Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Prezime

Recommended Posts

nista nego porodicno stablo svi pa ce mo vidjeti porijeklo ili identitet ili stid ili mjenjanje prezimena :-)))
  • Upvote 1

[quote name='x-men' timestamp='1348071937' post='464093']
nista nego porodicno stablo svi pa ce mo vidjeti porijeklo ili identitet ili stid ili mjenjanje prezimena :-)))
[/quote]

neka drug...morat`cemo onda opet u Dayton da utvrdimo da smo potpisali mir sami sa sobom :)
  • Upvote 1

dje sead,mora da crta porodicno stablo:-)))) na kojoj grani ce se uhvatit za glavu hihi....

ne...sead je imao pametnijeg posla pa je tako produzeni weekend (4 dana) sproveo medju "original Bosancima" u svojoj Koprivni. Nazalost opet nisam upoznao ni jednu Bosansku Esmeraldu. Otkud tebi da cu ja zbog misljenja ili nacina zivota par pojedinaca (na osnovu sta nas ima koji to tako ne rade) ici kopati u "Bosanskim piramidama u Visokom" i traziti u tunelima da nisu negdje uklesana neka stara prezimena koja bi tebi (u tvojim ocima) dala neku vrstu opravdanj da se mozes prezivati svabski? Pa prezivaj se...

Prezivaj se kako hoces...i predstavljaj se kako hoces. Samo sto je u mojim ocima Murat koji se svabi prestavi kao Christian i za mene Christian. Nema taj meni sta pricati kako je ponosan na to sto se zove Murat.

I vec sam napisao da ne zelim ulaziti u dalju raspravu i nemam namjeru pokrecati u ovoj temi neka historijska istrazivanja, jer nema potrebe za tim. A ti ako mislis da ima potrebe i da ces sa tim dodatno doprinijeti ovoj raspravi i pokazati nama svima kako si ispravno postupio sto si promjenio prezime, bujrum, pokreni istrazivanje.
  • Upvote 1

pa krenimo od pocetka,a ne samo sto neko i zbog cega to radi,vi neopravdavate to i ne morate i imate misljenje da je to stid a pitaj osmancevice odakle njima prezime i kako su se prije prezivali?vazno je kad vec zapinjemo zasto i zbog cega krenuti od pocetka jarane,interesantno nisi sreo ime emseralda ili nisi htjeo heh.ja ne zelim pokrenuti istrazivanje ja govorim o realnosti a ne o stidu a promjenio nisam nista,imam rodni lis gdje sam se rodio..

Pa reci nam odakle im prezime i kako su se prije prezivali. Nemam namjeru da ih to pitam.

Zasto interesantno? Nisam je sreo, jer je nisam trazio a u mojoj blizoj porodici je nema, niti znam kod koga ima.

Pricamo o promjenama prezimena, nevezano dali si to ti ili neko drugi. Ukoliko kod tebe nije tako, hvala na ispravljanju.

I ja sam vec napisao. Radi se o razlicitim misljenjima koja se, ja mislim, nece pribliziti jedni drugima. Zato ne namjeravam traziti neke dokaze da svoje misljenje potvrdim. Dosta su mi vec navedeni argumenti.
  • Upvote 1

Utemeljivaci i osnivaci danasnjeg Gusinja su Omeragici. Prvi koji je primio Islam dolaskom Turaka u ove krajeve 1455. godine je Omeraga Salja, a njegovo ime bjese Deda Salja, katolicke vjere, Albanac. Tadasnje turske vlasti dadose Omer-agi velike posjede u Gusinju i Plavu. Omer-aga imao je dva sina, Hasan-agu i Tahir-agu. Hasan-aga napravio prvu kucu iznad rijeke Grncara i osnova Omeragica mahalu u Gusinju, a njegov brat Tahir-aga osnova Omeragica mahalu u Plavu. Bili su jako odani turskoj vlasti i kod Turaka dobise veliki ugled kao i kod starinskog ilirskog stanovnistva. Zbog velike odanosti turskoj vlasti djecu Omer-age poslase u Istambul na skolovanje i tako potomci Omer-age postase dizdari (upraviteiji) Gusinja, Plava i Bihora od 1461 - 1590. Omeragici su Salje, ilirsko pleme, nacionalno se izjasnjavaju Bosnjacima. Dali su veliki broj visoko obrazovanih ljudi. Iz turskog perioda cuveni su Smail­aga i Adem-aga Omeragic.

