Jump to content
PacificHurricane

Amerika

Recommended Posts

Ja preferiram tehnoloski razvoj koji se desava u Americi, te sam ugodno zadovoljan na gradjevinska dostignuca i sve ostale prednosti u medicini itd itd ostalim oblastima..
Ali ja ne preferiram njihovu vanjsku politiku, njihov ekonomski pristup i njihovu stampu koja je puna obmana itd itd..

Sta vi odobravate, a na sta vam se povraca kad se spomene Amerika???

Moze li ovo pod lock? Stvarno nam ne treba da pljujemo druge narode vise. Ovo ce sigurno otici u krajnje pljuvanje jer puno forumasa afirmise islamski ekstremizam i poziva se na unistenje Amerike. Edited by Jiggy Bau

zasto pod lock ? ... ti kao forumas koji afirmise americku demokratiju i nacin zivota nebi trebao traziti zakljucavanje ... sta Ameriku cini poznatom sem KKK je sloboda govora ...

moderno doba i pojavio se moderni imperijalizam ... to je amerika ... al to bi bila sve jedna drzava da ima mogucnosti ...

nesmijes nista reci protiv Amerike odma te proglase teroristom a Americka politika smije ratovati gdje hoce i raditi sta zele,pa nije im losa demokratija,...

[quote name='Jiggy Bau' timestamp='1348281608' post='464220']
Moze li ovo pod lock? Stvarno nam ne treba da pljujemo druge narode vise. Ovo ce sigurno otici u krajnje pljuvanje jer puno forumasa afirmise islamski ekstremizam i poziva se na unistenje Amerike.
[/quote]
eeee mozes zamisliti sta jedan amerikanizirani coek moze izvaliti???

Kakvo hudo zakljucavanje, pa ovo je demokratija, sloboda govora.. a i ti si ljudino u pogresnom filmu. Oni koji tekfire i prozivaju na neupitno unistenje Amerike (iz raznoraznih osnovanih razloga) ti nazalost ne postoje na ovom forumu...

A to ako si mislio na mene, i jos nas par koji, osim americkog sna, vidimo i americku nocnu moru, i realisticno zelimo ukazati na prednosti ali i na probleme. Ti si onda jedan veliki fasista i islamofob!!!
Sram i stid te bilo

[quote name='lucky' timestamp='1348295454' post='464226']
zasto pod lock ? ... ti kao forumas koji afirmise americku demokratiju i nacin zivota nebi trebao traziti zakljucavanje ... sta Ameriku cini poznatom sem KKK je sloboda govora ...

moderno doba i pojavio se moderni imperijalizam ... to je amerika ... al to bi bila sve jedna drzava da ima mogucnosti ...
[/quote]
Evo zasto:
[quote name='x-men' timestamp='1348311265' post='464238']
nesmijes nista reci protiv Amerike odma te proglase teroristom [b]a Americka politika smije ratovati gdje hoce i raditi sta zele,pa nije im losa demokratija,...[/b]
[/quote]
Glupi mainstreamovi koji nemaju nikakve osnove.

[quote name='PacificHurricane' timestamp='1348312354' post='464240']
eeee mozes zamisliti sta jedan amerikanizirani coek moze izvaliti???

Kakvo hudo zakljucavanje, [b]pa ovo je demokratija, sloboda govora.[/b]. a i ti si ljudino u pogresnom filmu. [b]Oni koji tekfire i prozivaju na neupitno unistenje Amerike (iz raznoraznih osnovanih razloga) ti nazalost ne postoje na ovom forumu...[/b]

A to ako si mislio na mene, i jos nas par koji, osim americkog sna, vidimo i americku nocnu moru, i realisticno zelimo ukazati na prednosti ali i na probleme. [b]Ti si onda jedan veliki fasista i islamofob!!![/b]
Sram i stid te bilo
[/quote]
On kaze sta amerikanizirani covjeka moze izvaliti, apogledaj boldove u njegovom postu.
1. sloboda govora je i karikature muhameda, i glupi filmovi o njemu, priznajte svi mi perciparamo na svoj nacin slobodu govora, jelda.
2. "takvi nazalost ne postoje na ovom forumu"... wtf! zao im sto takvih nema na forumu.
3. znaci kad mene neko na forumu prozove fasistom, on nece dobiti ban,ali zato ja nikom nesmijem reci da je vehabija.
Sloboda govora jelda?

Pa ljudi moji pratite malo i šta amerikanci govore o americi. Postoji veliki broj ljudi u americi koji kritiziraju ovakvu politiku. Podrška Ronu Paulu je to dovoljno pokazala.
Btw. Sinoc sam bio u gradu s trojicom amerikanca i usput smo čak i popričali o politici. I zamislite - sva trojica žele kraj svih ovih ratova.

I uprkos svim negativnostima i ratovima pogodite šta još? Živimo u najmirnijem razdoblju u ljudskoj historiji.

