Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Prezime

Recommended Posts

Guest
[quote name='sead_f1' timestamp='1349362631' post='464826']
Nije vazno o kome je...zato sam i stavio uvjek musko/zensko, jer ne zelim nikog na ovaj nacin imenovati na forumu. Na kraju, vazno je da se ta osoba osjeca dobro sa svojom odlukom, da je dobila ono sto je htjela i da je sretna. Ni ja niti bilo ko drugi ima pravo da toj osobi tu odluku osporava, niti bi ja to radio. Zasto? Odkud mi pravo? Nisam vise u kontaktu sa tom osobom, jednostavno jer se vise nevidimo, ali i kad se sretnemo, lijepo se pozrdavimo "kako je, sta ima..." i to je to. Nikad se nebi okrenuo od te osobe ili se prema to osobi ruzno izrazio zbog te promjene i ako je moje misljenje o tom potezu negativno.

Sto se tice promjene, naravno da je sasvim uredu uzeti prezime partnera. To je stvar dogovora tih dviju osoba koje se odluce da zive skupa i da napr. sklope brak. Kao sto sam vec jednom napisao mogli bi raspravljati o tome "dali imati vezu sa drugom "vjerom/nacijom" ali na kraju mozemo sa istim zakluciti. Svako za sebe donosi takve odluke. Mi ostali mozemo imati misljenja, ali ne vise....
[/quote]

naravno. svako neka odluci onako, kako on misli da ce biti sretan. mi nemamo pravo da sudimo. ako je ta osoba sretna s tom odlukom, i meni pase.
sto se tice mjenjanja prezimena. haj promjeni ti prezime, ako nemas neko ime, koje pokaziva odakle si bas. ako se ti zoves muhamed, mehmed, fahrudin itd. onda moras mjenjati i ime, da bi bio svicarac. sta ti koristi biti mehmed müller? i svicarci su postali "moderni" djeca se zovu mandu, jason, amina itd. al mehmeda, mersada, muhameda itd. kod nji nema. tako da ako ime nepromjenis, to te opet "odkrije".

sad sta vi mislite o tome? ako bi promjenuli prezime, bil i ime?

ja nebi ime mjenjao,prezime isto nisam promjenio nego samo dodao uz svoje i njemacko,ostao ista osoba druzim se sa nasim,ovdje od ovih slobodnih mojih jarana njemaca zele isto kao ja i od zene prijateljice,ja nisam sad za promjenu skroz prezimena ali ovo nisam uradio da bi mi bilo bolje ovo je dogovor mene i osobe skojom zivim zivot,da bi vratio sve kako je bilo isto nije tesko,procedura traje par mjeseci ali nije neostvarivo,znam svoje cjenim svoje,nisam se promjenio kao mnogi nasi,digli glave nece ni sa nasima a hoce sa strancima,pa se stide na ulici negdje u gradu stati sa svojim zemljakom i popricati ili reci kako i sta i gdje se jos bolje izboriti za svoja prava ili neke zakone,mislim da je sve u karakteru covjeka,bolje reci nema ne moze nego obecavati ili lagati i nebude nista,budi ti covjek a te promjene ma ne skodi to nikom...

[quote name='_Sany_' timestamp='1349418620' post='464853']
sad sta vi mislite o tome? ako bi promjenuli prezime, bil i ime?[/quote]Ime, prezime, imam za oboje isto misljenje. Dato ti je kad si rodjen. Zasto da mjenjas? Neces narasti zbog drugovacijeg imena a sigurno neces ni bolje raditi...
  • Upvote 1

Ne vidim ni najmanjeg razloga zbog kojeg bih ja trebao sada i ovdje (u Švedskoj) da promijenim ime, prezime ili oboje.

Kao prvo, ime i prezime sam dobio od svojih roditelja i za svu dobrotu i ljubav  koje su mi pružili u djetinjstvu osjećam obavezu da nosim to ime i prezime i time izrazim svoje poštovanje i zahvalnost.

Drugo, ne znam što bi neko drugo ime ili prezime bilo bolje ili plemenitije nego moje. Moje prezime ima istoriju (dobru ili lošu, ali je moja) i promjenom prezimena bi se izgubila ta istorija. Osjećao bih se kao repa bez korijena.

Treće, da sam htio bilo šta da promijenim, mogao sam to uraditi u Banjaluci 1992. pa ne bih morao nigdje da idem. Ali to uopšte nije bila opcija, jer bih u tom slučaju morao da odbacim sve ono iz tačke 1 i 2.

Kao četvrto, i ovdje gdje sam, insistiram na pravilnom izgovoru mog prezimena (sa -ić), jer nisam ni prvi ni posljednji koji se doselio u ovu zemlju. Ako su naučili izgovarati valonska, francuska, njemačka, finska, poljska, engleska i druga imena, imaju fino da nauče i bosanska. Nije to nikakvo izvoljevanje, već elementarno ljudsko pravo. 

Koliko ti cijeniš samog sebe, toliko će te i drugi cijeniti.

Edited by Banjaluka
  • Upvote 1

Nisam uzela ni muzevo a ne jos da ga prepravljam u Pedersen i Rasmussen.
Jednom me pitala jedna dankinja, zasto ne promjenim prezime, kaze ne zna ga ona izgovoriti, rekla sam joj, sta cu ti ja kad si glupa, kako ja tvoje znam.
  • Upvote 1