Jump to content
lucky

Kandidati za nacelnika općine Cazin

Recommended Posts

Poznata su cetvorica kandidata za nacelnika opcine Cazin ... to su(abacednim redom -prezimena) :

1. Halkić Razim , kandidat ispred SDP
2. Halkić Muris , kandidat ispred SBB
3. Ogrešević Nermin , kandidat ispred ASDA
4. Toromanović Smajo , kandidat ispred SDA

Šta mislite o navedenim kandidatima ?

A ovako će biti poredak poslije glasanja:
1.Ogrešević Nermin
2.Toromanović Smajo
3.Halkić Razim
4.Halkić Muris
  • Upvote 1

Guest
Složio bih se sa Grgom. Nermin Ogrešević je ovdje nepobjediv, SDA je uvijek imala birača, a SDP je svoj krah doživio prije par mjeseci. Čak štoviše, postoji realna šansa da će treće mjesto pripasti Halkiću, samo ovome iz SBB-a.

Koliko to valja ili ne valja da Ogrešević bude opet izabran, zavisi od čovjeka do čovjeka, od firme do firme.

Po meni je on bolja opcija od Smaje Toromanovića jer je Smajo iz SDA a svi znamo šta je SDA, i bolja opcija od Razima čija stranka nije mogla riješiti unutarnje probleme, pa bi nam grad vodio Lipovača a ne spomenuti kandidati.

Ovog četvrtog ni ne poznajem baš najbolje, ali SBB se tek mora dokazati, hoće li to biti u Cazinu ili u nekom drugom gradu, preostaje da vidimo.

Problem nas bosanaca je sto imamo vrlo izrazenu, skoro neodoljivu, zelju za donosenjem nekih odluka, manje ili vise bitnih, samo na osnovu srca dok zdrav razum ne priznamo.
Tako je i prilikom glasanja, u pravilu glasamo za one za koje smo navikli dok neka puno bolja rjesenja zanemarujemo i pri tom ne pitamo za do sada ucinjeno. Zato nam se i zna.

[quote name='barca' timestamp='1343506410' post='461968']
Problem nas bosanaca je sto imamo vrlo izrazenu, skoro neodoljivu, zelju za donosenjem nekih odluka, manje ili vise bitnih, samo na osnovu srca dok zdrav razum ne priznamo.
Tako je i prilikom glasanja, u pravilu glasamo za one za koje smo navikli dok neka puno bolja rjesenja zanemarujemo i pri tom ne pitamo za do sada ucinjeno. Zato nam se i zna.
[/quote]

daj napisi ti u ovom slucaju koja su najbolja rjesenja ...

[quote name='lucky' timestamp='1343546733' post='461982']
[/quote]

Mogu li ja da dam odgovor umjesto uvazenog kolege?! :D Po prirodi pragmatican, volim jednostavna rijesenja. Jedno od njih je i smanjenje licnih dohodaka zaposlenim u opstinskim institucijama. Tako ce se "namaknuti" neka sredstva za predizbornu kampanju, jer drugog izvora nema. A i to je bolje nego da se dobar dio te administracije nadje na birou za zaposljavanje. Uz to, ako ova sredstva budu utrosena u dovrsetak zapocetih i pokretanju novih radova - trebalo bi dati glas trenutnom Nacelniku. Sve je postalo trgovina, pa i trgovina glasovima. Jednostavno nema mjesta praznim obecanjima iza kojih ne stoji ama bas nikakav vid garancije da ce se ova i sprovesti. Dobro: tri puta uzastopno nije uspjelo ni[font="sans-serif"][color="#000000"][size=5] [size=4]George W. Bush-u ( :D ), ali nas Nerko nije Bush niti je Cazin Amerika. Drzimo ga za rijec. Sacekat' cemo jos nekih mjesec dana i ako od datih obecanja ne bude nista ode nekih petstotinjak glasova na drugu stranu. Ovo vrijedi samo za izbor Nacelnika, dok je stranacka pripadnost ili simpatizerstvo nesto sasvim drugo....[/size][/size][/color][/font]

[quote name='lucky' timestamp='1343546733' post='461982']
[/quote]
Nekom novom licu koje do sad nije imalo priliku.

Tri mandata uzastopno je ipak previse i trenutni nacelnik bi da ima bar malo sluha i sam se izvukao iz daljnjeg kandidovanja, ali ocito mu se osladila stolica, pogotovo sad kad do u detalje zna kako stvari funkcionisu. Praksa je u mnogim institucijama da se ogranicava vrijeme koje jedan pojedinac moze da obavlja povjerenu mu funkciju. Izborni zakon po ovom pitanju jeste manjkav, ali ima valjda i nesto drugo sto bi covjeku trebalo reci da je previse.
U ostalom, koji god kandidat pobijedi, nece mu biti lako i ja mu nimalo ne zavidim na toj funkciji. Mozda neki kandidati i prizeljkuju da ostvare nesto slabiji rezultat. :P
  • Upvote 1

[quote name='barca' timestamp='1343571686' post='462016']
Nekom novom licu koje do sad nije imalo priliku.