[url="http://online.wsj.com/article/SB10001424053111904106704576583203589408180.html?mod=WSJ_hp_LEFTTopStories"]http://online.wsj.com/article/SB10001424053111904106704576583203589408180.html?mod=WSJ_hp_LEFTTopStories[/url]

Ako se ne da nekome čitati članak ova slika dovoljno govori:

[url="http://si.wsj.net/public/resources/images/RV-AE378_VIOLEN_G_20110923205707.jpg"]http://si.wsj.net/public/resources/images/RV-AE378_VIOLEN_G_20110923205707.jpg[/url]

(naravno broj ljudi se povećao, ali upravo to dovoljno govori koliko se ljudska kultura promijenila i koliko smo ipak postali i postajemo sve mirniji i Zemlja postaje sve mirnija planeta)

[quote name='PacificHurricane' timestamp='1348272258' post='464214']
Ja preferiram tehnoloski razvoj koji se desava u Americi, te sam ugodno zadovoljan na gradjevinska dostignuca i sve ostale prednosti u medicini itd itd ostalim oblastima..
Ali ja ne preferiram njihovu vanjsku politiku, njihov ekonomski pristup i njihovu stampu koja je puna obmana itd itd..

Sta vi odobravate, a na sta vam se povraca kad se spomene Amerika???
[/quote]

Poenta je, nacin na koji je Amerika kao i ostale razvijene zemlje Zapada dosle do lagodnog zivota. Naukom, obrazovanjem, humanizmom i demokratijom nisu mogli uspjeti dostici danasnji prosperitet, nego iskljucivo ubijanjem, otimanjem, pljackom, ljudi i drzava cija vojska nikad nije bila ni blizu granica njihovih drzava.
Cinjenica je da tu nema napredka, jer ne postoji odgovornost i obaveza prema slabijim, naprednim drustvima prema manje naprednim. Dakle, tehnologija i nauka se ne koristi za bolji zivot planete, kako to logika nalaze, nego se koristi za barbarsko ubijanje nize vrste.

[quote name='K®ãJî§kî-VîTêZ' timestamp='1348333622' post='464255']
Poenta je, nacin na koji je Amerika kao i ostale razvijene zemlje Zapada dosle do lagodnog zivota. Naukom, obrazovanjem, humanizmom i demokratijom nisu mogli uspjeti dostici danasnji prosperitet, nego iskljucivo ubijanjem, otimanjem, pljackom, ljudi i drzava cija vojska nikad nije bila ni blizu granica njihovih drzava.
Cinjenica je da tu nema napredka, jer ne postoji odgovornost i obaveza prema slabijim, naprednim drustvima prema manje naprednim. Dakle, tehnologija i nauka se ne koristi za bolji zivot planete, kako to logika nalaze, nego se koristi za barbarsko ubijanje nize vrste.
[/quote]

Sve što si rekao nije istina.
Svi ljudi na svijetu žive bolje nego prije. A uglavnom baš zbog Zapada!
  • Upvote 1

Meni je smijesno, sto ovi doticni misle da u meni zivi neki vrag koji bi bacio bombu tamo na ameriku, sto misle da sam ja neko tamo sa bradom do poda i da nosam opasane bombe oko sebe?!
Sta radi mainstream od ljudi :)

[quote name='PacificHurricane' timestamp='1348335698' post='464258']
Meni je smijesno, sto ovi doticni misle da u meni zivi neki vrag koji bi bacio bombu tamo na ameriku, sto misle da sam ja neko tamo sa bradom do poda i da nosam opasane bombe oko sebe?!
Sta radi mainstream od ljudi :)
[/quote]
Ja ne mislim, znam ti i ime i prezime i gdje zivis i kad si u krajini i u stajerskoj.
Dakle znam prilicno dobro. Ako ne vjerujes, mozes provjeriti, PM

[quote name='Incubus' timestamp='1348334934' post='464256']
Sve što si rekao nije istina.
Svi ljudi na svijetu žive bolje nego prije. A uglavnom baš zbog Zapada!
[/quote]

Dokazi mi da USA i Zapad nisu ubijali (i danas to isto rade) sve sto se kretalo, ubijajuci Indijance, vjesajuci afrikance jer su crni, trujuci izvore vode, koristeci ih kao robove, pljackajuci dijamante, zlato, naftu, noseci plamen (sto se mene tice- oganj) civilizacije i demokratije, ljudima koje to uopce nije zanimalo i kojima nije padalo na pamet da dolaze na Zapad i nametnu svoj nacin zivota.

Ako imamo znanje i moc, imamo li pravo da ubijemo i porobimo one koji nemaju znanje i moc?

Ako smo moderni, napredni, tehnoloski nadmocni,...imamo li pravo da ubijemo i otmemo od nekoga, ko to nije?

