Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Prezime

Recommended Posts

[quote name='_Sany_' timestamp='1347894137' post='463980']ja da sam se udala za svicarca primila bi njegovo prezime kao sto sam i primila od svog bosanca. ni to nije tema. da ja sad idem mjenjati prezime a razlog je "hocu da imam svicarsko prezime" to je tema :)[/quote]
I izgubi ti porijeklo...

[quote name='x-men' timestamp='1347887463' post='463961']
ja kazem opcenito znate se o drugima brinuti a vi nadivate umjetnicka imena dijeci,pa prvo su poceli po selima i predgradju davati takva imena a ja nisam jos cuo da u centru cazina ima esmeralda al u koprivni recimo esmeraldi ima,ime ili prezime svejedno,kad se vec brinete i nebi vi nista sto neko drugi uradi a siguran sam da bi i mnogo gore uradili,ja eto spomenuo i imena,a jesam vidio sam bas umjetnicko ime na profilu al nije sad da samo zbog toga kazem,kazem opcenito za sve,dobro ti rece selu nikad dovoljno kolaca nakuhati:-)))
[/quote]Et, ja te Esmeralde jos nisam sreo i upozno, ni prvu, ni drugu, ni trecu. A posto bas ne hodam puno po (cijeloj) Koprivni, tesko da cu je uskoro i vidjeti. Jer ne vjerujem da cu je sresti na Dzumaju. Ja se ne brinem o drugima nego u forumu pisem svoje misljenje. A moje misljenje, kao sto sam vec napisao, isto prema oba slucaja i nevezano za mjesto pa cak ni za rodbinske odnose.

I svakom neka njegova odluka. Ja svoje misljenje samo dajem kad budem upitam, sto na forumu jest slucaj.

[quote name='x-men' timestamp='1347893876' post='463976']
pa dobro sani da si se ti udala za svicarca sta bi uradila?zelka ko se tebi obraca licno?ja komentarisem kao i vi,neznam sto se ti nadje prozvanom?rekao sam za sve,pa moj sin nije neki umjetnik,obicno dijete kao i sva druga dijeca,to sta ce biti i kakav umjetnik ili pitaj Boga sta ce biti u odrastanju to mi ne znamo o nasoj dijeci ali naravno da im zelimo sve naj bolje,ali po rodjenju ih praviti umjetnicima umjetnickim imenima je isto kao kad promjenis prezime ili dodas sa svojim prezimenom,[b]joj nisam vidio postenijih insana nigdje ko na ovom forumu hehe...[/b]
[/quote]
Si'o? Najposteniji na svitu :D

Guest
[quote name='bull' timestamp='1347895430' post='463983']
I izgubi ti porijeklo...
[/quote]

ja hocu da se prezivam isto kao i muz mi. hocu da imam isto prezime ko svoje dijete. tako da bi (i jesam) primila prezime od muza. moj se je potrefio s bosanskim prezimenom. da sam se udala za svicarca bilo bi svicarsko prezime. al to nije isto kao mjenjati moje prezime u neko totalno drugo, prezime koje nema veze s mojim muzem, samo da bi me drugi gledali bolje.

[quote name='_Sany_' timestamp='1347896114' post='463986']
ja hocu da se prezivam isto kao i muz mi. hocu da imam isto prezime ko svoje dijete. tako da bi (i jesam) primila prezime od muza. moj se je potrefio s bosanskim prezimenom. da sam se udala za svicarca bilo bi svicarsko prezime. al to nije isto kao mjenjati moje prezime u neko totalno drugo, prezime koje nema veze s mojim muzem, samo da bi me drugi gledali bolje.
[/quote]Razumijem sta Sany zeli reci. Ne zeli izmisljati prezimena i mjenjati ga radi interesa u neko koje nema veze sa njom, nego prihvata samo promjenu prezimena u slucaju sklapanja braka. A za koga ce se udati, povodom toga mozemo sad pokrenuti novu temu "dali vam je vazno da vam je suprug/supruga/momak/cura Bosanac(-nka)/Musliman(-ka)", jer to nije pitanje o kojem u ovoj temi raspravljamo.

Svoje misljenje uvezi izbora zivotnog partnera cu sada zadrzati za sebe, jer to nije tema :D mada se ne razlikuje od onih uvezi prezimena i imena.