Tri mandata uzastopno je ipak previse i trenutni nacelnik bi da ima bar malo sluha i sam se izvukao iz daljnjeg kandidovanja, ali ocito mu se osladila stolica, pogotovo sad kad do u detalje zna kako stvari funkcionisu. Praksa je u mnogim institucijama da se ogranicava vrijeme koje jedan pojedinac moze da obavlja povjerenu mu funkciju. Izborni zakon po ovom pitanju jeste manjkav, ali ima valjda i nesto drugo sto bi covjeku trebalo reci da je previse.
U ostalom, koji god kandidat pobijedi, nece mu biti lako i ja mu nimalo ne zavidim na toj funkciji. Mozda neki kandidati i prizeljkuju da ostvare nesto slabiji rezultat. :P
[/quote]
Na čemu se temelji ovo tvoje da je tri mandata previše(pogotovo na općinskom nivou).

[quote name='grga' timestamp='1343574716' post='462019']
Na čemu se temelji ovo tvoje da je tri mandata previše(pogotovo na općinskom nivou).
[/quote]

Na tome da je to period od 12 godina u kojem se neminovno desavaju rodbinsko-kumsko-prijateljske veze koje placamo svi skupa, a efikasnost je i vise nego upitna.
Ponekad me zacudjuju causeskuovski principi ljudi koji se predstavljaju kao demokrate.
  • Upvote 1

Pobjeda opet akoBogda :P

[quote name='barca' timestamp='1343575629' post='462021']
Na tome da je to period od 12 godina u kojem se neminovno desavaju rodbinsko-kumsko-prijateljske veze koje placamo svi skupa, a efikasnost je i vise nego upitna.
Ponekad me zacudjuju causeskuovski principi ljudi koji se predstavljaju kao demokrate.
[/quote]
To je samo pretpostavka.Nismo imali nijednog sa 3 mandata da bismo mogli to tvrditi.
Čaušeki i Čaušeskića ima mnogo,jako mnogo i puno moćnijh od lokalnih dužnosnika.....
  • Upvote 2

Prema mome mišljenju Ogrešević je apsolutni favorit. Mislim da će imati 8500 - 9000 glasova.

Ostala tri kandidata su totalni gubitnici. Neće biti ni blizu Ogreševića. Možda kandidat SDA bude najbliži sa oko 5 - 6000 glasova.

Obzirom da nisam simpatizer niti glasač navedenih stranaka, nikad za te stranke nisam glasao. Moj glas ide Ogreševiću najviše iz slijedećih razloga:

Kada je bio kandidat SDA, prvi mandat, onda je on za njih bio najbolji, da bi preko noći postao najgori. Čudno, mada znam otkud vjetar puše. U pitanju su ineresdžije i njihovi interesi. Ako išta u životu mrzim kod ljudi, to je da ne drže do svojih principa. Budi principijelan i došljedan, a ne munafik i čovjekl koji se prodaje za sitne pare. Takvima daleko kuća bila od moje.
Dakle, hoću da biram čovjeka kojeg je SDA izabrala kao najboljeg u prvom mandatu. To je njihov išćil, i neka se ne ljute što će "njihov" kandidat pobijediti, jer nema logike da se ljute što će njihov kandidat pobijediti.

Dolazimo do drugog razloga, i ovih drugi. Ogrešević je mogao ostati bez mandata na općim izborima 2008 godine, ali su ga izabrali SDP i Cigo kandidiranjem "nezavisnog" kandidata. Svi znamo kako su se Cigo i Ogrešević bili slizali a time i SDP. Tu je Cigo vidio priliku te je SDP kandidirajući "nezavisnog" kandidata izabrao Ogreševića. Pored interesa koji su se poklopili između pomenutih, tu je bio razlog da se oslabi jedan treći kandidat. Obzirom da su Cigo i Abdić u vrlo dobrim odnosima, onda se vrlo lako može natuknuti da su tu možda bili i neki interesi Abdića.
Kako bilo da bilo, ako je SDP birao Ogreševića na prošlim izborima, valjda i ja imam pravo da biram ovaj mandat Ogreševića i imam "svog" načelnika.
Nije na odmet pomenuti da su SDP i ASDA u koaliciji, a Ogrešević i Lipovača vrlo često eglendišu u Kostelskom buku, onda je i ovogodišnji kandidat u SDP kandidiran u cilju da Ogrešević dobije.
Super što će se poklopiti da biramo istog načelnika heheheheh.

Dakle, ako su SDA i SDP doveli Ogreševića na mjesto načelnika u protekla 2 mandata, onda valjda i ja imam pravo da ga sada biram, jer nikad ga nisam ja birao. Moramo se svi izredati, i onda Ogrešević može da ide.
Dok su ga oni birali, onda je on bio najbolji. E, pa i za mene je sada najbolji i želi da se uvjerim u to. hehehehehhehe

Netko spominje kako nije dobro da bude mnogo mandata, da to vodi autokratiji, rodbinsko kumskoj administraciji i slično. Pa zašto niste tako pričali kada ste ga direktno i indirektno birali?
Što se mene tiče, ja bih volio da je on poput Hitlera, Staljina ili nekog trećeg poznatog diktatora. Zašto?