Zasto manje razvijene drzave nemaju pravo na tehnoloski napretka,: npr: Iran? Iran je shvatio prednost nauke i tehnologije ali istovremeno dobio je medjunarodni pritisak, sankcije i sve izglednije napad na drzavu

Svijet danas dobro zivi, nikad nisu bili dublje u blatu. Ekonomija na doping, drzava na doping, zivot na doping. Govorim o moralnoj obavezi, o odgovornosti jakih prema slabijima, naprednim drustvima prema manje naprednim. Edited by K®ãJî§kî-VîTêZ
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Pa posalji mi prijateljstvo kad si vec u tim grupama.. :D a inace sam se samovoljno eksponirao u javnost sa par uradaka i ne bojim se podjeliti svoje misljenje..
A tebe ne mogu mrziti niti ti sta lose misliti, jer sam prvenstveno pacifista a onda i vjera to brani :)

[quote name='PacificHurricane' timestamp='1348344056' post='464269']
Pa posalji mi prijateljstvo kad si vec u tim grupama.. :D a inace sam se samovoljno eksponirao u javnost sa par uradaka i ne bojim se podjeliti svoje misljenje..
A tebe ne mogu mrziti niti ti sta lose misliti, jer sam prvenstveno pacifista a onda i vjera to brani :)
[/quote]
Nisam u tim grupama, nisam pacifista, a vjera mi ne brani. No can do.

[quote name='K®ãJî§kî-VîTêZ' timestamp='1348333622' post='464255']
[/quote]

Veći skup zatucanih gluposti u životu nisam čuo. Pa de malo razmisli, svjetska sila sa najsnažnijom vojskom, najmodernijom tehnologijom, najrazornijim sredstvima za ubijanje koje je svijet ikad izmislio, koja je otišla i na je*eni mars, kojoj ne može apsolutno niko i ništa, ako želi da uništava male i slabe civilizacije/države, kako bi to uradila:

a) Iskoristila nenadmašivu tehnologiju na svijetu, pobacala par hydrogen-oxide-emulator-titanium bombi i razorila sve živo i ne živo i postala glavna
b ) Er, uplitala se u "nemirna" mjesta na zemlji i nudila vojnu pomoć sa ciljem očuvanja mira
c) Pomagala narodima da se oslobodi terorista i/ili uvedu drugačije društveno uređenje (Demokratiju)
d) Pratila mjesta gdje se krše ljudska prava i ubijaju civile i nudila svoja vojna dejstva da pomogne (BiH)
e) Ulagala toliku novca u tehnologiju i slala mašine na mars (!??!)

Hint: Tačan odgovor bi bio pod a), odnosno ti misliš da bi sada bio živ da USA stvarno želi da te uništi? Edited by MirzaM

[quote name='K®ãJî§kî-VîTêZ' timestamp='1348341477' post='464265']
Dokazi mi da USA i Zapad nisu ubijali (i danas to isto rade) sve sto se kretalo, ubijajuci Indijance, vjesajuci afrikance jer su crni, trujuci izvore vode, koristeci ih kao robove, pljackajuci dijamante, zlato, naftu, noseci plamen (sto se mene tice- oganj) civilizacije i demokratije, ljudima koje to uopce nije zanimalo i kojima nije padalo na pamet da dolaze na Zapad i nametnu svoj nacin zivota.

Ako imamo znanje i moc, imamo li pravo da ubijemo i porobimo one koji nemaju znanje i moc?

Ako smo moderni, napredni, tehnoloski nadmocni,...imamo li pravo da ubijemo i otmemo od nekoga, ko to nije?

Zasto manje razvijene drzave nemaju pravo na tehnoloski napretka,: npr: Iran? Iran je shvatio prednost nauke i tehnologije ali istovremeno dobio je medjunarodni pritisak, sankcije i sve izglednije napad na drzavu

Svijet danas dobro zivi, nikad nisu bili dublje u blatu. Ekonomija na doping, drzava na doping, zivot na doping. Govorim o moralnoj obavezi, o odgovornosti jakih prema slabijima, naprednim drustvima prema manje naprednim.
[/quote]

Kad već spominješ npr. Iran trebaš se sjetiti i Perzijskog carstva. I trebaš se sjetiti njihovog imperijalizma.
Zar nisu i Muslimani ratovali i osvajali velika područja (došli čak do Španjolske)?
Zar nije Tursko Carstvo ratovalo stoljećima i osvajalo teritorije? Nije donosilo svoj način života? Nije ga donijelo u Bosnu?
Zar nije Kinesko Carstvo ratovalo?
Rusko?
Japansko?

I broj žrtava je puno veći nego kad govorimo o Zapadu.

Hoćeš reći da na Istoku nije bilo robova?
Ropstvo i trgovanje robljem je u Saudijskoj Arabiji konačno ukinuto tek 1962.
Jesi li čitao 1001 noć?

Naravno da je bilo nepravde. Naravno da je bilo zločina čuda po svijetu.
Samo treba staviti sve u kontekst i vidjeti kako je ustvari bilo.

