Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Prezime

Recommended Posts

Guest
Kako se vi dijasporci osjecate svojim prezimenom u dijaspori? Bil iko od vas mjenjao svoje prezime i prezivo se umjesto hadzihafizbegovic npr. müller il brown il sta ja znam? uglavnom bil neko od vas primio neko prezime koje je obicnije u zemlji u kojoj zivite?

Nikad pa ni tad ... to je isto kao da se sramis odakle si i tko si ... a i onako ovdje prezimena svakakvih nasa su jos predobra kakva su kod marokanaca i turaka :) ... a nemam problema sa prezimenom ako ne izgovore kako treba popravis ih i super ...
  • Upvote 1

nemam balkansko " ic " prezime i imam svabsko ime pa se dobro uklapam

zasto ne promjenuti prezime ako je radi posla ... promjenom prezimena nemjenjam se ja ...
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Kako se osjecam, pa dobro.. To sam ja i to je moje... Samo kad negdje moram podatke dat, odmah iz pocetka im slovo po slovo kazem da ispravno napisu, inace nema sanse :D

Mjenjala ga nikad nebi , da bi me drugi drugacije vidjeli...

Guest
ja nemam namjeru mjenjati svoje prezime, kome pase - pase. kome nepase - nemora ni pasati :)
ja nekrijem da sam sa balkana, ni pred kim. al ko hoce da mjenja svoje prezime, slobodno. ja nemam nista protiv :)

da iz licnih interesa bi i jesam,neko rece stidis se svog,to nema nikakve veze sa stidom svog prezimena,al mnogi urade mnogo losijeg od promjene ili dodavanja jos jednog prezimena i spremni su na mnogo mnogo gore stvari u zivotu iz licnih interesa ili ko zna kakvih razloga,ima gorih stvari na sto su mnoge zene i muskarci spremni i urade al to je to krijes svoju privatnost a zaglibio do grla i izgubio ili izguubila obraz al drugima zavidjeti na necemu je samo sakrivanje i bijezanje od svojih problema,ne zivimo u savrsenom svijetu,danas nas ima sutra smo nista,zivi da ti bude dobro,ne treba nisko padati al to ne govori nista o stidu ko si i odakle si,mnoge ili mnogi prije nego sto dobiju dijete pricaju aj nebi prihvatila nekog ko ima dijecu ili muskarac nebi neku sa djetetom a kad se dobije dijete na bilo koji nacin i bilo skim onda se drugacije govori,nebi ovo nebi ono a samo bog zna na sto je insan sve spreman al kad treba drugog osudjivati svi su savrseni... Edited by x-men

koje je Felix Sturm ?
  • Upvote 1

SVatko moze kako hoce njegov zivot ali za mene je to stvarno kao da bi se sramila od kud sam i sta sam ... tko se uda ozeni njegova stvar kakvo ce prezime ali sad radi posla da ja idem mjenjati svoje prezime jer eto nepase sefu :D neka meraba i hvala mu i za posao i sve ... to je za mene odricanje svojih predaka i svog oca i matere koji su nam ime i prezime dali ... nama zenskom rodu je i onako vecinoma sto kazu sudjeno kad se rodimo da cemo nekad promjenit svoje prezime ako se udamo a ime nebi mjenjala nosim nenino ime i imala sam milion problema sa imenom u sloveniji kad sam rastla ali nebi zbog svog oca koji mi je to ime nadio isla si sad staviti neko trece jeste da vecinoma me svi zovu nadimkom :) :P svatko ima na svoje misljenje pravo i Felix je mogao ostati Adnan Catic i u boksu bilo bi mu pametnije :P

[quote name='lucky' timestamp='1347635942' post='463845']
koje je Felix Sturm ?
[/quote]

da covjek ima koristi od toga imamo primjer jedne poznate licnosti iz svijeta knjizevnosti...naime ,Grunf iz Alan Forda se prije zvao Grunt pa je odlucio da napravi radikalnu promjenu i da se zove Grunf :)...vidite kako je lektira korisna

[quote name='viking' timestamp='1347647401' post='463857']
da covjek ima koristi od toga imamo primjer jedne poznate licnosti iz svijeta knjizevnosti...naime ,Grunf iz Alan Forda se prije zvao Grunt pa je odlucio da napravi radikalnu promjenu i da se zove Grunf :)...vidite kako je lektira korisna
[/quote]

Od cega ima koristi? Pokusavam to zamisliti...covjek stoji u ringu...kaze "ja se prezivam Sturm" i protivnik pade...on ima koristi od svoji saka, svoje snage i svoje kondicije i spremnosti.