[quote name='bull' timestamp='1347895430' post='463983']
I izgubi ti porijeklo...
[/quote]

pa zar zena neizgubi porijeklo kad se uda i uzme muzevo prezime,?ne mozes ga izgubiti,zna se u kojoj bolnici i sa kakvim imenom si se rodio,tako ako ce mo logicki gledati sve zene su izgubile porijeklo jer su promjenile prezime,ili ima i ono dijevojacki kako se prezivas hehe,nije skrecane sa teme,ma joj jigyy to tasno da se insan bas ono ibreti :-))) Edited by x-men

aj brete...vi kad zapetljate ni onaj dr Kljajic il kako se vec zove(onaj iz brojki i slova) ne mere otpetljati...insan promjeni pol i bubreg da ne zamijeni prezime...par slova na papiru i nista vise

[quote name='x-men' timestamp='1347896942' post='463988']
pa zar zena neizgubi porijeklo kad se uda i uzme muzevo prezime,?ne mozes ga izgubiti,zna se u kojoj bolnici i sa kakvim imenom si se rodio,tako ako ce mo logicki gledati sve zene su izgubile porijeklo jer su promjenile prezime,ili ima i ono dijevojacki kako se prezivas hehe,nije skrecane sa teme,ma joj jigyy to tasno da se insan bas ono ibreti :-)))
[/quote]
Zavisi koje porijeklo gledamo. U nekom smislu izgubi porodicni identitet, izgubi ga zbog osobe sa kojom se je odlucila sprovesti ostatak zivota. Mada zena ima pravo i pored braka zadrzati svoje prezime ili nositi oba.

Neznam koliko to bas mozemo porediti sa promjenom prezimena u neko "svabsko" ili izmisljeno cisto radi insteresa i nekog boljeg posla.

Dalje. Moje supruge nije stid reci odakle je i kad sam ja tu. I u skoro svakom formularo se trazi "djevojacko prezime" i upisiva ga. Ja znam za osobe koje nose neko self-made prezime i u [b]privatnim[/b] razgovorima sa Svicarcima za sebe kazu da su Svicarci. Znaci tu nije cak ni interes u pitanju nego stid svoga porijekla ili ulizivanje drugima. Takvi motivi se sigurno nemogu porediti sa promjenom prezimena provodom sklapanja braka.
  • Upvote 1

stid je nesto drugo,al nismo svi isti,ja se ne stidim recimo nigdje reci da sam iz Bosne pa ni da mi je vijeroispovjest Muslimanska,pa moje radne kolege koji dolaze iz Rusije mi nazivaju esellamu alljkum,ima nas svakvih neko je ponosan i sa promjenom prezimena i zna koje i odakle je a neko ni sa svojim ne zna odaakle je i stidi se..

Ali zbog cega se onda mjenja prezime? Sta je razlog? Ako nije stid, sta se i iz kojeg razloga zeli prekriti sa novim prezimenom?

Glupost je da se sa nasim prezimenom ne moze naci posao. Pa ja bi inace bio nezaposlen. Ali nije tako.
Imam vodecu poziciju i odgovoran sam za jedan odjel, a nosim nase prezime. Sef sam svicarcima a nemam cak ni Svicarsko drzavljanstvo niti sam ikada nekom dao rijec da cu ga jednoga dana uzeti. I kad me moj sef upita sta vise osjecam sta sam...kazem Bosanac. Ipak mi daje povjerenje zato sto sam ga zasluzio na drugi nacin, zavrno rukave. I mislim da je taj nacin drazi i meni, i mom sefu, mojoj okolini i cijeloj firmi, jer taj nacin - trud - daje rezultate na poslu.

Cujem/citam izjave poput "moje drustvo mene cijeni kao Bosanca" ili "ja ipak ponosno kazem da sam Bosanac", "ja ne krijem svoj identitet", [b]ali[/b] "sam ipak promjenio prezime" i za ocekivati je da vecina okoline se nece ni sjetiti upitati za porijeklo. Zasto, ako kazem da me svi prihvataju kao ono sto jesam, ipak moram praviti taj korak i brisati jedan "vizualni" dio svoga porijekla i svoga identiteta? Samo da bi udovoljio onima koji me ipak ne prihvataju kao ono sto jesam? Jesul oni to na neki nacin zasluzili?
Ili ja ipak nisam 100% siguran u ono "sta sam, ko sam, odakle sam".

Tu dolazimo polako do pitanja integracija ili asimilacija. Promjena prezimena u mojim ocima spada vec pod asimilaciju.
A svako za sebe odlucuje sta zeli biti i koji proces zeli proci. Mi na forumu samo raspravljamo, pametujemo i jedni drugima solimo pameti...

PA sigurno nisi juce postao sef ili poslovodja,trebalo je za to truda,pa naravno niko te ovdje ni ne pita zasto si promjenio prezime nego samo nasi,sta je sa ljudima koji promjene i vijeru i ime i prezime,koji identitet i porijeklo su oni izgubili?nasima po zapadu sve upada u oci sta nas narod ili pojedicni rade,od toliko posla i obaveza uvjek imaju vremena za reci nesto onom zasto ovo zasto ono.poznajem i ja taj osjecaj kad si sef strancu,postuju te kao sefa jer moraju i placeni su al nije im drago,al nije ni bitno dal im je drago ili ne svako se bori za svoj status,radom ili srecom ili vezom..

