Jump to content
Sign in to follow this  
EcI PeCi PeC

neodgojena djeca tj. mali monstrumi

Recommended Posts

Ovo ljeto sam bila sve skupa oko tri sedmice u Bosni. Posmatrala sam i slusala djecu i njihove izjave, ponasanje prems tarijem, koristenje nekih uzasni izraza. Poneikad i u prisustvu roditelja, dida, majke... I pitam se zasto je to tako?? Zasto je dosta djece u bosni totalno nekulturno i nezna osnovna pravila ponasanja.. Zasto dosta djece nema kucnog odgoja??

Pitajul se ti roditelji sta ce biti sutra kad porastu??
Sta vi mislite?? Kako vi to dozivljavate??

Guest
nisu to samo djeca u bosni, nego i djeca bosanska sto zive van bosne. samo i ja sam to dozivjela tako, da je ponasanje u bih jos malo "gore". necu da generaliziram. ma koja god djeca bila da bila, tu su roditelji krivi. ne uce svoje djete ljepo ponasanje, ne samo prema starijima, nego prema svakome. "nas narod" uci djete budalestinu kad je malo, umjesto da ga uci fine stvari... i kako se po skolama ponasaju, nije normalno. to se sve tolerise. ne razumjem kako ti roditelja nije sram, da njihova djeca koriste tako ruzne rijeci i ponasaju se tako ruzno. slusam nedavno oca kako uci djete da galami na mater, da psuje ovo i ono. to je njima smijesno a ustvari treba ih biti sramota... sve u svemu facit ove price je: roditelji su krivi!

Nije li to monstrum malo pregrubo? Kod male neodgojene djece broj 1 problem su roditelji pa okolina u kojoj se nalazi.
  • Upvote 2

Nažalost, nažalost i opet nažalost, svakim danom se primjećuje sve veća nekultura kod naših građana, a djeca se ugledaju na starije. Čudne načine odgoja imaju roditelji, nekako mi djeluju da što više popuštaju djeci da jadnici misle da su više "kul" i moderni roditelji.
  • Upvote 3

ma samo dva-tri ona prijeratna ,komunisticka policajca u carsiju ubaciti....kad ga slucajno dva puta pozdravis isti dan on uzme pendrek i ubije puru u tebi i onda ti ode kuci i tamo ti od ukucana napravi jahniju...ne smish mu ni meraba reci ako nije petak...pa ako vec znas opsovati i praviti se mangup sa 12 godina onda fino i zasluzujes 2-3 puta fasungu u apoteci

Sve se nosi iz kuce, ako ne znas kakav si covjek, pogledaj svoje dijete jer oni su nasa ogledala. Mozemo mi moralisati i pricati o tudjoj djeci koliko got hocemn a da pritom ne vidimo svoju djecu.
Zavisi sta ko podrazumjeva pod lijepim odgojem, nije samo dijete lijepo odgojenn ako ne psuje kao kocijas ima tu milion drugih stvari. Moji ne psuju, nisu to slusali u kuci i ne znaju psovati. Ovdje gdje zivimo toga nema. Ali zato imamo dosta propusta kod djece. Danas je kod vecine nas "turbo zivot" najmanje vremena provodimo sa djecom, pogotovo dok su mala, bilo je perioda da su vise u instituciji nego kuci sa nama. A gvozdje se kuje dok je vruce, to jest, djeca se uce dok su manja. Kao sto rekoh sada vidim neke propuste kod starijeg sina, ne psuje, ne pusi, ne pije, dobro uci u skoli, ali je u kuci ponekad kao debil. Majicu skine i osavi na stolicu i moze sto godina tu stajati dok je ja ne podignem, previse je narcizoidan, lijen ima jos toga, sve su to moje/nase greske i neodgoj. Mladji razmazen i tvrdoglav, nekad se ponasa kao da mu je tri godine.

Sve zavisi od roditelja.....ako njihovi roditelji nisu vaspitali njih ni oni nece svoju djecu

Mnogi nemaju osjecja te kada su u gostima ne obracaju paznju na svoju djecu vec stave cigaru u usta i torokoju dok djeca rovare i izvrcu sve u tudjoj kuci

Drugo, kada odes kod njih ta djeca ti se na glavu penju a roditelji nista

Nije to samo kod nas, to  je tako svuda u svijetu

Velika je odgovornost roditelja jer trebaju othraniti dijete i izvesti ga na put, od njega stvoriti covjeka ali kako danas stvari stoje slabo to ide mnogima

• Upvote 2

Ovo ljeto sam bila sve skupa oko tri sedmice u Bosni. Posmatrala sam i slusala djecu i njihove izjave, ponasanje prems tarijem, koristenje nekih uzasni izraza. Poneikad i u prisustvu roditelja, dida, majke... I pitam se zasto je to tako?? Zasto je dosta djece u bosni totalno nekulturno i nezna osnovna pravila ponasanja.. Zasto dosta djece nema kucnog odgoja??

Pitajul se ti roditelji sta ce biti sutra kad porastu??
Sta vi mislite?? Kako vi to dozivljavate??

Prije svega djeca u Bosni veliki dio svog vremena provode u drustvu odraslih, sto znaci roditelji u bezbroj slucajeva nezaposleni, kuci su., ne vode racuna sta ce pred djecom reci.a djeca su tu prisutna usi su im ko u slona...Sve cuju a i vide..prave male spuzvice, sve pokupe...

Djete u Bosni dobije aplauz ili cokoladicu za ponovljenu psovku, ili neki bezobrazan izrazaj..i normalno da ce to  djete ponavljati,kad vidi da time zabavu pravi medu odraslim...Neke sam vidala daju djetetu i da zapali, potegne koji gutljaj piva...i sta da se kaze na slicno...Roditelji su za sve odgovorni, jer najvise vremena provode sa djecom i na njima je da koriguju, ako vide da nesto nije ok...ne ispravljena greska u odgoju na startu, vremenom se i povecava...i kasnije dolazi do vecih problema !

• Upvote 1

Hm, .... ima toga al' nemojte generalizirati.

Imam "slucaj" u familiji, ovdje se i rodilo i zivi. Stvarno slucaj od djeteta, koliko sam puta rekla "joj da je moja" sve dok nisam cula kako joj babo govori "princezo, hajde reci neni, suti glupaco" onda sam vidjela da nije dijete krivo.

Guest

Imam "slucaj" u familiji, ovdje se i rodilo i zivi. Stvarno slucaj od djeteta, koliko sam puta rekla "joj da je moja" sve dok nisam cula kako joj babo govori "princezo, hajde reci neni, suti glupaco" onda sam vidjela da nije dijete krivo.

:( nevjerovatno...

Taj roditelj je ozbiljan slucaj... :/

Tema bi u stvari mogla da se zove "Nezreli i primitivni roditelji i njihova slika i prilika od djece."

Djeca su samo male spužve. Sve zavisi šta će im se pustiti da upijaju, a to je odgovornost oba roditelja.

• Upvote 1

Nije dzaba receno da se "djeca odgajaju 25 godina prije njihovog rodjenja"..

Rijeci moje rahmetli mame nikad necu zaboravit, kad sam je pitala, je li tesko roditi dijete i boli li, rekla mi je "tesko jeste ali nista strasno, u odnosu kako je tesko od njega covjeka napravit, a da ne boli, boli i to dobro ali boli puno vise, ako ga ne odgojis.
  • Upvote 2