hemo malo u istoriju...pa da vidimo da li su nasi pradijedovi bili muharem mustafa sulejman,ja se ponosim naravno sa svojim prezimenom ali hemo se malo vratiti u proslost pa da vidimo kako se gubio identitet,lijepo je sto cuvamo svoje ali budimo realni...

Ogranak Osmancevica (Ðuricana), doseljenika od Rijeke Crnojevica, ranije Ðuraševic, žive u Prnjavoru (Plav); od njih su u Plavu Osmancevici.

jesi ti nesto ljut ili mi se cini? Edited by x-men

[quote name='x-men' timestamp='1348513559' post='464325']
jesi ti nesto ljut ili mi se cini?[/quote]
Haha...ne, sto bi bio? A pogotovo nakon ovog tvog zadnjeg posta...pravo me je nasmio...sto se vracas samo do turaka?
Sto se ne vratis u vrijeme kada su gradjene piramide...? :)

[quote name='x-men' timestamp='1348513559' post='464325']
Utemeljivaci i osnivaci danasnjeg Gusinja su Omeragici. Prvi koji je primio Islam dolaskom Turaka u ove krajeve 1455. godine je Omeraga Salja, a njegovo ime bjese Deda Salja, katolicke vjere, Albanac. Tadasnje turske vlasti dadose Omer-agi velike posjede u Gusinju i Plavu. Omer-aga imao je dva sina, Hasan-agu i Tahir-agu. Hasan-aga napravio prvu kucu iznad rijeke Grncara i osnova Omeragica mahalu u Gusinju, a njegov brat Tahir-aga osnova Omeragica mahalu u Plavu. Bili su jako odani turskoj vlasti i kod Turaka dobise veliki ugled kao i kod starinskog ilirskog stanovnistva. Zbog velike odanosti turskoj vlasti djecu Omer-age poslase u Istambul na skolovanje i tako potomci Omer-age postase dizdari (upraviteiji) Gusinja, Plava i Bihora od 1461 - 1590. Omeragici su Salje, ilirsko pleme, nacionalno se izjasnjavaju Bosnjacima. Dali su veliki broj visoko obrazovanih ljudi. Iz turskog perioda cuveni su Smail­aga i Adem-aga Omeragic.

hemo malo u istoriju...pa da vidimo da li su nasi pradijedovi bili muharem mustafa sulejman,ja se ponosim naravno sa svojim prezimenom ali hemo se malo vratiti u proslost pa da vidimo kako se gubio identitet,lijepo je sto cuvamo svoje ali budimo realni...

Ogranak Osmancevica (Ðuricana), doseljenika od Rijeke Crnojevica, ranije Ðuraševic, žive u Prnjavoru (Plav); od njih su u Plavu Osmancevici.[/quote]
Smjesno mi ici stotine godina unazad da bi opravdali "promjenu prezimena vrste o kojoj mi ovde diskutujemo, radi sefa ili da bi pred nekim drugim se izjasnio kao njihov". Promjene koje su se desavale na nasim prostorima su neke druge prirode. Ipak sve te promjene su dio nas, odnosno mi dio tih promjena. Da li neko bio Osmancevic ili Durasevic, zna se odakle je, taj nosi prezime sa svog podrucija i stoji iza svoje historije, ili starije ili mladje (mozemo postaviti i pitanje sta je bilo prije Durasevica?). Ali i jedno i drugo prezime imaju dugu vezu za to podrucije i cak pricaju nam sta se je tu desavalo, na stotine godina unazad.

Kakve veze to ima sa tim kada neki Osmancevic dodje u Svicarsku i pred Svicarcima prica kako Meier (ili neko izmisljeno prezime)a predamnom kako je Osmancevic? Da pred jednima prica da je Svicarac a pred drugima je ponosni Bosanac.