Volim gledati Adnana i uvjek se nadam njegovoj pobjedi i drago mi je kada u ring unese nasu zastavu i ne krije odakle jee...pa nekad i mimo propisa.
Ali mu promjenu imena i prezimena (malo) zamjerim...ipak kod njega mozemo pricati o nekom "umjetnickom imenu" kao i "Dino Merlin".

Mislim da bi Adnan sa trudom i radom i kao Adnan postigao sve sto je postigao... Jesul braca Klitschko mjenjali ista?
Koliko znam i Zlatan se ne preziva Ibrahimovsson, nego Ibrahimovic pa igra za Svedsku repku...falil mu sta na terenu? Svedski navijaci slave kada on zabije...ne vjerujem da se od Svedjana iko ne raduje njegovom golu zbog prezimena...

Stvarno ne mogu razumijeti nase neke sto radi posla to rade. I svoje negativno misljenje o tome ne mjenjam, neznam ti ko da je... Ne napadam nikog zbog toga, ipak neko svako za sebe odluci. Ali kad budem upitam kazem svoje negativno misljenje o promjeni prezimena.

Sto se mene tice...imam -ic prezime i sa ponosom ga nosim i nosit cu ga dok mene ima...nedam ga ni zbog posla, ni zbog interesa zato sto je ono dijo mene i gdje je moje prezime visak osjecam se i ja kao visak i smatram da mi tu nije mjesto. Drago mi je i Bogu sam zahvalan sto svoje poslovne uspjehe u stranoj zemlji postizem kao Bosanac i sa Bosanskim prezimenom...moze se, samo treba htjeti.

Takodjer prezime tj. Identitet, porijeklo ne bih mjenjao za nikakvu korist i slavu.
Mislim da se Felix Sturm ponosi bosnom ulazio bi u ring kao Adnan Ćatić.. Edited by bull
  • Upvote 1

Nikad a mozda ni tada. Krv nije voda pa tako ni prezime koje sam stekao rodjenjem!
Mene je pola carsije pitalo jesam li srbin? :)

Guest
Felix Sturm nije njegovo ime i prezime u pasosu (bar mislim da je tako), nego njegovo poslovno ime. ko ganja neku karijeru da bude "zvijezda" bilo to sporta, hollywooda itd. ima cesto "alias-name". Jeniffer Aniston je Jeniffer Linn Anastassakis, Woody Allen je Allan Stewart Konigsberg, Jamie Foxx je Eric Bishop il vi svi znate ko je Bill Clinton njegovo ime je William Jefferson Blythe (ma da je on promjenuo prezime zato sto mu se je mati udala za drugog covjeka). znaci oni se vecinom u pasosu nezovu tako, nego to je njihov "market-name".

sad jel za vas to isto promjeniti ime u pasosu da bi vas "bolje gledali" u obicnom birovu kao obican radnik. il imati neko ime koje narodu lakse ostaje u sjecanju ako ste zvijezda i zelite da vas cijeli svijet zna kao sto je to kod slijedeci zvijezdi: dino merlin, lady gaga il antonio banderas (umjesto jose antonio dominguez bandera)? oni u svom privatnom zivotu nose svoje "normalno" ime al na poslu su oni kao "produkt" i imaju tako i "produkt"-ime il tako reci "promotion"-ime.

