlade generacije nemaju stare generacije od cega zivjeti i pricam ti o tome da u njemackoj je najveci problem sto se previse malo djece radja a sve vise i vise je penzionera.. ako politika to sutke promatra za nekih 30 godina onda ce doci do toga da je "x-men" 40 godina uplacivao u penzisko osiguranje a kada je on dosao na red da dobiva penziju nece je biti nikako jer ne postoji niko ko ce uplacivati a bise previse onih koji cekaju da im se vrati ono sto su decenijama uplacivali! Sad ti si kao pametniji od svih njemackih politicara i znao bi rijesiti sve probleme drzave, pa covjece dodji ovamo predlozi im svoje teorije koje ce rijesiti sve moguce probleme u ovoj drzavi i postaces najznacajnija licnost u istoriji njemackog naroda! Nije to tako sve jednostavno kakvim ti opisivas!
Znas li zasto danas samci moraju uplatiti duplo vise u raznorazna osiguranja od ljudi koji imaju djecu? Zbog toga sto je u Njemackoj vec danas stanje takvo da je previse staraca koji su zakonski stekli prava na na puno vise nego to danas dobivaju, jer je sve manje i manje ljudi koji uplacivaju u ta osiguranja a reci mi ti sa cim to ima najvise veze!? Svi ekseprti u njemackoj su saglasni u tome ako se zeli da se odrzi "wohlstand" standard zivota u njemackoj mora se sve uciniti sto je u moci da bi se natalitet poceo opet povecavati inace ce doci do totalnog sloma njemackih socijalnih sistema.. Ne mozes ti danas onim starcima koji su zasluzili svoju penziju reci eto vi ste zasluzili ali nema je ko uplacivati tako da sada drzava vam ne moze pomoci i gledajte kako da prezivite dok su oni 50 godina odrzavali njemacki socijalni sistem na nogama! Zbog toga je apsolutno ispravno ciniti sve sto je u moci drzave da se stvore uslovi u kojima bi ljudi bili spremni praviti vise djece jer na "mladima svijet ostaje" ako njih nema nece biti ni svijeta.. jasno ko dan!
[/quote]

Ovaj sistem mirovinskog osiguranja je i prvi put uvela Njemačka tj. Bismarck samo što su tada ljudi nakon mirovine živjeli još 5-6 godina.
Očito je da je ovaj sistem itekako pokvaren.
Ustvari uz Njemačku postoji još samo par dovoljno ekonomski jakih država (Švicarska, Norveška..) koje još mogu isplaćivati mirovine iz uplata dok većina država prebacuje novac iz drugih poreza i iz drugih davanja u mirovine.
Shvaćaš li ti o čemu se ovdje radi? To je očita Ponzi shema u kojoj ako nema novih uplatitelja (mladih) čitav sistem propada. Za to se ide po 40 godina u zatvor, ali očito su države izuzete od toga.

Političari su itekako toga svjesni, ali je teško dobiti izbore ako se uhvatiš tog problema jer narod hoće SAD i ODMAH i nema vremena čekati i ne razmišlja na dugi rok (jer se i u ekonomiju uvukla ona stara "na dugi rok svi smo mrtvi"). Nažalost.

Socijalna država već propada u Europi i to ova kriza pokazuje. Socijalna država ne znači da ljudi mogu odmarati i ležati dok će neki drugi raditi.

Rješenje nije jednostavno, ali u svakom slučaju uključuje to da se mora uštedjeti na drugim davanjima da bi se mirovinski sustav zatvorio i da bi se zatvorila ta rupa u kojoj mladi uplaćuju za stare i da onda počne realno koliko si uplatio za vrijeme radnog staža da ti to ostane (ili više). A to se može postići uglavnom privatnim mirovinskim osiguranjima gdje svaki čovjek preuzima odgovornost za sebe. Ako neko želi dati novac državi u redu, ako će neko štedjeti u banci to je u redu, ako će neko ulagati u obveznice, biznis, zlato, dionice..neka ulaže, ako će neko potrošiti odmah sve neka potroši.

Ali ovakav sustav je nepravedan, nerazvojni i samo donosi štetu cijeloj ekonomiji.

Svijet ne ostaje na mladima po meni je to glupost jer i ja sam mlad. Svijet ostaje na ljudima koji su spremni raditi, ako treba i do 80. godine života ako se osjećaju sposobni. Svijet ostaje na ljudima koji će inovirati i unapređivati svijet da budemo što produktivniji i da proizvodimo više toga puno jeftinije.