A sad o tome kako svijet danas živi:

Nego opet ponavljam da pročitaš ovaj članak koji sam gore linkao: http://online.wsj.com/article/SB10001424053111904106704576583203589408180.html?mod=WSJ_hp_LEFTTopStories

ili pogledaj barem ovu sliku:

http://si.wsj.net/public/resources/images/RV-AE378_VIOLEN_G_20110923205707.jpg

Pa vidi koliko danas ljudi umire od ratnih konflikta.

Pogledaj ovaj video

http://www.youtube.com/watch?v=BltRufe5kkI

i poslušaj o čemu čovjek govori.

Živimo u najboljem dobu ikad u historiji i čitav svijet živi bolje. Pogledaj i islamske zemlje - katar, kuvajt, emirati, saudijska arabija - svi žive bolje i bolje. Pogledja i islamske zemlje - indonezija, malezija. Pogledaj Kinu. Pogledaj Meksiko. Pogledaj Tursku.
Sve bolje i bolje!

To što nas mediji i ovakvi pesimističari poput tebe zatrpavaju glupostima i teorijama zavjere ne znači ništa.
  • Upvote 2

pa ja a sigurno vjerujete u ono ili je bilo ili ce biti dok se prica o tome,,ima li neko teoriju o teoriji zavjere,mi u bivsoj YUGI nismo se bas toliko mrzili nacionlalno dok medju nas nije ubacena kost iz Evrope,pa cekaj zasto da uspjeva jedna zemlja koja je bila jaka ekonomska a i vojna sila u evropi sa razlicitim nacionalnostima koji govore skoro pa isti jezik,kad se to moze sve unistiti i zavisiti od Evrope i njihovih kredita,naravno imala je i bivsa Yuga vanjskih kredita ali i standard zivota je bio bolji nego sad @incubus jesi li siguran da je svagdje sad bolji standard nego prije?zar je bilo bolje platiti stan 50 hiljada maraka ili sad 50 hiljada eura isti stan koji je kostao 50 hiljada dm maraka?to ti je taj boljitak sad,za ameriku necu nista reci dovoljno sam rekao,nije ni tamo narod zadovoljan vanjskom politikom kad i sami imaju mnogo problema ali eto pokusali su protestima pa je policija pokazala ko je gazda udarajuci,eto ti demokratije,pogotovo je njihova politika specijalna za teorije zavjere i spijunazu i igre...

[quote name='MirzaM' timestamp='1348413296' post='464289']
Veći skup zatucanih gluposti u životu nisam čuo. Pa de malo razmisli, svjetska sila sa najsnažnijom vojskom, najmodernijom tehnologijom, najrazornijim sredstvima za ubijanje koje je svijet ikad izmislio, koja je otišla i na je*eni mars, kojoj ne može apsolutno niko i ništa, ako želi da uništava male i slabe civilizacije/države, kako bi to uradila:

a) Iskoristila nenadmašivu tehnologiju na svijetu, pobacala par hydrogen-oxide-emulator-titanium bombi i razorila sve živo i ne živo i postala glavna
b ) Er, uplitala se u "nemirna" mjesta na zemlji i nudila vojnu pomoć sa ciljem očuvanja mira
c) Pomagala narodima da se oslobodi terorista i/ili uvedu drugačije društveno uređenje (Demokratiju)
d) Pratila mjesta gdje se krše ljudska prava i ubijaju civile i nudila svoja vojna dejstva da pomogne (BiH)
e) Ulagala toliku novca u tehnologiju i slala mašine na mars (!??!)

Hint: Tačan odgovor bi bio pod a), odnosno ti misliš da bi sada bio živ da USA stvarno želi da te uništi?
[/quote]

Tebi je kao i prethodnim diskutantima laske reci: glup, zatucan, pesimistican. Uvrede nisu moje oruzje, jer kad bih na isti nacin uzvratio, bio bih jedan od vas/tebe.

Govorim o odgovornosti jakih prema slabim i nacinu na koji su Amerika i Zapad dosli do prosperiteta a to su: ugnjetavanje, iskoriscavanje manjih i slabih civilizacija kao sto je sa Indijancima uradila, kao sto su Francuzi sa Alzircima, Englezi sa Afrikancima, itd. Stvorili su modreno robovlasnistvo. Nece im dopustiti da imaju tehnoloski napredak vec ce njihove prirodne resurse korisiti za svoju tehnologiju, nauku, ekonomiju, obrazovanje i lagodan zivot.

Pogledajmo, recimo Libiju, moderna i prosperitetna drzava. NATO ju je sravnio sa zemljom i napravio anarhiju. Sriju? - nemaju oni resursa da bi zakon jaceg sebe obogatio.

Ili Iran. Ljudi imaju univerzitete, objavljuju naucne radove, ne napadaju nikoga, u odnosu na ostatak svijeta, i sta imamo trenutno? 100% napad na Iran, rat i razaranje. Jer su se drznuli da imaju nauku i napredno drustvo.