ja mislim kad bosanci u dijaspori mjenjaju ime il prezime to je iz drugacijeg razloga nego kod tog naroda sto sam gore navela. ja ako hocu da imam svicarsko prezime ja onda trebala uzeti neko prezime kao Müller, Meier, Keller itd. a sad kao zvijezda hollywooda npr. nesto totalno drugacije, koje mome imenu nikako nelici... kao sto su ti gore navedeni... Edited by _Sany_

ja mislim da bi bilo bolje pripaziti na imena kakve nase zene po bosni daju dijeci,hocel se to dijete sramiti kad poraste pa ce mu reci,sine mama ti gledala seriju esmeralda pa ti dala ime ili jos mnogih cudnih imena.. Edited by x-men

[quote name='x-men' timestamp='1347814237' post='463918']
ja mislim da bi bilo bolje pripaziti na imena kakve nase zene po bosni daju dijeci,hocel se to dijete sramiti kad poraste pa ce mu reci,sine mama ti gledala seriju esmeralda pa ti dala ime ili jos mnogih cudnih imena..
[/quote]

Upravu si sa tim uvezi imena...al za mene oboje spada pod jedno te isto...samo sto u jednom slucaju samo roditelji (u mojim ocima) grijese a u drugom sama ta osoba koja se odluci da promjeni svoje prezime s tim da i u tom slucaju roditelji snose jedan mali dio odgovornosti, jer su ga odgajali.

Sto se tice serija - nebi bas nesto zamjerio tim imenima cisto radi serije, ukoliko se radi o nekim "normalnim imenima", nego sto kod nas ima i taj vjerski faktor. Sad je aktuelna serija "Sulejman". Sutra nek se djetetu nadije ime "Sulejman" nece niko nista reci. Zato sto je to ime kod nas vec odavno (moj did se zove Sulejman). Nebi niko ni posmislio da je to ime dato zbog serije. A nek neko nadije "Esmeralda" ili "Melesio" odma je druga prica.

Imamo dosta lijepih muslimanskih imena pa mislim da bi tu trebali traziti ime za nasu djecu.

I dobro je receno, jedno su umjetnicka imena a drugo su prave promjene imena i prezimena u pasosu. Mislim da to dvoje treba ipak malo razlikovati. Jedan obicni baustelac koji promjeni prezime da bi imao bolje sanse da postane poslovodja, koliko je on umjetnik... :-)
  • Upvote 1

ja ali odrasla osoba odlucuje svijesno a dijetetu dadnu ime koje nema pojma ni da se rodilo,ja sam naveo esmeralda jer ima tih imena po Cazinskim selima i predgradjima,ali ima tu jos interesantnijih imena,imamo mi i marisol,pa vidim po internetu kako dodavaju na dijetetovo ime jos od nekih umjetnika,lako je zamjeriti drugima al dodju ljudi u situaciju da urade jos gore stvari pa onda zacepe gubicu jer su osudjivali druge,ja necu reci za punoljetnu osobu nista,odlucujs sam za sebe ali stvarno djetetu koje pojma nema zasto je na ovom svijetu,ustvari bebi je dijelo roditelja odraslih i zrelih roditelja..

Da tebi nije zapelo ime naseg bebaca od djevera kad spominjes umjetnike :) ... ovdje se ipak prica o prezimenu ... a moja djeca sva imaju hvala Bogu imena sa historijskim znacenjem :D tako da sto kazu selu nikad dovoljno kolaca nakuhati :)

a nema samo takvih imena po cazinskim selima i predgradjima ima i u centru cazina :)

ja kazem opcenito znate se o drugima brinuti a vi nadivate umjetnicka imena dijeci,pa prvo su poceli po selima i predgradju davati takva imena a ja nisam jos cuo da u centru cazina ima esmeralda al u koprivni recimo esmeraldi ima,ime ili prezime svejedno,kad se vec brinete i nebi vi nista sto neko drugi uradi a siguran sam da bi i mnogo gore uradili,ja eto spomenuo i imena,a jesam vidio sam bas umjetnicko ime na profilu al nije sad da samo zbog toga kazem,kazem opcenito za sve,dobro ti rece selu nikad dovoljno kolaca nakuhati:-)))