Izabrat ću vam Ogreševića, pa Inšallah, ostavljam vam ga u amanet. Edited by barca
nema vrijedjanja
  • Upvote 1

Nisam bas upoznat sa situacijom u carsiji poto tu nezivim.Njmanje je bitno koce biti izabran ako je covjek sposoban da radi posao za koji ga vecina biraca izabere.Medjutim kod nas u Bosni uvjek je iza svega toga necija racunica i interes nekih ktugova ili lobija.Mislim licno to mi apsolutno nije ni interesantno kao ni svi buduci izbori jer sve se to svodi na isto kao i ranijih godina.Politika i politicari su postali takvi da samo najvedja budala ili ludjak bi imao interesovanja za sve to posto to nema nikakav uticaj na zivot obicnog covjeka.Glasa se da bi se drugi nadglasali i bira se da drugi nebi bili izabrani.Nakon svega toga glasaci vise nisu bitni vec koalicije,fotelje i pozicije.Naravno ovih par mjeseci sto nadolaze imacemo milon saopstenja,demantovanja,optuzivanja,humanitarnih akcija,otvor nekih puteva i ostalo.To je toliko odvratno da mi se licno gade.Dobro evo posto sam vec usao u ovu temu recu cu vam i svoje misljenje kako ce se to sve odigrati.
Niko tu nemoze reci da ce 100% pobjediti kao nacelnik.Mislim da ce odluciti glasovi DNZ-a posto mi nemamo svog kandidata.DNZ dobija konstantno dvje do dvje i po hiljade glasova a na ovim izborima mogla bi cak i dobaciti do cetiri hiljade zbog Fikretovog izlaska iz zatvora.Prema tome nacelnik ukoliko zeli dobiti novi mandadt morao bi dobiti povjerenje nasih clanova da glasaju za njega.Ova dva Halkica ce na kraju biti jedan kandidat odnosno SDP-SBB i tu mogu dobaciti do 4.000 glasova a mozda i malcice vise.Nevjerujem da ce Lipovaca sljediti neki svoj instikt jer ipak GAZDA IZ SARAJEVA SE TU PITA.Kada bi DNZ na kraju otvoreno podrzao kandidata SDP-SBB mozda bi taj mogao isplivati na povrsinu ali nevjerujem da ce se to desiti.Dakle ima tu vise varijanti a postoji i mogucnost da na kraju imamo samo dva kandidata koji ce voditi mrtvu utrku za nacelnika.Vidjecmo kako ce to nakraju zavrsiti mada mislim da ni opcinsko vjece vise nece imati ni slucnu sliku kao danas tako da ni buduci nacelnik nece bti u lakoj poziciji ukoliko nebude imao neku stabilnu koaliciju u vjecu.

[quote name='Legionar' timestamp='1343628680' post='462046']
Prema mome mišljenju Ogrešević je apsolutni favorit. Mislim da će imati 8500 - 9000 glasova.

Ostala tri kandidata su totalni gubitnici. Neće biti ni blizu Ogreševića. Možda kandidat SDA bude najbliži sa oko 5 - 6000 glasova.

Obzirom da nisam simpatizer niti glasač navedenih stranaka, nikad za te stranke nisam glasao. Moj glas ide Ogreševiću najviše iz slijedećih razloga:

Kada je bio kandidat SDA, prvi mandat, onda je on za njih bio najbolji, da bi preko noći postao najgori. Čudno, mada znam otkud vjetar puše. U pitanju su ineresdžije i njihovi interesi. Ako išta u životu mrzim kod ljudi, to je da ne drže do svojih principa. Budi principijelan i došljedan, a ne munafik i čovjekl koji se prodaje za sitne pare. Takvima daleko kuća bila od moje.
Dakle, hoću da biram čovjeka kojeg je SDA izabrala kao najboljeg u prvom mandatu. To je njihov išćil, i neka se ne ljute što će "njihov" kandidat pobijediti, jer nema logike da se ljute što će njihov kandidat pobijediti.

Dolazimo do drugog razloga, i ovih drugi. Ogrešević je mogao ostati bez mandata na općim izborima 2008 godine, ali su ga izabrali SDP i Cigo kandidiranjem "nezavisnog" kandidata. Svi znamo kako su se Cigo i Ogrešević bili slizali a time i SDP. Tu je Cigo vidio priliku te je SDP kandidirajući "nezavisnog" kandidata izabrao Ogreševića. Pored interesa koji su se poklopili između pomenutih, tu je bio razlog da se oslabi jedan treći kandidat. Obzirom da su Cigo i Abdić u vrlo dobrim odnosima, onda se vrlo lako može natuknuti da su tu možda bili i neki interesi Abdića.
Kako bilo da bilo, ako je SDP birao Ogreševića na prošlim izborima, valjda i ja imam pravo da biram ovaj mandat Ogreševića i imam "svog" načelnika.
Nije na odmet pomenuti da su SDP i ASDA u koaliciji, a Ogrešević i Lipovača vrlo često eglendišu u Kostelskom buku, onda je i ovogodišnji kandidat u SDP kandidiran u cilju da Ogrešević dobije.
Super što će se poklopiti da biramo istog načelnika heheheheh.