Ja tebi samo govorim da samci koji su se npr. posvetili poslu, znanosti ili bilo čemu korisnom kad im oduzimaš više nego onima koji imaju više djece neće imati motiva da rade više i da zarađuju više jer će im država više uzeti. To je glupo i to koči svaki mogući razvoj. Jer ako će država plaćati za pravljenje djece onda u čemu je smisao da se radi uopće?

[quote name='Amon Ra' timestamp='1351722155' post='465972']
Zakonski je propisano da svako ko god radi mora uplacivati penzisko osiguranje o tome ne trebamo ovdje raspravljati, a da budem iskren ni ja nisam zadovoljan sa zakonima, mene da se pita sve bi se cinilo da svi radimo koliko mozemo i hocemo i sta hocemo a da zauzvrat dobivamo sve sto nam je potrebno za zivot tj. nebi pare nikako postojale niti penzije!
Natalitet je u Njemackoj opao iz razloga sto sve vise zena se posvecuje karijeri i ne zele da postanu domacice i majke jer to smatraju manje vrijednim nego da su uspjesne u poslu i smatraju da su stvorene za neke "vise ciljeve", iako ne shvataju da na ovom svijetu ne postoji nista vise od stvaranja jednog zrelog ljudskog bica, napominjem zrelog jer napraviti djete moze svaka budala ali i brinuti se za to dijete 25 godina mnogi smatraju prevelikom odgovornoscu i obavezom.. Sa druge strane stoji lagodan zivot i provod i zbog toga opada natalitet moj x-men-u!
Uvijek kada govorimo o Njemcima ti spominjes alkohol pa da te posjetim da dolazis iz zemlje u kojoj se alkohol konzumira vise nego u Njemackoj, ali nisu ljudi za to krivi kriva je politika jer je stovrila zemlju u kojoj su mnogi razocarani pa jedinu utjehu pronalaze u alkoholu.. to ti protvrdjuje cinjenica da su rusi najveci konzumenti alkohola tj. sto gori uslovi zivota to veci konzum alkohola u toj zemlji! Natalitet ce porasti kada porodice budu imale uslove da ne budu financijski ugrozene naspram parova koji nemaju djecu, tako da ce se zene lakse odlucivati na taj korak!
[/quote]

Zašto ne trebamo raspravljati ako je propisano zakonom? Znači u prošlosti ljudi nisu trebali raspravljati ni o tome zašto postoji mogućnost da postoje robovi? Ako je zakon glup treba ga promijeniti.

Ovo što si ti rekao da svi radimo koliko možemo i hoćemo, a da dobijemo što nam treba je nemoguće. Pa to je totalna nebuloza. Svako treba dobiti onoliko koliko zaslužuje, a država se u to ne treba petljati nego treba pustiti ljudima da iskoriste prilike, a isto tako da snose posljedice svojih djela. Ljudi danas jednostavno nemaju odgovornosti i sve se svaljuje na državu, a političari uživaju u tome jer im to omogućuje da ostanu na vlasti.

Hmm to je sad već filozofski o pravljenju djece, ali npr. Nikola Tesla se nikad nije ženio niti imao dijete, a prodnio je ovom svijetu puno više nego 98 % ostalih ljudi. To što ti pričaš je iluzorno. Ako će ta neka žena u Njemačkoj npr. izumiti novi način transporta ili novi izvor energije to je važnije i korisnije za čovječanstvo nego da ima desetoro zrele djece.
I uostalom zar nema pravo izbora?

Opet ponavljam natalitet je u potpunosti nevažan. Uvijek je važniji kvalitet od kvantiteta.

Ne vidim kako su to porodice koje imaju djecu ugroženije od parova koji nemaju djecu?? Pa trenutno ovi bez djece plaćaju više poreza što je u startu nepravda.

[quote name='x-men' timestamp='1351595123' post='465893']
[/quote]

Druže da svaki mjesec postotak koji ti uzme država staviš na štednju u banku imao bi veću penziju nego ti je nudi država.
A da ne govorimo o tome da bi imao mogućnosti i da više riskiraš na ulaganjima ili da koristiš taj novac za npr. svoj biznis i da onda imaš još puno više.
A isto tako možda bi taj novac mogao potrošiti da svoje dijete educiraš na nekom vrhunskom fakultetu gdje bi ono kasnije imalo mogućnosti za 3-4 puta bolje plaćen posao i moglo i financirati svoje roditelje.

Puno je mogućnosti kad ti država ne otima tvoj novac.