Svatko svome djetetu ime daje nevjerujem da si ti svom sinu dao ime bas nase tipicno ... a moja djeca umjetnicka imena nemaju tako da ne trpaj u isti kos :) ... ja nisam sa sela :D ja sam iz glavnog grada :P tako da me zaboli ko kakva imena daje ... ni meni nitko nije govorio daj ovo nego smo sami birali :) ... ja ne znam sta ti mislis da se brinemo o drugima ... po tvom nebi nitko trebao na ovu temu ni da odgovara ... znaci Sany pazi u buduce kakve teme otvaras :P :)

Guest
ja sam otvorila temu da cujem razlicita misljenja :)
da se vratimo na temu ;-) davanje djeci imena umjetnicka nije tema. nego prepravljati svoje prezime da bi zvucilo vise na svicarsko, njemacko, americko itd. prezime.
znaci pustimo esmeralde itd ;-)

Jadan onaj ko mjenja prezime tj. Porijeklo zbog kakve koristi.
  • Upvote 1

pa dobro sani da si se ti udala za svicarca sta bi uradila?zelka ko se tebi obraca licno?ja komentarisem kao i vi,neznam sto se ti nadje prozvanom?rekao sam za sve,pa moj sin nije neki umjetnik,obicno dijete kao i sva druga dijeca,to sta ce biti i kakav umjetnik ili pitaj Boga sta ce biti u odrastanju to mi ne znamo o nasoj dijeci ali naravno da im zelimo sve naj bolje,ali po rodjenju ih praviti umjetnicima umjetnickim imenima je isto kao kad promjenis prezime ili dodas sa svojim prezimenom,joj nisam vidio postenijih insana nigdje ko na ovom forumu hehe... Edited by x-men

Guest
ja da sam se udala za svicarca primila bi njegovo prezime kao sto sam i primila od svog bosanca. ni to nije tema. da ja sad idem mjenjati prezime a razlog je "hocu da imam svicarsko prezime" to je tema :)

[quote name='x-men' timestamp='1347868445' post='463951']
ja ali odrasla osoba odlucuje svijesno a dijetetu dadnu ime koje nema pojma ni da se rodilo,ja sam naveo esmeralda jer ima tih imena po Cazinskim selima i predgradjima,ali ima tu jos interesantnijih imena,imamo mi i marisol,pa vidim po internetu kako dodavaju na dijetetovo ime jos od nekih umjetnika,lako je zamjeriti drugima al dodju ljudi u situaciju da urade jos gore stvari pa onda zacepe gubicu jer su osudjivali druge,ja necu reci za punoljetnu osobu nista,odlucujs sam za sebe ali stvarno djetetu koje pojma nema zasto je na ovom svijetu,ustvari bebi je dijelo roditelja odraslih i zrelih roditelja..
[/quote]Malo mi lici na skrecanje sa teme...sa prezimena na davanje imena.
Svejedno, imam isto negativno misljenje o jednom kao i o drugom, sa jednom malom razlikom.

U slucaju djeciji imena roditelji prave gresku, u slucaju promjene prezimena odrasla osoba (svjesno) pravi gresku.
Greska je u mojim ocima jedna te ista. Sad mozemo raspravljati o tome dali je gore kada roditelji prave tu gresku ili kada je odrasla osoba sama pravi. To mozemo i nastaviti...kakva ce imena ili prezime ta osoba koja promjeni svoje prezime, kasnije dati svojoj djeci? Opet se vracamo na roditeljske odgovornosti, samo generaciju kasnije. Ko svoje prezime promjeni za ocekivati je da ga je promjeno i svom (buducem) djetetu. Znaci polako unistava u sebi dio Bosne.

I ako sam i ja iz Koprivne, gdje se navodno ta imena davaju (Hvala Bogu nemam nikog takvog u uzoj rodbini), i dalje stojim iza svog stava "da djeci treba davati lijepa Islamska imena" i da ta lijepa imena posle treba i opravdati kroz odgoj i ponasanje.

Naravno da svaka odrasla osoba ima slobodu i pravo da to sama odlucuje, mala beba to jos nemoze. I sta je u mojim ocima greska, neko ce za sebe protumaciti kao ispravno.