Dakle, ako su SDA i SDP doveli Ogreševića na mjesto načelnika u protekla 2 mandata, onda valjda i ja imam pravo da ga sada biram, jer nikad ga nisam ja birao. Moramo se svi izredati, i onda Ogrešević može da ide.
Dok su ga oni birali, onda je on bio najbolji. E, pa i za mene je sada najbolji i želi da se uvjerim u to. hehehehehhehe

Netko spominje kako nije dobro da bude mnogo mandata, da to vodi autokratiji, rodbinsko kumskoj administraciji i slično. [b]Pa zašto niste tako pričali kada ste ga direktno i indirektno birali?[/b]
Što se mene tiče, ja bih volio da je on poput Hitlera, Staljina ili nekog trećeg poznatog diktatora. Zašto?

Izabrat ću vam Ogreševića, pa Inšallah, ostavljam vam ga u amanet.
[/quote]

Posto u ovom boldanom prozivas mene direktno moram ti i odgovoriti.
Ko to VI???
Ocito se mnogi na ovom forumu nikako ne mogu pomiriti sa cinjenicom da postoje diskutanti koji nisu stranacki opredjeljeni i ne drze niciju stranu. Ima nas ovde koji iza napisanog stoje licno i po pamet ne idu u neku od stranackih utvrda. To je jednostavno tako, a frustracije koje neki ovde pokazuju samo govore koliko su mali, mizerni i nemocni da nesto bitnije ucine iako svi skupa zivimo u deklarativno demokretskom drustvu, al samo deklarativno. To je ostavstina nekih ranijih vremena i praksa zna se koga i niko nije kriv sto su sad ti isti potuceni vlastitim oruzjem, osim njih samih.
Meni ni u dzep ni iz dzepa sto ce Ogresevic pobjediti na izborima, a to sto napisem svoje misljenje je moje demokratsko pravo, pa makar ta demokratija bila samo deklarativna.
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Ovaj put je Barca u potpunosti u pravu.
Već duže vrijeme mi podsvijest govori da je Barca ljud'na! :buba:

Evo recimo da se složimo kako je Ogrešević i bio dobar ali.......ići u treći mandat!!!
Kako ćemo znati da neko može biti uspješniji i kreativniji ako ne mjenjamo??

[quote name='barca' timestamp='1343642362' post='462057']
Posto u ovom boldanom prozivas mene direktno moram ti i odgovoriti.
Ko to VI???
Ocito se mnogi na ovom forumu nikako ne mogu pomiriti sa cinjenicom da postoje diskutanti koji nisu stranacki opredjeljeni i ne drze niciju stranu. Ima nas ovde koji iza napisanog stoje licno i po pamet ne idu u neku od stranackih utvrda. To je jednostavno tako, a frustracije koje neki ovde pokazuju samo govore koliko su mali, mizerni i nemocni da nesto bitnije ucine iako svi skupa zivimo u deklarativno demokretskom drustvu, al samo deklarativno. To je ostavstina nekih ranijih vremena i praksa zna se koga i niko nije kriv sto su sad ti isti potuceni vlastitim oruzjem, osim njih samih.
Meni ni u dzep ni iz dzepa sto ce Ogresevic pobjediti na izborima, a to sto napisem svoje misljenje je moje demokratsko pravo, pa makar ta demokratija bila samo deklarativna.
[/quote]

Kada sam rekao Vi, onda sam mislio na SDA i SDP, koji su Ogreševića izabrali direktno, a ovi drugi indirektno. Nisam mislio ciljano na nijednog forumaša ili glasača. Tu sam mislio na glasačko tijelo tih partija koje je glasalo kako već jeste.

Znate kako kažu: svaka sikira sebi malj siječe, pa su tako i usjekli oni koji su sjekli.

I mene baš briga tko će biti načelnik, ali sada glasam za Ogreševića da produžim agoniju (po mišljenju vašem Ogrešević ne valja, pa zato to nazivam agonijom), jer "vi" ste agoniju i započeli. Kada ste "vi" htjeli Ogreševića, ja nisam. Sada kada "vi" ne želite, ja želim. Ali tu postoji jedna "mala" razlika, ja njega biram svima "vama", a nikako sebi.

To vam dođe kao neki oblik kazne, to mi je cilj. Edited by Legionar
  • Upvote 1

a da li bi neko od vas borio se da ostane na poziciji?sda sad napada sviju a dok su vladali zaposljavali su po rodbinskj prijateljskoj vezi nalapali se novca bog zna koliko,sad im niko ne valja,svi su lopovi a oni posteni,tesko je kad naviknes uzimat i sakom i kapom pa sad kasa zakljucana a oni nemogu zivjeti od bogovske plate,jednostavno nisu sposobni kao narod sto prezivi mjesec sa minimalno 400 ili 100 ili bez ikakvi primanja,ovaj nacelnik vam je bar nesto napravioza mandata,.