Guest
[quote name='sead_f1' timestamp='1347896883' post='463987']
Razumijem sta Sany zeli reci. Ne zeli izmisljati prezimena i mjenjati ga radi interesa u neko koje nema veze sa njom, nego prihvata samo promjenu prezimena u slucaju sklapanja braka. A za koga ce se udati, povodom toga mozemo sad pokrenuti novu temu "dali vam je vazno da vam je suprug/supruga/momak/cura Bosanac(-nka)/Musliman(-ka)", jer to nije pitanje o kojem u ovoj temi raspravljamo.

Svoje misljenje uvezi izbora zivotnog partnera cu sada zadrzati za sebe, jer to nije tema :D mada se ne razlikuje od onih uvezi prezimena i imena.
[/quote]

hvala da me neko razumje :D ma da ruzumju i drugi, samo nece da kazu :D

[quote name='x-men' timestamp='1347907304' post='464003']
PA sigurno nisi juce postao sef ili poslovodja,trebalo je za to truda[/quote]
Ne od juce, ima nesto oko dvije godine. A prije toga sam radijo oko 3 godine u toj ekipi koju sad vodim. Svega ukupno radim tu oko 5 godina i kusur. Prezime nije bilo nikad tema niti bi kad prihvatio poslovnu ponudu gdje bi mi se to uvjetovalo. Pa nisam ja ovde Svicarska sluga da me handre kako zele. Imam i ja ponosa a hvala Bogu "kolko-tolko" i skole i struke da se postavim na adekvatan nacin.

pa naravno niko te ovdje ni ne pita zasto si promjenio prezime[/quote]
Naravno da nepita za razlog jer oni koji ga mjenjaju iz "ulizatorskih" razloga, cisto sumnjam i da ce reci "he ja sam promjenio...". Takvi se prave da su original kopije...i presute svoje porijeklo. A odgovori mi, ako od stranaca niko zato i nepita, zasto se to onda ipak praktikuje? Zasto se mjenja prezima ako te zato niko nepita? Jer nisi mi jos odgovorio na moja pitanja, iz kojih razloga se mjenja prezime i sta se to zeli prekriti sa "novim prezimenom" ako to nije stid svoga porijekla?

Koji se to posao moze bolje i kvalitetnije odraditi sa svabskim prezimenom nego sa Bosanskim?
Svaka cast njemcima na njihovoj struci, vrijedan narod, a ima ih ko mravi... ipak ima tu malo vise od samo prezimena. Ne postaje se tek tako njemac. Sto u mene jedan stari stric sto voli hvaliti njemce kaze "to samo svabo moze izmisliti..."

nego samo nasi[/quote]Evo ti jedan razlog zasto meni smetaju te promjene i zasto se ja drzim svoga porijekla i svoga prezimena i svoga ponosa.

Citas novine?

Svako malo naletis na neku bezveznu pricu, balkanac napravio tamo belaj, albanac vamo napao nozem, bosanac zbog brze voznje sletio sa ceste, srbin ispucao u svadji i tako dalje. Slijede zabrane munara, diskriminirajuce izborne kampanje, stroziji zakoni za strance i tako dalje. Jer prema takvim glupostima iz medija oni nas mjere. Ja sam [b]jedan od[/b] pozitivnih primjera da smo mi dobar i posten narod. Pisem "jedan od" jer ima nas puno takvih ovde, i bolji od mene. Ako mi, pozitivni primjeri budemo svrstavani medju Svicarce, kakva bi tek crna slika nase Bosne bila ovde u Svicarskoj? Kada bi se pozitivni primjeri, trud i uspjesi prepisivali nekim novopecenim müllerima i meierima. Kada bi moja okolina na poslu, neznajuci o mom porijeklu, citala i saznavala samo negativne stvari putem novina. Ovako imaju mene, jedan jednostavan primjer da u Bosni ima lijepih i postenih ljudi. Onda pocinju pitanja kako je u Bosni, sta tamo ima, pa cak i isplatil se otici. Pitanja na koja ja draga srca odgovaram i preporucujem. Imam cak i lijepu turisticku knjigu o BiH na njemackom jeziku koju u Bosni kupio samo radi toga da mogu ovde pokazati ljepote Bosne i djelim tu knjigu u firmi ko zeli prelistati... Ko bi me to upitao da krijem svoje porijeklo? Ko bi od moje okoline povjerovao da u Bosni ima dobrog naroda, jer im ovde mediji kroje misljenja? A ja pokazivam i dokazivam da nije tako crno kako pise u novinama. Svjestan sam da sam ja mali truncic, na osnovu sta nas ima, a hvala Bogu ima nas i vise pozitinjih nego negativnih. To se vidi kada Bosna igra u Svicarskoj, Njemackoj, Francuskoj, Svedskoj...svugdje stadione punimo. I kada svako na taj jednostavan nacin samo u svojoj sredini bude dobar primjer a pored toga ponosno nosi svoje prezime i svoj pravi identitet, taj je vrijednij Ambasador nase Drzave od sviju profesionalnih ambasadora, sto ih BiH ima u drugim drzavama. Jer mi taj ambasadorski posao radimo od srca a ne za novac. Moja sredina nezna za Bosanskog ambasadora u Svicarskoj "Fincija", ali zna za ambasadora Seada.