Tacan odgovor je - Ja sam rekao sto sam mislio a ne ono sto si ti shvatio.
  • Upvote 1

[quote name='K®ãJî§kî-VîTêZ' timestamp='1348424462' post='464293']
Tebi je kao i prethodnim diskutantima laske reci: glup, zatucan, pesimistican. Uvrede nisu moje oruzje, jer kad bih na isti nacin uzvratio, bio bih jedan od vas/tebe.

[b]Govorim o odgovornosti jakih prema slabim[/b] i nacinu na koji su Amerika i Zapad dosli do prosperiteta a to su: ugnjetavanje, iskoriscavanje manjih i slabih civilizacija kao sto je sa Indijancima uradila, kao sto su Francuzi sa Alzircima, Englezi sa Afrikancima, itd. Stvorili su modreno robovlasnistvo. Nece im dopustiti da imaju tehnoloski napredak vec ce njihove prirodne resurse korisiti za svoju tehnologiju, nauku, ekonomiju, obrazovanje i lagodan zivot.

Pogledajmo, recimo Libiju, moderna i prosperitetna drzava. NATO ju je sravnio sa zemljom i napravio anarhiju. Sriju? - nemaju oni resursa da bi zakon jaceg sebe obogatio.

Ili Iran. Ljudi imaju univerzitete, objavljuju naucne radove, ne napadaju nikoga, u odnosu na ostatak svijeta, i sta imamo trenutno? 100% napad na Iran, rat i razaranje. Jer su se drznuli da imaju nauku i napredno drustvo.

[/quote]
Zasto bi jaka drzava morala biti odogovorna prema slaboj? Ne kontam zasto... npr da Svedska ima neku obavezu ili odgovornost prema Albaniji.

[quote name='Incubus' timestamp='1348415170' post='464290']
Kad već spominješ npr. Iran trebaš se sjetiti i Perzijskog carstva. I trebaš se sjetiti njihovog imperijalizma.
Zar nisu i Muslimani ratovali i osvajali velika područja (došli čak do Španjolske)?
Zar nije Tursko Carstvo ratovalo stoljećima i osvajalo teritorije? Nije donosilo svoj način života? Nije ga donijelo u Bosnu?
Zar nije Kinesko Carstvo ratovalo?
Rusko?
Japansko?

I broj žrtava je puno veći nego kad govorimo o Zapadu.

Hoćeš reći da na Istoku nije bilo robova?
Ropstvo i trgovanje robljem je u Saudijskoj Arabiji konačno ukinuto tek 1962.
Jesi li čitao 1001 noć?

Naravno da je bilo nepravde. Naravno da je bilo zločina čuda po svijetu.
Samo treba staviti sve u kontekst i vidjeti kako je ustvari bilo.

A sad o tome kako svijet danas živi:

Nego opet ponavljam da pročitaš ovaj članak koji sam gore linkao: [url="http://online.wsj.com/article/SB10001424053111904106704576583203589408180.html?mod=WSJ_hp_LEFTTopStories"]http://online.wsj.co..._LEFTTopStories[/url]

ili pogledaj barem ovu sliku:

[url="http://si.wsj.net/public/resources/images/RV-AE378_VIOLEN_G_20110923205707.jpg"]http://si.wsj.net/pu...10923205707.jpg[/url]

Pa vidi koliko danas ljudi umire od ratnih konflikta.

Pogledaj ovaj video

[media]http://www.youtube.com/watch?v=BltRufe5kkI[/media]

i poslušaj o čemu čovjek govori.

Živimo u najboljem dobu ikad u historiji i čitav svijet živi bolje. Pogledaj i islamske zemlje - katar, kuvajt, emirati, saudijska arabija - svi žive bolje i bolje. Pogledja i islamske zemlje - indonezija, malezija. Pogledaj Kinu. Pogledaj Meksiko. Pogledaj Tursku.
Sve bolje i bolje!

[b]To što nas mediji i ovakvi pesimističari poput tebe zatrpavaju glupostima i teorijama zavjere ne znači ništa.[/b]
[/quote]

Na ovo blondirano ima jedna izreka: "Covjek je ono sto misli o drugima" Ne mogu potvrditi tvoju statistiku jer nije uzet u obzir broj stanovnista 1940 -2000 godine.

Njemacki predsjednik Horst Köhler je morao podnijeti ostavku jer je rekao istinu o ucescu njemackih vojnika u Afganistanu - Ekonomski interes: "Meine Einschätzung ist (…), dass insgesamt wir auf dem Wege sind, doch auch in der Breite der Gesellschaft zu verstehen, dass ein Land unserer Größe mit dieser Außenhandelsorientierung und damit auch Außenhandelsabhängigkeit auch wissen muss, dass im Zweifel, im Notfall auch militärischer Einsatz notwendig ist, um unsere Interessen zu wahren, zum Beispiel freie Handelswege, zum Beispiel ganze regionale Instabilitäten zu verhindern, die mit Sicherheit dann auch auf unsere Chancen zurückschlagen negativ durch Handel, Arbeitsplätze und Einkommen. Alles das soll diskutiert werden und ich glaube, wir sind auf einem nicht so schlechten Weg."