[quote name='Legionar' timestamp='1343646909' post='462060']
Kada sam rekao Vi, onda sam mislio na SDA i SDP, koji su Ogreševića izabrali direktno, a ovi drugi indirektno. Nisam mislio ciljano na nijednog forumaša ili glasača. Tu sam mislio na glasačko tijelo tih partija koje je glasalo kako već jeste.

Znate kako kažu: svaka sikira sebi malj siječe, pa su tako i usjekli oni koji su sjekli.

I mene baš briga tko će biti načelnik, ali sada glasam za Ogreševića da produžim agoniju (po mišljenju vašem Ogrešević ne valja, pa zato to nazivam agonijom), jer "vi" ste agoniju i započeli. Kada ste "vi" htjeli Ogreševića, ja nisam. Sada kada "vi" ne želite, ja želim. Ali tu postoji jedna "mala" razlika, ja njega biram svima "vama", a nikako sebi.

To vam dođe kao neki oblik kazne, to mi je cilj.
[/quote]

Sa ovim gore napisanim se slazem u potpunosti, osim toga da ces nacelnika izabrati "nama" onako iz revolta, kao kaznu. To jednostavno nije tacno.

Nego mene interesuje jedna druga stvar. Biraci su naviknuti da na svakim lokalnim izborima imaju mogucnos glasati i za DNZ-ovog nacelnickog kandidata. To je ove godine izostalo. Pitanje je zasto. Mislim da su previranja u ovoj stranci toliko jaka da su procjene svakog potencijalnog kandidata licno da ce dobiti puno manje glasova nego njegova stranka, sto bi za tog pojedinca znacilo kraj karijere u politici, jer bi svi ostali imali fantastican alibi za minimiziranje tog pojedinca. Tradicionalno ce DNZ zatraziti od svojih biraca da podrze aktualnog nacelnika, pa ko poslusa dobro, a ko ne poslusa jbga.
I u drugim strankama je previranje (SDA, SDP), ali su ipak imali dovoljno snage i petlje izaci sa svojim kandidatom, bez obzira na rezultat.

@barca
Ja moram da pitam,na čemu zasnivaš ovo tradicionalno i na čemu uopšte temeljiš da će DNZ zatražiti da se podrži aktuelni načelnik.... Edited by grga

[quote name='grga' timestamp='1343654525' post='462066']
@barca
Ja moram da pitam,na čemu zasnivaš ovo tradicionalno i na čemu uopšte temeljiš da će DNZ zatražiti da se podrži aktuelni načelnik....
[/quote]

Pa do sad je uvijek DNZ uskakao u OV kad je ASDA imala problem sa vecinom za neke odluke. Sjeti se perioda pred izbore 2008., pa neposredno poslije odapinjanja precjedavajuceg OV, kad je DNZ svim silama htio izgurati SDP iz koalicije sa ASDA i preuzeti njihovu ulogu i uspio. To ne smatram nicim losim, ali se desavalo i to je nesporno. Edited by barca

[quote name='barca' timestamp='1343655094' post='462067']
Pa do sad je uvijek DNZ uskakao u OV kad je ASDA imala problem sa vecinom za neke odluke. Sjeti se perioda pred izbore 2008., pa neposredno poslije odapinjanja precjedavajuceg OV, kad je DNZ svim silama htio izgurati SDP iz koalicije sa ASDA i preuzeti njihovu ulogu i uspio. To ne smatram nicim losim, ali se desavalo i to je nesporno.
[/quote]
Mada je to drugi par rukava,al eto,nek bude.Rječ tradicionalno podržava Načelnika bi morala imati utemeljenje u bar jednim izborima za načelnika općine Cazin do sada.
  • Upvote 2

evo intervjua jdnog od kandidata ...

[url="http://www.cazin.net/izdvojeno/intervju/28556-intervju-razim-halkic-kandidat-sdp-a-za-opcinskog-nacelnika.html"]http://www.cazin.net...-nacelnika.html[/url]

[quote]

[center][b]„JA SAM POTPUNO NOVO LICE“[/b][/center]

[color=#333333][font=Arial, Helvetica, sans-serif][b]-SDP u Cazinu funkcionira u punom kapacitetu. Svi simpatizeri i članovi su dobrodošli, kancelarija je svakodnevno otvorena. Drago mi je što nas posjećuje dosta mladih ljudi, visokoobrazovanih,koji su svoju budućnost prepoznali u našoj stranci. Bez obzira na sve što se dešavalo u stranci očekujem dobar izborni rezultat – naglašava Halkić.[/b][/font][/color]