Jos kad Sejo donese Cazinskog kestenovog meda iz Bosne pa podjeli... ;) to sam radio prosle i ove godine.

sta je sa ljudima koji promjene i vijeru i ime i prezime,koji identitet i porijeklo su oni izgubili?[/quote]
Jel se meni cini ili ti pokusuavas jednu negativu pravdati sa drugom vecom negativom?
Nisam ja nigdje rekao da je to sada navedeno pozitivno. Sta je sa takvim ljudima? Naravno da ni to kod mene nije prolazno.

Lici mi kao da zelis skakati na glavu sa zgrade od deset spratova i to pravdas sa tim sto neko drugi skace sa zgrade od 50 spratova. Mogu ti reci, nevezano za to sa kolike zgrade onaj drugi skace, ni tvoja glava sa deset spratova nece ostati citava, ako imas tvrdu glavu, makar ce te boljeti oko mjesec dana i neces moci bez cafetina ili andola...

Tako i u ovoj raspravi, Ti ides na "veci grijeh, manji grijeh" ili "veca greska, manja greska". Ja idem na ispravno, neispravno.

nasima po zapadu sve upada u oci sta nas narod ili pojedicni rade,od toliko posla i obaveza uvjek imaju vremena za reci nesto onom zasto ovo zasto ono.[/quote] Da tako je. I mogu ti reci da mi je dosadilo da me Svicarci trpaju u neki kos sa kriminalcima. Nego zelim im pokazati da mi Bosanci imamo i kos sa dobrim ljudima. I zato mi smeta kada nasi prave belaj a nije mi drago ni kada neki dobri primjeri naseg naroda, mjenjaju strane. A jadno mi je kada se to radi cisto radi ulizivanja...i izvlacenja neke lazne koristi i kada je ocigledno stid u igri. Ipak neko to radi smisljeno, onda mi je samo zao...

poznajem i ja taj osjecaj kad si sef strancu,postuju te kao sefa jer moraju i placeni su al nije im drago,al nije ni bitno dal im je drago ili ne svako se bori za svoj status,radom ili srecom ili vezom..[/quote]Moja ekipa pruza dobre rezultate i osjetim u svakodnevnom poslu i u razgovorima da su zadovoljni... Meni kao vodji je itekako bitno da su mi oni zadovoljni raspolozeni i dobrog zdravlja, jer rezultat mog odjela ovisi o njihovom zadovoljstvu i njihovom trudu, ne samo o meni. Medjusobno postovanje je kljucno pitanje, a to se zaradi. To se ne dobiva novcem, ni prezimenom, nego je ona rijec "medjusobno" bitna.

I de mi sad odgovori na pitanja koja sam postavio u prethodnom postu.
- Zasto se mjenja prezime i sa kojim motivom?
- Sta se to zeli prekriti sa novim prezimenom ako to nije stid svoga porijekla i svog identiteta?
- Koji to posao se ne moze kvalitetno izvesti sa prezimenom koje zavrsava na "-ic"?

I nemoj opet skrenuti na neke tamo koji se udavaju i mjenjaju vjere i nadivaju djeci serijska imena...samo mi malo pojasni te tacke koje su mi ostale nejasne iz ove cijele rasprave... Jer inace mi je malo i nezgodno postaviti ova pitanja nekome direktno u facu... Znas kako je, kako ti kazes, "sa nasim narodom"...moze se insan odma naci uvrijedjen ako nisi njegovog misljenja... ;)