Naravno ukoliko je ta osoba stvarno odlucila da bude "Svicarac" (onoliko koliko ce Svicarci to prihvatiti) i ukoliko ta osoba se zeli odreci svega Bosanskog...opet druga prica...u tom slucaju je svako slobodan. Jer i zivimo ovdje. Nekom je logicno da primi sve odavde i da se odrekne "stranog". To bi se nekako i moglo porediti sa tvojom istorijskom pricom ali samo minimalno.

Ali pred jednima glumiti jedno, pred drugima drugo...u mojim ocima ostaje i dalje (kratko receno) negativno.
  • Upvote 1

pa ima ih i koji nisu promjenili prezime pa zive gore nego neki koji jesu,mislim po postupcima i koliko su zaboravili ko su i odakle su,u vrijeme piramida su bili svi Bogovi ili robovi hehe.

[quote name='x-men' timestamp='1348563752' post='464351']
pa ima ih i koji nisu promjenili prezime pa zive gore nego neki koji jesu,mislim po postupcima i koliko su zaboravili ko su i odakle su[/quote]Ja nikad nisam napisao da zadrzavanje svoga prezimena garantuje pamet... :) I nikad nebi pravdao neko lose ponasanje, nevezano za to tko ga je pocinio, dali to bio neko moj ili neko drugi, dali on nosio nase ili strano prezime. A uvjek mi vise smeta lose ponasanje takvih koji su zadrzali Bosansko prezime i izkazuju se kao Bosanci a prave gluposti, jer to malo narusava i moj ugled... Nazalost negative uvjek dobiju vise paznje nego pozitive.

Ali uvezi promjen i dalje ostajem istog misljenja.

[quote name='lucky' timestamp='1347981529' post='464051']
motiv zavisi od osobe do osobe ...

zasto se misli da se zeli nesto sakriti ... u svijetu koji je pun predrasuda ja mislim da tu se ne radi o nikakvom stidu ili da bi promjenom prezimena bolje radio ... nego smanjenju situacija da te sef ili neko mustra zbog toga sto si yx a ne xy ...
i to su mi veliki broj ljudi potvrdio da je naisao na taj vid mobinga ... kao sto se i ovdje u bosni moze naici na vid mobinga ako nisi u istoj politickoj opciji kao sef ili cak i po mjestu ...
nazalost svijet nije idealan ...

znaci ti nisi viking ? xD
[/quote]
Kakav mobing... kad te neko pocne mustrati izmustras ga kao niko do tad i onda opet imas svoj mir! Mene nikad niko nije mustrao na osnovu bilo cega a ponajmanje na osnovu mog prezimena, ako nekom ne pasem ima mogucnost da me zaobidje i izbjegava i to je to, u protivnom dolazi do izraza prva recenica :P

[quote name='Amon Ra' timestamp='1348598435' post='464379']
Kakav mobing... kad te neko pocne mustrati izmustras ga kao niko do tad i onda opet imas svoj mir! Mene nikad niko nije mustrao na osnovu bilo cega a ponajmanje na osnovu mog prezimena, ako nekom ne pasem ima mogucnost da me zaobidje i izbjegava i to je to, u protivnom dolazi do izraza prva recenica :P
[/quote]Pa to je odprilike ono sto sam i ja napisao. Pa ko ima vise smisla za humor i za*ebancije od nas Bosanaca... :)
Znamo i mi mustrati ako treba i to sigurno bolje i od Njemca i od Svicarca.

Ali naravno lakse je sakriti se iza neke fasade, odn. nekog drugog identiteta i praviti se da si jedan od njih.

ah nasi se prilagodjavaju kao kameleon farbama po firmama ili svagdije..

[quote name='x-men' timestamp='1348649197' post='464417']
ah nasi se prilagodjavaju kao kameleon farbama po firmama ili svagdije..
[/quote]Pa to je upravo to sto kritikujemo... ;)

Dodatak: Prilagoditi se (raditi po istom ili boljem kvalitetu kao drugi, prilagoditi se strucnim i vremenskim uslovima posla, nekad raditi preko vremena) to je jedno...i pozitivno.