[left]
[size=2][color=#333333][font=Arial, Helvetica, sans-serif][font=Times][b]CAZIN. NET: - Gospodine Halkiću, kako je došlo do isticanja i prihvatanja sa Vaše strane kandidature za načelnika Općine Cazin? Koji su Vas motivi, pri tome, vodili?[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] S obzirom da je SDP najjača politička partija u BiH, Federaciji, Kantonu, smatrali smo da mora imati svog kandidata za općinskog načelnika. U prvi mah kandidaturu je prihvatio bivši predsjednik Jasmin Abdagić da bi se na kraju povukao. Iz kojih razloga, ne znam. Činjenica je da se u posljednje vrijeme posredstvom medija građani maltretiraju razno-raznim saopćenjima i već zahuktalom predizbornom kampanjom i tad smo shvatili da ovome gradu treba dati alternativu, da im trebamo i možemo ponuditi promjene i bolja rješenja, ne zato što sam ja u pitanju, nego i da je bilo ko drugi iz SDP. [/font]
[font=Times][b]CAZIN.NET: - I sami ste rekli da je SDP najjača politička stranka i činjenica je da ima brojno članstvo. Znači, SDP je mogao kandidirati i nekog drugog. Zašto Vi kao kandidat i šta su Vaši lični motivi?[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] Moji lični motivi su da okušam svoju sreću, znanje, sposobnosti i sve ostalo. Moja prednost je što sam čovjek iz privrede, čovjek iz privatnog sektora koji je sa 17- godišnjim radnim iskustvom, koji je u privredi stekao zanate i škole i naučio stvoriti i trošiti novac, dok su moji protukandidati samo naučili trošiti novac, jer niko od njih dana nije bio u privredi. Premijer Lipovača je smatrao da mogu puno doprinijeti kroz svoje iskustvo, a i poznato je da sam zbog svoje osobnosti omiljen u narodnim krugovima, imam simpatizere u svim političkim opcijama. Nadam se da ću upravo takve glasove pokupiti. Lično ću se založiti za omladinu, koja uglavnom apstinira od glasanja, da izađe na birališta i glasa za promjene. Mislim da je i njima dosta ustaljenih faca pa i oni žele novo lice. Tu vidim šansu da kao pojedinac nešto napravim.[/font][/font][/color][/size][/left]
[center][size=2][color=#333333][font=Arial, Helvetica, sans-serif][b]OZBILJNA KONKURENCIJA[/b][/font][/color][/size][/center]

[size=2][font=Times][b]CAZIN.NET: - Još tri političke partije (SDA, SBB i a-SDA) imat će svoje kandidate, šta mislite o svojim protukandidatima? [/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] Sigurno ih smatram ozbiljnom konkurencijom. Ne bih ih htio potcijeniti čak i da ih ne poznajem, a s obzirom da ih sve znam jer su moji sugrađani i prijatelji, pa jedan mi je i prezimenjak i rođak , očekujem fer i korektnu, poštenu kampanju, bez ličnih uvreda, mada meni i ne mogu naći ništa. Ja sam potpuno novo lice. No, vidjet ćemo kakva će biti utakmica, ipak je lopta okrugla.[/font]
[font=Times][b]CAZIN.NET: - Ukoliko budete izabrani za načelnika šta ćete uraditi da se stanje u našoj općini izmijeni nabolje?[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b]Mnoge stvari treba postaviti na svoje mjesto. Kako se može dogoditi da mi u centru grada imamo jednu ulicu koja se zove „Kula“ da je 15 godina izrovana i da su na njoj rupe koje ne možeš zaobići. Problem nije samo u gradu. Činjenica je da su neka sela osvijetljena dok su druga neosvijetljena. Zašto??? Pa neki su privilegirani, dok drugi nisu, zavisi koje je ko političke orijentacije. Svi se problemi moraju staviti u isti koš i sve ih treba rješavati bez obzira na različite političke afinitete. Cazin je ruralno područje i ostavlja prostor za razvoj stočarstva, razvoj plasteničke proizvodnje. Ako općina da poticaj razvoju plasteničke proizvodnje pojedinac će sam sebi i svojoj porodici obezbijediti platu. Velik problem vidim i u činjenici da poljoprivredni proizvođači nemaju zdravstveno osiguranje koje su prije rata imali. Kao stranka radimo na tome da to institucionalno riješimo na svim nivoima.[/font]
[font=Times][b]CAZIN.NET: - U kojim oblastima je posebno potrebno uraditi radikalne izmjene ako govorimo o sadašnjoj društvenoj i političkoj situaciji? [/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] Prvo bi trebalo napraviti reviziju komunalnih naknada. Svakodnevno pričamo o pozitivnoj klimi za strani kapital, investicijama za naše domaće privrednike, a svaki dan im namećemo sve više i više taksa. Naplaćujemo im svaku reklamu, smeće po kvadratu što nigdje na svijetu nema, i tome slično... Ima tu dosta poteza koji mogu popraviti opću klimu za ulaganje, obezbijediti investicije. Nije tačno da nema kapitala, ali ljudi se boje i ne žele rizikovati, a mi kumujemo toj situaciji napuhavajući je pričama, te kriza, te ovako, te onako. Znači, treba stvoriti pozitivnu klimu da investitori sami dođu. [/font][/size]

[center][size=2][font=Times][b]TROMOST BIROKRATSKOG APARATA[/b][/font][/size][/center]