to sto novine ili pojedinci nesto kazu o strancima ili recemo nama sa Balkanskih prostora su jednostavno napuhane price i nije istina,stim oni kriju svoje probleme i svoju omladinu koja je milion puta gora i nekulturnija,to su propagande,ljudi vole novine,evo poznajem jednog svabu koji uzima skroz zenino prezime,i ja nezznam iz kojih razloga a ni on ne zna a zeli to,dodavanjem prezimena ili imena mnogi ne vide problem i stid svog i svoje tradicije,e to ti kazem nasi mnogi odma misle ulizica si a ne vide recimo tvoj trud radom tvojih ruku i glave,naravno status koji postignes nedolazi od imena ili prezimena ali ljudi vole novine,u firtmi gdje radim je familijarna firma od 150 ljudi su izgradili ruski radnici i radnici sa balkana,ne Njemacki radnici,i dan danas sef ima u firmi 10% njemaca ostalo su stranci,nece njemca jer mnogi njemci su alkoholicari i neradnici,rasa kao rasa jesu pametni i inteligentni ali vjeruj mi da mnogi pojma nemaju o improvizaciji,nego onako kako su naucili a mnogo toga su naucili od stranaca,eto ti vidis promjenu kao neki stid i nebi nikad a ne steti ti kad neko drugi to uradi i lijepo je imati svoje misljenje protiv ili za to,mada ja samo kazem mi lako osudjujemo ili imamo misljenje o drugima,dobro je nesto uradio ili lose,i ovako niti ko ima morala niti stida,ma neka radi ko sta hoce,ljudi promjene spol da ne promjene prezime ili ime,nema veze stvarno sa stidom svog porijekla,mozda ja ne znam al eto kako ti kazes mnogi su ulizice i stakvim ponasanjem misle da ce uspjeti bolje i imati bolji status al uspjeh dolazi drugacijim radnjama.

x-men samo ti minjaj, i ja bih rado... ne bi ti mi trebali pricati o gubljenju porijekla ili sta vec, mi smo i vjeru i prezime svi promjenili i sad pricamo kako je promjena prezimena gubljenje porijekla. Mozda ti svabo moze sta reci da ga saslusas, ali mi nikako.
  • Upvote 1

[quote name='x-men' timestamp='1347962917' post='464037']
to sto novine ili pojedinci nesto kazu o strancima ili recemo nama sa Balkanskih prostora su jednostavno napuhane price i nije istina,stim oni kriju svoje probleme i svoju omladinu koja je milion puta gora i nekulturnija,to su propagande,ljudi vole novine[/quote]Nije sve laz...ima stvarno nasi budala koji krse zakone i prave gluposti, nazalost. Opet nama "normalnima" najvise smetaju i stete, jer kvare i nas ugled. Naravno novine to i napusu, malo uzdignu, ali na taj nacin stvaraju misljenje medju ovim narodom ovde. Ti i ja znamo da nije sve tako kako pisu. Ali Hans i Manfred, koji nepoznaju niti jednog Bosanaca, odkud da oni znaju da nas ima dobri? Jer samo citaju negativno o nama. To je ono sto ja kazem, zato mi svi trebamo biti ambasadori nase BiH i truditi se da svaki uspjeh koji bude zabiljezen, bude zabiljezen kao Bosanski uspijeh pa nevezano za to dali se radi o nekom velikom uspjehu ili nekoj pozitivnoj sitnici.

Interesantno je. Ako samo imas Svicarski pasos (i bez prezimena) i postignes nesto dobro, javno misljenje je da je to postigao Svicarac (Saquiri je za njih Svicarac, samo mu zamjere sto ne pjeva himnu). Ako imas Svicarski pasos i napravis glupost onda si Svicarac sa (balkansim) porijeklom ("mit Migrationshintergrund" se ovde cesto kaze). Kod negativni stvari ipak prave razlike, kod pozitivnih presute. Eh kod mene kako god okrenu, moraju reci da sam Bosanac.

[quote name='x-men' timestamp='1347962917' post='464037']
eto ti vidis promjenu kao neki stid i nebi nikad a ne steti ti kad neko drugi to uradi i lijepo je imati svoje misljenje protiv ili za to,mada ja samo kazem mi lako osudjujemo ili imamo misljenje o drugima,dobro je nesto uradio ili lose,i ovako niti ko ima morala niti stida,ma neka radi ko sta hoce,ljudi promjene spol da ne promjene prezime ili ime,nema veze stvarno sa stidom svog porijekla,mozda ja ne znam al eto kako ti kazes mnogi su ulizice i stakvim ponasanjem misle da ce uspjeti bolje i imati bolji status al uspjeh dolazi drugacijim radnjama.[/quote]Trenutno vidim samo to kao moguce razloge. Mislim da je rijetko "zelja za promjenom" nego vise "zelja za nekim uspjehom". Jer budimo realni, nisu "ime i prezime" "gace i carape" da se mjenjaju svaki dan. Nisu ni zavjese da se modiramo sa njima... I da se radi o nekom zeljom za promjenom, zasto ta zelja za promjenom prezimena postoji pretezno kod nasih dijasporaca...? U Bosni se to manje desava. Tamo se samo oni sto pretjerano prate serije prave vazni ali to je drugi motiv i druga rasprava.
Slucajeve koja ja poznajem u Svicarskoj, svi su vezani za posao...kod nekih se to drzi na "nekoj minimali" znaci samo promjena prezimena a neki su se totalno usvicarili. Malo pretjerano receno, pitanje i znajul vise gdje je Bosna na "juzno-americkoj" mapi...
Kod jednog je cak sef uvjetovao "mogao bi ti dati bolju poziciju, ali mi smeta tvoje prezime". Ja bi mu istoga dana napisao svoj otkaz uz pismeni komentar da sebi bolju poziciju gurne u...a prezime u potpisu bi islo preko pola lista.