Prilagoditi se u smislu da se pokusava biti neko drugi... Edited by sead_f1

poznajes li ti koga ko je promjenio ime ili prezime i drugaciji je?

[/quote]

nisu svi ko ti ... xD

[quote name='x-men' timestamp='1348678225' post='464432']
poznajes li ti koga ko je promjenio ime ili prezime i drugaciji je?
[/quote]Da poznajem...vise osoba. Sto pitas?

Postoje medju njima i razliciti slucaji...
- samo promjena prezimena radi interesa, a ostalo (predamnom) ponosni Bosanac, samo sto izgleda nezna raditi ukoliko je Bosanac
- promjena nakon sto je sef dao uvjet za novu poslovnu funkciju...ovaj naravno poslusao
- totalno odricanje Bosanskog, odnos sa Svicarskom osobom, promjena prezimena, prestavljanje u privatnim razgovorima kao Svicarac/Svicarka i to u prisustvu Bosanca/Bosanke koji/koja tu osobu poznaje a nekada bili dobri prijatelji.
Nakon promjene prezimena brak sa tom Svicarskom osobom i prihvatnje prezimena od partnera...

da i njegova stvar,neovisi od nikog pa i ako je pi.ka po tom pitanju ima gorih pi.ki od ljudi pa ih niko nista ne pita..

[quote name='x-men' timestamp='1348746958' post='464453']
da i njegova stvar,neovisi od nikog pa i ako je pi.ka po tom pitanju ima gorih pi.ki od ljudi pa ih niko nista ne pita..
[/quote]Upravu si. Ali de nam ti reci kakva pravila vaze za ovaj forum i cemu sluzi forum. Dali da pod temom "prezimena" pisemo o drugim problemima? I budimo iskreni, vise od pola stvari o kojim se na forumu pise, ne ticu se nas direktno, ali ipak dajemo svoje misljenje na to i dok to radimo smatramo se najvecim strucnjacima. Pa dovoljno je kad pogledamo koliko mi selektora na forumima imamo koji svi bolje znaju postaviti ekipu od Safeta Susica. A tako je i za sve druge rasprave. Pred izbore smo svi politicari, sudije, tuzioci, znamo koliko je ko pokrao...

Naravno da postoji i drugi problema, ukoliko ovo mozemo nazvati (generalnim) problemom. Ni ja ovo ne smatram problemom, nego jednim ruznim ponasanjem. Svako ima drugo tumacenje. Neko ko se na taj korak odluci na to ne gleda kao na problem ili nesto negativno. Dok drugi kazu "sram ga bilo, ja to nikad nebi radio" pa nastave raditi nesto sto je jos mnogo veca sramota. Neznam da li ja radim "gori i sramotniji stvari", mislim da ne radim.

Sa otvoranjem ove teme, ja sam upitan za moje misljenje... I ja na to svoje misljenje dajem. Ne mogu se natjerati da dam pozitivno misljenje ukoliko o necem mislim negativno. Vec sam napocetku napisao. Ja nikog ne napadam sa ovim. Ko se odluci, neka sa tim zivi. Ukoliko me nekad neko upita sta o ovom mislim, onda kazem svoje misljenje.

naravno sead ,ja nisam rekao da se ne komentarise,lijepo bi bilo da se jos clanova ubaci u diskusiju,otvarajmo jos tema bas je zanimljivo i lijepo da imamo svi razlicita misljenja ali da se podnosimo i razumijemo..

Ma daj ljudi sta ste zapeli neka mjenja ko sta hoce, ako bas hoce da mjenja imace nekog razloga za to i sretan je sa tim!