[size=2][font=Times][b]CAZIN.NET: - Šta je sa programimam zapošljavanja?[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] Općina Cazin nije firma i ne može ona zapošljavati. Ovo što se sada radi u smislu da volonteri urade pripravnički staž podržavam, ali stvaranje novih neprofitabilnih radnih mjesta i gomilanje administracije nikako nije dobro. Treba stvoriti ambijent da se dovuku strani investitori. No, naš birokratski aparat je preglomazan i trom, uvodi se hiljadu nekakvih taksa koje su protivustavne. Gledajte, ako privrednik plaća PDV znači da se kroz njega to vraća općini i nema zakonsko pravo da mu ponovo uzima razne rente. Činjenica je da su neki ljudi i firme dobile na sudu, npr. „Stiroterm“ je dobio na sudu Općinu koja mu je nametnula nezakonitu rentu.[/font]
[font=Times][b]CAZIN.NET: - Koje su to naročite smetnje danas da se postigne barem minimalno oko neke ideje koja bi vodila ka izlazu iz rascjepkanosti ekonomske, političke i svake druge?[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] Stvar je u tome što se mi ovdje ne možemo izvlačiti na nekakvu multietničnost jer je stanovništvo gotovo u potpunosti jednonacionalno. Šta reći ili očekivati od države koja ima tri interesa, tri pravca, tri naroda i svako vodi na svoju stranu. Po meni je ključni promašaj bio Dejtonski sporazum. On jeste zaustavio rat, ali nam je navukao luđačku košulju koje nikako da se riješimo. Moje mišljenje kao oficira i ratnika na terenu je bilo da ga nikad nismo trebali potpisati jer smo bili u poziciji da vratimo ono što je pripadalo Bosni. Danas imamo situaciju da se manji entitet bori za Dejtonski sporazum jer im on paše, a s druge strane nas Evropa pritišće da ga mijenjamo. Mi , međutim, treba da se fokusiramo na Cazin i u njemu pokušamo postići što više jedinstva, da naši domaći privrednici budu što složniji, da više rade, međusobno razmjenjuju novac i dobra, da novac ostaje ovdje, da što više proizvodimo i kupujemo domaće. Ali, šta se dešava? Vidite i kroz Vijeće da su samo u pitanju lični interes i sve odluke se maltene kupuju. Za narod se počne raditi dva mjeseca prije izbora.[/font][/size]
[font=Times][size=3][size=1][img]http://www.cazin.net/files/amren/100_1742_790877805.jpg[/img][/size][/size][/font]

[center][size=2][font=Times][b]„POLITIČARE TREBA MIJENJATI K[/b][color=#323232][font=Helvetica, Arial, sans-serif]'[/font][/color][b]O PELENE I IZ ISTOG RAZLOGA"[/b][/font][/size][/center]

[size=2][font=Times][b]CAZIN.NET: - Od koga najviše i zašto očekujete podršu?[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ:[/b] -Očekujem od SDP, premijera Kantona, od svih političkih stranaka koje nemaju svog kandidata, pa čak i od nekih koje imaju ali žele promjenu jer su siti svih dosada. Dobit će priliku da glasaju za promjene, mi građanima nudimo alternativu. Moje mišljenje, a i mnogih sa kojima sam kontaktirao na terenu je da niko ne zaslužuje treći mandat. Po američkom ustavu koji je najstariji na svijetu možeš biti dva mandata i poslije toga si politički penzionisan. Ima stara narodna „Poličare treba mijenjati k[color=#323232][font=Helvetica, Arial, sans-serif]'[/font]o pelene i iz istog razloga“.[/color][/font]

[font=Times][b]CAZIN.NET: - Zašto biste sebi dali prednost u odnosu na protukandidate?[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] Zato što dolazim iz političke partije koja je pokazala da može napraviti promjene, da može smijeniti najveću političku partiju. Mi smo na vlasti samo dvije godine i mislim da nam treba dati još dvije da pokažemo šta znamo uraditi, ako ne znamo trebamo sami otići. Treba dati šansu promjenama i ja obećavam da ako ništa ne poboljšam i ako ništa ne napravim da ću se sam povući. Ja želim biti načelnik svih građana bez obzira na političku pripadnost i ravnomjerno gurati infrastrukturne projekte bez obzira na pripadnost određenih područja nekim drugim političkim partijama. [/font]
[font=Times][b]CAZIN.NET: - Da ste sada na mom mjestu, koje biste sebi pitanje postavili?[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] „Što ti to sve treba?“ Znate, ovo zvuči šaljivo, ali ja jesam prihvatio kandidaturu. No, zbilja mislim da koliko mi s jedne strane imponuje, s druge znam da je velika odgovornost . Odlučio sam dati sve od sebe. [/font][/size]

[center][size=2][b]NEZAVISNA LISTA[/b] [/size][/center]