Zivimo u najboljem dobu, neki bi rekli moderni srednji vjek. Sta je sa ostalim koji ne zive kao ja i ti, koji nemaju sta jesti, nemaju svoja primanja, itd. Nije zivot i naprednost jedne civilizacije kad naucis dijete kako ce osiromasiti narode koji posjeduju prirodne resurse ili koji su manje razvijeni i neobrazovani.

Tursko carstvo, ne smijemo ignorisati moral, postivanje ljudskih prava, pravednost i razumijevanje rukovodstva koje je vodilo racuna o siromasnim, koje je osnovalo centre za lijecenje koji su bili daleko ispred svog vremena, koje se brinulo da cak i golubovi imaju krov nad glavom.

Sta su krizari donijeli sa sobom? Pogledaj sadasnju situaciju na bliskom istoku nakon propasti Osmanlija.

I ne radi se o nikakvim teorijama zavjere. Vizija svijeta se stvara nasom realnoscu. Edited by K®ãJî§kî-VîTêZ

Govorim o odgovornosti jakih prema slabim i nacinu na koji su Amerika i Zapad dosli do prosperiteta a to su: ugnjetavanje, iskoriscavanje manjih i slabih civilizacija kao sto je sa Indijancima uradila, kao sto su Francuzi sa Alzircima, Englezi sa Afrikancima, itd. Stvorili su modreno robovlasnistvo. Nece im dopustiti da imaju tehnoloski napredak vec ce njihove prirodne resurse korisiti za svoju tehnologiju, nauku, ekonomiju, obrazovanje i lagodan zivot.

[/quote]

Da al vidiš li zbog čega je sa tobom teško diskutovat? Tvoja nevjerovatna mržnja prema Americi pretvori sljedeću situaciju: "Protesti u Libiji jer su građani nezadovoljni-----> Gaddafijeve pristalice pobiju protestante------>Narod Libije zajedno sa NATO-m svrgne Gaddafija" u "NATO je sravnio Libiju sa zemljom". Jel razumiješ i vidiš koliko moduliraš stvarnost isključivo prema svojoj ideologiji i mržnji zanemarujući bilo šta drugo (bilo istina ili ne) što bi te uvjerilo suprotno? Kako ti možeš biti neka osoba sa kojom bi se moglo razumno ili objektivno diskutovat? Šta ti doprinosiš ustvari nekoj diskusiji ako zamagljivaš sve ono što se kosi sa tvojom ideologijom iako bilo istinito?

Jel vidiš ja bi volio da ti men kažeš nešto na primjer, Mirza znamo svi kako je bilo, al evo ti izvor dje se tačno vidi da je NATO htio sravnit Libiju sa zemljom. Ja bi to pogledo i reko, vala svaka čast i taj NATO je šupak. Al kako si ti reko, hej evo mene kauboja NATO je sravnio Libiju sa zemljom, i to je tako jer sam ja to reko ovdje, i to je stvarnost, jer ja svojim govorom i pisanjem na forumu stvaram stvarnost. Edited by MirzaM

[quote name='x-men' timestamp='1348419878' post='464291']
pa ja a sigurno vjerujete u ono ili je bilo ili ce biti dok se prica o tome,,ima li neko teoriju o teoriji zavjere,mi u bivsoj YUGI nismo se bas toliko mrzili nacionlalno dok medju nas nije ubacena kost iz Evrope,pa cekaj zasto da uspjeva jedna zemlja koja je bila jaka ekonomska a i vojna sila u evropi sa razlicitim nacionalnostima koji govore skoro pa isti jezik,kad se to moze sve unistiti i zavisiti od Evrope i njihovih kredita,naravno imala je i bivsa Yuga vanjskih kredita ali i standard zivota je bio bolji nego sad @incubus jesi li siguran da je svagdje sad bolji standard nego prije?zar je bilo bolje platiti stan 50 hiljada maraka ili sad 50 hiljada eura isti stan koji je kostao 50 hiljada dm maraka?to ti je taj boljitak sad,za ameriku necu nista reci dovoljno sam rekao,nije ni tamo narod zadovoljan vanjskom politikom kad i sami imaju mnogo problema ali eto pokusali su protestima pa je policija pokazala ko je gazda udarajuci,eto ti demokratije,pogotovo je njihova politika specijalna za teorije zavjere i spijunazu i igre...
[/quote]

Socijalizam je bio kod nas u Jugoslaviji. Bolji nego bilo gdje drugo, ali socijalizam.
I zato se raspalo. Mislim kad nije uspio socijalizam u najvećoj zemlji na svijetu - Rusiji nije mogao ni kod nas.