[quote name='Amon Ra' timestamp='1351722155' post='465972']
[/quote]

pa dobro @skrgane jesi ti zadovoljan svojom platnom listom i satima koje radis,cak i subotom pola dana ili citav dan,pa siguran sam da kazes moglo bi za ovaj posao i vise platiti se jer radis sigurno dobro sto je naj gore nisi sa familijom a nisi ni dovoljno placen,pa evo hajd dodji u moju firmu pa vidi ko vise radi,svabe ili rusi,rusi digli firmu na noge,nisu pijandure kao bas moj jedan radni drug koji ima 27 godina koji je uvjek u banani zbog alkohola i ima jos jednu sansu u firmi poslije toga otkaz,et nekim cudom u rusiji sve alkoholicari ali se prcaju i natalitet dobar,dok u njemackoj ima mnogo potrazilaca posla ili bezposlicara koji zive na moj i tvoj racun,ovo je cista pljacka naroda,prvi porez unisti normalno radno obavezno stanovnistvo pa i politicari dobivaju naj manje po 11 hiljada eura mjesecno a ja i ti po 1600,i sam vidis recimo struja poskupljuje a kad to nasa plata ili satnica ide gore,svake dvi do tri godine toliko ni ne osjetis a uvjek se govori o stednji,jesi citao koliko zelena stranka daje svojim praktikantima?ja sam prezadovoljan sto radim i zivim ovdje ali te jarane stiscu tako da ce kontrolisati sta ces jesti,morao bi raditi 7 dana u sedcmici da bi nesto bolje mogao zivjeti,pa nije ni cudno sto im je natalitet opao,kad se ni ne sexaju od umora,@incubus i ja sam druze siguran da ovo sto mi oduzimaju za penziono i porez za 10 godina mogao bi da ne radim nikako vise a za 20 godina bio bi mali bogatas u starim danima,pa lako je njima prodiziti godinu dvije trije starosnu dob u firmi kad su se nakupili para sjedeci da ne moraju ni raditi,a svaki mjesec novih minimalno 11 hiljada eura sjeda na racun,120 huljada godisnje samo plate a gdje su sastanci i ili honorar,al polako je pocelo i Njemackoj javnosti biti puna casa.. Edited by x-men

Kad smo vec kod djece,djecijeg doplatka i sistema koji ubija covjeka na nasem podrucju :" Culi ste sigurno za malog Benjamina koji je preminuo u kantonalnoj "Bolsnici" u Bihacu ,operisali mu "doktori" krajnike i djete umrlo od toga . E, moj Boze .. Pa jesu li ti ljudi uopce doktori , moze li se to uopce nazvati bolnicom ..NEMAM KOMENTARA NA OVAJ SLUCAJ
Samo mogu reci da je mali Benjamin insaAllah u dzenetu ,, za njega ne brinem Allah dz.s uvodi u dzenet maloljetne osobe koje presele , a koji nisu obavezni na nista i ne pisu im se grijesi ... pitam se kako li je sad njegovim roditeljima .. sad im treba ogroman sabur,da tu tugu prevazidju ,
Zaista su presli sve granice (politicari). Pa nije insan hajvan, najteze mi je kad vidim da stari ljudi i djeca nemaju mjesta u drustvu u kojem su rodjeni .
A kod nas ,se samo moze reci nedo bog da iko zavrsi u bolnici . Prestavljaju nam se stvari kao da je kod nas rat trajao 50 godina.

[quote name='hanzonehatori' timestamp='1351851459' post='466029']
Kad smo vec kod djece,djecijeg doplatka i sistema koji ubija covjeka na nasem podrucju :" Culi ste sigurno za malog Benjamina koji je preminuo u kantonalnoj "Bolsnici" u Bihacu ,operisali mu "doktori" krajnike i djete umrlo od toga . E, moj Boze .. Pa jesu li ti ljudi uopce doktori , moze li se to uopce nazvati bolnicom ..NEMAM KOMENTARA NA OVAJ SLUCAJ
Samo mogu reci da je mali Benjamin insaAllah u dzenetu ,, za njega ne brinem Allah dz.s uvodi u dzenet maloljetne osobe koje presele , a koji nisu obavezni na nista i ne pisu im se grijesi ... pitam se kako li je sad njegovim roditeljima .. sad im treba ogroman sabur,da tu tugu prevazidju ,
Zaista su presli sve granice (politicari). Pa nije insan hajvan, najteze mi je kad vidim da stari ljudi i djeca nemaju mjesta u drustvu u kojem su rodjeni .
A kod nas ,se samo moze reci nedo bog da iko zavrsi u bolnici . Prestavljaju nam se stvari kao da je kod nas rat trajao 50 godina.
[/quote]

nekazu djaba bihackoj bolnici "klaonica" ... nedo Bog nikome ... a sabur Benjaminovim roditeljima ...