[size=2][font=Times][b]CAZIN.NET:- Spominjete turbulencije u SDP-u, a i sami smo svjedoci kojekakvih previranja u stranci, razjedinjenosti na svim nivoima. Svu tu situaciju „začinila“ je pojava Nezavisne liste. Koliko će sve to utjecati na izborne rezultate?[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] SDP ima dugu tradiciju. Postojao je prije nas, postojat će i poslije i naravno da sve te stvari koje se dešavaju u stranci nisu dobre, ali mislim da svako ima pravo na lični izbor, doći ili otići ako to želi. Moram reći da mi je žao prvenstveno Komšićeve odluke jer je on čovjek iz naroda, patriota, Zlatni ljiljan... Međutim, Evropa nas tjera na neke promjene. Dok smo bili opozicija mogli smo pričati o idealnim rješenjima ali kad smo došli u vlast i do implementacije nekih rješenja, bili smo svjesni da se tu moraju uklopiti još neki interesi i onda to ponekad nisu idealna rješenja nego moguća i ko god se bavi politikom mora biti spreman na to da nekad mora i popustiti, mora postojati prag tolerancije. Na lokalnom nivou, mislim tu i na kantonalnom, mi definitivno ne odobravamo napad na premijera u izbornoj godini. Svakome mi možemo naći zamjerke, ali to je čovjek koji je dobio najviše glasova, preko 33 hiljade, i niko nije bio spreman izaći i kandidirati se protiv njega, niko nije bio spreman biti premijer. Ne odobravam što se to radi u izbornoj godini, ako je trebalo nešto raditi protiv njih, zemjerati im, sugerirati i slično, trebalo je poslije izbora, znači 2013.. Ista priča u Cazinu je bila da bivši predsjednik izbacuje tri od četiri vijećnika, kao da oni ništa nisu značili i da oni prije njega nisu stvorili takve rezultate. Vidite, to se ne može tolerirati. Znači, uvijek ima nešto što možemo i nešto što ne možemo, ali moramo razgovarati. Neki ljudi nisu bili spremni na to, moralo je biti po njihovom ili nikako. To se nije moglo tolerirati. Rat je završio i zaslužni generali trebali su imati svoje ratne zasluge, ali više nije rat i to treba da preuzmu ljudi koji su sposobni i koji mogu i znaju voditi politiku. Nezavisna lista je, kako oni sami kažu, nastala kao produkt neslaganja sa premijerom Kantona. Oni su sami izabrali svoj pravac, odlučili da okušaju svoju sreću na nekoj drugoj listi.[/font]
[font=Times][b]CAZIN.NET: - Oni više nisu članovi SDP-a?[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] Ne, po Statutu SDP oni više nisu naši članovi. Mogu ponovo podnijeti molbu za godinu dana. Vidjet ćemo šta će napraviti. Uglavnom, činjenica je da se opet sve svodi na lične sujete i animozitete prema vrhu SDP.[/font]
[font=Times][b]CAZIN.NET: - Vjerovatno će kroz ovaj razgovor ostati nešto nedorečeno. Možda želite još nešto reći što nije bilo obuhvaćeno pitanjima, a smatrate da je važno...[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] Reći ću da SDP u Cazinu funkcionira u punom kapacitetu , da su svi simpatizeri i članovi dobrodošli, kancelarija je svakodnevno otvorena. Drago mi je što nas posjećuje dosta mladih ljudi, visokoobrazovanih,koji su su svoju budućnost prepoznali u našoj stranci. Bez obzira na sve što se dešavalo u stranci očekujem dobar izborni rezultat. SDP će pokazati da je snaga i da pojedinac nije stranka jer je stranka stvorila pojedince.[/font]
[font=Times][b]CAZIN.NET: - Zahvaljujem u ime našeg portala na odvojenom vremenu.[/b][/font]
[font=Times][b]HALKIĆ: -[/b] Hvala Vama i Vašem portalu što ste mi dali priliku da iznesem svoje opservacije.[/font][/size]

[size=2] BIOGRAFIJA :

[color=#333333][font=Arial, Helvetica, sans-serif] Razim Halkić rođen je 1. maja 1972. u Stijeni kao osmo od ukupno devetoro djece i uz to je blizanac. Osnovnu školu završava u Stijeni, a srednju Matematičko-računarsku 1991. u Cazinu. Upisuje Elektrotehniku u Sarajevu, ali izbijanjem rata vraća se u Cazin. Prvih 7-8 mjeseci radi na poslovima nastavnika matematike i fizike u OŠ „Gornja Koprivna“. U maju 1993. godine odlazi u Nastavno-regrutni centar u Gornjoj Koprivni. Poslije toga je na specijalizaciji za računače u artiljeriji i kao najbolji u svojoj klasi od njih 12 dodjeljuju ga 505. bužimskoj brigadi. Tu je dočekao kraj rata i ostao do 31. januara 1996. na formacijskom mjestu majora s činom natporučnika. Od februara 1996. do danas zaposlen je u informatičkom inžinjeringu „Com.Soft“. Poslije rata diplomirao je informatiku i ekonomiju na Univerzitetu u Banjoj Luci na Odsjeku za poslovnu informatiku. Oženjen je i otac dvije kćerke: Darije i Alme. Supruga Elvira trenutno je nazaposlena. Od januara 2008. godine član je SDP, a 2009. bio je potpredsjednik OO SDP Cazin, na predstojećim izborima kandidat je svoje stranke za načelnika Općine Cazin. [/font][/color][/size]

[/quote] Edited by barca
povecan font slova