Tako da je moj stav donekle opravdan sa iskustvom. Dali sam ja upravu ili nisam....to je diskusija. Da smo svi istog misljenja, nebi bilo diskusije. Sigurno je da nikom ne mogu praviti propise niti imam pravo da nekog napadam. Ali ostajem u ovom trenutku istog (negativnog) misljenja, ne u svim slucajevim o tim osobama, nego vise o tim odlukama. Osobe i dalje mogu biti ispravne, postene, vrijedne, samo mi u ti slucajima zao sto se takvi kriju iza fasade.

pa naravno,nekada davno smo se drugacije prezivali a vidi sad,pricaju o gubljenju identiteta i gubljenje porijekla:-))),,meni nije niko davao uvjete ili sta obecavao sam sam odlucio ali ja imam i svoje prezime i nestidim se ni truna sto sam to uradio ,znam odakle sam ko sam i gdje sam se rodio i znam gdje je moje dvoriste i kuca u Bosni i prezentiram Bosnu kao svoju zemlju koja ima jako mnogo bogatsva za koje mnogi ne znaju,tako da ti pojedini slucajevi su nista na spram osobama koje zive u dijaspori i koji znaju promjenili ili dodali drugo prezime sa svojjim,znaju ko su i sta su i odakle su,istorija je mnogo drugacija kad bi vec gledali identitet i nasa prezimena.. Edited by x-men
  • Upvote 1

djecaci ima tu jedna druga stvar o kojoj mnogi shute a to su kompleksi vise i nize vrijednosti...kakve to veze ima sa promjenom prezimena?..ima!!!...slushaj `vamo sad :)

inace svi koji me poznaju ovdje znaju da za mene pojam drzava,nacionalnost,rasa i ostale klasifikacije nista ne znace....tako ni ime a ni prezime...to su za mene stvari ko registracijski broj za auto il saobracajni znaci...e sad mi(vi) sa balkana imamo taj urodjeni kompleks dokazivanja prema drugim ,,vaznijim,, nacijama i narodima kao sto su njemci,amerikanci,englezi itd itd sto je za mene najveca glupost...imamo te neke standarde koje smo sami sebi nametnuli da bi dokazali da mi nismo recimo kao neki rumuni,bugari,kinezi,arapi il`sta ti ja znam vise...znaci mi il`imamo previsoko il`prenisko misljenje o sebi,nikakva sredina.....tako da se to moze vrlo lako i jednostavno koristiti na ovu temu...ako sam se 100% integriso u neko drustvo,ili asimilirao,ako ja zivim kao Hans Müller,radim iste stvari kao on,jedem istu hranu,izlazim na ista mjesta,prema tim nekim nasim umisljenim standardima isti sam kao on e pa onda ja nemam ni problema zvati se Hans Müller...tako da ta identifikacija ne bi ni trebala imati neku ulogu....i najzad sta ko meni ima davati ime i prezime...ako cu se zvati Yao Smith Muhamed Konceski ja cu se tako i zvati al`posto mi to nije nimalo vazno onda cu se zvati onako kako sam se uvijek zvao a oni koji promjene ime i prezime sretno im,nikakav problem
  • Upvote 2

Guest
[quote name='sead_f1' timestamp='1347976989' post='464043']
Interesantno je. Ako samo imas Svicarski pasos (i bez prezimena) i postignes nesto dobro, javno misljenje je da je to postigao Svicarac (Saquiri je za njih Svicarac, samo mu zamjere sto ne pjeva himnu). Ako imas Svicarski pasos i napravis glupost onda si Svicarac sa (balkansim) porijeklom ("mit Migrationshintergrund" se ovde cesto kaze). Kod negativni stvari ipak prave razlike, kod pozitivnih presute.[/quote]

eh u pravu si. al ti il primio il ne primio svicarsko prezime, ti za nji ostajes jugo! jugo koji pokusava biti svicarac. :)

[quote name='sead_f1' timestamp='1347920738' post='464024']

I de mi sad odgovori na pitanja koja sam postavio u prethodnom postu.
- Zasto se mjenja prezime i sa kojim motivom?
- Sta se to zeli prekriti sa novim prezimenom ako to nije stid svoga porijekla i svog identiteta?
- Koji to posao se ne moze kvalitetno izvesti sa prezimenom koje zavrsava na "-ic"?