Ovo za 50 000 Eura i 50 000 DM je totalno druga stvar. Postoji inflacija. Stvari nisu tako jednostavne, ali zaista ne bih ulazio u detalje.

[/quote]

Moj otac je bio u Libiji. Libija je zaista zivjela prosperitetno u odnosu na okruzenje. Ali nije ju amerika sravnila sa zemljom. To su učinili Libijci.
Kao što rekoh znam iz prve ruke. Oni nisu ništa ni radili. Imali su 2 mil uvezenih radnika koji su radili sve teške poslove. Ali htjeli su više. Nikakav NATO ovdje nije kriv.

Isto je u Siriji. Borba Sunita i Šiita.

Misliš da zapad mrzi Iran? To je politika. Evo ja znam 2 Iranca koji rade svoj doktorat u Velikoj Britaniji. I nisu špijuni. Pazi - u zemlji koja je najveći politički protivnik Irana.
Ali pogledaj malo i izjave Ahmedinedžada. Čovjek je rekao da Izrael ne treba postojati.
Recimo da imaš sad nekog s nuklearnim naoružanjem u Srbiji na vlasti koji kaže da BiH i muslimani u Bih ne trebaju postojati - ne bi te to zabrinulo?

[quote name='K®ãJî§kî-VîTêZ' timestamp='1348428209' post='464298']
Na ovo blondirano ima jedna izreka: "Covjek je ono sto misli o drugima" Ne mogu potvrditi tvoju statistiku jer nije uzet u obzir broj stanovnista 1940 -2000 godine.

Njemacki predsjednik Horst Köhler je morao podnijeti ostavku jer je rekao istinu o ucescu njemackih vojnika u Afganistanu - Ekonomski interes: "Meine Einschätzung ist (…), dass insgesamt wir auf dem Wege sind, doch auch in der Breite der Gesellschaft zu verstehen, dass ein Land unserer Größe mit dieser Außenhandelsorientierung und damit auch Außenhandelsabhängigkeit auch wissen muss, dass im Zweifel, im Notfall auch militärischer Einsatz notwendig ist, um unsere Interessen zu wahren, zum Beispiel freie Handelswege, zum Beispiel ganze regionale Instabilitäten zu verhindern, die mit Sicherheit dann auch auf unsere Chancen zurückschlagen negativ durch Handel, Arbeitsplätze und Einkommen. Alles das soll diskutiert werden und ich glaube, wir sind auf einem nicht so schlechten Weg."

Zivimo u najboljem dobu, neki bi rekli moderni srednji vjek. Sta je sa ostalim koji ne zive kao ja i ti, koji nemaju sta jesti, nemaju svoja primanja, itd. Nije zivot i naprednost jedne civilizacije kad naucis dijete kako ce osiromasiti narode koji posjeduju prirodne resurse ili koji su manje razvijeni i neobrazovani.

Tursko carstvo, ne smijemo ignorisati moral, postivanje ljudskih prava, pravednost i razumijevanje rukovodstva koje je vodilo racuna o siromasnim, koje je osnovalo centre za lijecenje koji su bili daleko ispred svog vremena, koje se brinulo da cak i golubovi imaju krov nad glavom.

Sta su krizari donijeli sa sobom? Pogledaj sadasnju situaciju na bliskom istoku nakon propasti Osmanlija.

I ne radi se o nikakvim teorijama zavjere. Vizija svijeta se stvara nasom realnoscu.
[/quote]

Pa ovo je broj umrlih po 100 000 ljudi. Kakve veze ima ukupan broj stanovništva. Valjda su važni relativni odnosi, a ne apsolutni brojevi.

Svi na svijetu žive bolje! Svi!
Neko kaže Kinezi rade za 5 dolara na dan. O.K. ali prije 20 godina su živjeli sa 1 dolar na dan. To je možda napredak od 500 %.
Afrika živi bolje.
Svi dijelovi svijeta napreduju. Sve je manje gladnih, sve je duži životni vijek.
Naravno da bi bilo dobro kad bi svi mogli imati kao Zapad, ali treba neko vrijeme da se dođe do te razine.

Kakav moral u Turskoj? O čemu ti to pričaš? Turci su i propali zbog unutrašnjih problema i nemorala. Jesi čitao Ponornicu od Kulenovića? Pročitaj pa ćeš vidjeti morala.
Daj mi podatke o tome da su u Turskoj svi imali svoj krov nad glavom.
Ja znam da je Turska prije Ataturka bila samo osiromašeno carstvo. Zašto se zvala bolesnik na bosforu? Zašto je predala bosnu austriji?

Danas Kuvajt, Katar, Emirati, Saudijska Arabija žive bolje nego prije. Turska živi izvrsno. pogledaj kazahstan, azarbejdzan.
Sjeverna afrika trenutno zbog arapskog proljeća zivi nesto losije, ali to je njihov odabir i ako odaberu put kapitalizma i slobode živjet će još bolje nego ikad.