Ja licno nebi prezime nikad promjenio jer to je ono sto mi je ostalo od predaka tako da sam zaduzen da ocuvam tradiciju loze i napravim jos malih Skrgica,, a ime manje vise, da sam postao pjevac danas bi se zvao roki, koki,crni, plavi, brzi itd. a nazalost nisam pa nisam ni morao mjenjati ime jer svako bi me ismijavao:" nije pjevac a promjenio ime" :D
  • Upvote 2

[/quote]

da da to se u prvim susretima postavi covjek i nema problema...

a sto se mjenjana tice nek mjenja ko god sta hoce ;)
  • Upvote 1

Guest
[quote name='sead_f1' timestamp='1348737227' post='464450']
Da poznajem...vise osoba. Sto pitas?

Postoje medju njima i razliciti slucaji...
- samo promjena prezimena radi interesa, a ostalo (predamnom) ponosni Bosanac, samo sto izgleda nezna raditi ukoliko je Bosanac
- promjena nakon sto je sef dao uvjet za novu poslovnu funkciju...ovaj naravno poslusao
- [b]totalno odricanje Bosanskog, odnos sa Svicarskom osobom, promjena prezimena, prestavljanje u privatnim razgovorima kao Svicarac/Svicarka i to u prisustvu Bosanca/Bosanke koji/koja tu osobu poznaje a nekada bili dobri prijatelji.
Nakon promjene prezimena brak sa tom Svicarskom osobom i prihvatnje prezimena od partnera...[/b]
[/quote]

znam o cemu mozda i o kome pricas, ja licno nebi mjenjala prezime svoje radi interesa nekog. jedino to sto je ta osoba kasnije primila prezime partnera, to razumjem. razumjem da familija hoce da ima isto prezime. sad jel to u tome slucaju isto bio neki interes, mozda. al za mene je primiti prezime partnera (bio to bosanac, svicarac, amerikanac il sta ti ja znam) nije isto kao mjenjati prezime cisto radi interesa nekog. ma da mislim da to cesto i nekoristi toliko, koliko narod misli, jer jugo ostaje jugo. i kako se ja zvala da zvala, saznat ce se da sam ja "bila" jugo i narod me nece bolje gledati nego nekog, ko je ostavio svoje bosansko prezime. al de, ko ce znati sta vrijeme nosi...

[quote name='_Sany_' timestamp='1349334131' post='464800']
znam o cemu mozda i o kome pricas, ja licno nebi mjenjala prezime svoje radi interesa nekog. jedino to sto je ta osoba kasnije primila prezime partnera, to razumjem. razumjem da familija hoce da ima isto prezime. sad jel to u tome slucaju isto bio neki interes, mozda. al za mene je primiti prezime partnera (bio to bosanac, svicarac, amerikanac il sta ti ja znam) nije isto kao mjenjati prezime cisto radi interesa nekog. ma da mislim da to cesto i nekoristi toliko, koliko narod misli, jer jugo ostaje jugo. i kako se ja zvala da zvala, saznat ce se da sam ja "bila" jugo i narod me nece bolje gledati nego nekog, ko je ostavio svoje bosansko prezime. al de, ko ce znati sta vrijeme nosi...
[/quote]Nije vazno o kome je...zato sam i stavio uvjek musko/zensko, jer ne zelim nikog na ovaj nacin imenovati na forumu. Na kraju, vazno je da se ta osoba osjeca dobro sa svojom odlukom, da je dobila ono sto je htjela i da je sretna. Ni ja niti bilo ko drugi ima pravo da toj osobi tu odluku osporava, niti bi ja to radio. Zasto? Odkud mi pravo? Nisam vise u kontaktu sa tom osobom, jednostavno jer se vise nevidimo, ali i kad se sretnemo, lijepo se pozrdavimo "kako je, sta ima..." i to je to. Nikad se nebi okrenuo od te osobe ili se prema to osobi ruzno izrazio zbog te promjene i ako je moje misljenje o tom potezu negativno.

Sto se tice promjene, naravno da je sasvim uredu uzeti prezime partnera. To je stvar dogovora tih dviju osoba koje se odluce da zive skupa i da napr. sklope brak. Kao sto sam vec jednom napisao mogli bi raspravljati o tome "dali imati vezu sa drugom "vjerom/nacijom" ali na kraju mozemo sa istim zakluciti. Svako za sebe donosi takve odluke. Mi ostali mozemo imati misljenja, ali ne vise....