[/quote]

motiv zavisi od osobe do osobe ...

zasto se misli da se zeli nesto sakriti ... u svijetu koji je pun predrasuda ja mislim da tu se ne radi o nikakvom stidu ili da bi promjenom prezimena bolje radio ... nego smanjenju situacija da te sef ili neko mustra zbog toga sto si yx a ne xy ...
i to su mi veliki broj ljudi potvrdio da je naisao na taj vid mobinga ... kao sto se i ovdje u bosni moze naici na vid mobinga ako nisi u istoj politickoj opciji kao sef ili cak i po mjestu ...
nazalost svijet nije idealan ...
[quote name='viking' timestamp='1347978678' post='464047']
djecaci ima tu jedna druga stvar o kojoj mnogi shute a to su kompleksi vise i nize vrijednosti...kakve to veze ima sa promjenom prezimena?..ima!!!...slushaj `vamo sad :)

inace svi koji me poznaju ovdje znaju da za mene pojam drzava,nacionalnost,rasa i ostale klasifikacije nista ne znace....tako ni ime a ni prezime...to su za mene stvari ko registracijski broj za auto il saobracajni znaci...e sad mi(vi) sa balkana imamo taj urodjeni kompleks dokazivanja prema drugim ,,vaznijim,, nacijama i narodima kao sto su njemci,amerikanci,englezi itd itd sto je za mene najveca glupost...imamo te neke standarde koje smo sami sebi nametnuli da bi dokazali da mi nismo recimo kao neki rumuni,bugari,kinezi,arapi il`sta ti ja znam vise...znaci mi il`imamo previsoko il`prenisko misljenje o sebi,nikakva sredina.....tako da se to moze vrlo lako i jednostavno koristiti na ovu temu...ako sam se 100% integriso u neko drustvo,ili asimilirao,ako ja zivim kao Hans Müller,radim iste stvari kao on,jedem istu hranu,izlazim na ista mjesta,prema tim nekim nasim umisljenim standardima isti sam kao on e pa onda ja nemam ni problema zvati se Hans Müller...tako da ta identifikacija ne bi ni trebala imati neku ulogu....i najzad sta ko meni ima davati ime i prezime...ako cu se zvati Yao Smith Muhamed Konceski ja cu se tako i zvati al`posto mi to nije nimalo vazno onda cu se zvati onako kako sam se uvijek zvao a oni koji promjene ime i prezime sretno im,nikakav problem
[/quote]

znaci ti nisi viking ? xD

[quote name='lucky' timestamp='1347981529' post='464051']
motiv zavisi od osobe do osobe ...

zasto se misli da se zeli nesto sakriti ... u svijetu koji je pun predrasuda ja mislim da tu se ne radi o nikakvom stidu ili da bi promjenom prezimena bolje radio ... nego smanjenju situacija da te sef ili neko mustra zbog toga sto si yx a ne xy ...
i to su mi veliki broj ljudi potvrdio da je naisao na taj vid mobinga ... kao sto se i ovdje u bosni moze naici na vid mobinga ako nisi u istoj politickoj opciji kao sef ili cak i po mjestu ...
nazalost svijet nije idealan ...

[b]znaci ti nisi viking ? xD[/b]
[/quote]

:)...more biti bidnem a more biti i ne bidnem

[quote name='x-men' timestamp='1347977076' post='464045']
pa naravno,nekada davno smo se drugacije prezivali a vidi sad,pricaju o gubljenju identiteta i gubljenje porijekla:-))),,[/quote]
Kada si se ti drugovacije prezivao (mislim bez poslijedne promjene)? Ja se ne sjecam da sam ikad nosio drugo prezime nego ovo sto nosim. Mislim da i moj otac nikad nije nosio drugo prezime, ni did, ni didov otac.