Amerika je drzava u kojoj vladaju zakoni, kakvi su da su, oni su jednaki za sve. Za razliku od vecine ostatka svijeta gdje zakoni postoje, kao sto postoje i probrani koji su izvan domasaja. Ovo je jedna od najbitnijih cijenica na kojoj se zasniva uspjeh americkog drustva.
Daleko od toga da je u Americi sve idealno, ali se u praksi pokazalo da je taj sistem u istorijskom momentu u kojem zivimo najbolji i najucinkovitiji. Dalje, Amerika jako puno ulaze u razna naucna, i druga istrazivanja u kojima, u pravilu, glavnu rijec vode ljudi koji nisu rodjeni amerikanci. To govori da se radi o drzavi u kojoj pojedinac ima jako velike mogucnosti da konstruktivno djeluje na bilo kom polju, bez bilo kakvih predrasuda i samo sa svojom pameti i vjestinom.
Amerika sebe dozivljava kao nekog ko bi trebao i morao biti svjetski korekturni faktor. Mozda je to preambiciozno razmisljanje, ali u praksi se pokazalo da u svijetu nema drzave koja bi mogla preuzeti takvu ulogu jer su svi drugi ograniceni u vojnom, finansijskom, politickom smislu.
Teorije zavjere, ponajvise ona koja kaze da se priprema neki novi svjetski poredak se u pravilu vezu za Ameriku i ljude iz Amerike. Mozda u tome i ima dio istine ali sigurno ne na nacin i u obimu koji se pokusava preturiti u javnost. Mislim da su se toga ufatili bas oni koji nisu mogli na drugi, konstruktivniji, nacin doci do izrazaja, a nije iskljuceno da su pomognuti od strane nekih drugih svjetskih sila, politickih, naucnih i finansijskih elita.
  • Upvote 4

[quote name='barca' timestamp='1348439057' post='464303']
Amerika je drzava u kojoj vladaju zakoni, kakvi su da su, oni su jednaki za sve. Za razliku od vecine ostatka svijeta gdje zakoni postoje, kao sto postoje i probrani koji su izvan domasaja. Ovo je jedna od najbitnijih cijenica na kojoj se zasniva uspjeh americkog drustva.
Daleko od toga da je u Americi sve idealno, ali se u praksi pokazalo da je taj sistem u istorijskom momentu u kojem zivimo najbolji i najucinkovitiji. Dalje, Amerika jako puno ulaze u razna naucna, i druga istrazivanja u kojima, u pravilu, glavnu rijec vode ljudi koji nisu rodjeni amerikanci. To govori da se radi o drzavi u kojoj pojedinac ima jako velike mogucnosti da konstruktivno djeluje na bilo kom polju, bez bilo kakvih predrasuda i samo sa svojom pameti i vjestinom.
Amerika sebe dozivljava kao nekog ko bi trebao i morao biti svjetski korekturni faktor. Mozda je to preambiciozno razmisljanje, ali u praksi se pokazalo da u svijetu nema drzave koja bi mogla preuzeti takvu ulogu jer su svi drugi ograniceni u vojnom, finansijskom, politickom smislu.
Teorije zavjere, ponajvise ona koja kaze da se priprema neki novi svjetski poredak se u pravilu vezu za Ameriku i ljude iz Amerike. Mozda u tome i ima dio istine ali sigurno ne na nacin i u obimu koji se pokusava preturiti u javnost. Mislim da su se toga ufatili bas oni koji nisu mogli na drugi, konstruktivniji, nacin doci do izrazaja, a nije iskljuceno da su pomognuti od strane nekih drugih svjetskih sila, politickih, naucnih i finansijskih elita.
[/quote]

Odlično sročeno.

Inače ovo piše na Kipu Slobode:

"Give me your tired, your poor, your huddled masses yearning to breathe free, the wretched refuse of your teeming shore. Send these, the homeless, tempest-tost to me, I lift my lamp beside the golden door."

[color=#000000][left][background=rgb(255, 255, 255)]Da amerika nekad i odluta u svojoj politici naravno da odluta, ali je to najslobodnija i najprosperitetnija zemlja svijeta gdje pojedinac ima slobodu i mogućnosti da ostvari više nego bilo gdje u svijetu.[/background][/left][/color]

vidjeli smo palicanje kad se narod pobuni da im ne pase nesto,to je ta vasa demokratija i da pojedinac moze da ostvari sta zeli,naravno palica se svagdje na demonstracijama al to ja kazem jer ameriku vidite kao demokratsku zemlju za pojedinca a sirotinje ima isto kao u africi,drugo ,NATO nije samo Americka vojska,oni su pametni,to je vojska svijeta,pa ginuli su i druge nacionalnosti po bliskom istoku nisu samo ameri..