[quote name='x-men' timestamp='1347977076' post='464045']
meni nije niko davao uvjete ili sta obecavao sam sam odlucio ali ja imam i svoje prezime i nestidim se ni truna sto sam to uradio ,znam odakle sam ko sam i gdje sam se rodio i znam gdje je moje dvoriste i kuca u Bosni i prezentiram Bosnu kao svoju zemlju koja ima jako mnogo bogatsva za koje mnogi ne znaju,tako da ti pojedini slucajevi su nista na spram osobama koje zive u dijaspori i koji znaju promjenili ili dodali drugo prezime sa svojjim,znaju ko su i sta su i odakle su,istorija je mnogo drugacija kad bi vec gledali identitet i nasa prezimena..[/quote]Na ovu vrstu izjava sam vec jednom dao komentar i svoje misljenje, tako da nema potrebe da ponavljam. Pogotovo jer smo totalno razlicitog misljenja, samo mozemo otezati kao zvakacu gumu...

[quote name='viking' timestamp='1347978678' post='464047']

[/quote]Gledamo razlicito na ta pitanja i tu onda nema bas puno mjesta za raspravu. Nemogu ja nikog natjerati na misljenje niti mene ko moze natjerati na misljenje. Moje misljenje o sebi samom je u sredini...kako je kod tebe neznam. Ja ne zelim dokazati da sam bolji od rumuna ili kineza, nego ne zelim dozvoliti da me drugi stavljaju u neke latice kako njima pase. Dobar si, jedan si od nas, los si i pravis probleme onda si tamo neki balkanac ili nesto slicno odvratno. Meni se cesto desi da mi Svicarci kazu "ti si kao mi, ti si sigurno vise Svicarac nego...odakle si ti ono?". Onda kazem da nisam. Ima neki stvari koje sam ovde naucio i dosta stvari koje postujem, ali nece on meni odlucivati sta sam. Sutradan da sjedem u auto i dignem kazaljku na 180, budem uslikan i pojavi mi se slika u novinama, taj isti sto me je hvalio rece "majmun balkanski, znao sam da su svi isti".
Zato cu radje ja odlucivati sta sam i gledati da u svakoj situaciji pametno postupam.

Sto se Hansa tice. Upravu si! Ako je onako kako ti kazes i neko nas zivi potpuno kao Hans (sa svim onim nabrajanim primjerima) onda je i bolje neka promjene i ime i prezime i izdere BH pasos i zapali one papirice ili kao Pupan, prije deranja i paljenja neka ga isara. Najbolje za sviju, jer ce ta osoba tad biti najsretnija - originalni plagijat.

Al predamnom govoriti kako si Murat a pred Hansom kako si Christian...nemoj, i za mene si Christian.

motiv zavisi od osobe do osobe ...[/quote]Pa uputio sam pitanje osobi sa tim iskustvom. Ja isto poznajem neke slucaje, u mojim ocima ne bas pohvaljene.

[b]zasto se misli da se zeli nesto sakriti [/b]... u svijetu koji je pun predrasuda ja mislim da tu se ne radi o nikakvom stidu ili da bi promjenom prezimena bolje radio ... [b]nego smanjenju situacija da te sef ili neko mustra zbog toga sto si yx a ne xy [/b]...
nazalost svijet nije idealan ...[/quote]Zelis sprijeciti da te neko mustra? Na koji nacin? S tim sto prekrijes ili uklonis svoje prezime da taj mustrator nebi skonto odakle si. Znaci zelis sakriti/prekriti/ukloniti svoje prezime... Sam si sebi dao odgovor na pitanje "zasto se misli da se zeli nesto sakriti"! Pravis se da si nesto drugo da bi izbjego neku "veoma" nezgodnu situaciju. Sef te prema zakonu nesmije mustrati. Poslodavac je prema Svicarskom zakonu obavezan da stiti zaposlene... Ja sa vodecom funkcijom sam zaduzen da na vrijeme prepoznam mobbing u svojoj ekipi i sprijecim ga, u drugom slucaju imam i mogucnosti da koristim sankcije. U slucaju da propustim poduzimanje potrebni mjera i dodje do nekog belaja, mogu i ja biti sankcionisan.

Na kraju, i bez zakona, zasto da ja radim za nekog ko me zeli mustrati? Jesam li sve godine isao u skolu i ucio da bi me na kraju neko vodo za nos i pravio budalom? Ako me neko "nevazan" mustra, zar ja neznam mustrati?

Moj sef je Svicarac i imamo odlicne odnose ovako kako je i ako nekad osjetim da politicki mozebiti imamo i razlita misljenja (on Svicarac, ja stranac, za ocekivati je). Imam sasvim korektne odnose i sa drugim svicarcima u firmi...cak i sa nekim koji su cvrsti clanovi desnicarske stranke. Zna on nekad kroz salu dobaciti nesto (mozebiti da misli i ozbiljno)...al imam i ja usta. Kad ide sve kroz salu dovoljno je upitati kako je zavrsila tekma Albanija protiv Turk-Kosova. :)